Landbouw - s tegenwoflfdiging van stembevoegde inge landen in tie vergaderingen van ingelanden herhaaldelijk gehandeld wordt in strijd met de bepalingen van art. 64 van het algemeen reglement voor de polders of ■waterschappen, zooals dit gewijzigd is btj het besluit der Staten van 6 November (Prov. bl. 1875 no. 13). Volgens de eerste redactie van het artikel (Prov. bl. no 28 van 1873) konden stembevoegden zich ter vergadering van ingelanden doen vertegenwoordigen door een gemachtigde, die van zijne la'stgeving moest doen blijken door eene schriftelijke volmacht, welke in het ai chief van don polder of het waterschap moest worden nedergelegd. Art. 64 is echter in 1874, met geene andere bedoeling dan om de vei tegen wooidiging gemakkelijk te maken, in dier voege gewijzigd, dat de stembevoegde, die zich wil doen vertegenwoordigen, aan het polderbestuur schriftelijk de namen en de woonplaats van den persoon, die voor hem optreedt, moet modedeolen. Het reglement kent derhalve geene volmacht meer, welke werd overgelegd door den gevolmachtigde, maar alleen eene rechtstreeksche schriftelijke kennis geving van den stembevoegde aan het polderbestuur, dat en door wien hij zich laat vertegenwoordigen. Ten onrechte is uit het ontbreken van een stellig voorschrift, dat de kennisgeving in het archief van den polder of het waterschap moet nedergelegd worden, zooals vroeger ten aanzien van de vol macht was bepaald, opgemaakt, dat de kennisgeving na gemaakt gebruik weder kan teruggenomen of opgevraagd worden. Dit is niet het geval, daar de kennisgeving, als tot het polderbestuur gericht, deel uitmaakt van het polder-archief en daaruit evenmin als andere archiefstukken mag verwijderd worden. Bij gebreke van eene bepaling, welke zulks verbiedt, kan de kennisgeving door loopend voor alle vergaderingen van inge landen van een polder of waterschap gesteld worden. Daartoe is het voldoende in de kennisgeving te vermelden, dat de aangewezen persoon voortaan of tot weder opzegging in de vergaderingen van inge landen als vertegenwoordiger van de stembevoegde zal optreden. Men behoudt dan niettemin de bevoegdheid, om zich bij eene nieuwe kennisgeving voor eene bepaald aangewezen vergadering door een ander dan den in de dootloopende kennis geving aangewezen persoon te doen ver tegenwoordigen, terwijl de doorloopende kennisgeving voor het vervolg toch van kracht blvjtt. Zooals wij reeds in onze circulaire van 17 Febr. 1882 (Prov. bl. no. 26) dedön opmerken, is substitutie of in-de-plaats- stelling van een derde door den vertegen woordiger, niet geoorloofd. Evenmin kan een ter vergadering aan wezige stembevoegde zich zooals is voorgekomen door een ander doen vertegenwoordigen, daar dit met het natuurlijk begrip van vertegenwoordiging strijdt. Ten slotte doen wij opmerken, dat de bij art. 64 bedoelde kennisgevingen niet aan zegel onderworpen zijn." Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter te Amersfoort mr. P. J. F. van Voorst Vader, thans rechter in de arr.-rechtbank te Middelburg. tusschen vorderde ik bierdoor niets, en ik begon te vreezen, nimmer mijn doel te zullen bereikenwant, waren de twee jaren van Carlo's dood verloopen, dan zoude Dianora mij ongetwijfeld tot hare ouders verwijzen, en ik genoodzaakt zijn bij deze met een huwelijks voorstel voor den dag te komen, en haar kort daarop naar het altaar te geleidenik meende hieruit te zien, dat Dianora mij wilde verschalken, en ik ontdekte, dat alleen eene daad van geweld mij mijne oog meiken kon de doen bereiken, en besloot dus, de eerste gel genheid hiertoe aan te griipen. (Wordt vervolgd.) Tengevolge van bet