It innen land. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. de Japanners veel te lijden. Wegens moord op velen van hen -heeft Japan oorlogsschepen naar Korea gezonden. De koning houdt nog altijd zijn verblijf op de Russische legatie. Maar het is waar, dat qr weer twijfel bestaat, of de koningin wel werkelijk dood is. In hoever Rusland de hand heeft in de troebelen op Korea, laat zich niet vaststellen. Met de Cubaansche kwestie begint de senaat der Vereenigde Staten te treuzelen wat den vrede slechts ten goede kan komen. Zonder hoofdelijke stemming werd een voorstel van Sherman aange nomen om de resolutie betreffende Cuba to verzenden naar eene gemengde com missie uit de beide huizen van het congres. De Maandag ontvangen Oost-Indische mail bracht ook de Deli Crt. van 22 Febr., waarin het volgende voorkwam, aan dat blad uit Kota Radja geschreven. Gedurende het jaar 1895 hebben wjj in het geheele gouvernement als slacht offers van der. vijand te betreuren gehad 5 dooden en 23 gewonden. Onder dit laatste getal zijn ook begrepen lichte verwondingen,zooalser in Telok Semaweh hebben plaats gegiepen. Waar soms gemompeld wordt over l'art de grouper les chiffres daar is het, zulks zal een ieder begrijpen, onmogelijk dat zoo iets mot een opgave als bovenstaande, plaats heeft. Met zulke feiten is het dan ook te vei klaren, waarom de tegenwoordige gouverneur van Atjeh bij zijn terugkeer te Kota Radjah kon verklaren, dat bij in elk opzicht meer dan voldaan was over het onthaal, dat zijn plannen bij de hooge regeering te Batavia was ten deel gevallen, en dat met alle kracht zal worden voortgegaan met de politiek, door hem in de laatste vier jaren in het noorden van Sumatra gevoigd. Het is. naar hetzelfde blad meldt, toe vallig gebleken, dat een inlander, Saleh of Salidin koelie op de ond. Kalahoen Penang die bij vonnis van den Landraad van 10 October 1895 ter dood werd veroordeeld wegens doodslag*, maar welk vonnis door den raad van justitie te Batavia werd veranderd in twintig jaar dwangarbeid, niet schuldig is, daai de werkelijke moordenaars zijn ontdekt. Wat een geluk voor den armen kerel dat de raad te Batavia geen aanleiding vond het doodvonnis to bevestigen. WEL, den 27 Maart 1896. Dinsdag werd alhier door Burgemeester en-Wethouders aanbesteed: le. het ver voeren van pi. m. 150 M3 grint van de Axelsche Sassing naar den grintweg AxelZaamslag. Hiervoor werd ingeschreven door J. Naeije voor 1,25 J. Scheele Mz. voor ƒ1.24; J van Langevelde voor ƒ1,19 en W. Dieleman voer ƒ1,-, alles per M3. Aan den laagsten Inschrijver is het vervoer gegund. 2e. Het vervoeien van pl. m. 50 M3 grint van de Axelsche Sassing naar den GraafjaGsdijk. Hiervoor werd ingeschreven doqr J. Naeije voor 0,70J. Scheele Mz. voor ƒ0,09; J. van Langevelde voor ƒ0,49 en W. Dieleman voor 0,40, alles per M3. Aan den laagsten inschrijver is het vervoer gegund. Alle inschrijvers wonen t9 Axel. Arrondissement»-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 27 Maart lb96. J. D., 38 jaar oud, huisvrouw van J. B. D., werkster te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 5 of 5 dagen. al aan de genade en de leiding van den doorslepenen Markies overgeleverd, waar door ik mij dagelijks meer en meer van het pad der deugd verwijderde. (Wordt vervolgd.) Predikbeurten te Axel. Zondag 29 Maart 18 96. Ned. Hero. Gemeente. Voorm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 21/* ure Ds. A. Timmerman, (van Ter Neuzen.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. A. Doorn. Ds. A. Doorn. Kerk B. Dhr. W. Guillaume. Dhr. W. Guillaume. Dhr. W. Guillaume, (van Vlissingen.) Vrijdag 3 April (Goede Vrijdag.) Ned. Hero Gemeente. 'sAv. 5 ure Ds. J. B. T. Hugenhultz. (Bevestiging van nieuwe lidmaten.) Gereformeerde Kerk B. 's Av. 5 ure Leeskerk. Voorna. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 's Av. 5Yï are Uit Vlissingen schrijft men aan de M. Ct. Het hier in garnizoen liggende Heils leger, waarvoor in den laatsteu tijd niet veel animo viel waar te nemen, gaf Dinsdagavond weer eens een bewijs dat het voor alwiss.ling in zijne uitvoeringen weet zorg te dragen. Een muziekkorps uit Goes, met kolonel Qliphant aan 't hoofd, trok spelende en zingende, door eene dansende en cprin- gende menigte gevolgd, van den trein naar het gebouw, waar het leger zijne bijeenkomsten houdt. De kolonel sprak op de bekende wijze en had het genoegen een zieltje te redden. Minder aangenaam was het voor hem nu en dan op zeer hinderlijke wijze in de rede te worden