n i n U 12' Jaarg'. \o. 1006. Zaterdag 4 April 1896. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen E. DIELEMAN, Rnitenland. FEUILLETON. n tafereel Binnenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzanderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlnk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In de Belgische kamer kwam Dinsdag aan de orde de nieuwe crediet-aanvrage voor den Congo-spoorweg. In afwijking van het oorspronkelijk voorstel, vroeg de premier en minister van financiën De Smet de Naeyer thans niet 5 maar 20 millioen. Reeds in de centrale sectie, waar de minister met zijn voorstel was aangekomen, gaf het tot veel discussie aanleiding, daar o a. Lórand betoogde, dat het voorstel in zijn veranderden storm opnieuw naar de secties moe«t worden verzonden, terwijl de regeering alleen de behandeling van 'iet nieuwe voorstel in de centrale sectie wenschte. Aan de kamer verzocht de minister tot het laatste te besluiten, maar zelfs dnder de gehoorzame clericale meerderheid stootte deze afwijking van de regels op verzet, Eindelijk heeft de regeering van lord Salisbury bij het lagerhuis haar ontwerp schoolwet ingediend. Het werd toegelicht door sir John Gorst. Tot beginsel heeft het de stelling van een vasten raad van onderwijs in elke stad. Alle openbare gelden, die voor het onderwijs bestemd zijn, worden door deze schoolautoriteP verleend om aldus het beheer van de staatssubsidien te decentraliseeien. Elk graatschap is vrij het schoolprogramma te wijzigen naar plaatselijke omstandig heden Noodlijdende scholen ontvangen een onderstand van 4 schilling per kind. De ouders hebben vrije keus van gods dienstonderwijs voor buune kinderen, Het ontwerp is voor de eerste maal gelezen. 12 UIT DE 18e EEUW. Deze waren echter niet van zoodanigen aard, of ik had overvloedig tijd voor mij zeiven, van welken ik ook zeer wel gebruik maakte, om in het geheim gelegenheid op te sporen, ten einde mijne manier van leven te Padua ook hier in weiking te brengen. Zeer gemakkelijk kreeg ik ook in Venetië eenige kennissen, welke dien weg insgelijks wilden belreden. Wij hielden dus onze bijeenkomsten, en het ontbrak ons aan niets, om ons in weeldeen wellust te baden hetwelk echter menigeen in het verderf stortte en ongelukkig maakte terwijl ik zelf aan dit leven reeds zoo zeer gewoon was, dat hetzelve mij eene hebbelijkheid was geworden. Onder dit alles ging er genoegzaam een jaar voorbij, zonder dat er iets buitengewoons voorviel maar thans ontving ik bevel van den Senaat, om mij naar Oastelnovo, in Dalmatië, te begeven, weiwaarts men run met eene bijzondere zending belastte, en waar ik een geruimen tijd moest blijven, De acht maanden, welke ik hier doorbracht, Te Bois-d'Haine waar den 17 November de socialisten de overwinning op de katholieken behaalden, was de verkiezing nietig verklaard. De nieuwe verkiezingen hadden Zondag plaats. De socialisten werden andermaal ge kozen, doch met eene veel kleiner meer derheid. De Chineesche regeering schijnt ernst te willen maken met het invoeren van Europeesche hervormingen. Aan sir Robert Hart, het hoofd van den Chinee- schen zeetoldienst, is door haar opgedragen het postwezen te reoiganiseeren. Een hervorming van den postdienst in China is dringend noodig. Tot nu toe worden de brieven naar het binnenland door loepen bezorgd, die in dienst van particuliere ondernemingen zijn. De regeering verzendt haar stukken en 'brieven cLor een bij het ministerie van oorlog ingedeelden koerierdienstde grootste snelheid van dezen dienst is 220 KM. per dag. De postdienst, naar het buitenland is in handen van kantoren der verschillende nationaliteiten. Weinig geruststellend luiden de ont vangen berichten over den opstand uit