t 12' Jaarg. De zoon m den Galeiboef No. 1012. Woensdag 29 1896. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch -V laanderen F. DIÉLEMAN, Premie voor de lezers van ons blad. 's Levens Eb en Vloed, FEUILLETON. a tafereel tui.scm: Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TW EE uren. We zijn in de gelegenheid om onzen lezers, doch ook alleen aan dezen een bij uitstek goedkoop Premiewerk aan te bieden, bestaande in een boeiende roman, getiteld OF ter dikte van bijna 160 pagina's in kwarto formaat, voor den spotprijs van '45 cents. Bestellingen worden ingewacht aan het bureau van dit blad. DE UITGEVER. Axel, April 1896. In de Zaterdag 25 dezer te Utrecht gehouden algemeene vergadering van het genootschap voor landbouw en kruidkunde, voerde de heer D. F. van Esveld, leeraar aan 's Rijks Veeartsenijschool aldaar het onderwerp: Welko maatregelen kannen er genomen worden tot bestrijding der tuberculose bij het rundvee? waaraan het volgende is ontleend. De tuberculose komt overal voor, doch voornamelijk in de lager gelegen landen zoowel vrouwelijke als mannelijke dieren zijn aan die ziekte onderhevig, hoewel ze de oudere dieren meer, de jongere minder aantast. In 1894 waren in Stralsund 30.7 per cent van alle geslachte runderen tuber culeus en in Münster 0.98 pet. Als midden cijfer rekent men voor Pruisen 10 pc.. In 18 (JIT DE 13© EEUW. Ik wist toch, dat mijne zuster de engel achtige Diiinora zoo hartelijk was genegen, en dat zij haar steeds behandelde, als eene zuster en zoude zij dan niet gaarne zien dat ik mij nader aan haar verbond, cn hiertoe niet willen medewerken, daar zij zoo weinig trotschheid bezat, omtrent hare adellijke geboorte? Derhalve openbaarde ik mijne liefde (zoo als ik dit noemde) aan mijne zuster, en verzocht haar om haren bijstand, daar ik meende, wanneer Diano eerst voor mij was bezweken, alsdan wel middel te zullen vinden, om een huwelijk met haar te onduiken, waartoe mijne hooge g. boorte en myne aanzienlijke betrekkingen mij genoegzaam waarborgden. Mijne zuster betuigde mij, dat zij Dianora gaarne als hare znster zoude erkennen, en beloofde mij volgaarne, dat zy alles zoude aanwenden o:n mijne pogingen te doen gelukke Eene der eerste vruchien hiervan was aat Dianora haar beloofde, haar besluit om zich in een klooster te begeven, voor eerst te laten varen, en de wereld nog niet Leipzig en Dresden 20 pet., in Schwerin voor 1893 zelfs 26 pet.; voor het le haltjaar was dit 35 pet. Amsterdam 1889. Rund 3.5 pet., varken 0.67 pet., 1893 rund 5.26 pet., varken 1.2 pet., 1894 ïund 6 pet., varken 1.7 pet. Rotterdam 1890-1894, bij runderen: 3.5, 3.3, 3, 3 en 3.2 pet. Idem bij varkens: 0.23, 0.3, 0.4, 0.5 en 0.8 pet. Leiden 1894: rund 5.37, varken 1.18; 1895; rund 5.84, varken 0.92 pet. Utrecht 1891-1895, bij runderen0.75 0.92, 1.16,1.20 en 1.76 pet. Idem bij varkens 0.11, 0.24 0.20 0.137 en 0,16 pet., waarbij valt op te merken dat in abattoirs geen enkel dier aan de keuring ontsnapt. In 1892 werd door prof. Koch de tuber - celbacil ontdekt en daarna gelukte het dezen geleerde uit die ziektekiemen een stof te bereiden die bij inspuiting voor eec gezond dier onschadelijk is, doch bij een tuberculeus dier reactie, verhooging van temperatuur, ten gevolge heeft. Was vroeger de ziekte alleen bi] hot slachten met zekerheid te constateeren, thans had men 't middel om zich daar van te vergewissen zonder tot slachten over te gaan en blijkt de tuberculins meer en meer ingang te vinden. Bij tuberculine-injecties blijkt het vol gende omtrent de ziekte. Frankrijk, vol gens proeven van Nocard 66 75 pet. Saksen 73—75 pet. Eber deed aldaar 174 injecties, waarbij 136 runderen, dus 78 pet. reageerden. Id Engeland schat men 30-40 pet. van