Binnenland. Landbouw Rechtszaken. Gemengd Nieuws. telegram uit Kaapstad vond nabij Boeloe- <vajo een gevecht plaats tusschen een Enselsche patrouille en in opstand zijnde Matabelen. Zeven man van de Engelschen zijn gedood, een gewond, vier werden vermist. De verliezen der opstandelingen waren onbekend. Te Boeloewajo staan alle zakeG stil. De aldaar aangekomen mijnwerkers deel den mede dat zij twee vreeselijk ver minkte mannen tegen kwamen. De berg werkers van Sjangani hebben zich in hun kamp teruggetrokken manschappen zijn hun ter hulp gezonden. Cecil Rhodes is naar Boeloewayo ver trokken. Reuter te Londen spreekt beslist het Times bericht uit Pretoria tegen, dat aldaar een telegram van groote beteeke- nis uit Engeland zou zijn ontvangen. Engeland heeft geeu telegram gezonden met veHangen om onmiddelijk antwoord en Kruger heett geen uitstel verzocht. De onderhandelingen over een bezoek van president Kruger aan Engeland duren nog voort. Officieel is bekend gemaakt dat de president der republiek van Haïti plot seling is overleden. Het parlement is bij enngeroepen om een opvolger te kiezen. Het N. v. d. D. ontving gisteren d6 volgende telegraphische belichten Uit AtjehIn Kota Radja gaat het gerucht dat onze bondgenoot Toekoe öemar gedeserteerd is. Het derde bataillon marcheert naar Landjoema en Lampeneroetbet veertiende staat gereed. Door een later telegram wordt het ge rucht bevestigd. Biloel Lamkoenpit orn- smgeld. Het twaalfde bataillon is gisteren naar Lampeneroet vertrokken. Uit BorneoDe opstandeling Raden Pakoe in Sintang is met twee zoons en twee dochters gevangen genomen. Met betrekking tot de sedert eenigen tijd bestaande verwikkelingen in het stroomgebied der Boven-Melawi (atdeeling Sintang, residentie Wester afdeeling van Borneo), waar, op aanstoken van zekeren Raden Pakoe, eeDige Dajak&che staramen in verzet waren gekomen, meldt een gisteren bij het ministerie van koloniën ontvangen telegram van dec gouverneur- generaal het volgende Raden Pakoe, in verstel kte woning aan Lemason omsingeld, heeft zich, na een verlies van vijf dooden, aan contröleur Westenek overgegeven. De zaak is be ëindigd. Vóór eenige jaren kocht een practisch landbouwer te Onderdendam een boerderij voor 45.000. Niet lang daarna moest vermoedens omtrent den Markies te krijgen, en hij besloot hierop te passen, hetwelk hem spoedig achter de zaak deed komen. Op zekeren avond overviel hij den Markies, irok in zijn drift den degen, en wilde hem doorsteken maar deze ontweek den stoot, en tot zijne beveiliging insgelijks verplicht den degen te trekken, verdedigde hij zich zoo wel, dat hij zijne tegenpartij eer.e aanmerkelijke wonde in de borst toebracht, waarop hij het huis uitvluchtte. Ook ik bevond mij bij de kamenier, en de oorzaak van het gedruisch, hetwelk in het huis plaats had, vernemende, vond ik het geraden zoo spoedig mogelijk den attocht te kiezen, terwijl ik mijne schoone naar hare mevrouw zond. Dit geval werd spoedig ruchtbaar, on daar de beleedigde echtgenoot de zaak verder zocht, werd de Markies gerechtelijk ingedaagd, doch eer men hem konde opzoeken, gebruikte hij de wijsheid, door eene aanzienlijke som gelds van mn onder steund, de stad Padua en derzolvei gebied te verlaten, en zijn fortuin elders te be proeven. Zoo was ik dan nu van eenen man ontslagen, die, gedurende bijna drie ja; en, zich bevlijtigd had. nnj te bederven, .oor mij met de geheimen van allerlei oort van buitensporigheden bekend te de eigenaar de plaats verkoopen en zij bracht ƒ36,000 op. Eerst