Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Zaamslag. en boven 6 jaar 49 pet., waaruit volgt dat de ziekte begint zich te verbreiden bij oudere dieren van 4, 5 en 6 jaren by jongere dieren weinig zooals nog duidelijker kon blijken uil onderstaand percentage van in Denemarken geïnjec teerde 53,303 runderen onder 1/2 15.5 pet., van circa 1 jaar 15.5 pet., van circa 1 jaar 29 4 pet., van circa 2 jaar 40.5. pet. oudere dieren 49 3 pet. De ziekte is behoudens hooge uitzon dering niet aangeboren. Of zij erfelijk is .kan niet met zekerheid gezegd worden, doch het is zeer goed mog6lijk hoewel dia toch slechts kan optreden door het in aanraking komen met smetstof terwyl schrale voeding, lang op stalhouden,slechte inrichting van den stai oorzaken zijn dat het veb de ziekte spoedig opneemt. De ziekte verbreidt zich spoedig door de uitwaseming der nauw nevens elkander geplaatste dieren, het drinken één door- lcopende goot in slecht ingerichte stallen, melkgebruik van besmette dieren door het jonge vee enz. In verband met de mogelijke erfelijkheid in dan ook het bezigen van tuberculeuse dieren als fokdieren te ontraden. Daar voor afmaking tuberculeuse dieren reusachtige kapitalen zouden worden ver oischt, vostigt spieker de aandacht op hetgeen in hoofdzaak ter bestrijding kan worden gedaan door den fokker en wel door alle dieren te doen inenten en te verdeelen in 3 rubrieken, t. w. 1°. de niet reageerden of gezonden2° de reageer den of aangetasten en 3°. de verdachten. Bij voldoende ruimte is het wenschelijk voor de gezonde dieren deze naar een afzonderlijken stai over te brengen en voorts stal, dieren, gereedschappen en menschen allen te desenfecteeren en af gezonderd te houdende dieren van groep 2, de zieken moeten soor de slachtbank worden opgeruimd, waar zuks mogelijk is, na mesting terwijl die van groep 3 steeds in observatie blijven en zoodra re gaan hoesten of vermageren van de hand moeten worden gedaan. Bij fokking geeft men de kalveren de eerste twee dagen biest van de moeder en daarna gekookte melk. Al is men daar over 't algemeen niet erg voor toch be wijzen de door prof. Bangvn Denemarken genomen proeven dat dit zeer wel gaat en men neme daarvoor melk van ver schillende koeien, daar lang niet alle tu- bersulose dieren ziektekiemen in de melk hebben. Het jonge vee gaat daarna ook naar den afzonderlijken stal of .<aargeer. afzonderlijke stal is scöiete men de stal van onder tot boven geheel af over zekeie ruimte zonder deur in het beschottemaken. Daar men bij zuivelfabrieken magere melk terug krijgt ooms van dieren wier melk ziektekiemen bevat dient die voorat gesteriliseerd te worden tot 85° én ver dient het overweging wanneer ze nog warm is wat cesam of aardnotenolie by te voegen voor het jonge vee. Nieuwe dieren moeten eenigon tijd af zonderiijk worden gehouden en daarna worden ingeënt. Reageeren zy dan niet dan zijn ze gezond. Overigens verdient het overweging het vee zooveel mogelijk te verjongen door een jong koppel te vormen, daar 't met oud vee altijd eenigszins sukkelen zal blijven. Al deze maatregelen kosten echter veel geld doch landbouwgenootschappen e. d. door enkele jaren wat te bezuinigen, subsidies van provinciën en van het rijk een en ander te zamen aangewend ter b6stryding der tuberculose zouden veel vermogen. kamer intrad, en ons in deze houding verraste. Daar zij natuurlijk zeer gemak kelijk konde begrijpen, wat hier was voor gevallen, zoo ijlde zij naar ons toe, om armde ons beiden, en gaf ons hare vreugde over ons geluk te kennen. Endeljjk lieten