aanstaand ver trek van den heer mr. P. J. F. van Voorst Vader ontstaat eene vacature in de Provinciale Staten van Zeeland voor het hoofdkiesdistrict Middelburg. De bescherming van den landbouw kwam Woensdag ter sprake in eene ver gadering der Haagsche afdeellng van de Hollandsche Maatschappij van landbouw. De heer J. J. van Kerkwijk wees daarbij op het feit, dat men in Engeland, waai de toestand van den landbouw ook slecht is, geen beter middel heeft weten te vinden ter tegemoetkoming aan de land bouwers, dan de grondbelasting te ver minderen. Hij wonschte dat middel ook hier te lande te zien toegepast. Wel sprak men van cadeau" en kunstmatige bescher ming'\ maar in Engeland met veel grooter grondbezit, laat men zich daardoor niet terughouden. Het is een feit, dat hier te lande de landbouw de vroeger loonende cultures moest prijsgeven wegens de geringe opbrengst (voor tarwe is in plaats van f 10 f 12 nauwelijks6 te behalen) en de duurdere arbeidsloonen. Daarbij komt dat het goedkoop vervoer van tarwe en andere landbouwproducten uit Australië Amerika en Britsch Indië, de concurrentie schier onmogelijk maakt. Het staat dus te vreezen dat de teelt geheel zal ver dwijnen on ais de landbouw verdwijnt, lijden alle takker. van bedrijf. Toen de handel achteruitging, heeft men door kostbare werken Amsterdam en Rotterdam wel geholpen, en sprak toen niet van cadeau's of bescherming. Daarbij komt dat de belasting op den grond hier hoog is en niet verlaagd is, toen de opbrengst belangrijk verminderde. De heer "Van Kerkwijk bracht, overigens met verwijzing naar een belangrijk artikel in de Revue des deux Mondes van 1 April, deze zaak alleen ter sprake, om gelegenheid te geven tot overweging, opdat wellicht op de algemeens vergadering de zaak behan deld zou kunnen worden en, al werd zij met dadelijk aangenomen, toch gepopula riseerd zou worden. De voorzitter zeide namens het bestuur overweging van den wenscü des hoeren Van Kerkwijk toe, doch meende, dat vooralsnog daaraan niet spoedig zou worden voldaan. Wij lezen in N. W. v. Z. en V. Waarom is haver zuik een best paar denvoeder Zoo dikwijls hoort men nog beweren, dat rogge, gerst, mais, meelsoorten, grint en zelfs zemelen in vele gevallen beter voedsel voor het paard zijn dan haver. Ja zelfs meent men nog wel eens dat vooral jonge dieren den haver niet kunnen verdragen. Het zal daarom goed zijn eens te wijzen op de voorkeu)die haver verdient, zelfs al is deze wat duurder dan de andere graansoorten. Haver is vooreerst rijk aan voedende bestanddeelen. die in eene goede ver houding aanwezig zijn, terwijl bovendien, en daar komt het op aan, die bestand deelen door het paard gemakkelijk zijn te verteren. Verder bevat haver eene ruime hoeveelheid zouten, die voor de vorming der beenderen zoo noodig zijn. Er is bovendien nog een reden waarom juist haver zulk een nuttig effect heeft. In deze graankorrels is eene vanilleachtige stof aanwezig, avenine genoemd (avena sativa haver), die eenigszins een smaak heeft als hazelnoten. Bij het doorbijten van sommige korrels is deze smaak duide lijk te proeven. Nu schijnen de paarden deze avenine-smaak bijzonder lekker te vinden, iets wat ons echter minder zou kunnen schelen. Deze avenine echter prikkelt het slijmvlies en de daariif ge legen klieren van de maag vooral, waar door de vertering van het voedsel, hier de haver, wordt bevorderd. Er zijn dus verschillende redenen waar om haver zoo den naam van »het paarden- voeder" verdient. Voor veulens is het steeds een uit stekend voedsel. Reeds jong vangt men aan. natuurlijk met kleine hoeveelheden, ze langzamerhand aan grooter