alle fokdieren aangetast en in Denemarken reageerden op 1972 hoeven van 53,303 dieren 20,665 of 38.7 pet. Zes a negen uur na de inspuiting af te zweren. Dit wekte mijne hoop weder op, en ik kon dit als eenen eersten stap van toenadering beschouwen. Door mijne hoop en mijn gedrag deed ik alras den tweeden, en wel, door mij zeer treurig, stil en afgetrokken, vooral in haie tegen woordigheid, te vertoonen, waardoor ik alras haar medelijden opwekte. Trouwens, dit was ook niet enkel vertoon, daar mijn hartstocht voor dit bekoorlijk wezen zoo hevig was, dat hierdoor mijn gansebe gestel werd aangedaan, en ik, in zeker opzicht, veel was veranderd. Al die luidruchtige en ongebondene vermaken, welke ik in het geheim steeds met zoo veel genoegen had bijgewoond, waren mij thans tot eenen walg, en ik was nergens liever, dan op de Villa of in de eenzaamheid, zoodat mijne vrienden zich over mij verwonderden. Myne gedurige zuchten, mijn thans zoo sombere blik en myn verboekt gelaat troffen Dianora zij was my te zeer geuegen om dit alles met onverschilligheid te kunnen aanzien. Reeds lang had zij meer dan achting en vriendschap voor my gevoeld mijn jegens haar steeds zoo verplichtend gedrag, mijn rijkdom, mijn rang en myn aanzien in de wereld, waren zoo vele lokazen, tegen welke zeer weinig meisjes bestand zjjn. Ook zij gevoelde, dat zy op den duur aan dezelve geenen wederstand zoude kun nen bieden, maar eindelyk zoude moeten bezwijken. Dagelijks maakte ik dus meerder vordeiingen in haar hart, en loeu er een half jaar was verloopen, sedert den dood begint de verhooging van temperatuur. Men dient echter vooi'af de gewone tem peratuur van het diet op te nemen, die tusschen 37.8° en 39.8° afwisselt, terwijl na de injectie om de 2 A 3 uren de temperatuur moet worden opgenomen, die dan bij eeno verhooging met 2, 3, ja zelfs 31/2° een sterke reactie wordt ge noemd. Een sterk reactie is echter nog geen bewijs dat het rund in hooge mate ziek is. Ook komt het voor dat bij slachting kort na de enting enkele dieren die niet hebben gereageerd toch bleken aangetast deze dieren hebben de ziekte dan in hooge mate of die reeds vroeger gehad. Slechts enkele malen komt reactie voor zonder dat het dier aangetast is, doch dit is dan aan andere oorzaken toe te schrijven. Ook omdat men voor fsuten hoogstens 10 pet. behoeft af te trekken, is tuber- culine zulk een uitstekend middel tot herkenning der ziekte. Men meent dat het nuttigen van vleesch van tuberculose dieren bij den mensch tering veroorzaakt, doch als het vleesch slechts in geiinge mate is aangetast, kan dit bijna algemeen zonder nadeel worden gebruikt, mits het vleesch vooraf goed gekookt of gebraden ot gesteriliseerd is, welk laatste echter alleen in abattoirs goed kan geschieden, doch waardoor veel vleesch, dat thans moet worden afgekeurd en geheel onbruikbaar wordt gemaakt, voor de consumptie behouden kon blijven, zoo o.a. het volkomen onschadelijk vet en 't overige voor bemesting. In de Pruisische abattoirs werden in 1894 geslacht 777,029 runderen, waarvan 69.996 (9 pet.) tuberculeus bleken hier van werden er 3099 geheel en 2391 gedeeltelijk vernietigd. van Carlo, beleed zij myne zuster, in e»n vertrouwelijk gesprek, dat zy mij hartelijk lief had maar dat alleen haar besluit, om in de eerste twee jaren aan geen huwelijk te denken, haar steeds genoopt had, mij af te wyzen. Mijne zuster wachtte niet lang mij dit mede te deelen. lit was hierdoor ten toppunt van vreugde. Nimmer had Dianora een besluit kunnen nemen, dat meer met mijne bedoelingen overeenkwam want, gelijk ik reeds meer dan eens heb gezegd, het was alleen hartstocht en geene liefde, welke ik voor Dianora gevoelde deze moest bevredigd worden maar haar huwen