Buitenland. U innen la nd. Landbouw Rechtszaken. Lcraciigri Nieuws. Op dit oo inblik beeft de landbouwende stand zichzelf zoo vastgeketend aan de eigenaars der suikerfabrieken, dat, hoe ongezond de toestand ook zij. er geen ander middel is aan te wijzen, dan het geen de regeering ons aan de hand doet. Den afnemers van hunne bieten moet het goed gaan, willen zyzelven het hoofd boven water houden. Dat li, /hans de feitelijke toestand. "Wie zal het juiste middel aanwijzen om uit dit labyrinth te geraken en weer gezonde verhoudingen to verkrijgen En dan nog zullen onze landbouwers dit aanwenden? Er zijn reeds zooveel wenken gegeven in hun belang, die niet opgevolgd weiden, dat men daaraan wel eens wanhoopt. Edoch, wij willen hun niet alleen daar van de schuld geven de omstandigheden der laatste jaren hebben hun de nood zakelijkheid opgelegd, die thans verande ring in hun doen en laten zoo moeilyk maakt. M. Ct. Onder de liberalen te Ostende heerscht groote satisfactie. Bij de gemeenteraads verkiezingen hadden zij met zeshonderd stemmer, gezegevierd, maar door de clericale bestendige deputatie van West Vlaanderen waren de verkiezingen nietig verklaard. De clericale bladen barstten los in lofzangen over dat besluit, en in berispingen over de kwade praktijken, die dooi' db liberalen zouden zijn gepleegd. Maar de gouverneur van West-Vlaanderen vond de redenen, door de bestendige deputatie aangevoeld, bljjkbaar niet over tuigeDd genoeg en onderwierp de zaak aan het oordeel van den minister van binnen laridsche zaken. Deze heeft het besluit van de bestendige deputatie ver nieligd en de verkiezingen goedgekeurd. In België behoeft iemand voor zijn hu welijk niet meer de toestemming van zijn ouders, zoodra hij vijf en twintig jaar cud is. Daarin komt nu veranderingde vijfentwintig worden tot eenentwintig verlaagd. De voorsteller van een daartoe strek kende wetswijziging is de leidsman van de rechterzijde, Woeste, en een gedeelte van zijn voorstel is Vrijdag door de Kamer aangenomen, onder anderen artikel 6en en twee, die aldus luiden om zich tegen de taal der ware en oprechte vriendschap te kunnen volharden. Open hartig deelde ik hem alles mede, waarop hij mij, met ernst, het verkeerde hiervan voor oogen stelde. Hij beklaagde mij over mijne misstappen, maar veroordeelde mij niethij weende met mij over mijnen val, en bezwoer mij bij onze vriendschap, bij al wat mij heilig en dierbaar was, deze gevaarlijke verkeering vaarwel te zeggen, en mij voor het vervolg beter in acht te nemen. Diep, tot in mijne ziel was ik geroeid door het edel gedrag van den besten der jongelingen, en hij overtuigde mij geheel van mijne verkeerdheid. Onder heete tranen van een waarachtig berouw, beloofde ik hem plechtig, den weg des verderfs, weiken ik reeds had betreden, geheel te verlaten, en weder de vorige ingetogene jongeling te worden. Vol vreugde over mijn hesiuit, omhelsde mij de edele vriend, en hij stelde mij den volgenden dag voor, om een reisje te doen. Ik gevoel.ie het edele zijner bedoeling hieromtrent, en stemde er volkomen mede in. Binnen weinige dagen begaven wij ons op weg, en wij bezochten Bologna, Mautna, Modena. Verona en nog eenige plaatsen, en na verloop van ruim drie weken, keerden wij naar Padua fcerug, na op dit reisje zeer vee] te hebben gezien en genoten Ach, ik was thans weder zoo gelukkig in de armen der oprechte vriendschap. Barmhartige Godhadde ik slechts zoodanig kunnen blijven. (Wordt vervolgd.) »De zoon en de dochter die nog niet den leeftijd van een en twiulig jaar heb ben bereikt, kunnen geen huwelijk sluiten zonder de toestemming van hun vader en moederin geval van verschil van gevoelen is de toestemming van den vader voldoende. Dat verschil van gevoelen kan worden geconstationeei d bi| notariëele akte, b(j deurwaarders exploot, bij proces verbaal opgemaakl'door den ambtenaar van den burgerlijken stand, of 'ojj brief van weigering door de moeder aan dien ambtenaar geschreven.