hoeveel heden gewennend. Verschillende eigenaars en fokkers denken er wel aan den jongen dieren beweging te geven, men heeft slechts te denker, aan de tal van veulens en enters, die nog in het late najaar, of reeds in het vroege voorjaar, soms zelfs den heelen winter in de weide loepen, waar niets te halen is. Beweging is nuttig, zeer zeker, het ontwikkelt de ledematen en verruimt de borst, doch de r.oodige haver mag hierbij niet ontbreken. Bij een toevoeren van een flink wat haver allen kunnen de dieren zich de beweging ten nutte maken. Is haver nuttig voor het jonge dier, ook voor het volwassen paard, het dier dat arbeid moet verrichten ot zich in snellen gang moet bewegen, is het zoo noodig. Haver geeft arbeidskracht, stalen spieren en volhardingsvermogen, eigen schappen die het dier in staat stellen het werk te verrichten, dat er van ver langd wordt. D. H. M. K. Uitslag der Stierenkouring, van wege de Af'deeling Zeeland van het Ned. Rundveestamboek gehouden op Donder dag 30 April. A. Te Schuddebeurs van Eng. en ge kruist Ras. Twee twee jarige stieren. lste prijs Roijalty van J. de Vlieger te Noordgouwe, 3de prijs Julius van Job. van der Have Cz. te Ouwerkerk. Twee eenjarige stieren. lste prijs Prins II van B. Giljam te Ouwerkerk, 3de prijs Philip van Job. van der Have Cz. te Ouwerkerk. B. Keuring Ned. Ras te Zierikzee. Zes oudere stieren. lste prijs jonge Sultan 2 jaar oud van Jan de Rijkë te Sirjansland, 2de prijs Bram, 2 jaar oud van Frans Koopman te Kapell;, 3de prijs Adam I 2 jaar oud van v. Schelven te Brouwershaven. Eerv. vermelding Catharina's Jan 3 jaar oud van W. Kooman te Zierikzee. De collectie andere stieren was zeld zaam goed en bet is wel der vermelding waard dat nergens zooveel waarde aan oudere dus 3 jarige stieren gehecht wordt als in Schouwen en Duiveland wat om het betere overeivingsvermogen hunner goede eigenschappen daaraan en zeer terecht de voorkeur geeft boven jongere stieren Elf eenjarige stieren. lste prijs Dirk VII van J. M. Klompe te Dreischor, 2de prijs Dadld van Stieren vereemging te Éllemeefc, 3de prijs Jan van S. van de Velde te Zierikzee Eerv. vermelding Clay II van P. van der Bijl te Zonnemaire. Eei v. vermelding Jan van P. Gerards te Zierikzee. Eerv. vermelding Bram van D. G. Pompoene te Dreischor. Da collectie jongere stieren was niet zoo uitstekend als de Commissie gewoon is, ze in Schouwen en Duiveland te vinden, wat reeds uit de bekrooningen blijkt daar anders van de elf stieren zeker méér dan zes in aanmerking hadden moeten komen voor eene eervolle onder scheiding, f) De Secretaiis. E. VAN DEN BOSCH. Aan da burgemeesteis in Nederland is het programma toegezonden van den Boerenbond te Mil en St. Hubert, welk program met toelichting in eerstgenoemde gemeenta van d6 pui van het raadhuis voorgelezen is De bedoel'ng is, het op richten van locale vereenigingen en aan sluiting daarvaD aan den Centralen Bond, tér verkrijging van een ministerie van landbouw, uitsluitend de rechtstreeksche belangep van den boerenstand booogende invoerrechten op vleesch, vet, granen, enz (voornamelijk op Amerikaansch vleeschspek en vet)opheffing van (t Voor inschrijving in het N. R. Stamboek was op de keuring zelve geen tijd meer, doch 9 stieren en verscheidene koeien werden daarvoor bij den Secre taris aangemeld. Tot nu toe werden op en na de keuringen ingeschreven 33 stieren en koeien waarmede 19 nieuwe leden Lid der Afd. Zeeland werden. rijksgrondbelasling, met overdracht dér grondbelasting aan de gemeenten, waar door deze andere plaatselijke belastingen» kunnen verminderen of afschaffen in- stelling eener algemoene rijks brand