l\o. 101 f 12' Jaarg. Zaterdag 25 April 1806. Nieuws- e n Advertentieblad ^3 voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. MELKMAN, AXEL. Binnenland. FEUILLETON. e a tafereel Buitenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonder!, nuprni. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Men meldt uit Den Haag De bi.jeenroeping van de Tweede Kamer wordt tegemoet gezien tegen 15 Mei. De Kamer zou dan vermoedelijk het grootste deel diei week aan sectiearbeid wijden en daarna tusschen 12 en 19 Mei verschillende zaken in het openbaar behandelen, om Dinsdag 19 Mei de be handeling van de kieswet aan te vangen. Een Woensdag bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouv. Gen. van Ned. Intië luidt: „Wegens ongunstigen toestand in de 26' Moekiras, waar 150 met achterlaad- geweren gewapenden van Toekoe Djohan bij den vijand zijn, werden eergisteren de posten Kroeng Gloempang, Tjot Rang en Toengkoep opgeheven. Een officier gewond, 33 'mindere militairen gesneuveld of gewond. Vijands verliezen bij het gevecht op 17 dezer ongeveer 70 dooden en 200 gewonden. Habib Lhong (een der op den voorgrond tredende vijandelijke bendehoofden) sneu velde." Aan de bekomen wonden overleden de korporaal St.olle, de fuselier Van Dijk, van de koloniale reserve, en de kanonnier H. Calis aan uitputting is bezweken de fuselier G. Zaaijer. Uit Batavia wordt aan het Hbld bericht, dat het gouvernement zes stoombooten van de Kon. Pakketvaart heeft gehuurd: de Bantam, Coen, Reael, Japara, Carpentier en Van Goens, vermoedelijk voor bet vervoer van troepen enz. naar Atjeh. Blijkens een te Maastricht ontvangen telegram, is de le luitenant jhr. K. L A P. van der Maesen de Sombreff. die, bij het, ontzetten van de posten Anagalong, Senelop, Larasoet en Lambarih. door een zonnesteek getroffen werd, weder hersteld. Van het koloniaal werfdepot zal den 16en Mei e. k. naar Amsterdam worden overgebracht, om daar over te gaan aan boord van het voor Java bestemde sloom schip „Prinses Marie", een detachement suppletietroepen, ter sterkte van 3 onder officieren en 70 korporaals en manschappen onder bevel van den van verlof terugkee renden kapitein der infanterie van het Indische leger G. H. Berenschot en het medegeleide van den len luitenant van dat wapen J WiPetns en den 2en luitenant der infanterie H. E. Wempe. De gouverneur generaal van Ned.-Indië seinde gisteren »Voor operatiën vraagt generaal Vettei tijdelijk twee bataljons infanterie met peleton cavalerie, berg artillerie en genie, worden spoedig gezonden." Het Handelsblad meldt dat de brigade met, geheim gehouden bestemming ver trekt naar Olehleh. Onlusten zijn uitgebroken onder de onafhankelijke' Bataks. Troepen zijn der waarts gezonden. 13© EEUW. Reeds denzeltaen dag werd ik hieivan onderricht, doch het is mij onmogelijk, u de verschillende gewaarwordingen mede te deelen, welke ik gevoelde, bij het ont vangen van dit bericht. De dood van Carlo ruimde mij den grootsten hinderpaal uit den weg, om Dianora's bezit te erlangen derhalve moest mij dit vieugde verschaffer, Maar hoe, en door wien was hij gestorven Was ik niet de oorzaak van zijnen dood Was ik niet zjjn moorde aar Deze ge dachte, welke zich, ondanks mij zeiven, aan mjj opdrong, deed mijn tot hiertoe sluimerend geweten ontwaken, en ik begon de wroegingen der misdaad te gevoelen doch weldra verdreef ik dezelve weder, en bracht mijn geweten tot zwijgen, door de drogiedenen, dat het nimmer mijn oogmerk was geweest, Carlo te doer, ster ven, ik wilde hem slechts eenigen tijd verzekerd houden, en ik was dus niet schuldig aan zijnen dood ik wilde mij niet overtuigen, dat ik hem echter in