Gemeenteraad van Axel. Advertentieii. llanddsbericlitMi. Openbare Verkooping slepers naar <ien overkant gesleept en op de plaats gezet, waar het schip Zater- dag nog lag ie branden. Herhaalde Waarschuwingen. Dr. Retau's zelfbewaring. Dit schan delijk boek wordt nog voortdurend in onze Nederlandsche nieuwsbladen ge adverteerd tot schande voor die bladen en tot schade voor de jongelieden, die zich tot koopen laten verlokken. De b. Brief var Ged. Staten dd. 22 Februari, houdende goedkeuring van een raads besluit betreffende toegestane afkoop van accijns. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat over bet dienstjaar 1895 is ontvangen eene som van 18932,701/2 en over 1896 eene som van» 1859,09 Te zamen 20291, prijs van 2 is hoog, maar de s< hade, I <jat over het dienstjaar 1895 is uitgegeven die men daardoor in zi]n beurs lijdt, is eene som van 17055 76i/2 nietsbeteekenend in vergehjking met het schromelijk nadeel dat de kooper er door naar lichaam en geest kan ondervinden. Eerst heeft men eene angstvallige schildering van de onheileu, die Kunnen voortspruiten uit sommige uitspattingen en kwade gewoonten; dit ware op zich zelf, als afschrikwekkend voorbeeld, misschien niet te misprijzen, doch alles is met zulke scbromelijKe overdrijving voorgesteld en in zulke veel te schrille kleuren geteekend, dat den ongelukkige, die het leest, de wanhoop om het hart slaat. Wij kennen tal van personen, die geheel en al radeloos zijn geworden door 't lezen van dit boek. Maar op deze radeloosheid juist hebben de schrijvers het gemunt De ware of vermeende lijders moeten zich in hunne handen werpen, zich voorstellende, dat bij hen alleen heil en redding te vinden is. „Lees dit boek met opmerkzaamheid door/' staat er dan ook reeds in het begin »en vindt gij, dat gij genees kundige hulp noodig hebt, wend u dan «met vertrouwen tot ons. Gij zult zeker »hulp vinden." Die geneeskundige hulp wordt aange boden door het zoogenaamd Genees kundig Buae.u te Leipzig, een geheel onbekend gezelschap, en bij de eerste aanmelding moet de lijder reeds zes gulden insluiten voor het consult liefst nog onmiddellijk dezeltde som voor geneesmiddelen. Van een geneeskundige, die zich met de zaak inlaat bemerkt men nietseen boekverkoop6rsfirma ontvangt en verzendt de correspondentie en de middelen worden uit eene zoogenaamde apotheek toege zonden. Omdat het getal speculanten op dit terrein sedert langen tijd legio is, en de hier bedoelde lijders met velen hunner natuurlijk hebben kennis gemaakt, zonder op den duur eer,ig gunstig uitwerksel te ondervinden, tot groote schade van hun beurs en niet zelden van hunne gezondheid zoo is bet zaak hun wijs te maken, dat men zelf niet tot dat ras van bedriegers behoort. Daarom eindigt het schandelijk boek met het volgende «Ons hoofddoel is, »de knoeiers en kwakzalvers, die in de «bladen hunne onnutte geneesmiddelen «aanbieden of door bluffende aanprijzing «schadelijke tincturen, pillen, poeders «enz voor enorme sommen trachten te «veikoopen, in hun schandelijk handwerk, «te fnuiken en in plaats daarvan tot. «heil der menschheid eene rationeele. «door duizende ervaringen deugdelijk ge- bleken geneeskunde op deugdelijke «gronden ingang te doen vinden." Welnude mannen, die dit terne q schrijven, die de guldens, dooi de dom m koopers van hun boek hun toegezonden lachende binnenstrijken, zijn erger dan „kwakzalvers en knoeiers." Ieder, die zegt, lijders per brief kunnen behandelen, is een bedrieger, en ieder, die zich aan hen toevertrouwt, een dwaas 1 Maandbl. t. d. lew. over 1896 eene som van» 2022 35i/2 Te zamen 19078,12 Alzoo is meer ontvar.geri dan uitgegeven eene *om van 20201,791/, - 19078,12 1213,671/,. Het goed slot der rekening van 1894, dat niet op de loopende begrooting in ontvang is gebracht bedraagt 635,601/, Er moet dus in kas zijn 1213.671/2 f 635,60i/2 1849,28, wat overeenkwam met. de vertoonde gelden. d. Brief van Ged. Staten, dd. 14 Maart 11., houdende goedkeuring der door de gemeente gemaakten hoofdelijken omslag. II. Aanbieding van het verslag van den topstand der gemeente over 1395. De Voorzitter deelt mede dat dit verslag voor de leden ter inzage op de secretarie ligt. III. Op twee rekwesten van Corns, van Campen en wed. J J. Hunssen tot afkoop van accijns voor het 25voud van het bedrag wordt goedgunstig