ging alles goed de nieuwe eigenaar wist met gas- kalk zijn voordeel te doen, doch later werd hij geldelijk zwakker en nu werd de de mest verkocht. De gevolgen bleven niet uitgeen mest, geen vruch ten. Opnieuw is nu de boerderij weder verkocht voor 1800 aan eene hypotheek bank, die de plaats laat verhuren. WEL. den 31 Maart 1896. Zaterdag had van wege de maatschappij Vooruitgang is ons Streven te Axel ten huize van P. Dieleman »'s Lands Wel varens alhier d6 aanbesteding plaats van pi. m. 90,000 kg. cbilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Johs. de Jonge te Dordrecht voor 9,49, P. i. Scheele te Ter Neuzen voor ƒ9,43, D. J. Oggel te Axel voor ƒ9.40, M. de Jonge te Hoek voor 9,39, Adriaan sens te Bergen op Zoom voor 9,28 en P. A. Adriaansens P. Az. te Walsoorden voor f 9,22. Alles per 100 kilogram. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Bjj eene weduwe te Hulst, wier huis het voor een jongeling beter is te vermijden, zoo schrijft men aan de M. Ct. was in de laatste weken een jonge man gelogeerd, die, naar men wil, zoowel de honneurs waarnam van papa, als optrad als vrijer van de oudste doch ter. Zondagavond kreeg het heerschap het te kwaad met het vrouwvolk, waarom hij eens eventjes den Augiasstal uit veegde, d. w. z. de dames etc. buiten de deur zette. Natuurlijk veroorzaakte dit een volksoploopje. De juffrouwen wisten echter spoedig weer in huis te kruipen, waarna, om de straat schoon te vegen een paar emmers water en een bus met petroleum naar buiten werden geworpen. Een drietal jongens, die met dat had niet gediend waren, drongen zoo nat als ze waren in het portaal en haalden er onzen sinjeur uit, nadat deze eerst een van de drie, onder de bedrijven door met een pook een gat in het hoofd had geslagen Op zijn beurt kreeg nu het heerschap zelf ongemakkelijk op zijn baatje en wel zoo erg dat de marechaussóes de twee daders daarvan, F. B. en P. L., naar Middelburg hebben getransporteerd, van waar ze, na een dag te hebben gezeten, weer op vrije voeten te Hulst zijr. terug gekomen Naar aanleiding van die ge- heele historie zijn Vrijdag door den kan tonrechter te Hulst een aantal personen in verhoor genomen. Vrijdag stelde de dijk raad der water- keering van de calamiteuse Margaretha Kleine Huissens en Eendragtpolders het dijkgeschot door de calamitenze polders op te brengen vast op het gewone bedrag, vermeerderd met 23 °/0 van liet 1!20, ter maken was ik ontslagen van eenen man, die mij zoo ver van het pad der deugd had verwijderd, dat ik, geedurende mijn gansche leven, deszelfs spoor niet weder konde vinden, maar steeds de eene misdaad op de andere stapelde, en deze zoogenaamde vriend had mij nog daarenboven aanzienlijke sommen gekost. Tot mijne vreugde werd ik in de zaak van den Markies niet be trokken, daar men, of mij niet had bespeurd, of mij niet strafbaar rekende, doordien ik mij slechts bij eene bediende had bevonden, intusschen had dit geval mij geleerd, mij in het vervolg wat voorzichtiger te gedragen en ik werd hierdoor een weinig ingetogener. Eindelijk naderde ook voor mg de tgd, dat ik de universiteit, en tevens mijne losbandige vermaken te Padua stond te verlaten, om naar Venetië terug te keeren, en aldaar het beheer mijner goederen over te nemen. Het was er ver af, dat ik mij hierover vei heugde, daar ik te Padua zoo vrij en zorgeloos leefde, en misschien te Venetië spoedig in betrekkingen stond te Worden geplaatst, welke mij in vele op zichten," de handen zouden binden. Thans vestigde ik mij weder te Venetië, na