dien toestand gebracht hadmaar ik dacht Te Yerviers heeft de werkstaking onder de wevers zich uitgebreid het getal gre- visten bedroeg Maandag circa 3000. Een kleine driehonderd wevers van Dison heb ben zich bij de beweging tegen de twee weefgetouwen aangesloten dechts aan het genot, hetwelk ik hoopte dat zijn dood mij des te gereeder zoude 'erschaffen. Maar er bleef nog eene moeilijke taal voor mij ter vervulling over, namelijk Dianora den dood van liaien Carlo bekend te maken. Hoe volleerd ik ook was in alle kunstgrepen, en hoezeer ik mij in alles wist te schikken, stond echter mijn vernuft stil, om mij hier naar eisch te dragen, opdal deze bekendmaking geene noodlottige of verkeerde uitwerking zoude doen. Eindelijk besloot ik, mij tot mpne zuster te wenden, deze het ontvangen be richt van Carlo's dood mede te deelen met verzoek, dit Dianora, <>p de beste wijze, langzamerhand bekend te maken. Mipie zuster, die hierdoor zeer getroffen was, nam deze onaangename taak op zich, en volbiacht dezelve op eene wijze, haar verstand en haai edel deelnemend hart allezins waardigen desniettegenstaande was de indruk groot, welke deze tijding op Dianora's gemoed maakte; zij was bitter bedroefd en wilde geen menscb tot zich laten, dan alleen mijne zuster, welke het, door hare welmeenende en gepaste troostredenen, eindelijk gelukte, haar weder eenigzins voor de zamenleving geschikt te maken, Hoe diep bedroefd Dianora in tusschen ook ware, had ik echt r gevreesd dat de dood van Carlo noodlottiger ge volgen voor haai zoude gehad hebben,en ik meende, met grond, te kunnen hopen, dat de tijd hare droefheid spoedig in zoo In de nationale wapenfabriek van Her stal duurt de staking voort. Zij is zoo goed als algemeen. Er zijn niettemin kleine groepen op hun post. De gedelegeerden der progressisten te Brussel en der arbeiderspartij zijn het met elkander eens geworden over het verdrag tot samenwerking bij de aanstaande katner- erkiezingen. Dit contract moet nu door de algemeene vergaderingen der beide partgen worden goedgekeurd. Eenige der voornaamste be palingen zijn Elk der partijen handhaaft haar autonomie en haar programma elke partij stelt 9 candidaten. Onder de hervormingen welke de can didaten moeten verdedigen, behooren o. a. het zuiver algemeen kiesrecht voor de kamer, voor de provinciale en gemeente raden. Afschaffing der plaatsvervanging en loting voor den militairen dienst. Her ziening der schoolwetkosteloos en ver plicht onderwijs met schoolvoeding en schoolkleeding Verkiezing der burge meesters door de gemeenteraden Ver scheidene arDeidswetten regeling van het arbeidscontractmaximum van arbeids ijdverplichte verzekering tegen onge lukken en ziektepensioenen voor oude arbeiders, enz. Door het Pruisisch huis van afgevaar digden is het wetsontwerp op de onder wijzersbezoldigingen in tweude lezing aan genomen. Heftige bestrijding vond de financieele bevoordeeling van het platleland boven de steden Het financieele resultaat van het wets ontwerp, waarvan de aanneming nu ver zekerd is, val zijn dat 68 groote steden verre zoude lenigen, dat zij mijne betui gingen van liefde konde aanhooren, en dezelve aldra ingang bij haar zouden vinden Derhalve deed ik mijn best, om haar, op de verpliehtendste en kieschste wijze, dage lijks afleiding le bezorgen, of haar tlie vermaken te verschaffen, welke ik wist. dat haar voorheen het meest waren geliefd. Door dit alles bracht ik zeer veel loe, om mij hare dankbaarheid en toegenegenheid allengs meerder te doen winnen. Drie maanden na den dood van Carlo, waagde ik het eindelijk, Dianora ovei mijne liefde te sprekenmaar ik ontving een geheel ander antwoord, dan