beschikt. Echter vraagt dhr Van Hoeve of het altijd het 25voud omdat het z. i. niet hetzelfde is, waar die grond ligt. De Voorzitter zegt dat dit aan de be leefdheid van den Raad overgelaten is, hoe dat te bepalen. Wil b.v. dhr. Van Hoeve een voorstel doen. om het 30vond te berekenen, dan kan hij dat. doen. Dhr. Van Hoeve berust er in. Daar de 2 volgende punten als naar gewoonte in besloten zitting zullen worden behandeld, vraagt de Voorzitter of nog iemand iets te zeggen heeft voor deze openbare vergadering. Dhr. Van Dixhoorn Mhr. de Voorzitter, naar mijn oordeel komt de jaarlijksche veemarkt een maand te vroeg. Ik geloof dat het beter zou zjjn voor den vei koop van het vee, dat die markt in de maand November werd gehouden. Vroeger, toen er nog geen beeten waren, viel de jaarmarkt oed, maar tegenwoordig is het moeilijk De Vooizitter zegt dat de Raad daar el een schikking naar maken kan, maar dat er toch ook nog eerst vergunning voor noodig is, om de veemarkt te verdagen Hij vraagt of soms een van de heeren met de opinie van dhr. Var, Dixhoorn meegaat Dhr. Koster Ik ben er niet, voor De veemarkt komt al laat genoeg, dan zouden het in den winrer ook wpI kunnen Zitting van 14 April 1896. Met uitzondering van dhr. Dregmaus zijn alle leden tegenwoordig. Voorzitter dhr. D. J. Oggel, secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notuleu der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schrijven van A. Oljjslager, gemeenteveldwachter alhier houdende mededeeling, dat hij zijne benoeming tot keurmeester vau visch aanneemt. gaan doen, en dan is de aardigheid eraf Dhr. Van DixhooinDe veemarkt wordt ook niet gehouden voor aardigheid maar voor den handel. De Voorzitter gelooft dat het meer eene tentoonstelling is van vee, die ieder jat gehouden wordt. Dhr. Van DixhoornNeen, dan zou het wel in den zomer moeten gebeuren Beter was het dat er tweemaal op een jaar zoo'n markt was. De Voorz Dat is zoo, maar hebbpn al eens geprobeerd om iedere week veemarkt te houden en dat gaat ook niet oj| Dhr. Wolfert zou er eerder voor zijn de veemarkt een maand vroeger te houden als een maand later. Dhr. Jansen en dhr Weijns verklaren zich ook tegen Imt voorstel Dixhoorn. Het voorstel, in omvraag gebracht, wordt verworpen met 9 tegen 1 stem. die van den voorsteller. Wordt voorlezing gedaan van een in gekomen schrijven van dhr Dregman. houdende kennisgeving dat hij door treurige familieomstandigheden verhinderd is de zitting bij te wonen. Wordt voor kennisgeving aangenomen Dhr van Hoeve vraagt hoe het is mei de grint voor de gemeente, of die al aan is Dhr Voorzitter antwoordt dat die ir orde aangekomen is, en dat het volgens van mhr. Eijke mooie de verklaring grint is. Dhr van Hoeve stelt de vragen of er geen toezicht bij de lossing is, door wie e grint is gemeten, en of dhr. Eijke er kan instaan, dat die grint allemaal op de plaats van bestemming komt. De Voorzitter zegt daaiop dat bij de lossing door B. en W. geen toezicht is ehouden, en dat de grint in Ter Neuzen gemeten door een deskundige, dhr. Eiike. Dhr. van Hoeve zuu liever zien, dat de grint op de Sassing, de plaats van aan komst werd gemeten, en nirf in Ter Neuzen. Ik vertrouw wel dat het eerlijk gaat, maar het zou toch kunnen dat er geknoeid erd. De Voorzitter: Dus is er twijfel ge rezen, dat die man onderweg misschien grint uitlost? Dhr. van Hoeve durft daar volstrekt iets van zeggen, maar zou er toch voor zijn dat die grint onder toezicht van B, en W. werd gemeten. De Voorzitter vindt het al heel wan trouwend van iemand te denken, dat hij onderweg grind uit zal lossen. Dhr. van Hoeve vertrouwt wei dat dit niet gebeurt, maar er is zulk groot ver schil in grint meten, het is toch niet goed, als men niet weet wat men ontvangt; toezicht is altijd nuttig. Dhr. JansenEr is al zoo dikwijls en al zooveel kwestie over de grind geweest, maar als je nu dien meter ot schipper niet vertrouwt, we hebben hier beëedigde wegers en meters, laat die dan de grint uitmeten. Dhr. van Hoeve zegt. dat het zijn ge dachte niet is om dhr. Eijke of schipper Servaas niet te vertrouwen. Dhr. Lamaitre houdt het er voor, dat de meting door dhr. Eijke wel meer secuur zal zijn als die door de beëedigde wegers, bedoeld door dhr. Jansen, met een bak, want daar kan ook heel wat mee geknoeid worden. De Voorzitter: Ik da'ht dat