n |p ij* De zoon yan den Galeiboef No. 1014. Woensdag 6 Mei 1896. 12e Jaarg. 1 JL r 1AA blad voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. DIELEMAN, Premie voor de lezers Yan ons blad. 's Levens Eb en Vloed, Buitenland. FEUILLETON. a tafereel Dit Blad verschjjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. nutnm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. We zijn in de gelegenheid om onzen lezers, doch ook alleen aan dezen een bij uitstek goedkoop Premiewerk aan te bieden, bestaande in een boeiende roman, getiteld OP ter dikte van bijna 160 pagina's in kwarto formaat, voor den spotprijs van '45 cents. Bestellingen worden ingewacht aan het bureau van dit blad. DE UITGEVER. Axel, April 1896. Tot op dit oogenblik werd geenerlei bericht ontvangen van eenige ernstige betooging op 1 Mei te Parijs of elders in Frankrijk. In den omtrek van de gebouwen van kamer en senaat viel niets bijzonders dien dag op te merken. De secretaris generaal der kam»r bleef permanent op hetPalais Bourbon" om, indien zich delegaties aan meldden, deze te ontvangen. Tot 's namid dags drie uur was niemand verschenen. Te Chatelet, in Henegouwen, en te Weenen kwamen de Mei vierders in botsing met de politie. Toen een troep van drie- a vierduizend socialisten een tocht wilden doen op het grondgebied van Chatelineau, werJen zij door de politie daarin verhinderd. De 20 OIT DE 18e EEUW Gedurende eenigen tijd bleef alles op denzelfden voet voortduren, en ik zocht te vergeefs naar middelen, om Dianora op eene voegzame wjjze in mijne macht te krijgen, en haar op eene zekere en veilige plaats te brengen, waar ik haar, zonder eenige achterdocht te verwekken, zoude kunnen bezoeken. Eindelijk gelukte het mjj toch, iets te vinden, van hetwelk ik meende, mij eenen goeden uitslag te kunnen beloven De P/oveditor van liet eiland Curzola, moest zich voor een geruimen tjjd naar elders begeven, en ik wilde ge legenheid zoeken, mij in zijne plaats te doen benoemen, wanneer ik Óiiinora wilde doen oplichten, met bevel, haar tot mij te Curzola te voeren. Hier was zij dan in mijne macht, zonder dat iemand zulks het minst zoude kunnen vermoeden. Hier zoude ik haar dan door mijne beloften en bedreigingen wel noodzaken, aan mijne begeerten te voldoen, en was zij eenmaal gevallen, dan konde ik naar goedvinden met haar handelen. Nauwelijks had ik dit betoogers boden weerstand, er vielen slagen, de agenten trokken de saDels en de strijd werd algemeen. De agenten werden ge dwongen terug te trekken doch de gendar men herstelden ten slotte de orde. Ernstiger gevolgen had de botsing tusschen politie en arbeiders in den Prater te Weenen. Volgens een Reuter telegram wilden de betoogers een vergadering houden in een restaurant, maar de eigenaar weigerde hen te laten binnenkomen, waarop zij met steenen de glazen gaanderij van het huis inwierpen en vervolgens een inval deden. Er werd met steenen naar de politie geworpendeze trok de blanke sabel. Een inspecteur werd ernstig, twee commis sarissen zijn licht gewond. In 't geheel telde men 32 gewonden, arbeiders en agenten. De hulp der troepen werd inge roepen, doch alvorens dezen verschenen hadden de manifestanten zich terug getrokken. Eigenlijk kan men er zich niet over verwor, deren dat een groot deel van het Engelscbe publiek zich een vrij averecht sche voorstelling maakt van hetgeen recht en onrecht is in het Transvaalsch Engelsch geschil, als men leest wat de minister president, lord Salisbury, dezer dagen op de jaarljjksche bijeenkomst der Primrose League zeide over Transvaal. Hij beweerde dat het hom niet zou passen een meening te uiten over de doodvonnissen, te Pretoria geveld tegen mannen, die streden voor hetgeen zij rechtmatige vrijheden