ixill i\<>. 1005. W oensdag I April 1896. !le Jaarg-. e a tafereel Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwse li - Vlaanderen F. DIELEMAN, Bnitenland. FEUILLETON. «01 ISAM. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numra. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Te Hoboken wordt de stemming tus schen clericalen en liberalen steeds vijan- delijker. In de vorige gemeenteraadszitting was door de liberale meerderheid besloten het politi6reglement te wijzigen en den burgemeester," die de manifestatie voor zijn voorganger had verboden, het recht daartoe te ontnemen. De uitvoering van dit besluit is door den gouverneur der provincie geschorst. Zaterdag vergadeide de gemeenteraad opnieuw. Natuurlijk stellen liberalen en clericalen elkander verantwoordelijk voor dezen ondragelijken toestand. In de Belgische kamer werd Donderdag het debat over de interpellatie van den afgevaardigde Magnette betreffende de nietigverklaring van de gemeenteraads verkiezingen te Mecbelen voortgezet. De minister Schollaei t tartte den heer Magnette om een enkel feit. aan te halen, ten bewijze van den dwang noor de katholieken uitgeoefend. Het onderzoek heeft er geen enkel aan 't licht gebracht. Het doel der interpellatie was volgens den minister enkel geweest, de aaneen sluiting te bewerken van al de anti* katholieke krachten voor de gemeente raadsverkiezingen te Mechelen op 12 April e. k. Het debat ontaardde ten slotte weet in een woordgevecht tusschen de rechter zijde en de socialisten, waarbij allerlei zaken te pas werden gebracht, de eeds kwestie e. a. UIT DE 13© EEUW. Aldus voortgaande, ontstond in mij hoe langer hoe meer de dorst naar ongeoorloofde vermaken, en ik smaakte eerst dan ge noegen, wanneer ik mijne lusten den vrijen teugel konde vieren. Op zekeren dag alleen door de straten van Padua dwalende, ontmoette ik een jong meisje uit den burgerstand, welks schitterende schoonheid mij geheel betoo- verde, terwijl haar geheel beminnelijk voorkomen mpne driften deed ontvlammen Sedert zweefde haar beeld onophoudelijk voor mijne oogen, en ik had dag noch nacht rust. Ik moest haar dus bezitten, hare deugd moest zij aan mij opofferen, het koste wat het wilde. Maar wie w« zjj V Waar woonde zij i Ik kende haar nietik liet alle nasporingen doen, en dagelijks was mijne wandeling naar dat gedeelte der stad, waar ik haar het eers; had ontmoet. Eindelijk zag ik haar wedei en vond gelegenheid haar te spreken, en thans kwamen mijne volharding en de ondernemende geest mijner jeugd mij bij zonder te stade, om alles nauwkeuriger Over de motieven van koning Leopolds reis naar 't Zuiden van Frankrijk, in gezelschap van prinses Clementine, deelt de Bruss. correspondent van het Hbldv. A. mede De eerste reden dezer leis is bet Paaschfeest, daar de koning sedert vier jaar bij een Witten Pater in Zwitserland te biechten gaat. Daarna zal Z. M. te Nizza een onderhoud hebben met lord Salisbury eu den prins van Wales. Sommigen beweren dal hij een eind in Italië za' reizen om den prins van Napels te otmoeten en natuurlijk komt dan de verloving der prin&es weer boveD water, alhoewel deze nog geenszins bet huwelijksgeluk betracht. De waarheid is dat de koning, onder 't gezelschap zijner dochter, de diplo matieke doeleinden zijner réis verbergt. Zonder rekening te houden met het verzet van Frankrijk en Rusland, wior commissarissen zich terugtrokken na te hebben geprotesteerd, besloten de ovei ige leden der internationale commissie voor den Egyptischen schuldenlast te Kaïro vergaderd, den wensch van Engeland om 500,000 pd. st. te verleenen uit het reservefonds voor de Dongola expeditie toe te staan en onmiddelijk 200,000 pd. st. ter beschikking t,e stellen. Het