Matabelelanl. De opstandelingen trokken zich bij de Motopo heuvels samen en dreigden de gemeenschap met het Zuiden af te snijden. Boeloewayo had levensmiddelen voor een maand. De inlanders schenen goed gewapend te zijn. De Briische Zuid-Afrikaansohe Maat schappij, die aanvankelijk den opstand in Rhodesia van weinig beteekecis achtte, waren mij als zoo vele jaren, daar het er iüij in geenen deele beviel. Ik bleef dus niet in gebreke, om in stilte aan mijne terugroeping te werken hetwelk mij ook eindelijk, na veel moeite, gelukte, zoodat ik te Venetië weder in mjjne oude be trekkingen werd geplaatst. Kort na mijne terugkomst te Venetië, ontdekte ik iets, hetwelk mij in den beginne zeer veel genoegen deed, en mij steeds had moeten verheugenmaar hetw elk, heiaasde oorzaak werd, dat mij aan de snoodste ondankbaarheid schuldig maakte, en de jjsselijkste misdaden beging, welke mij naderhand namelooze wroegingen ver oorzaakten. Ik hoorde, namelijk, verhalen, dat mijn vriend Carlo, gedurende mijn afwezen, eenige betrekkingen, had aange knoopt, met een jong schoon en bevallig meisje te Trevigo, naar welks hand hij dong, met het voornemen, zich met haar in den echt te vorbinden. Bij de eerste gelegenheid, dat ik hem sprak, vroeg ik hem hier naar dan hjj wilde er niet voor uitkomen, zeggende, dat dit slechts praat jes van de meoschen waren maar ik liet mij hiermede niet tevreden stellen, en be tuigde htm mijne verwondering, dat hij, die zich steeds mijnen vriend noemde, zoo achterhoudend jegens mij was in zulk eene aangelegenheid, eo dat dit met de blijken van vriendschap, weike ik voorheen van hem had ontvangen, in geenen deele over eenkwam. Hierop beleed hij mij eindelijk, dat hij, ja, eenige kennis aan eene jonge beschouwt thans het oproer als van ernsti- gen aard. Men gelooft dat het noodig zal zijn om onmiddelijk versterkingen te zenden, ten einde de verdedigers van Boelawajo te helpen. Zondag heeft De Felice zjjn feestelijken intocht in Messina gedaan. Honderden met bloemen versierde vaartuigen waren de bost tegemoet gegaan, waarmede hij uit Napels kwam. Op de kaden wemelde een ontzaglijke menigte, die hom in zegepraal, en onder onstuimig gejuich, naar het station geleidde. Te Catania, waar hij te 4 uren aan kwam, en welke plaats hij in de Kamer vertegenwoordigt, had men dagen achter een toébereidselen gemaakt om hem feestelijk te ontvangen. Van alle kanten waren duizenden belangstellenden er toe gestroomd. niet weinigen zelts uitCalabrie. Wel honderdduizend menschen hieven, toen hij uit den trein stapte, een oor- verdoovend gejuich aan, terwijl zeven muziekkorpsen de »Garibaldi-hymne" deden hooien. Ieder droeg De Felice's portret op den hoed en roode anjelieren in het knoopsgat. Het kostte heel wat moeite eer de stoet, waaraan alle mogelijke democratisch republikeinsch-socialistische vereenigingen honderden in getal, deelnamen, zich in beweging zetten kon. Overal ging een daverend gejuich op, alle vensters waren vol hooiden, vrouwen wierpen met bloe men, de paarden van 't rijtuig des geviei den werden afgespannen en 't rijtuig door de menschen voortgetrokken. Toen bij eindelijk zijne woning bereikte, werd de heei Di Felice bijna gesmoord onder de omarmingen der vrienden en dame te Trevigo had gekregen, voor welke hij zeer veel achting gevoelde maar dat, ofschoon hij gaarne in nadere betrekking met haar wenschte te komen, er voor het tegenwoordige nog niets tusschen hen beiden bestond. Met deze bekentenis was ik voor dat oogenblik tevreden, en ik wenschte hem var. harte het be-ite op zijne ondernemingen. Carlo be/.ocht zijn vriendin te Trevigo dikwijls, en na verloop van eenigen tijd verklaarde hij mij, dat hij ge- gionde hoop had, hare hand te verwerven. Zeer begeerig was