daarna kwam een klewang-aanval, die echter, hoewel de troep reeds verscheidene dooden en gewonden had verloren, krachtig werd afgeslagen. Er kwam van de naburige posten hulp opdagen, waarna de vijanden terugweken en de onzen weder binnen hun eigen terrein konden geraken. Zooals de telegraaf indertijd reeds meldde zijn er verscheiden dapperen gevallen. Dr. Van der Meer heeft tijdens de affaire een matten kogel tegen 't hoofd gekregen, waardoor hij bewusteloos neerviel. Hij kwam eenigen tijd daarna weer bij en kon zijn werk - het verbinden der gewonden hervatten. B(j het departement van koloniën is het navolgende van gisteren gedag- teekende telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indie ont vangen Eergisteren gemeenschap met Tjot- Rang hersteld, Toekoe Hoesin LongbattalTs versterkte vestiging Lamgoet genomen en getuchtigd. Viiand vrij talrijk. Een officier en drie mindere militairen ge sneuveld, 47 mindere militairen gewond." AXEL, den 17 April 1896. Van wege de Maatschappij Voor waarts" alhier had Dinsdag ten huize van A. van Dorsselaer de aanbesteding plaats van 41,000 K. G. Cbili-Salpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren M. de Jonge te Hoek voor 9,41 F. Francken, L. Houttequit te Graauw voor ƒ9,40 en E. Staal te St. Jansteen voor 9,391/2. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Woensdag had te Hulst voor den Notaris mr. J. G. van Deir.se, de verpach ting plaats der tollen op de provinciale wegen in het voormalig 5e district, ge durende het Sjarig tijdvak van 1 Mei 1896 tot en met 80 April 1899. Pachters hiervan werden de navolgende personen, tegen de volgende jaarlijksche pachtprijs. a. Van de tollen op den weg Ter Neuzen—Axel le op 't Zwaantje J- Dieleman te Ter Neuzen voor 8602e op het Spui J. de la Rivière te Zaamslag voor 260 3e bij Axel P. van Dijken te Axel voor 1220. b. Van de tollen op den weg Walzoor- den—Hulst le te Rustwat J. van Geijt te Hontenisse voor 23102e te Kuitaart Louise SergeaDt te Hontenisse voor 1280 3e bij Walzoorden P. J. Kuipers te Wal- zoorden voor 1000. De totale jaarlijksche opbrengst is dus ƒ6930 tegen ƒ7940 m het op 30 dezer eindigende driejarig tijdvak. Bij een zekere E. Everaart te Hulst is in den nacht vac Zaterdag op Zondag een koe een speen afgesneden. Het is te nopen dat de politie die ijverig onder zoek instelt, den dader of daders van zulk een lafhartige daad op het spoor komt. Predikbeurten te Axel. Zondag 19 April 1896. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtï. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Yoorm. 9 ure Ds. W. Kapt eg n. Nam. '2 ure Ds. W. Kapteijn. Kerk B. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. doen nemen. Deze onderzocht hebbende, vond men ook den bewusten brief welke den Inquisiteuren zoo verdacht voorkwam dat zij Carlo nader wilden verhooren, en men deed hem derhalve, tot nader order, in eenen der onderaaidsche kerkers van het Inquititie-gebouw sluiten. (Wordt vervolgd.) Gemeenteraad van Zaamslag. Zitting vac 14 April 1896, 'snam. P/2 ur°- Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordigalle leden en de Secretaris. I. Na opening van de vergadering worden de notulen der vorige vergadering, na lezing, behoudens een aanvulliDg dooi den Voorzitter, goedgekeurd. II. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht: a. Twee brieven van Ged. Staten, inhoudende goedkeuring van genomen raadsbesluiten. b. Een verzoek van de eigenaar van de weegbrug aan de Griete, om 30 centiaren grond in eifpacht te mogen ontvangen, ter plaatsing van eene tweede weegbrug. Het voorstel van B. en W. om deze grond voor 26 jaren in erfpacht te geven tegen 2 'sjaars, mits de brag in een jaar geplaatst is, wordt aangenomen met deze, door dhr. De Kraker voorgestelde wijziging, dat de brug voor 1 September gereed moet zjjn. III. Op vooistel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten, af wijzend te beschikken op het verzoek van E- J. de Klerk, om verlaging van schoolgeld, omdat adressant in den H. O. is aangeslagen voor een som, die hooger is, dan het bedrag, dat, volgens de verordening tot schoolgeldheffing, vereischt wordt, om in de klasse ge plaatst te worden, waarin adressant voor het schoolgeld is geplaatst. IV. Van C. Hamelink, ambtenaar ter secretarie, is een verzoek ingekomen, om, aangezien adressant gaarne in de gemeente wil wonen, en er voor hem geen woning beschikbaar is, een gedeelte van het ge meentehuis tegen vergoeding of voor het onderhoud te mogen bewonen. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, een gedeelte van het gemeentehuis aan Hamelink te verhuren, daar hiervoor geen bijzondere kosten behoeven gemaakt te worden, daar de onkosten uit dep gewonen post voor onderhoud uit de be- gruoting kunnen bestreden worden. Dhr. Geelhoedt vindt het een gevaarlijke sLap, om voor ambtenaren een woning in te richten. De Voorzitter antwoordt, dat de woning niet behoeft ingericht te worden. De gelegenheid is erbeneden is er een keuken en boven zijn er twee kamers. Nu brengen deze niets op; bij inwilliging van het verzoek brengen deze wel iets op. Daarenboven is er dan altijd iemand in het gemeentehuis, zoo dat men er altijd terecht kan. Dhr. Geelhoedt is er tegen om buitengewone kosten te maken; de woning staat er wel is waar, doch wanneer de gemeente deze nu in orde brengt, dan is zij ver plicht, steeds voor woningen van ambte naren te zorgen. De Voorzitter ziet dit niet in. Nu is de ruimte er en deze kan thans geëxploiteerd; als Hamelink 40 verwoont, dan is dit voordeel voor de gemeente. Dhr. Geelhoedt merkt op, dat de gemeente geld in deze woning steekt. De Voorzitter zegt, dat de daar voor becoodigde som zoo klein is, dat het haast niets scheelt met het toch voor onderhoudt van het gemeentehuis noodige bediag. Daarenboven moeten er toch kosten aan het gemeentehuis be steed worden voor schilderen, nieuwe ramen enz. Dhr. Geelhoedt vindt, dat, als er voor een ambtenaai een woning beschikbaar wordt gesteld, de gemeente dit voor ieder ambtenaar doen moet. De Voorzitter ziet daar geen bezwaar in, als slechts rente betaald wordt. B. en W. zagen er voordeel in, dat het ge meentehuis bewoond wordt en nog 40 aan huur opbrengt. Dhr. Van de Ree vindt de grond, die Hamelink voor zijn vei zoek aanvoert, vreemd, namelijk dat er geen woning te verkrijgen is. Ér zijn woningen te huur van G. Westerweel en van D. Galle. De Voorzitter antwoordt, dat over de door adressant aangevoerde gronden niet hoeft geoordeeld te worden. De raad moet slechts beoordeelen of de inwilliging van het verzoek in het voor deel van de gemeente is, Den heer de Ruijter antwoordt hij op diens daarop betrekking hebbende vraag, dat de post voor onderhoud van bet gemeentehuis 300 groot is. Het is zeer gemakkelijk, dat er iemand in het gemeentehuis woont als iemand in gemeentehuis moet wezen, als was het 's nachts, dan belt men slechts en men