hagel- en veeverzekeringverlaging van I spoorwegtarieven voor vervoer van land 9 bouwproducten en- behoeften, enz. .4 VEI,, den 1 Mel 1S96. -- De dienstmeid, die, zooals in ons I vorig nummer is vermeld, als radachl® van diefstal was gearresteerd, is Woens- I dag weder op vrije voeten gelaten. Uit Terneuzen schrijft men aan do« M. Ct.: De orkestvereeniging »De Volharding" gaf Dinsdagavond haar laatste soiré in dit seizoen. Gerust kan gezegd worden, I dat ze baar »beate beentje" had voor B gezet en dat hare uitvoering zeer goed® is geslaagd dank zij vooral de krachten I van buiten, die haar voor deze bijzondere 1 gelegenheid hebben geholpen. In de eerste i plaats dient vermeld de vriendelijke hulp I van mej. Pisuisse van Vlissingen, die door kt haar zang het genot van den avond y zoozeer verhoogde en daarmede onzen I Nicolaï deed herleven. I Maar ook de vreemdeling, die zoowel I door zijn pianospel, als door zijn schoonen zang tot het welslagen zoozeer meewerkte, j verdient een woord vac waardeering. De operette »Een vrouw opschildwacht," I mocht den meesten bijval verwervenen I verdiende dat ook, in aanmerking ge- f nomen dat slechts dilettanten haar uit- I voerden. Allen die hebben medegewerkt, hebben I eer van hun werk. Maar het meest ver- l dient dank het bestuur, dat niet versaagt I ook al komt van sommige kanten tegen I' werking. Het zij der orkestvereeniging j gegeven aan Terneuzen's ingezetenen nog menige aangename bijeenkomst te ver- i schaffen. Een geanimeerd bal besloot den avond.® Zandberg, 28 April. Heden had alhier I voor de eerste maal de aangekondigde» tentoonstelling plaats. Te oordeelen naar 1 den ruimen aanvoer, vergeleken bij het 1 slechte weder, mag het bestuur zich verheugen dat zijne pogingen zoo goed 1 geslaagd zijn. Er werdeu tentoongesteld 98 stuks hoornvee, 32 paarden, 34 varkens, 10 I geiten en verder 16 verschillende inzen- dingen van pluimgedierte, konijnen enz. I De uitslag der prijzen is als volgt;! waar de woonplaats niet achter vermeld* is zijn Grauwenaren. Voor het schoonste® paard van 3 tot 7 jaar oud le prijs Chr.® Dieleman, 2e prijs Gebroeders Geluk te I Clinge. Een jarige paarden, lste prijs® Ch. Steijaert, 2de prijs E, Boenne, twee jarige paarden lste prijs L. Mariman, 2de prijs L. Steijaert. Drie jarige paarden® lste prijs Chr. Dieleman, 2de prijs Weezen d'Haens. Voor den schoonsten Dek- 1 hengst Ch. Steijaert Voor het schoonste® tuig landbouwpaarden, le prijs Jac. Ver- j bist, 2e prijs Chr. Dieleman. Voor de 1 schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le prijs L. Mariman, 2e prijs Ed.» Boenne. Voor de schoonste kalfdragende yl vaars, le prijs L. Steijaert, 2e prijs Ed. Ij Boenne. Voor het schoonste drietal koeien, le prijs Ed. Boenne, 2e prijs Ch. Steijaert. Voor het schoonste 3jarig rund le prijs A. Lust, 2e prijs A. Lust. Voor den schoonsten springstier, 16 prijs Jac. Verbist, 2e prijs idem. Voor het vetste stuk hoornvee le en 2e prijs Ch. Steijaert. Voor het schoonste hokkeling L Boel te, Hulst. Voor de schoonste geit F. de Vilder. Voor het vetste varken, de schoonste verzameling en het grootste getal varkens Victor d'Haens. Voor de schoonste verzameling hennen en l haan Victor d'Haens. Voor de schoonste ver zameling eenden Jac. Verbist. Voor de schoonste verzameling pauwen Chr. Diele man. Voor de schoonste verzameling duiven le prijs H. Dingeman, 2e prijs F. de Vilder, Schoonste verzameling ko nijnen le prijs Wed. P. de Mulder. 2e prijs Chr. de Zwart. Voor de schoonste verzameling niet bovengemelde dieren Ph. Thoen te St. Jansteen.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2