gevallen, zoo zelfs dat hij dreigde de politie te zullen roepen om de rustver stoorders te verwijderen. Heel wat gelach en rumoer veroorzaakte het omvallen van eene bank, waarop eenige meisjes gezeten waren. De door een vrouwelijk lid van 't leger op niet onverdienstelijke wijze gezongen solo's, werden op bijzondere wijze toe gejuicht, nm. door „HoeraLaDg zal ze leven 1" Al bossende verliet de menigte de zaal, waar '1 was om te stikken van de warmte. Men moge bat practisch nut van het leger niet wegcijferen, toch zal ook gisterenavond menigeen tot de overtuiging zijn gekomen dat zij, die zulk reddingswerk noodig hebben, diep be- blagenswaaidige wezen» zijn. Naar men zegt, zal de Koningin in October hare belijdenis doen. Dan zal er, volgens deo Haagschen kroDieker der N. Gron. Ct., eenige verandering komen in haar optreden. Het volgend jaar zal de jeugdige vorstin meer in 't publiek verschijnen en ook aan alie hof feesten deelnemen, terwijl zij dan ook meer in aanraking zal worden gebracht met degenen, wier raad en voorlichting zij noodig zal hebben bij de uitoefening harer regeeringstaak. Thans bepalen zich die aanrakingen nog slechts tot ontmoeting aan den koninklijken disch met allerlei autoriteiten, de ministers, leden van den Raad van Voogdij, den gouverneur dei- provincie, den burgemeester van Den Haag, den rechtskundigen adviseur van H. M. enz. Zaterdagavond werd te Schiedam eene dienstbode te vergeefs gewacht. Den volgenden dag werd b(j de familie geinformeerd en bleek men daar gobeel onkundig van bet verblijf van het meisje. Tot heden heeft men niets van haar vernomen. Daar zij van fatsoenlijke familie is en als stil en ingetogen bekend Stond, vermoedt men dat haar een ongeluk is overkomen. In den nacht van Zondag op Maan dag brak te Lage Zwaluwe een hevige brand uit op een hofstede, die zoo toe nam, dat met de hofstede nog een huis en vjjf schuren een prooi der vlammen werden. Een groote partij vlas werd door het vuur vernield, terwijl nogeenig vee mede in de vlammen omkwam. Aan de Rotterdamsche politie is opsporing en aanhouding verzocht var. een 21jarige Belg, Louis Jan Edouard Chaumont, die zich te Parijs schuldig heeft gemaakt aan poging tot moord en diefstal en die zich vermoedelijk te Rotterdam ophoudt. Te 'sGravenhage moest Zondag middag de tusscbenkomst van e9n paar politieagenten worden ingeroepen, om twee oudjes, samen minstens anderhalve eeuw oud, die met elkander twisten, tot kalmte te brengen. Hoewel stram en stijf, achtervolgde de man zijne vrouw met eene bijl. De vorige week wilde een bewaarder in de gevangenis te Groningen de cel van een der gevangenen binnentreden, toen deze hem tegemoet trad en hem met een stuk ijzer een ernstige wonde op het hoofd toebracht. De bewaarder greep den dader, doch kon hem alleen niet overmeesteren, waarop op zijn hulp geroep een ander bewaarder kwam toe schieten. Deze ODtving toen van den gevangene met een mesje 6en snede over het aangezicht. Spoedig kwam er meer hulp en toon werd men den dader meester. Te Amersfoort liep een loteling, die ingelijfd moest worden, bepaald mank. Toen hij voor den provincialen adjudant verscheen, verontschuldigde hij zich op diens vraag, waarom nij niet voor de keuring was geweest, met het antwoord, dat juist op den dag waarop de militie raad zitting hield, zijne moeder werd begraven. Op de stellige verklaring dat hij bepaald slecht liep, sprak de provin ciale adjudant„dan zal ik je laten rijden. Ingedeeld bij het 1ste regiment huzaren." Hilariteit in de zaal, verbazing op het gelaat des jongelings. Te 10 uren Dinsdagavond trof een bewoner van Plan O. ie Rotterdam op de binnenplaats van dat gebouw eene vrouw vau 72 jaar aan, die in eene daar staande kist gekropen was om er den nacht door te brengen. De vrouw die zonder vast woonverblijf is, verkeerde in zulk een verarmden ou verwaarloosden toestand, dat geen enkele logementhouder baar in huis wilde nemen. De politie verleende haar daarop nachtverblijf aan het bureau in de Pauwensleog. De Dordr. Ct. meldt Een bekend stadgenoot komt onlangs voor het loket aan he; telegraai-kantoor en wil naar Uruguay seinen. Dat ging uitstekend. Toen moest er naar Papendrecht geseind worden. Dat ging niet. „Maar en hier helderde het gelaat 7an den telegraafambtenaar op »bent u niet telefonisch aangesloten Het bleek dat onze stadgenoot voor telefonische teiegrambestelling was aan gesloten. Dan kunt u wel seinen." Goed, wilt u dan Nee, pardon meneer, u kunt dan wel seinen, maar alleen van uit