kan dadelijk geholpen worden. Dhr. Geelhoedt zegt, dat er een oproeping gedaan is Voor een ambtenaar, op een jaarwedde van 125; iemand die solliciteert, moet maar weten of er een woning is ol niet. De Voorzitter ziet deze verplichting niet in. Dhr Geelhoedt vindt het onbillijk tegenover de andere sollicitanten, dat thans een woning wordt in gereedheid gebracht, was dit bij de oproeping vermeld geworden, dan hadden wellicht nog anderen zich aangemeld. De Voorzitter acht dit met onbillijk want Hameiink wil 40 huur verwonen. Dhr. De Ruijter ziet geen bezwaar in de inwilliging als er niet meer geld voor op d9 begrooting hoeft te komen. Dhr. Geelhoedt wil het geld dat voor het in orde brengen van de woning noodig is, gebruiken om de voetpaden aan de ge huchten te verbeteren. De Vooizitter zegt dat slechts een klein bedrag noodig is, en vindt dit een voor de gemeente zeer voordeelige geldbelegging. Daaren boven is het zeer gemakkelijk dat er iemand in het gemeentehuis woont. Men kan dan nog eens een kop koffie krijgen; als er commissievergaderingen gehouden worden, hoeft men slechts te bellen om een verfrissching te verkrijgen. Dhr. Geelhoedt antwoordt, dat ook anderen daarvoor kunnen zorgen. Dhr. Van Dixhoorn meent, dat Hame'.ink alleen benoemd is als ambtenaar ter secretarie. Op de door den Voorzitter aangegeven wijze wordt Hamelink op den duur concierge en deze moet benoemd worden door den gemeenteraad en niet door B. en W. De Voorzitter antwoordt, dat de raad dit dan later wel doen kan. Dhr. Van de Ree zal tegen het voorstel stemmen, omdat de door Hamelink aan gevoerde reden niet dougt. Dhr. Geel hoedt zegt, dat de gemeente, bij inwil liging van het verzoek wel een blok huizen mag gaan bouwen voor haar ambtenaren. De Voorzitter stelt voor, aan Hamelink een gedeelte van het gemeentehuis te verhuren, tegen 40 'sjaars. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen dhrn. Van de Ree, Van Dixhoorn, De Kraker en Geel hoedt. Voor dhrn. Dekker, Riemens en De Ruijter. V. De jaarwedde van het waarne mend hoofd der openbare dorpsschool wordt met algemeene stemmen vast gesteld op 1000. VI. De voordracht ter benoeming van een hoofd der openbare dorpsschool be staat uit dhrn.: G. den Toom te Middel burg; K. Baart te RotterdamJ. Blankert te Rotterdam en P. C de Moor te Papendrecht. Dhr. De Moor woidt benoemd met 6 stemmen tegen 1 op dhr. Baart. De benoemde moet zoo spoedig mo- gelijk in functie treden, VII. Een voorstel van B. en W. om de verordening op de brandweer in dien zin te wijzigen, dat winkeliers niet meer dan 190 liters petroleum in vaten in voorraad mogen hebben, wordt met al gemeene stemmen aangenomen. VIII. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, naar aanleiding van het in do vorige vergadering door dhr. De Kraker gedane voorstel, om in de ver ordening op de heffing der los- en laad- gelden, in plaats van 15 dagen, te lezen15 werkdagen, het getal 15 uit te breiden tot 17. Dhr. De Ruijter zegt, dat 17 dagen ruim kort is voor groote schepeu met grind, die aan de Griete lossen; hij zou willen dat een bepaald gedeelte van de losplaats werd aangewezen waar de grind langer kon blijven liggen, daar dooi den korten teimijn dit zeer moeielijk en schadelijk kan zijn voor de polders. Dhr. Van de Ree stelt voor om het aantal dagen op 20 te bepalen. De Voor zitter vindt 20 dagen te lang: daardoor toch woidt de losplaats te langen tijd in beslag genomen en kunnen anderen