wij elkander los, en mijne edele zuster, welke mijn boosaardig hart roch mijn snood opzet kende, omhelsde Diünoia op nieuw, en begroette haar, als hare aan staande zuster. (Wordt vervolgd.) Ook de boer moet in de lasten deelen opdat zijn ijver en belangstelling niet vorslappe en hij de voordeelen beter leert waardeeren Afschieting en desinfectie, die trouwens geheel vrijwillig behooren te geschieden komen te zijnen laste doch de tuberculine een zeer kostbare stof zoomede deskundige hulp voor het in spuiten en temperatuui opnemen moeten daarentegen gratis te zijner beschikking staan. Door de regeering worde de vleescb- keuring door het geheele land verplichtend gesteld; het slachten moet zooveel mogelijk in abattoirs geschieden om groote hoeveel heden smetstof behoorlijk te kunnen vernietigen. Voorts geeft zij schadeloosstelling voor vleesch dat wordt afgekeurd en natuurlijk ook voor dieren op haren last afgemaakt. Waar broeinesten vaD bestemming bestaan behoort flink te worden ingegrepen. Alles kan echter niet van de regeering komen, dit zou ook voor haar to zwaar zijn. Ten slotte verwyst de spreker naar 't geen door buitenlandsche regeeringen te dezen opzichte bereids geschiedt of in voorbereiding is, o.a. naar de Deeusche regeering waar aan die proeven onder leiding van prof. Bang eene subsidie van 90,000 kronen per jaar was toegestaan hetwelk onlangs voor 5 jaren op 100,000 kronen per jaar werd gebracht en waar men na 3 jaar een prachtig succes ver wierf naar de Belgische regeering die op 30 Oct. 1895 oen zeer belangrijke wet voor tuberculeus vee aannam, terwijl een dergelijke wet in Frankrijk is ont worpen. Uit Amsterdam schrijft men HH. MM. de Koninginnen woonden Zondftg voormiddag in de Nieuwe kerk de godsdienstoefening bij onder het gehoor van den predikant llerfkens, die tot tekst had gekozen de woorden van den Apostel Paulus aan de Galaten, vervat in vers 22 van hoofdstuk V. »Maar de vrucht des geöstes is liefde, blijdschap, vrede, iangmoedigheid. goeder tierendheid, goedheid, geloof, zachtmoedig heid, matigheid." De gemeente zong Psalm 86 vers 6, en eer.ige verzen van Gezang 62 en van Psalm 96. Te kwart over tweeën reden de Vorstin nen uit om het traditioneele bezoek te brengen aan Artis, waar zij aan den Hoofd ingang der Middel laan door het bestuur met den directeur dr C. Kerbert ontvangen en bij monde van den beer M. B. J. Beuker welkom geheeten werden. De stafmuziek van het 7e reg. Int.. kapelmeester de heer Zaagmans, speelde bij haar komst het Wilhelmus. Maandag te kwart voor twaalven hebben onze koninginnen de hoofdstad verlaten om naar Kleef te gaan. Weder was eene ontelbare schare aller wege samengestroomd, om den vorstinnen het vaarwel en tot wederziens toe te roepen HH. MM. werd uitgeleide gedaan door den burgemeester en den commandant der dd. schutterij Op het perron verzocht HM. de Koningin Regentes den burgemees ter den dank van de Koningin en van Haar aan de ourgerij te willen overbrengen voor de ondubbelzinnige blijken van lielde, voor Haar Dochter en voor Haar en voor de verknochtheid, voor het huis van Oranje aan den dag gelegd. De Koninginnen hebben aan besturen van verschillende liefdadige instellingen geldsommen, en aan den Burgemeester 2000 voor de algemeene armen tér hand doen stellen. - De Tweede kamer is bijeengeroepen tegen de volgende week Dinsdag 5 Mei, des namiddags te 2 uren. A T .1 E H. Onze correspondent te Batavia seint ons onder dagleekening van heden Tookoe Oemar heeft geweigerd aan het door ons gestelde ultimatum te voldoen. Lain