tie Jaarg.' i\o. 1001. Zaterdag 28 Maart 1896. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. DIELEMAN, AANKONDIGING. algemeene opneming Buitenland. FEUILLETON. Ie» tafereel COURAIMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter kennis van belang hebbenden, dat te beginnen op 10 April 1896 van wege de gemeente eene zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunst wei ken. Axel, 26 Maart 1896. D. J. OGGEL Burgemeester, J. A. VAN VESSEM Secretaris. Met eenige zijner mooie burgemeesters benoemingen heeft de minister Schollaert fraaie toestanden in liet leven geroepen. Te Hoboken, waar hij een burgemeester uit de clericale minderheid benoemde, blijft men elkander op kleingeestige wijze plagen, maar ook de orde loopt hier tel kens groot gevaar. Zondag hielden de liberalen met hulp troepen uit Antwerpen een betooging ter eere van den oud-burgemeester Van den Perre. Burgemeester Coen wilde de be tooging verhinderen met bereden gen darmes. Deze trachtten de Groote Markt te doen ontruimen, door eenige keeren in gesloten gelederen op het volk in te rijden. Er werden eecige menschen, waaronder vrouwen, gewond, maar het doel werd niet bereikt, want de betoo ging voor Van den Perre ging door, en in zijn huis kwamen de schepenen en <ie liberale raadsleden hem hun vriendschap betuigen. De Belgische ex minister president De Burlet blijkt volstrekt niet geheel hersteld van de beroerte, waardoor hij getroffen werd. Hij lijdt aan een verlamming van den iong zoodat hem het. spreken belemmerd wordt Zooals men weet, is hij benoemd tot gezant te Lissabon, waarheen hjj half April vertrekt. Men moet zeggen, dat het een zonder linge keuze is, die de Belgische regeering deed, een diplomaat die aan spraakver- lamming lijdt. Maandag viel een aanmerkelijke ver andering in de arbeidersbeweging in het bekken der Maas op te merken. In bijna alle kolenmijnen is het werk door de meeste arbeiders hervat. In het bekken van Seraing is de werk staking, ingevolge een besluit der last hebbers van de werklui, geheel geëindigd, niettegenstaande het mijn best uur zijn besluit, om de weggezonden Werklui niet weer aan te nemen, handhaaft. In acht fabrieken te Mühlhausen i. E. is Maandag iet werk door 3000 wevers gestaakt Men verwacht een uitbreiding der gróve. Optochten en het houden van betoogingon zijr. verboden. Bij de derde lezing der begrooting van oorlog in den üuitschen rijksdag bracht de conservatief Massow de voorbarige openbaarmaking van het keizerlijk arn- nestiebeslnit van 18 Januari door de ►Vorwaits ter sprake. De minister van oorlog zette uiteen, 'dat het gerechtelijk onderzoek aan het 10 UIT DE 18e JEEUW. De aandoeningen beletten den grijsaard verder te spreken tranen rolden er langs zijn eerwaardig gelaathij hief de natte oogen weemoedig ten hemel, en bleef, gedurende eenigen tijd, met gevouwen handen, in eene biddende houding zitten. Zich eindelijk herstellende, vervolgde bij zijn verhaal aldus Meer dan twee maanden was ik aan mijne belofte getrouw met verdubbelden ijver legde ik mij op mijne studiën toe, én ik deed steeds mijn best, -den Markies niet te ontmoeten, of hem te ontwijken. Meer dan eens was hij aan mijn huis ge weest maar ik was dar. afwezig, daar ik, om zeker te zijn, mij thans meestal bij Carlo bevond. Intusschen verflauwde bij niet in zijne pogingen om mij op te zoeken. Op zekeren avond overviel hij mij, en vroeg mij de reden af, waarom ik zijne verkeering zoo zichtbaar ontweek, en of hij mij beleedi ;d had. Op dit alles konde, of liever, durfde ik hem niet antwoorden. Hoewel zijne argusoogen gemakkelijk de reden van miin gedrag te zijnen opzichte konden raden, zoo