een afwezen van rnim vijt jaren, in wijl de bijdragende polders 23 °/0 moeten betalen van het maximum-bedrag alles over den dienst 1896/97. Burgemeester en Wethouders van Zaamslag hebben in hunne vergadering van jl. Vrijdagtot ambtenaar ter secretatie benoemd den heer C. Hamelink te Ter Neuzen. Tot gemeente-veldwachter te Bors sele is benoemt! de heer G. G. Andriessen, agent van politie te Ter Neuzen. Woensdagavond en Donderdagoch tend was er aan de Belgische giens in den omtrek van Kapellebrug een onge wone beweging van rijks- en gemeente politie waar te nemen. Naar van Wel ingelichte zijde werd vernomen, was er sprake van dat op Nederlandsch grond gebied een duel plaats zou hebben. Van daar de buitengewone waakzaamheid der politie zelfs Belgische gendarmen waren over de schreef present om voor alle gebeurlijkheden op hun gebied te waken. Er is echter tot heden nog niets van een duel vernomen Als men het zich her innert, is er voor een viertal jaren op de Clinge, eveneens op HoÜandsch grondge bied, geduelleerd tusscben twee Fransche diplomaten. M. Ct. Koewacht. Op bet einde van de maand Mei a.s. zal er in onze gemeente de alom bekende „Meiboomveiling" plaats hebben, en wel op de wijk „het Zand." Het is ruim vijf en twintig jaar geleden dat zoo iets heeft plaats gehad in deze ge meente. Arrondissement»-Rechtbank te Middelburg. ZittiDg van 31 Maart 1896, In zake J. F. v. P., 34 jaar oud, vis- scher te Graauw appellant van een vonnis van h°t kantongerecht te Hulst, waarbij hij ter zake van overtreding der wet op de jacht en visscherij werd veroordeeld tot 50 cent boete, is het vonnis des eersten rechters vernietigd en de verdere behan deling der zaak voor een jaar geschorst. P. H., huisvrouw van F. J. d. P., zon der beroep te Clinge, is wegens weigering van visitatie veroordeeld tot ƒ5 of 5 dagen. F. S.. 25 jaar oud, huisvrouw van P. G.. werkvrouw te Axel, is wegens bede larij ontslagen van re'htsvervolging. J. d. V., 20 jaar oud, veldarbeider te Zaamslag, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 8 of 8 dagen. A. d. J., 38 jaar oud, zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens mishandeling vrij gesproken. J. F. d. P., 31 jaar oud. timmerman ;e Clinge, is wegens mishandeling veroordee d tot 5 of 5 Jagen. In zakeP. F. W., 39 jaar oud, mm selhandelaar te Philippine, beklaagd vai welken tusschentijd ik deze stad zeer weinij, en dan meestal slechts voor weinige dagen had bezocht. Mijn oom ontving mij mit zijne hem eigene goedheid, en daar hem mijne uitspattingen niet bekend waren, zoo betoonde hij mij zijn genoegen ovrr mijne verkregene kundigheden. Mijne zuster, sedert een halt jaar uit het klooster teruggekomen, kwam mij met hartelijke vreugde te gemoet. Ik was verwonderd over hare schoonheid, en de engelachtige lieftalligheid en de onschuld, welke in haar gansche gedrag zoo zeer doorstraalden, ik gevoelde, wat mij ontbrak, hoe veel ik bij haar te kort schoot, en dat ik in haar bijzijn niet meer voegde, er, besloot dus afzonderlijk te gaan wonen. Daar wij thans eenige schikkingen over ons vermogen moesten maken, en ik weinig begeerte gevoelde, om mg op de eenzame Villa mijner ouders te vestigen, waar ik de ge- nnegelijke en onschuldige jaren mijner jeugd had doorgebracht, zoo voldeed ik gaarne aan het verzoek mijner zuster, om haar dezelve af te staan, daar zij haar verblijf aldaar zoo gaarne wilde nemen. Ik had het voornemen in Venetië te blijven, welk besluit zeer naar het genoegen van mijnen oom was, daar deze groote