HET HOEFBESLAG „Vooruitgang is ons streven" pl. 190,000 kg. Clhlpeter, heele en gedeelten van Loten Ingezonden Stukken. 351Staats-loterij. Handelsberichten. Advertentien. Horlogemaker M. DE RONDE, aan te besteden J\o(j zijn te bekomen geslagen. Dit schrijven wordt in handen gesteld van B. en W. on. advies. III. Tengevolge van de opgaven van de besturen dor instellingen van wel dadigheid omtrent het voorkomen op de kiezerslijsten van namen van In 189?» bedeelden, wordt een kiezer van deze lijsten geschrapt. IV. De door B. en W. voorgestelde wijziging der begrooting voor 1895 van het algemeen burgerlijk armbestuur en de af- en overschrijving in de begrooting dienst 1895 wordt met algemeenc stem men goedgekeurd. V. Met algemeene stemmen wordt besloten, te beschikken over een som van 25,00 uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1896, voor het aanschaffen van een ambtspenning met toebehooren voor den Burgemeestei Evenzoo wordt besloten uit dezen post over een som van 6 te beschikken, ter voldoening van een rekening van A. de Mul, voor het g°biuiken van grond, ter plaatsing van de Barak. VI. Verzoek óm aanleg van een grintweg en grintpad aan het gehucht Reuzenhoek. B. en W. stellen voor om afwijzend op het verzoek te beschikken. De toe stand aan „den Reuzenhoek" eischt ver betering, doch dit is evenzeer het geval aan „de Val,'' de »Poonhaver>" en het Veer." Nu willen B. en W. daar even eens verbetering aanbrengen zij willen dit alles tegelijkertijd do6n. Daar aan den Reuzenhoek een gnntbaan gelegd wordt, en wellicht aan de Val ook, kan later gezien worden welke verbeteringen nog noodig zijn. Dhr. Geelhoedt erkent, dat ook aan de Val en de Poonhaven verbetering noodig is. Hij is er echter niet voor dit alles op denzelfden tijd te doen. Hij wil ieder jaar een of ander gehucht helper.. Ook te Othece zijn niet in een jaar de gooten gelegd, doch is dit in twee jaren gebeurd. Dan kan er jaarlijks op de be- grooiing een zekere som voor wegver- beterii.g worden gebiacht. Hjj zou dus voorstellen dit jaar een grintpad te leggen aan den Reuzenhoek. Dhr. Van de Ree ondersteunt dit voorstel. Dhr. Dekker vraagt, wat Geelhoedt's bedoeling is een grintweg of een grintpad Uit de voorlezing van het adi es blijkt, dat adressanten vragen om een grintweg, van de woning van Michiel de Pooter tot die van Jan Schieman, dan een grint weg van den dijk tot de woning van 0. Smallegange en vandaar een grintpad tot de woning van J. Rieiuens. Dhr. Geelhoedt stelt vooreen grintpad van de woning van Michiel de Pooter tot die vau J. Riemens. De Voorzitter zegt, dat B. en W. ge meend hebben, dit advies te moeten geven, in verband met den te leggen weg in verband met den toestand aan de andere gehuchten en in verband mot de gemeente-financiën. Spreker meent, dat door den te leggen weg de toestand veel verbeteren zal, wanneer dar, voor elke woning 6en voetpad wordt gelegd naai den dijk, dan zou het misschien iu orde zijn. Dhr. Dekker zegt, dat het misschien zeer in 't verschiet is, doch net Zaam l slagsche Veer zal ook om verbetering komen vragen en dan zou het onbillijk zijn den Reuzenhoek te helpen en het Veer niet. Dhr. Geelhoedt antwoordt, dat hij daarom voorgesteld heeft, elk jaar wat te doen. Nu eerst de Reuzenhoek, daarna een ander gehucht. Dhr. De Ruijter zegt, dat het in de Val nog slechter is dan op den ReuzeDhoekdaarom wenscht hij daar ook verbetering aan te brengen. Dhr. Dekker heeft met den Burgemeester