ik verwacht had. Zij beleed mij, dat zij mij hartelijk genegen was, en mij als haren besten vriend, als haren broeder beschouwde, aan wien zjj zeer verplicht was maar liefde kon zij mij niet schenken. Zij wilde Carlo, ook na zijnen dood, blijven beminnen, hem steeds betreuren, alle uitzicht op het hu welijk opgeven, der wereld vaarwel zegger. en den sluier aannemen. Op deze woorden verschrikte ik hevig. Ik kende het zwak van het vrouwelijke geslacht, dat zij, wan neer zij zich in droevige omslandighed bevinden, zoo licht het voornemen opvatten om zich in een klooster te begeven, en haar leven aan de Godsdienst te wijden ik wist het, dat het ten hoogste moeieljjk ja genoegzaam onmogelijk is, zulke een maal opgevatte denkbeelden weder te doer verdwijnen, daar dezelve meestal eenen 700.000 Mk. méér, 1200 kleine steden en het platteland 5.700.000 Mk. minder zullen bijdragen in de kosten van het lager onderwijs. Te Laurium in het Grieksche departe ment Attica hebben 2000 werklieden van een Fransche maatschappij het werk ge staakt. Er hadden ongeregeldheden plaats, waarbij verscheiden gewonden en, naar het gerucht loopt, ook vijf dooden vielen. De werkstakers belegeren de kantoren der maatschappij en staken een magazijn aan. Er zijn soldaten heen gezonden Alweer vermelden de Spanjaarden een overwinning opCuba EenSpaanschbataljon versloeg nabij Cienfugos de vereenigde benden van Zayas en Rego. De insurgenten hadden 86 dooden en een groot aantal ge wonden, de Spanjaarden 8 dooden en eenige gewonden. Naar de Novoya Vrewya meldt, onder handelt Japan met Rusland over de re geling der Koreaansche kwestie De re geering van den Mikado heeft een offensief en defesief verbond ontworpen, dat aan den czaar ter goedkeuring zal worden aan geboden. De grondslagen van dit verdrag zijn volgens het Russische blad de volgende Japan ontvangt de zuidelijke en westelijke ;edeelten van Korea met inbegrip van 'usan en staat daarentegen het eiland Tsoeïna aan Rusland af, welk rijk boven dien het recht zou krijgen open havens in Korea te hebben en de beschermheerschappij te voeren over het centrum en het zuid- esten van het schiereiland. Volgens verklaring van Chamberlain in het Britsch lagerhuis, had hij het, wijl het in den laatsten tijd herhaaldelijk gebeurd is dat zelfs officieele verklaringen werden blijvenden indruk op hare harten behouden ware dit nu ook het geval met Dianora dan was zij voor altijd voor mjj verloren. Ware zjj de echtgenoot van Carlo ge worden, dan had ik mijn oogmerk misschien nog voor een gedeelte kunnen bereiken, door haar te verleidenmaar achter de ondoordringbare kloostermuren was zij voor altijd voor mijne aanslagen beveiligd, want zoo ver strekte zich mijne macht noch mgn invloed niet uit. Deze gedachte maakte mij neerslachtig, en was mij hoogst onaangenaam, daar ik nog nimmer zoo veel moeite met een meisje had gehad terwijl intusschen mijne drift hierdoor nog sterker werd, en volstrekte voldoening eischte. Ik werd thans stil en peinzende het beeld van mijn gestorvenen, of liever, vermoorden vriend, stond telkens voor mij in eene houding, alsof bij mij wilde toonen, dat hg, zelfs na zijnen dood, Dianora nog tegen mij wilde beschermen. Hierdoor geraakte ik in een akeligen toestand, uit welken ik mij volstrekt moest redden. Maar hoe en door welk middel Het eenigste, hetwelk ik hiertoe konde vinden en mg geschikt toescheen, was, mij tot mijne zuster te wenden deze moest ik bekennen, hoezeer ik Dianora beminde, en welk een antwoord ik van haar had ontvangen deze moest ik om hulp in dit geval verzoeken. (Wordt vervolgd.j

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1