hield hij zich hieromtrent onkuudig, totdat het hem eindelijk gelukte, dit uit mijnen eigenen mond te hooren Nu had hij zoo vele tegenwerpingen, zoo vele verontschuldigingen, dat ik hem, op zijn dringend verzoek, als datgene vergat, waaromtrent ik reden meende te hebben, uiij over hem te beklagen, en hij wist mij door zijne schoonschijnende redeneringen eindelijk zoo ver te brengen, dat ik nog denzelfden avond uitging. Na eenigen tijd met hem te hebbeu gewandeld, bracht hij mij bij twee jonge dames van zijne kennis, welke in een fraai huis op eenige kamers woonden, en, volgens het zeggen van den Markies, twee ouderlooze meisjes waren van aanzienlijken huize. Deze beide ver leidelijke sirenen ontvingen mij aller vriendelijkst als den vriend van den Markies, en zij betooverdeu mij diezelfden avond nog zoodanig door haar onthaal en hare schoonheid, dat ik niet kon nalaten, haar, op haar verzoek, iii het vervolg dikwijls te bezoeken. De verkeering aan dit huis was allezins zeer betamelijk en alleraan genaarnstbeide de dames waren niet alleen zeer schoon, maar tevens zeer bevallig, en bezaten vele talenten. Wij brachten den avond aan dit huis door ouder vroohjke gesprekken, of maakten muziek, terwijl onze beide vriendinnen ons met haie be- tooverende stemmen accompagneerden. Met één woord, alles was hier zoo genoeglijk, dat ik niet kon nalaten, den Markies mijnen dank te betuigen voor de verplichting, welke ik aan hem had, dat hij mij den licht heeft gebracht, dat een exemplaar van het besluit door sociaal democratische werklieden is gestolen de sociaal-demo cratie heeft de arbeiders daartoe verleid zich volgens den minister dus mede plichtig aan den diefstal gemaakt. Spre ker zocht verder met eeD reeks van voorbeelden aan te toonen, dat hetgeen Bebel beweerd heeft over de willekeur en ongerechtigheid in het leger, ongegrond Het lege1- was boven deze aanvallen en verwijten verheven. Liebknecht noemde het ontvreemden van het amnestiebesluit een eerlooze zaak. Het debat nam verder een stormachtig verloopde voorzitter brandmerkte de heftige uitlatingen van Bebel herhaaldelijk als onparlementair. Bebel beweerde dat de rechtbank, die de sociaal democraten welke bij de open ■larmaking van het amnestiebesluit betrokken waren, veroordeeld heeft, poli tiek voor ingenomen was. Verder verweet hij aan de conservatieven, de schurkerijen van Hammersfein geheim te hebben gehouden hij werd daarvoor tot de orde geroepen. Verscheidene conservatieve sprekers beweerden dat Bebel gewoon was het ware met het onware te vermengen en dan te overdrijven. Ten slotte werd de begrooting van oorlog bjj derde lezing goedgekeurd. Door de rechtbank zijn de drie bij de ontvreemding betrokken arbeiden schul dig verklaard, aan een diefstal, de beide andoren aan het daarbij behulpzaam zijn. De eerste is veroordeeld tot 6 maanden, toegang tot deze beminnenswaardige dames had verschaft. Zonder te weten waarom, kon ik echter niet beslui'en, Carlo hiervan iets mede te deelen hetwelk dikwijls de oorzaak was, dat ik mij eerst laat derwaarts konde begeven. De Markies, die dit alles zeer wel wist, droeg vooral zorg, dat hier omtrent niet het geringste werd gesproken en onze verkeering aan dit huis bleef niet alleen voortduren, maar werd dagelvjk vertrouwelijker, en wel zoodanig, dat ik mij geheel aan haar overgaf, en binnen kort met de jongste der twee dames in de nauwste gemeenschap leefde. Hare bekoorlijkheden boeiden mij, van dag tot dag, hoe langer hoe meer, en ik vond zoo veel genot in dezelve, dat ik steeds naai haar bijzijn wenschte, en zelden eenen dag liet voorbijgaan, zonder haar te bezoeken, Ofschoon ik thans