en den anderen Wethouder den toestaDd aan den Reuzenhoek onder zocht. De bewoners zijn slecht op bun post, om de sloot te verbeteren. Werd de sloot op tijd schoongehouden, dan zou het voetpad van zelt beter 'zijn. Als er een grintpad gelegd woidt en de bow oners verbeteren de sloot niet, dan zal het voetpad gauw slecht zijn. Dhr. Geelhoedt zegt, dat, als de Gemeenteraad het grint pad heeft gelegd, de Raad zijn plicht gedaan heeftdan moeten de bewoners ook den hunnen doen doen zij die niet, dan hebben zij geen reden van kiagen. Dhr. Dekker vraagt, of ook de andere gehuchten zullen geholpen worden. Dhr. Geelhoedt antwoordt dat ook deze zullen geholpen worden, indien de Raad conse quent blijft. Dhr. De Ruijter zegt, dat het in d9 Val ook een ellendige toestand j is. Hij zou daarom alle gehuchtbn willen helpen. Wat zou de verbetering van alle slechte voetpaden kosten De Voorzitter zegt, dat het in de bedoeling van B, en W. ligt, om alle voetpaden tegelijk ie verbeteren. Hij zon daarvoor een geld- leening willen aangaan. Dhr. Geelhoedt is bang var, schuld maken, want deze moot betaald wordendaarom zou hij liever elk iaar iets verbeteren en dit be taler. uit de loopende begrooting. De Voorzitter brengt h9t voorstel van B. en W. ir. omvraag. Dit voorstel wordt mei 4 tegen 8 stemmen verwoipen. Tegen dhrn. Van de Ree, Van Dixhoom, Geelhoedt er. De Ruijter. De Voorzitter zegt, dat nu in behandeling Komt het voorstel Geelhoedt. Dit voor stel luidteen grintpad te leggen van do woning van Mich, de Pooter tot die van J. Riemens ter breedte van 1 Meter. Om dit pad te leggen is de toestemming noodig van de eigenaren van den grond dhr M. Riemens en gravin de Kerckhove. Dhr. Geelhoedt zegt, dat dhr. Riemens niet ongenegen was de toestemming te verleenen. De Voorzitter vraagt waar het geld van daan moet kornet; Dhr. Geelhoedt vertrouwt, dat B. en W. dien wel uit een of anderen post van de begroo ting zullen kunnen halen. De Voorzitter zegt, dat als hij daar kans toe gezien had, hij dan zelf wol de aanleg voorge steld zou hebben. Spreker acht echter leening noodzakelijk. Dhr. Van de Ree wil de onkosten bestrijder, nit den post, voor onvoorziene uitgaven De Voorzitter denkt, dat deze niet toereikend is. Dhr. De Ruijtei wil de andere buurten ook helpen en wenscht een tijd te bepalen wanneer deze zullen verbeterd worden. De Voorzitter zou het billijk vinden als de andere buurten ook geholpen worden. Dhr. Geelhoedt antwoordt dat hij voor gesteld heeft om telken jare een buurt te verbeteren. De Voorzitter vraagt met welke dan begonnen moet worden. Dhr. Van de Ree antwoordt dat de Reuzenhoek al jaren lang gerequesti eerd heeft en dus het eerst dient geholpen te worden. De Voorzitter zegt dal dós die het hardst klaagt het eerst wordt geholpen boewei het up andere plaatsen slechter is. dnch döze niet zoo hard roepen. Dhr. Geelhoedt herinnert dat door aanneming van zijn voorstel elk jaar een gedeelte zal geholpen worden. Dhr. Dekker vindt het ellendig voor de andere gedeelten, dat zij een, twee of meer jaren moeten wachten. Dhr. Geelhoedt vraagt hoe dhr. Dekker nu op eens zoo medelijdend wordt met andere gedeelten. Met de Reuzenhoek is al zoo lang getalrad, al jaren aaneen, waarom kunnen nu de andere buurten niet een of twee jaar wachten. Dhr. Dekker vreest dat de andeie buurten niet zullen geholpen worden. Dhr. Geelhoedt zegt, dal de Raad immers door zijn voorstel besluit om ieder jaar wat te doen Dhr. Dekker