achtten. Als lord Salisbury zoo lankmoedig denkt ten opzichte van de Transvaalsche r volu tionnairen, waarom heeft hij dan nooit anders dan dwang en geweld gekend voor de Ieren, die eveneens strijden voor h. i. rechtmatige vrijheden Waarom hebben afschuwelijk plan ontworpen, en als uit voerlijk beschouwd, ot ik begon hieraan te werken. In de eerste plaats deed ik pogingen, otn als provisioneel Proveditor van Curzola te worden ber.oemd, hetwelk mjj, met opoffering van eenig goud, spoedig gelukte. Toen ik deze benoeming had ontvangen, hield ik mij, alsof zulks zeer tegen mijnen zin was, en gedroeg mij voor de wereld, alsof ik pogingen deed, om hiervan te worden ontslagen; terwjjl in tusschen alles zijn volle beslag kreeg, en de tijd van mijn vertrek werd bepaald. Het is natuurlijk, dat ik, voor en aleer naar Cuizola te vertrekken, ik mij eerst naar Trevigo begaf, om Dianora vaarwel te zeggen. R-eds had ik haar bericht, dat ik door den Senaat weder tot eene nieuwe zending was benoemd, en dat ik mij naar Cuizola moest begeven. By mijne komst te Trevigo was ik zeer verwonderd, Dianora in zulk eenen neerslachtigen staat te vinden, en ik zag thans dadelijk, dat zij mij veel meer liefde toedroeg, dau ik had durven denken hetwelk mij niet weinig verheugde. Bij hel atscheid nemen, weende zij bitter, en was zij zoo bedroefd, alsof zij mij nimmer zoude wederzien. Ik werd hierdoor zeer getroffen, en was ins gelijks veel meer aangedaan, dan ik ver wacht had. Ook van mijne zuster, die binnen kort in den echt stond te treden, met een achtingswaardig deugdzaam jon geling uit een der aanzienlijkste geslachten, nam ik een teeder afscheidwaarop ik dan ook de Engelschen eiken opstand der Hindoes in bloed gesmoord zooals zij het heden ten dage in Matabele land doen Er had weder een gevecht plaats tusschen de Britten en de Matabelen. De laaisten werden met zware verliezen teruggeslagen. Lobengoela's zoon, die een wit paard berijdt, voert in alle gevechten de Matabelen aan. Boeloewayo is nu bijna geheel omsingtld door de vijandige indunas. Zeven Indisclie koelies, van het Engelsche leger, werden door de Matabelen gedood. Lord Grey wordt te Boeloewayo verwacht; een eskorte is hem te gemoet gereden. Twee Hollanders zijn, op 4 mijlen van de stad, door de oproerlingen vermoord. Zij heeten Viljoen. Aan de lemps was uit Pretoria geseind dat de Trausvaalsche regeering de bewijzen in handen had, dat in 1894 sir Henry Loch, toenmaals gouverneur der Kaap kolonie en Hr. Ms. hooge commissaris voor Zuid Afrika, aan het hervormings comité de verovering van Transvaal had voorgesteld Sir Henry, thans lord Loch, heeft Vrijdag in het Britsch hoogerhuis dit bericht van den Temps categorisch gelogenstraft. O. m. werd beweerd dat bij aan Phillips zou hebben gevraagd hoeveel wapens er te Johannesburg waren en hoeveel tijd Johannesburg het tegen de Boeren zou kunnen houden. Volgens hem had deze bewering haar ontstaan te danken aan een ontvangst door hem van een Johannesburgsche deputatie te Pretoria. Hij vroeg toen hoeveel geweren er te Johannesburg waren om de deputatie de onbekooktheid van een opstand aan te toonen. mij, na het ontvangen vari de noodige bevelen, met mijn gevolg aan boord begaf, van eene galei der Republiek. Nauwelijks was het anker gelicht, of een gunstige wind dreet ons spoedig builen het gezicht der stad, en wij hadden eene zeer voor spoedige reis, zoodat wij binnen drie dagen ter reede van Curzola aankwamen, waar ik mij aan land begaf, en, na voorafgaande plechiinheden, van mijne nieuwe waardig heid bezit nam. Nauwelijks was ik te Curzola, of ik maakte de noodige schikkingen, om Dianora op eene geheime wyze te ontvangen, en na verloop van veertien dagen, in welken tusschentijd ik