Parijsche syndicaat van aandeel houders heeft de commissarissen en de betrokken ministers terstond aansprakelijk sieiu. Donderdag namiddag kwam vorst Fer dinand te Konstantinopel aan. Aan het station weru hjj opgewacht door eenige te onderzoeken, en nadere kennis met haar te maken. Binnen korten tijd knoopte ik eene geheime verkeering met haar aan, en, verblind door mijnen hoogen staat, mijn goud en mijne belolten, maakte ik dagelijks meerdere vorderingen bij baar. en onze verkeering ging aldus voort, totdat zij, niet meer bestand voor mijne zuchten en gebeden, eindelijk gehoor aan dezelve gaf, en bezweek Dit was nu de eerste onschuldige engel, welke ik had verleid, van hare eer beroofd, en hierdoor onge lukkig gemaakt, reeds was ik zoo diep gezonken, dat ik hierin, niet alleen niets misdadigs zag, maar er zelfs trotscb op durfde wezen Nog eenigen tijd bleel ik mijne geheime verkeering met dat. meisje voortzetten, terwijl zij telkens, uit vrees, dat ik haar aan haar lot zoude overlaten, genoodzaakt was, mij op nieuw ten dienste te staan maar daar zij thans zeer droef geestig was, en dikwijls schreide, mij steeds haren verleider noemde, begon mij dit eindelijk te vervelen, en hoewel ik voor het overige ook van haar hield, verminderde ik mijne bezoeken, bleef [allengs geheel weg, en liet haar aan haar lot over, ter. einde nieuwe voorwerpen en nieuwe offers voor mijne dritten op te sporen. Wat was natuurlijker, dan dat ik, nu eenmaal gewoon, den zwijmeldrank der losbandlgste vermaken te drinken, onop houdelijk naar nieuw g-mot dorstte, waarin ik, van tiid tot tijd, maar al te zeer slaagdeen was ik, als knaap, gewoon, alles te begeeren, wat injj slechts behaagde. dignitarissen van het paleis, vertegen woordigers van de Boelgaarsche kolonie, gedelegeerden van het exarchaat eD een eerewacht. De vorst, die in groot uniform gekleed was, begaf zich dadelijk naar Yildiz Kiosk. De plechtige audiëntie bij den sultan duurde een halt uur. In het voor hem ingerichte paleis teruggekeerd werd de vorst door de dragomans uit naam van de gezanten verwelkomd. Vrijdag woonde de vorst na het Selamlik een revue der troepen bij en des avonds het diner in Yiidiz Kiosk. Verder staat een bezoek bij de gezanten et den groot vizier op het program. In den Italiaanscben senaat interpel leerde Parenso de regeering over het verdwijnen van documenten betreffende de gebeurtenissen in Afrika. De minister president Di Rudini ant woordde dat het ministerie, geen Groen boek willende publiceeren zonder de oor spronkelijke documenten, Daar Massouah geseind had om kopie van de telegrammen. Generaal Baldissera antwoordde daarop, dat het rapport van majoor Galliano over de verdediging van Makalle en andere documenten verloren zijn gegaan in den slag bij Adoea, maar Baldissera zou trachten het rapport weer op te stellen met behulp van de persoonlijke herinne ringen der officieren. Daarmede was het incident gesloten. Generaal Ellena, die te Rome is terug gekeerd, moet verklaard hebben dat nog nooit een leger zoo slecht was georga niseerd, zoo slecht gevoed en zoo tuch teloos als dat, zoo lichtzinnig naar Adoea gestuurd. zoo rustte ik ook thans niet, voor dat aan mijne driften was voldaan. Was hiertoe goud noodig, dit bezat ik in overvloed, en mijn vernuft gaf mij onophoudelijk middelen aan de hand, om nader tot mijn doel te geraken. Dan waartoe u al 'mijne uit spattingen opgesomd Genoeg, menig onschuldig meisje verloor hierdoor hare eer, beklaagde zich te laat over mijne trouweloosheid, en beschouwde mij als den bewerker van haar ongeluk. Welke ver- wijtingen ik somtijds van deze of gene moest hooren, zoo lachte ik hierom, en dieef den spot met hare gevoeligheid; terwjjl mij dit tevens