denkt dat de Raad van meening kan veranderen. Dhr. Geelhoedt antwoordt, dat als Dekker zoo denkt, er geen enkel besluit kan genomen worden, want dan staat alles op losse grond. Dhr. Dekker vindt dat de raad kan omkeeren. Dhr. Geelhoedt zegt dat ook dit geen reden is om iets niet te doen. Als men daarmede rekent, dan kan er niets gedaan worden. Dhr. De Ruijtei zou eer, vaste bepaling willen zien. dat ook de andere buurten geholpen worden. Spreker heeft in polders al gezien, wat beloften zijn, om eerst dit en dan dat te doen. Dhr. Geelhoedt voegt aan zijn voorstel de woorden toe hel volgende jaar zal de toestand aan een ander gehucht verbeterd worden. Het voorstel Geelhoedt wordt mol 4 tegen 8 stemmen aangenomen. Tegen dhrn. De Kraker, Dekker en Riemens. VIL Na een geheime vergadering wordt het kohier van den Hooldelijken Omslag vastgesteld. VIII. Dhr. De Kraker ste't voor om in de verordening van de los- en laadplaats de navolgende verandering aan te brengen. Ir, deze verordening staat dat goederen 'gedurende 15 dagen op de losplaats mogen blijven liggen. Spreker stelt voor om dit te veranderen iu 1'5 werkdagen. Dit voorstel wordt naar B. en W. ge zonden om advies. IX. Op voorstel van dhr. De Ruijter wordt met algemeene stemmen aange nomen verbetering aan te brengen aan de plank over de waterleiding te Othene. B. en W. worden gemachtigd een goede begaanbare plank aan to brengen met leuning. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Volksbl. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie l Vergun mij een plaatsje in Uw blad voor het volgende. Bij voorbaat mijn dank er voor. Als iemand verre reizen doet, dan kan hij wat verhalen, zegt een oud versjemaar om wat te kunnen verhalen, behoef je nog niet eens altijd een verre reis te ondernemen. Neen, dan heb je maar alleen lid te wezen van een commissie die een festival wil organiseeren. Natuurlijk is voor zoo'n festiviteit heel wat geld noodig en om dat geld hij mekaar te krijgen moeten de menschen aan huis bezocht worden. En dan ontmoet men soms wat. 't Is koddig om te hooren, maar ergerlijk en onaangenaam tevens om te onder vinden, wat men al te slikken krijgt. En dan die argumenten Een neringdoende in 't hartje van de stad verklaarde dat hij een goeden dag hebben zon, dat wist hij vooruitmaar hij gaf er toch niet aan, want„hij had om geen festival gevraagd Een ander gaf weer niet aan zoo iets „omdat het niet noodig was", het festival namelijk. Een derde zou wel geven, „als 't voor de armenwas." Een vierde riep uit„kom je daarvoor rond waarop moeder de vrouw, alsof ze nog niet zeker genoeg was dat manlief niet geven zou, dadelijk liet volgen „Dan was je wel zot, als je daaraan gafwat een der commissieleden aanleiding gaf om te vragen of de commissie dan ook zot was. Een vijfde weer was sterk voor het muziek maar niet voor een festival. Een zesde wou niet in zijn portemonnaie of de commissieleden schreeuwden of lachten. Een zevende zei dat de liefhebbers het zelf maar moesten betalen en liet de heeren ongetroost heengaan. Een achtste verklaarde „Ik zal er niet aan verschieten." Bij anderen weer was het nog te vroeg;" ook waren er die i.niet wisten wat een festival is", terwijl door sommigen, waarvan men mag veronderstellen dat ze de lokale bladen en blaadjes van a tot z spellen met advertenties, spoordienst, marktberichten en al, „geheele onbekendheid met de zaak" werd voorgewend, ofschoon het reeds dagen van te voren in de