haar reeds tweemaal ge schreven en een zeer lieven brief vau haar ontvangen had, zond ik mijnen getiouwen Benedetto, welke den post van geheim zaakgelastigde in al mijne avonturen, steeds met de meeste nauwkeurigheid waarnam, met twee mijner bedienden naar Venetië, om zich vervolgens naar Trevigo te begeven, en Dianora op te lichten terwjjl er, weinige dagen daarna, een zeer gemakkelijk en snelzeilend scheepje van Curzola vertrok om op de hoogte van Venetië en op de Laguna te kiuLen, en de bevelen van Benedetto in te wachten. Alles ging hier mede bijzonder naar wensch. Nauwelijks was Benedetto te Trevigo, of hij vernam, dat Dianoia zich bij eene oude tante bevond die een klein buitengoed bewoonde, twee men van Trevigo, naar den zeekaut, aan de rivier Piave gelegen. Tevens ontdekte Lord Loch verklaarde het nog voor onjuist dat hij de tusschenkomst van het leger in geval van een opstand te Johannes burg had toegezegd en dat hij beloofd had de moeilijkheden met betrekking tot Swazi land te zullen rekken, ten einde de tusschenkomst van Engeland mogelijk te maken. Toen hij zag dat een opstand waarschijnlijk was, had hij president Kruger doen weten dat hij hem in dat geval aansprakelijk stelde voor de veiligheid van personen en goederen der Engelschen te Johannesburg en dat hij, indien de president er niet in slaagde de noodige maatregelen te nemen, ze zelf in het werk zou stellen. Dit was. zeide de lord, een geheel andere handelwijze dan het onge lukkig optreden van kort geleden, dat de oorzaak van al de troebelen in Zuid Afrika geweest is. Volgens een telegram uit Teheran is de Shah van Perzië doodgeschoten. Demisdaad is gepleegd Vrijdagnamiddag in het heiligdom, gewijd aan den overleden Shah Abdoel Aziz, op zes mijlen ten zuiden van Teheran gelegen. De moordenaar, een dweper, loste een pistoolschot op den vorst en trof hem nabij het hart. Na in een rijtuig naar het palijs te zijn overgebracht, is de Shall om 4 uur gestorven. Er heerschte te Teheran volgens het telegram een volstrekte orde. De troon opvolger zal onverwijld uit Tabriz over komen. Nasr-Eddin, in 1831 geboren, volgde zijn vader in 1848 als Shah van Perzië op. Kort na zijn troonsbestijging werd een moordaanslag op hem gedaan, aan welken hij ontkwam. In de eerste jaren zijner regeering had hij, dat Dianora, welke eene kamer aan den tuin bewoonde, de gewoonte had, 's avonds laat, vóór zjj zich ter ruste be gat, nog eene kleine wandeling te doen, ir. d6 sthoone kastanjelaan aan don oever der rivier; en wat was gemakkelyker, dan haar van daar te vervoeren. Op den dag, welken Benedetto tot de volvoering van zijn plan bepaalde, droeg hij zorg, dat er leeds vroegtijdig een vaar tuig zeer dicht bij den tuin van Dianora's tante lag, terwijl hy zich met eenen der bedienden, ter gelegener tyd, achter eenen boom wilde plaatsen, om zijne prooi te overvallen en f,e vermeesteren. Daar er op deze plaats dagelijks schepen en schuiten lagen, welke de rivier op- en afvoeren, gaf dit volstrekt geene achterdocht, en nog minder eenige aanleiding voor Dianora om hare wandeling voor dien avond uit te stellen. Omstreeks twaalf ure opende zjj dan ook de tuindeur, met het voor nemen, nog eenige oogenblikken den schoonen avond te genietenmaar nau- welijiis bevond zij zich in de donkere kastanjelaan, of zy voelde zich van ach teren met een sterken arm aangegrepen, en van den grond geheven en voor en aleer zjj den tijd had eenig gerucht te maken, was zij reeds op het vaartuig, hetwelk zij dien dag daar had zien liggen hier bracht men haar beneden en sloot haar op. Benedetto begat zich vervolgens weder aan land, sloot de deur van den tuin, wierp deu sleutel over den muur,

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1