daaraan was de gedachte nog nooit bij mij opgekomen. Ik had volstrekt geen voornemen, mij onder het huwelijksjuk te begeven, en zoo dit eenmaal moest ge beuren, dan moest ik natuurlijk mijne hand aan eeue dame geven van een veel hoogereu rang dan Dianora, welke niet eens van adel was. Door zulk eene mesalliance zoude ik niet alleen eene blaam werpe op mijn gansche geslacht maar ik, d thans deszelfs roem uitmaakte, zoude m hierdoor de verachtiog van al deszelf- leden op den bals halen waarom er aan een eigenlijk huwelijk niet viel te denken al ware dit miin voornemen. Natuuilyk wachtte ik niet lang, om van het ontvangen bericht gebruik te maken, en ik was zoo gelukkig, binuen wc uit dagen, hiertoe eene voegzame gelegenheid te vinden, om hierover met haar te kunnen spreken. Ik verklaarde haar op ujeua In Utrecht werden voor tuberculose vernietigd 1894 van 71 runderen 6, van 16 varkens 1 in 1895 van 100 runderen 5, van 24 varkens 2. In Duitschland gaat, naar door von Langstorff werd berekend, jaarlijks 6,500,000 verloren aan tuberculeus vee. Voornamelijk de melk dcet de ziekte* kiemen in hoofdzaak bij kinderen en jong vee ontwikkelen en tot tering aanleiding ven. Bij langdurig en goed koken wordt die melk echter onschadelijk. Op de toepassing van den te dien opzichte door de doctoren gegeven raad kan niet genoeg worden aangedrongen, doch ook bot9r, kaas, karnemelk, magere melk en niet 't minst 't zoogenaamde centrifugeslijm kunneD veel ziektekiemen bevatten. De meening dat melk van een tuber- culoos rund vrij kan worden gebruikt als de uier in 'l ziekteproces niet deelt is onjuist. Bang o.a. vond op de 28 dieren 2 gevallen dat de melk besmet was zonder dat de uier was aangedaan. Kunnen tegen runderpest en longziekte krachtige maatregelen tot bestrijding worden genomen, die zelfde middelen kunnen tot bestrijding der zich langzaam maar zeker in ons land uitbroidende tubeiculose, niet worden aangewend. Om tot die middelen te gei aken is het noodig de ziekte te Kennen en te weteo hoe die zich verbreidt. In 1888/89 weiden in de Pruisische abattoirs circa 50,000 runderen tubercu leus bevonden. Naar den ieeftijd als volgt verdeeld onder 5 weken 0.4 pc-t., van 6 weken tot 1 jaar 0.7 pet., van 1 3 jaar 13 pet., van 36 jaar 37 pet. mijne liefde, en betuigde haar, dat ik in langer boe meer gevoelde, zonder huur niet te kunnen leven; ik bad, ik smeekte, ik bezwoer haar dus nogmaals, mijne liefde met. wederliefde te beantwoorden, en ik helootde haar, indien zij zulks begeerde, vooreerst van geen trouwen te spreken, maar dat geheel aan haar over te laten, en haar in niets te dringen, indien zij my slechts beleed, dat zij mij beminde. Der gelijke en meer andere drogredenen ge bruikte ik, om haar te overreden, en k zag weldra, dat dezelve van eene goede uitwerking waren. Na lang aarzelen, kreeg hare liefde voor mij eind-lijk de overhand. Zij gaf gehoor aan mijne smeekingeu zij deed mij de bokentenis harer liefde, terwijl zy mij blozende, en met een zekeren wee moed in de aiuien zonk. O! welk eene zaligheid smaakte ik thans Hoe gelukkig gevoelde ik my Maar was het wel mogelijk, dar. ik waarlijk gelukkig konde wezen V Neen de vreugde, binnen kort zulk een schoon meisje te bezitten, be dwelmde mij «eheel. en bracht mij buiten mij zeiven. Ach, ik onwaardige ik was vermetel genoeg, de engelreine Dianora te omhelzen en aan myn misdadig hart te drukken. Daar lag nu de zuiverste on schuld en de onbevlekte schoonheid aan de borst van den snoodsten booswicht, een duivel in menschengedaantö, een monster, gereed om haar te verslinden en voor alt d ongelukkig te maken. Nog lage n 1 eUaudei:- ai uren, waunee. mijne zust. e

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1