kranten had gestaan. Na een of meer ontmoetingen van dien aard herademt men, wanneer men de woning van een voorstander binnentreedt, waar een vriendelijke ontvangst en een inteekening op de lijst weer al de ondervonden teleurstelling doen vergeten. Soms is het liefhebberij om te zien hoe sommigen tegenspartelen, evenals een visch aan den haak van den hengelaar, om zich toch ten slotte te geven. Een eenvoudig „ik geef er niet aan" en verder een beleefde ontvangst is veel flinker en en loyaler dan allerlei leugens en uitvluchten. De eer van onze plaats is gered, het henoodigde bedrag is er, nog enkele personen moet de commissie spreken en dan is het onaangename deel der werk zaamheden achter den rug. Rest nog de regeling van het festival zelve, wat met het oog op de voorhanden dubbeltjes wel zal marcheeren. Hopen we, dat een groot aantal gezelschappen het feest van het 10-javig bestaan van „Concordia" zoo luisterrijk mogelijk doe zijn. Achtend, C. P. MINJON, Secretaris der Commissie. PRIJZEN van f 100 en daarboven. 2de Klasse. Trekking van 23 Maari. No. 18930 2000U. 19904 5000 15389 1500. 5760 16996 1000. 1365 1926 10097 400. 4449 16712 19379 200. ,1564 4272 9003 9780 100. Axel, 21 Maart. Ter graanmarkt van beden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt, jarige tarwe f 0. a0. - t.ieuwe tarwe ƒ7.— a 7.25 rogge ƒ0.— a ƒ0-, nieuwe rogge 5.- a 5.25 jarige wintergerst a nieuwe wintergerst 6.50 a 7.— jarige zomergerst a ƒ--.— nieuwe zomergerst 5.80 a 6. haver ƒ5.— a 5.15 paarden'ooonen 6. - a 6.10 groene erwten 5.25 a 5 75 koolzaad a kanariezaad a .-,vlas (per a c) a Boter 1.10. Eieren f 2.70. Hulst, 23 Maart. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe ƒ7,—, Rogge 4,80, Wintergerst 6,75, Zomergerst 6,—.Haver 5,— Erwten ƒ0.—, Paardenboonen 6,-, Duiven, boonen 6,50, Witteboonen Bruineboonen 9, Boekweit f Lijnzaad Aardappels 0,— Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1,—, Eieren per 26 stuks 0,75. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 34 stuks hoornvee 51 varkens verkocht 19 40 Gent, 20 Maart. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in tranken en pet 100 kilo. Tarwe 15,50 rogge 11 50, gerst 16.75 haver 15 tot 15.50 koolzaad 24, lijnzaad 21 tot 24, lijnzaadkoeken 15 tot 16, kool zaadkoeken 10 tot 12. Boter per kilo 2,35 fr. tot 2.54 fr. Eieren, de 26, 1,70 fr. tot 1,80 h Veemarkt van heden. Goede stalbees ten 1,20 tot 1.45, varkens levend ge wogen 65 tot 75 c. Van al heden heeft ESSEL- BRUGGE zich als alhier gevestigd in de zaak van wijlen den heer I. Cransberg. geziebtkuodige Brilienslijper van Bergen- op-Zoom, maakt bij deze aan zijne geachte cliéntele bekend, dat hij den 25 dezer te Zaamslag en den 26 en 27 dezer te Axel zal te spreken zijn in de voornaamste koffiehuizen. MAATSCHAPPIJ t© A X hiT i. Het Bestuur van bovengenoemde ver- eeniging zal op Zaterdag 28 Maart 1896, ten huize van P. Dieleman, ,,'s Lands Welvaren< te Axel, ten 21/2 ure, trachten de levering van De aanbesteding geschiedt volgens vo> rwaardon van aanbesteding van 23 Januari 1.1. De levering moet geschieden in de eerste helft Mei is»6. Inschrijvingstiljetten worden verstrekt door bet Bureau van de Axelsche Courant. Axel, 4 Januari 1896. Namens het Bestuur .1. RAMONDT, Voorzitter. J. VAN HOEVE, Secretaris. bij den Debitant J. K. VINK te Axel. VOORHANDEN: DOOR J. B. H. M O U B I S. IFMMJss r 1,25 AXEL. F. DIELEMAX

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3