we nu al een grooten sl ap op den goeden weg had den gedaan. Vroeger heeft schipper Bakker altijd de grind voor de gemeente gevaren, toen werd er nooit naar omgezien; nu hebben we er al naar laten inschrijven, en daarbij dhr. Eijke, een beëedigd meter, en bovendien iemand, die grint kent. be last met de meting. Dhr. van Hoeve: Mhr. de Voorzitter, uwe motieven zijn al heel zwak. U zegt dat er vrotger nooit naar gekeken werd, dat al niet treurig genoeg. Ik weet het bij ondervinding en dhr. Dieleman is daar ook getuige van. dat er veel grind al geleverd is, waar zeer veel zand onder zat. Hij vraagt ot er toezicht is, waar die grint moet neergegooid worden De Voorzitter zegt dat van Dijke daar mede belast is en dat de meeste grint zal gestort worden, daar, waar de grootste putten te vullen zijn. Intusschen zegt de Voorzitter dat het bij volgende gelegen heden voor B. en W. eene kleine moeite ;al zijn om ook eens naar de Sassing te gaan zien, en zich dan persoonlijk over tuigen. De Voorzitter vraagt of nog iemand het woord verlangt. Dhr. van HoeveNu we toch over grint bezig zijn, wilde ik ook nog eens spreken over den Zaamslagschen weg, die ligt zeer slecht van af den Provincialen weg tot aan de Wed. Dees. H>t water blijft er allemaal op staan. Er zijn nu werkmenschen genoeg, en als er eens een stuk of wat opgezet werden, kon die weg goed in orde gebracht worden. De Voorzitter sluit de openbare zitting, en de "ergadering gaat over in eene met gesloten deuren. In deze gesloten zitting zullen worden behandeld I, Vaststellen kohier schoolgelden voor het 2e kwartaal 1896. II. Idem kohier hoofdelijken omslag a ƒ0 nieuwe rogge 4.75 a ƒ5.— jarige wintengerst a nieuwe wintergerst 6.60 a 7.— jarige zomergerst a nieuwe zomergerst ƒ6.75 a 7.- haver ƒ5.— a 0. paarden'ooonen 6.— a 6.10 groene erwten 5.25 a 5.75 koolzaad a kanariezaad a ,vlas (per a c) a Boter 1..— Eieren f 2.60. Hulst, 13April. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe ƒ7,—, Rogge 5, Wintergerst 6,75, Zomergerst 6,—. Haver 5,- Erwten ƒ0.—, Paardenboonen ƒ6, Duiven, boonen 6,50, Witteboonen Bruineboonen Boekweit f- Lijnzaad Aardappels 0,—, Koolzaad per zak van 106 liters L Boter per kilo 0,90, Eieren per 26 stuks ƒ0,75. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 20 stuks hoornvee 41 varkens verkocht 10 26 Gent, 10 April. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in tranken en per 100 kilo Tarwe 16,50 rogge 11,50, gerst 16.50 haver 15 tot 15,50 koolzaad 24, lijnzaad 21 tot 22, lijnzaadkoeken 15 tot 16, kool zaadkoeken 10 tot 12. Boter per kilo 2,50 fr. tot 0,00 fr. Eieren, de 26, 1,60 fr. tot 0,00 fr. Veemarkt van heden. Goede stalbees ten 1,20 tot 1,45, varkens levend ge wogen 60 tot 67 c. Axel, 10 April. Ter graaumark van hdden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt, jarige tarwe f 0. a. f 0. - nieuwe tarwe ƒ7.— a 7.25 rogge ƒ0.-- Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overigden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder FRANCINA CORNELIA BLANKERT v. d. Lijke, betuigen wij onzen welgeiueendeii dank. Namens de familie, J. J. BLANKERT. Axel, 15 April 1896. Na een langdurig doch geduldig lijden overleed heden in den ouleidom van 29 jaren mijne lieve vrouw J. J. VAX GREÏJXIXGEX, mij nalatende een kindje van 8 weken. J. M. DREGMANS. Axel, 10 April 1896. Hbden overleed na een kortstondig lijden van slechts twee dagen ten huize mijner zuster onze geliefde dochter S U Z A X X A WE IJ X S, in den ouderdom van bijna 23 jaar. A. WEIJNS. S. WEIJNS—Bakker. Axel, 12 April 1896. De Notaris I». Dregnrans. t,e Axel, zal ten verzoeke van de weduwe en Erven EUGs DOMs IJSEBAERT te Koewacht en krachtens verleend Rechtelijk bevel, verkoopen SCHUREN, WINDKORENMOLEN, ROSMOLEN, ERF, TUIN en WEI LAND, in de gemeente Koewacht, kadaster sectie D nummers 581, 582, 583, 587, 588 en 712, te samen groot 1 hectare 25 aren 79 centiaren. Aanvaarding der goederen by de be taling der koopsom. Betaling der koopsom 3 maanden. Onkosten 61/2°/o- Instelpremie 1 /2°/0, 8 dagen. Grond van 1 Juli en pJderlasten van 1 Mei 1896 voor koopors rekening. De verkoopiDg wordt gehouden bij Emile Celaert te Koewacht wijk „Oude Molen." INSTEL Donderdag 23 April 1S96, VERBLIJF 30 189fc, telkens des namiddags 2 ure.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3