plannen overtreding van art. 461 van het Wetboek van Strafrecht (het loopen over eens anders grond) en welke zaak bij Arrest van den Hoogen Raad naar de Rechtbank te Middelburg was verwezen, veroordeeld tot 3 of 1 dag. J. F. B. d. K., 28 jaar oud, werkman te Clinge, gedetineerd te Middelburg is wegens verduistering veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, met in minde- I ring brenging der doorgebrachte hechtenis I en met bevel dat hij in vrijheid zal wor den gesteld. Gisteren avond omstreeks 6 uren is te Rotterdam met het Staatsspoor door I een rijksveldwachter uit Utrecht gevan- f kelijk binnengebracht en naar de straf- j gevangenis aan den Noordsingel overge- I bracht Maria Cornelia Hoogsteden, echtge- noote van Willem van Berkel, verdacht betrokken te zijn bij den moord, op den jongen Hoogsteden gepleegd. De verdachte is 27 jaren oud en wooDde in den laatsten tijd in de Koekoekstraat te Utrecht, schuin tegenover haren zwager, een slagersknecht. Vóór twee maanden is zij te Utrecht bevallen. Vóór vier of vijf weken zou zij zoo wordt aan de N. R. Ct. bericht een ongeteekenden brief uit Rotterdam hebben ontvangen, waarin zij gewaarschuwd werd alles maar mede te deelen, daar anders de schrijver de justitie kennis zou geven van hetgeen hij wist. Dien brief zou zij zelf aan de politie te Utrecht hebben ter hand gesteld, die hem aan de bevoegde autoriteit te Rotterdam deed toekomen. Het kind. waarvan zij te Utrecht beviel, is met haar naar destiafgevangenis overgebracht. Vrouw Van Berkel heeft nog een ouder kind (van 4 jaar), dat te Utrecht bij hare familie blijft. N. R. Ct Uit Amsterdam meldt men Zaterdagmiddag liet Iemand een partytje ruwe diamanten, door hem als aange- teekend pakket in het postkantoor ont vangen, op een tafel in dat kantoor liggen. Bij zijne terugkomst waren de steentjes verdwenen. Het bleek echter, dat de diamanten op den grond waren gevallen. De zaalwachter heeft door zorgvuldig aan- vegon van het vuil aanstonds het grootste deel aan den rechthebbende kunnen terug geven. Later vond hij nog 6 steentjes, die hij te zijner beschikking in bewaring nam Door de rechercheurs werd Zondag te Kuilenburg gearresteerd en gevankelijk naar Utrecht overgebracht eene boeren vrouw, die Zaterdagavond een jongen man, met wien z(j aldaar was uitgeweest, ongeveer 3(X) zou hebben afhandig gemaakt. Zendagavond werden bij eene voor stelling in Tivoli te Utrecht door dronken bezoekers tafels, stoelen, candelabres, enz. stukgeslagen. Zij werden door de politie met de blanke sabel uit de zaal verwijderd. De voorstelling kon niet dooi gaan, zoodat den bezoekers het entreegeld werd terug betaald. Een feil dat gelukkig niet alledaagsch kan worden genoemd, werd dezer dagen medegedeeld, nl. dat bij de lichting, dit jaar ingedeeld, een milicien voorkomt, die met mij scheen te hebben. Nauwelijks was ik eenige dagen te Venetië, of ik zocht mijnen vriend Carlo óp, die zeer verheugd was mij te zien, en mij met opene armen ontving. Onze eens gevestigde vriendschap bleef steeds voort duren, daar wij elkander dikwijls zagen, voor zoo veel Carlo's menigvuldige bezig heden zulks gedoogden. Intusschen had ik eene eigene woning betrokken, waar ik beter op mijn gemak was, dan aan het huis van mijnen oom terwijl ik binnen kort in den Raad der Edelen werd ingeleid, waar men, mijne kundigheden ontdekkende, mij, op verzoek van mijnen oom, aldaar in betrekkingen plaatste, welke mg eenige werkzaamheden verschaften. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2