Pisang wordt nu dooi ons met 50 kanonnen gebombardeerd. N. R. Ctt 4 VEL, den 38 April 18P6. Zaterdagavond weid door de ge meente veldwachter van Zuiddorpe ge vankelijk blunengebracht de dienstmeid M. v. d. H. van Wachtebeke (België), verdacht van diefstal van geld ten na deele van den landbouwer P. te Zuiddorpe, waar zij in dienst was Aan de Cbr. School alhier is tot onderwijzer benoemd den heer F. 0. Zonnevijlle kweekeling aan de Groen. Y. Prinstererescbool te Doetincbem. Op het drietal der Geref. kerk te Franeker komt o. avoor ds. A. Doorn alhier. Aan den surnumerair der directe belastingen enz. J. D. Noske te Middel burg, is, met ingang van 27 April, op gedragen de tijdelijke waarneming van het kantoor der directe belastingen en accijnsen te Honteniase, en aan deu sur numerair A. W. Udo, uit de directie Amsterdam, de tydelyke waarneming van het kantoor der directe belastingen en accijnsen te Axel. De door Gedep. Stat6n van Zeeland voor dit jaar vastgestelde lijst van hoogst aangeslagenen in 'o Ryks directe belas tingen in deze provincie wijst 132 namen aan. Het laagste gezamenlyk bedrag van aanslagen dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid is f 476,46. Als hoogstaangeslagenen komen o. a. de volgende namen voor K. J. A. G. Baron Collot d'Escury te HontenisseMr. J. G. van Deinee te Hulst; Chr. Dieleman te ZaamslagP. Dieleraan te AxelA. A. van Haelst te ZuiddorpeTh. P. F van Haelst te Stoppeldijk A. G. V. Hombach te Hulst F. C. O. M. Hombach te Hulst; J Huijssen Johz. te Ter Neuzen A. Koster te Axel H. L. J. Maertens te Hulst J. Vogelvanger te HulstL F. C. van Waesberghe te Hulst en G. Wieland te Ter Neuzen. Arrondissement#-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 28 April lb96. F. J. v. d. B., 26 jaar oud, werkman te Ter Neuzen is wegens diefstal ver oordeeld tot eene maand gevangenisstraf. De Haarl. Ct. geeft het volgend ljjstje van de in de laatste jaren gepleegde moorden waarvan de bedrijvers niet ge vonden zijn 1) De moord op de 2 vrouwtjes te Haarlem in Februari 1892; 2) de moord op een weduwe te Gouda iD April 1892 3) de moord op de dienstmaagd van den heer Viotta te Amsterdam in Maart 1892 4) de moord op L. F. uit Waalwijk, te Drunen gepleegd in November 18945) de twee vrouwen van De Jong, verdwenen in 1893; 6) de moord in het Asser Bosch in 1895; 7) de moord op Paaschmorgen 1894, gepleegd op een slager in de Cein tuurbaan te Amsterdam8) de moord op een slager te Enkhuizen in November 1894 9) de moord op den slagerszoon te Halfweg; 10) de moord op den heer Brouwer te Doetincbem in October 1894 11) de moord op den onbezoldigd rijks veldwachter G. Homan te Vlodrop12) de moord op den Groninger politieagent van Vliet. 8 Dec. 1895; 13) de moord op bet kind Hoogsteden. Zitting van 24 Apiil 1896,'s midd. 2 uur, Voorziiterde Burgemeester. Tegenwoordig alle leden en de secretaris I. Na opening van de vergadering worden de notulen der vorige vergadering, na lezing, behoudens een aanvulling door dhr. Geelhoedt; goedgekeurd. II. Als ingekomen stuk wordt ter tafel gebracht Het proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeente ontvanger door B en W., dd. 10 Apiil. III. Thans komt in behandeling, het aan B. en W. gezonden voorstel—Geel hoedt, omtrent de keiweg. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. een schriftelijk praeadvies hebben gemaakt en verzoekt dun secretaris dit voor te lezen. Dhr. De Ruijter wil eerst het ver zoek van den G. H. P., om overname van het ondeihoud van den grindweg in dien polder,' in behandeling nemen. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet kan omdat het voorstel—Geelhoedt een uit vloeisel is van het verzoek van den jxilder. Dit voorstel is naar B. en W. gezonden om advies en moet dus eerst behandeld worden. Dhr. De Ruijter wensoht liever eerst vast te stellen of de gemeente den weg in onderhoud zal nemen, of althans gedeeltelijk het onderhoud zal dragen. De Voorzitter brengt eerst het praeadvies van B. en W. in behandeling, dan kan daarna! het verzoek van den G. H. P. behandeld worden. B. en W. hebben bevonden, dat de weg van de Griete over het dorp naar het Veer, 7477 Meter lang is. Indien deze weg wouit bekeid met vijfde soort Les- sinesche keien van 12 bij 14 c.M, en de keiweg 3 Meter breed wórdt, dan zal dit tegen ongeveei 10 per strekkenden Meter 75000 kosten. Indien nu het Rijkl en de Provincie elk 1/s dier som als sub sidie geven, dan moet de gemeente de overschietende 35000 gulden leenen, tegon ten hoogste Sl/2 o/0 Jaarlijks zal dan de gemeente van deze som f 1500 aflossen. Het onderhoud van den Veerweg heeft in het laatste jaar gekost 650; dat van den Reuzenhoekschen weg 320 dat van den weg door den G. H. P. 600dat van den weg door den K. H. P. 700 dat is te zamen. 2280. Indien nu de Zaamslagpolder jaarlijks, zoolang de aflos der aan te gane geld- leening duurt, de helft van bet onderhoud ever het laatste aan de gemeente uit keert, dan ontvangt de gemeente daaruit 490. Van den Grooten Huissenspolder ontvangt de gemeente op denzelfden voet 300dat is te zamen 790. Na af loop van den aflos zullen de G. H. P. en de Zaamslagpolder de helft van het voor onderhoud van den keiweg benoodigde bedrag aan de gemeente restitueeren. De gemeente betaalt thans voor onder houd van den weg in den K. H. P. 700in het onderhoud van Reuzen hoekschen weg betaalt zij 160, dus in het geheel betaalt de gemeente 860. Wordt de keiweg gelegd, dan ontvangt zij van den G. H. en Z. P., volgens bovenstaande rekening, samen 790 en heeft dus de gemeente geheel beschikbaar f 1650. De gemeente moet het eerste jaar aan interest van 25000 a 31/2 °/0, f 875 betalen, aan aflos ƒ1500, dat is dus een totaal bedrag van 2375. De gemeente heeft beschikbaar 1650, dus moet de gemeente het eerste jaar 725! meer betalen dan thans. Deze som ver mindert echter jaarlijks door schulddelging en daaienboven is het te voorzien, dat jaarlijks de onderhoudskosten der grind wegen zullen stijgen. B. en W. stellen voor te besluiten, om den keiweg op bovenbedoelde wijze aan te leggen. De polderbestmen kunnen dan de noodige vooistellen in de jaar vergadering der polders doen, Natuurlijk vervalt dan de overeenkomst met den Zaamslagpolder van 1853 en moeten er nieuwe overeenkomsten gesloten worden. Dhi. Van Dixhoorn vraagt noelangde weg van den Reuzenhoek ever het dorp naar het Veer is. Deze weg is langer dan den weg in den G. H. P., en dus is het ook billijk dat de Zaamslagpolder in evenredigheid meer betaalt. De Voor zitter antwoordt dat volgens het voorstel Geelhoedt de Zaamslagpolder evenals de G. H. P. de helft betaalt van de tegen woordige kosten. Dhr. Van de Reewenscht de polders evenveel per strekkenden Meter te doen betalen, en niet de helft van het tegenwoordige onderhoud. De Voorzitter merkt op, dat dit tegen het voorstel Geelhoedt indruischt. Dhr. De Ruijter zegt dat de G. H. P. in het geheel 3DÜ zou betalen. Hoeveel is dit per strekkende Meter? De Zaamslagpolder zou per strekkenden Meter evenveel moeten betalen. De Voorzitter zegt, dat

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2