ik, de geliefde van mijn vriend te zien en te leeren kennen, daar ik mijn wezenlijk in zijn geluk verheugde hoezeer zelf aan de ondeugd verslaafd, had ik toch achting voor het karakter mjjns mends, en eerbiedigde zijne edele beginsels. Meer dan eens verzocht ik Carlo, mij met hem naar Trevigo te nemen, en mij aan zijne geliefde voor te stellenmaar, om welke reden is mij onbekend, hij ontweek hierop het antwoord, en zeide mij eindelijk, dat zulks voor het tegenwoordige nog niet konde geschieden. Ik moest dus afhouden, hoezeer mij deze handelwijze alles behalve aangenaam was, en mij ten uitsterste be vreemde. Achwie weet, of de edele jongeling niet eene soort van voorgevoel had, van de rampen, welke ik, rampzalige, hem stond te berokken I Eenige weken gingen er aldus voorbij, wanueer ik, op zekeren dag, van het Broglio over de plaats van St Marcus komende. Carlo, dien ik in een ruimen tijd niet had bewonderaars, die 't huis als met storm veroverden en herhaaldelijk moest hij voor de menigte eene toespraak houden. De dag werd besloten met een fakkel optocht met muziek, waaraan weder duizenden deelnamen. Van verstoring der goede orde, waarvan onder Crispi's regeering altijd sprake was en die bij dergelijke gelegenheden politie en troepen in groot aantal ontbood, wordt niets vernomen. Naar de Romeinsche correspondent der Frankf. Zig. vei neemt van het ministerie van binnenlandsche zaken is de vrede met Abyssinië bijna gesloten. Menelik heeft nooit een oorlogsschatting geëischt. Moeilijkheden werden slechts gemaakt door zekeie vreemde mogendheid. Hetzelfde blad verneemt nog uit goede bron uit St. Petersburg dat Rusland, veel energieker dan Frankrijk in de expeditie kwestie naar Soedan, zich tegen Engelands eisch heeft verklaard. Bjj de 761 kiezing voor een lid dei- Tweede Kamer te 's Hertogen bosch, is met 787 var, de 878 geldig uitgebrachte stemmen gekozen de lieer mr. J. A. Loeff. Te 's Gravenhage is het voigende cfficieele telegram uit Batavia ontvangen Generaal Deijkerboff meldt reden ge drag Toekoe Djohan niet te gissen. Hij schriftelijk opgegeven onheusche bejege ning eenige zijner lieden door ambtenaren. Dit zeer gezocht. Militaire gemeenschap, verschillende posten verbroken, doch brieven komman danten ontvangen. gesproken, eensklaps voor mij zag, ver gezeld van zijne geliefde. De schitterende schoonheid, het vurige oog en de slanke gestalte dezer jonge dame, veroorzaakten eene verbazende uitwerking op mjjn gansche geste]het was, alsot een enkele too verslag mij van al mjjne zinnen had beroofd. Geheel verwonderd bleef ik staan, en kon geen woord uitbrengen. Mijn vriend, die mij spoedig opmerkte, viel mijn zonderling gedrag in het oog, en wilde mij derhalve ontwijken, wanneer ik mij herstelde, tot hen ging, en hem aansprak. Carlo's be minde was zeer vriendelijk, en daar zij aan mjjne kleeding wel konde zien, dat ik tot de eerste g-eslacht.en behoorde, zoo scheen het haar niet weinig te streelen, dat haar Carlo zulke aanzienlijke vrienden had. Elk woord, dat zij tot mjj sprak, betoo- verde mij op nieuw, en ik beklaagde mij zeiven, dat ik, welstaanshalve, zoo spoedig weder afscheid moest nemen. Zoo lang ik slechts kon. oigde ik hen na, en kwam onder de zonderlingste, voor mij zeiven onverklaarbare gewaai wordingen in mijne woning terug. Had de ontmoeting eener jonge schoonheid meer dan eens mjjn hart voor eenen tijd lang beroerd, thans gevoelde ik iets in mjjn binnenste, hetwelk mjj tot hiertoe onbekend was het was, alsot een allesverterend vuur in mjjnen boezem woelde, dag noch nacht had ik rust; nergens voldeed het mjjnu eens begaf ik mij hier. dan weder daar niets baatte mij dit alles. Groot was mjjn verlangen

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1