aanmoedigde, om naar nieuwe lauweren (gelijk ik zulks noemde) te dingen. De Markies, die met deze en gene mijner avonturen bekend werd, juichte dezelve toe, en noemde mij een waar edelman, een jongeling die de wereld wist te genieten. Mijn vriend Carlo had, bij zijne terugkomst in Padua, wel eenige verandering in mijn geheele gedrag en mijne manieren bespeurd, maar daar ik, bt] al mijne misdaden, thans ook de kunst van veinzen in den grond had ge leerd, zoo wist ik mij voor Carlo zoo wel ie houden, dat hij weinig of niets van mijne uitspattingen ontdekte. Sprak hij er echter al eens van, dan gaf ik het gesprek, zoodra mogelijk, eene andere wending, of ik verontschuldigde mij, waar door onze vriendschap op denzelfden voet bleef, tevens wist ik mij voor het oog der wereld zoo goed te vei bergen, dat ik, zonder moeite, deu ingetogene konde De drie colonnes waren zoo ver van elkander verwijderd, dat alle betrekkingen met elkaar onmogelijk was. Er waren geen kaartenmen kende het terrein cietmen had niets voorzien en in niets voorzien. Den oorlog voortzetten onder deze om standigheden, ware zich blootstellen aan een beslist echec. In de onrust in Zuid-Afrika tengevolge van dr. Jameson's inval in Transvaal schijnen de Matabelen een gereede aan leiding te hebben gevonden om in opstand te komen. Een aantal blanken zijn ver moord, o. a. de commissaris van inland- sche aangelegenheden Bentlemey. De overige blanken vluchtten naarBoeloewayo en Goerlo. Vrijwilligers zijn met een Maximum kanon tegen de opstandelingen opgetrokken en strenge maatregelen tot onderdekking van den opstand worden genomen. Eenige hoofden zijn reeds gevangen. In Transvaal maar ook verder in Zuid- Afrika baart de opstand der Matabelen ongerustheid. Woensdag nacht ontstond te Boeloewayo een paniek tengevolge van een later ge bleken valsch gerucht dat in opstand zijnde inboorlingen op de stad aanrukten. De vrouwen werden allen naar het raad- buis gestuurd. Een afdeeling Hollanders begaf zich naar Sjangani, waar een Hol- landsche familie met knuppels doodge slagen was. In alle richtingen werdeD troepen gezonden. Intnsschen schijnt bovengenoemd ge lucht niet geheel op losse schroeven te hebben gestaan, want volgens een ander spelen, en door allen, met welke ik omging A in betrekking stond, met evenveel achting werd behandeld, als voorheen. Vier jaren hadden Carlo en ik nn op de universiteit doorgebracht, wanneer hij, door zijne aanhoudende vlijt en groote vorderingen, zijne studiën had voleindigd, en zich gereed maakte, om naar Venetië terug te keeren, terwijl ik nog een jaar te Padua stond te blijven. Niettegenstaande de verwijdering, welke er, door mijn tegen woordig levensgedrag, natuurlijk van tijd tot tijd tusschen ons was ODtstaan, waren wij elkander nog hartelijk genegen, en wij hadden beiden zeer veel gevoel van het afscheid, hetwelk wij van elkander namen, terwijl ik eene zekere somberheid in mij ontwaarde, toen ik Carlo van mij zag afgaan. Sedert Carlo's vertrek, werd mijn gedrag niet beter, daar ik nu geheel vrij was, en met den Markies de dolste partijen bijwoonde waardoor menig gevaarlijk stuk door ons werd ondernomen, en ten uitvoer gebracht, hetwelk ons hoe langer hoe stouter maakte, totdat er eindelijk iets plaats bad, hetwelk aan onze betrekking eene geheel andere wending gaf, ons van elkander verwijderde, en een slechten afloop had kunnen hebben. De Markies namelijk, was met eene aan zienlijke gehuwde dame in kennis geraakt, met welke hij weldra in nadere betrekking stond. Ik vergezelde hem meestal derwaarls, om de schoone kamenier gezelschap te houden. Dan, het duurde niet lang, of de echtgenoot dezer dame begon kwade

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1