er geen gebruik van maken. Daaren boven ais door toevallige omstandigheden de giind niet weg kan zijn, dan kan verlenging van tijd aangevraagd worden. Dhr. Van de Ree acht dit bezwaarlijk, daar de een zal oordeelen van niet. Het voorstel van B. er. W. (17 dagen) wordt verworpen met 5 tegen 2 stem men. Voor dhrn. Dekker en De Kraker. Het voorstel van dhr. Van 'de Ree (20 dagen) wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen dhrn. Dekker en De Kraker. IX. De door B. en W. voorgestelde wijziging in de instructie voor den Secretaris, naar aanleiding van de door Ged. Staten gemaakte bemerking, wordt met algemeene stemmen aangenomen, X. Evenzoo die ir. de instructie 7001 den Ontvangst. XT. Nu wordt overgegaan tot de be noeming van leden in de commissie tot onderzoek dei reden van vrijstelling van den schuttersdienst. Aftredene leden C. de Bokx (overleden) en L. J. Geelhoedt. Aftredend plaatsvervanger: A. Riemens. Do stemmingen hebben onderstaanden uitslag: lste lid. 1ste vrije stemming. Geel hoedt 3 stemmen, Dekker, Riemens, Barendregt en Van de Ree ieder een stem. 2de vrije stemming. Benoemd Geelhoedt met 4 stemmen, Dekker, Barendregt en Van de Ree ieder 1 stem. 2e lid. lste vrije stemming. Van de Ree en Riemens ieder 2 stemmen, Dekker, Do Ruijter en Barendregt ieder stem. 2e vrije stemming. Van de Ree en Dekker ieder 2 stemmen, De Ruijter, Riemens en Barendregt ieder 1 stem. Herstemming. (Dhrn. Van de Ree en Dekker onthouden zich van stemming) Benoemd Van de Ree met 3 stemmen, Dekker heeft er 2. Plaatsvervangend lid. lste vrije stem ming. Dekker 2 stemmen, Riemens, Van Dixhoorn en De Kraker ieder 1 st. (Een briefje in blanco en 1 van on waarde als zijnde uitgebracht op een nietïaadslid: dhr. P. J. Wortman). 2e vrije stemming. De Kraker 3 stemmen, Riemens, Van Dixhoorn en Dekker ieder 1 stom. (Een briefje van onwaarde, als zijnde uitgebracht op Geelhoedt, reeds benoemd lid). Tusschenstemmir.g. Dek ker, Van Dixhoorn en Riemens ieder 2 stemmen. (Een stem uitgebracht op De Kraker is van onwaarde, omdat deze bij tusschenstemmiug niet in aanmerking komt.) Tusschenloting. Het lot beslist ten gunste van Van Dixhoorn. Her stemming. (Dhr. De Kraker en Van Dixhoorn onthouden zich van stemming.) Benoemd De Kraker met 3 stemmen, Van Dixhoorn heeft er 2. Secretaris. Benoemd P. J. Wortman met 5 stemmen, F. de- Ruijter en D. Dekker ieder 1 stem. De uitslag dezer onder algemeene vroolijkheid plaats gehad hebbende stem mingen, is dus dat gekozen zijn als ledenGeelhoedt en Van de Ree. als plaatsvervangend lid De Kraker en als secretaris P. J. Wortman. Stemming van leden voor de lotings commissie voor de schutterij. Aftredende leden L. J. Geelhoedt en K, de Kraker. lste lid. lste vrije stemming. Geel hoedt en De Ruijter ieder 2, Dekker, De Eraker en Riemens ieder 1 stem. 2e vrije stemming. Geelhoedt 3, De Kraker 2, Riemens en De Ruijter ieder 1 stem. Herstemming. Geelhoedt ge kozen met 3, De Kraker heeft er 2. 2e lid. De Kraker gekozen met 4, Riemens heeft er 2 en Van Dixhoorn 1 st. Plaatsvervangend lid. lste vrije stem ming. De Ruijter 3, Dekker 2, Van Dixhoorn en Riemens ieder 1 stem. 2e vrije stemming. De Ruijter, Dekker en Van Dixhoorn ieder 2. Riemens 1 stem. Herstemming. (Dhrn De Ruijter. Dekker en Van Dixhoorn onthouden zich van stemming.) Van Dixhoorn en Dekker ieder 2 stemmen. Loten. Het lot be slist ten gunste van Van Dixhoorn.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2