uw huis." Kan ik dus niet Onmogelijk meneer En onze stadgenoot ging du» van het telegraaf-kantoor naar zijn huis om te kunnen telegrafeeren. In een logement in de Raamstraat te Rotterdam is Dinsdagnacht een 17-jarig meisje aangehouden, sedert 4 weken vermist uit de ouderlijke woning in de Kipstraat. Een agent van politie in burger- kleeding arresteerde Woensdag namiddag in de Weezenstiaat te Rotterdam een beschonken man, die straatrumoer ver wekte. Diens kameraad rukte hem los uit de handen van den agent, greep dezen aan en gaf hem een schop tegen de borst. De bevrijde arrestant zocht een goed heenkomen, doch, later door een ar.dm agent gevat, werd hij naar net politie bureau in de Pauwensteeg gebracht, waai heen de verzetpleger, ondanks zijn verz6t, reeds vöór hem was vervoerd. Beiden zijn in bewaring gesteld. De oud-mareehaussee Meesters, te Eijgenbilsen, wiens 100ste geboortedag Zondag door vertegenwoordigers van de Belgische en Nedeiiandsobo gendarmerie luisterrijk werd gevierd, is daags daarna overleden. Uit Roermond vertrokken Woens dag naar Venlo de justitie en do kapitein der marechaussee, met zich voerende, onder geleide var. twee marechaussees, den marskramer C. O., onlangs te Maas- niel mat de beruchte dievenbende aan gehouden. Het doel was het doen var. huiszoeking in een logement, waar O. O. laatstelijk gelogeerd en goederen achter- n had. Een Duitsch koopman, die zich dezer dagen van Sittard naar het naburige grensdorp Tuddem wilde begeven, vroeg te Broek Sittard welk dorp hij passeerde, aan eenige zich op den weg bevindende personen, hem den weg naar Tuddern te willen wijzen. Met de woorden »we zullen jou den weg eens wijzen" vielen er vijf op den argeloozen koopman aan. Deze ging aan het loopen, doeh werd achtervolgd en even over de grens, dus op Pruisisch grondgebied, door de aan vallers achterhaald, die hem vijf messteken en een dracht slagen met zijn eigen stok toebrachten. Gelukkig was op zijn hulp geschrei eene in de nabijheid woneude vrouw toegesneld, die de aanranders van verdere baldadigheden wist te weerhouden. Drie der daders zijn Dinsdag door den wachtmeester der marechaussee te Sittard opgespoord. Ten huize var. een hunner is ook de stok van den koopman terug gevonden. De aan dezen toegebrachte wonden zijn niet van gevaarlijken aard. Ais een zonderling geval van inbraak wordt uit Mijdrecht gemeld De veehouder V. maakte zijn kelder schoon en had zijn voorraad vleesch, worst en spek gebracht naar het zomer huis. 's Nachts werd bij hem door uit snijding van een ruit, ingebroken. De dieven stelden zich tevreden met het wegnemen van een stukje droog wittebrood. De voorraad vleesch en alle andere aanwezige goederen bleven on aangeroerd. Dinsdag werd in de zoogenaamde Wijier, tien minuten van het station Barschwyl in het Zwitsersche kaöton Solothurn een vreeselijke misdaad gepleegd In een huis van den pachter Aeberhard woonde een zekere Jecker, een beruchte dronkaard en vagebond, die met zijn pachter herhaaldelijk ruzie had, omdat hij geen huur wilde betalen. Jecker keerde Dinsdag dronken van een militaire inspectie in Laufep, terug. Toen ontmoette hij Aeberhard voor zijn huis. Deze dreigde hem uit zijn woning te zullen zetten, wanneer hij voor 1 April zijn pacht niet betaalde. Jecker antwoordde „wacht, ik zal dadelijk met je afrekenen." Vlug haalde hij zijn geweer en daarmee schoot hy door het venster van zijn huis Aeberhard in het hoofdde man viel dood neer. De vrouw eu de 18jarige dochter van den pachter snelden toe, toen zij het schot hoorden. Jecker mikte op haar, en doodde ook de twee vrouwen. Daarop barricadeerde hij de deur van zijn woning, en de gendarmes die kwamen om hem te arresteeren dreigde hij eveneens neer te leggen hij had nog zeven-en- twintig patronen over. Het gelukte echter aan tien gendarmes en een groot aantal burgers het huis te omsingelen, den moordenaar te boeien, en hem naar Dorneck over te brengen. In een Fransche stad heeft een vrederechter op slimme wijze in eene moeielijke zaak uitspraak gedaan. Twee kerels, een schaarslijper en een voddenraper, betwistten ekander een prachtige Deensche dog. Geen van beiden kon echter zijn eigenaarschap bewijzen. Om nu den meester te kennen bedacht de rechter het volgende middelHij verwittigde den belanghebbenden, dat hij in zijne handen zou klappen en op den derden slag moesten zij den hond fluiten. Op het gegeven teeken liet de deur waarder den hond los. Het dier bekeek

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2