weder den weg der zonde betrad, was mijn vriend hieromtrent geheel en al onbewust, en ik kon zijne tevredenheid over mij uit zijne oogen lezen. Het grootste gedeelte van den dag waren wij bij elkander; maar nauwelijks waren wp des avonds gescheiden, of ik ijlde naar mijne minnares. Ik waande nu het toppunt ran geluk te hebben bereikt, en wa zoodanig verblind, dat ik meende, mij mets te verwijten te hebben terwij! intussch de meer verfijnde omgang roet deze ver leidelijke sirenen, mij genoegzaam onaf scheidehjk aan den wellust verbond, mij voor altijd bedieif; terwijl ik het had moeten inzien, dat- juist de vrees, welke ik had, om Carlo iets van mijne betrekking de tvt eede tot 3 en de derde tot 1 maand gevangenisstraf. De Fransche minister van eeredienst heeft den abbé Jacquart, pastoor te Framengrie, in het departement Alisne, gestraft met inhouding van zijn tractement omdat deze geestelijke in een piopaganda- almanak onder het portret van den president der republiek had geschreven Felix Faure is eon vrijmetselaar, dienten gevolge een vijand der kerk, zijn dagen slijtend met het maken van wandelingen en het vieren van feesten op kosten der belastingplichtigen. Hoe Crirspi's ministerie arbeidde. Geen geringe verrassing verschafte de vorige week Cavallotti aan de Italiaanscbe kamer, toen hij onthulde dat de vorige regeering er dubbele Groenboeken op na hield. Voor de kamer werden de Groen boeken vervalscht, de echte ten getale van achttien, dienden ten gebruike van de regeering. Ten bewijze haalde Cavallotti uit beide boeken aan de ware berichten over de onderhandelingen tusschen Anto- nelli en Menelik en tusschen Engeland en Italië. Uit het laatste bleek o. a. dat Crispi met opzet Engelands vriendschap overdreef, terwijl toch net refrein van alle Eogelsche nota's was in andere woorden >Laat alle hoop varen." Deze aanhaling is voor de Italianen niet te onpas, nu de Engelscbe staatslieden pralen met Engelands belangeloozen liefde voor Italië en Afrika en Ciispi's persorganen uit deze verzekeringen munt beproeven te slaan tegen Di Rudini's lafhartige politiek." In Korea blijft het onrustig en hebben bekend te maken, een bewijs was, dat ik een verkeerden weg betrad. Na aldus een geruimen tijd met mijne minnares te hebben voortgeleefd, (hetwelk mjj aanzienlijkegeldsommenkostte,)meende ik eindelijk te kunnen ontdekken, dat zij mij nie^, al te getrouw was, maar van tjjd tot tijd ook andere aanbidders ontving. Dit wekte mjjne ijverzucht op. Ik onder hield haar hierover. In het eerst ontkende zij allesvervolgens verontschuldigde zjj zich, en bad mij eindeijjk om vergeving. Hoe ontevreden ik hierover ook was, kon ik hare tranen niet zien, maar vergaf haar volgaarnedan zjj zondigde op nieuw, werd eindelijk gemelijk nu ik daarvan sprak, en aldra ontstond hieruit een hevige twist, welke eene aanmerkelijke verkoeling tusschen ons te weeg bracht, eoodat ik haar spoedig in het geheel niet meer bezocht. De'- Markies was zeer tevreden over dit mijn gedrag; hetzelve kwam hem juist te stade, daar deze dame hem weder op eene andere wijze van dienst moest wezen terwijl hij mij verder op den weg des verderfs hielp. Thans moest ik zijne los handige gezelschappen nu en dan weder bezoeken; hetwelk ik des te gereeder deed, daar ik, sedert de scheiding van mijne minnares, eene zekere ledigheid gevoelde, welke ik in den roes der buitensporigste vermaken weder zocht te verdrijven. Juist was mijn vriend Carlo, tot mijn ongeluk, op dit tijdstip genoodzaakt, om gewichtige familiezaken, voor eenigen tijd naar Venetië te vertrekken, en ik was dus geheel eu

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1