* Als de vader of de moeder dcod is. als een van beiden in de onmogelijkheid vei keert zijn wil kenbaar te maken, of als bij afwezig is, is de toestemming van den ander voldoende Strijd was er Vrijdag voornamelijk over artikel drie, bepalende dat de ouders de formaliteiten die tot het huwelijk leiden in orde mogen brengen. Deze bepaling werd onder anderen bestreden door Van der Velde, die overigens voor het ontwerp was. Omtrent artikel drie is dan ook geen beslissing gevallen. De discussie had weinig om 't lijf en ontaarde op een gegeven oogenblik in een opeenvolging van nijdige uitroepen, gewisseld tusschen clericalen en socialis ten, waarbij natuurlijk allerlei te pas kwam wat met de benandelde zaak niets had uit te staau, tot de maitressen van vroegere Pausen toe. Niet gehoord werd dit argument, dat tegen het voorstel pleitdat bet beden kelijk is, het huwelijk op deze manier gemakkelijk te maken, als men niet tevens de echtscheiding gemakkelijker maakt. Door de regeering is twee ton aange vraagd tot dekking deels van reeds gedane uitgaven ter bestrijding van het mond en klauwzeer. Ingekomen is een wetsontwerp tot uitvoering der vroeger aangekondigde reorganisatie van het bestuur der poiytech nische school BJjjkens het afdeelsverslag heeft een aantal leden der Kamer zich ongeneigd verklaard tot goedkeuring der overeen komst betrekkelijk hel kanaal Gent- Terneuzen, omdat daarbij de Belgische belangen onverdiend te veel bevoordeeld worden. Ook de voorstanders wenschten zekerheid van volkomen behartiging der Nederlandsche belangen. Meer in 'l bijzonder werd geklaagd over minder goede behartiging der belangen van Terneuzen mer. wilde een waarborg dat België te eeniger tijd geen differen tieele vrachttarieven bij overneming van den spoorweg Terneuzen - Mecheleu zal invoeren. Ook de dorde overbrugging van den weg van Sas van G6nt naar Westdorpe werd afgekeurdin elk geval behoort de brug voor de tramverbinding geschikt te zijn. Tegen verontreiniging van het water tusschen Gent en Sas van Gent moet gewaakt worden. Van verhooging van het kanaalpeil wordt schade voor den landbouw gevreesd en voor een behoorlijken watei afvoer moet gezorgd worden. Bij de in Januari 11. gehouden keuring van hengsten van het N. P. S. zijn bekroond de uit het buitenland ingevoerde hengsten Baraeigenaar R. Pauwels te Bouchaute, 700 Swellvan H. de Bruin te Colijns- plaat, 600 Albert, van A. Moggré te Schoondijke, 400 en de in de provincie te huis behoorende Pride of Bumbank van de associatie Clydesdale, 300 Joris, van P. de Muijnck te St Kruis, 300 Frans, van P. A. Verschueren te Hengstdijk 300 Harrisson, van J. de Feijter te Zaaruslag. 300 Aléorevan A. Moggré te Schoondijke, plaatsvervanger voor no. 1, en Alfred, ex Ceasar, van J. Jasperse t6 Kloetinge, plaatsverv. voor no 2. Door den heer Corns, van Nes te Rijsoord is onder gebruikmaking van de boezemwaters Waal en Devel de Kortrijk- sche methode van vla-roten toegepast. Hij deelt in het weekblad De Nieuwe Hoeksche Waard mede. dat hem ten duidelijkste in zijne vlasscherij gebleken is, dat er eene belang ijke winst uit deze veranderde root wijze kan verkregen worden. Als verdere voordeelen noemt hij nog den minder walgelijken reuk bij het roten en de mindere hoeveelheid stof bij het bewerken van het vlas, omdat bij de nieuwe rootwijze niet modder, maar bazaltsteen gebruikt wordt tot bezinking. Erieus schreef dezer dagen in het N. v. d D. Leeuwarden, Frieslands hoofdstad, geeft een loffelijk voorbeeld, door kunstboter en met margarine vermengde knoeiboter en knoeikaas niet op de markt toe te laten. Alle gemeentebesturen, die hun belang begrijpen, moeten dit voorbeeld volgen. Deventer heeft reeds lang de margarine een afzonderlijke plaats op de markt aan gewezen, maar ze moet er af en de goed gekeurde boter moet op Deensche wijze worden verzegeld. Op plaatsen, waar geen vertrouwbare, maar slechts boekjes keurmeesters" (zooals in Engeland) aan wezig zijn, roepe men op de marktdagen de hulp in van het vertrouwd personeel te Amsterdam b.v.. waar men dagelijks allerlei knoeisels onderzoekt. Zeer veel goeds is er in wat uit Engeland wordt voorgesteld bij het keuren der boter, maar ik geloof, dat wij in de eerste plaats een verplicht keuren, stempelen en ver zegelen op de markt noodig hebben De dagbladen kunnen dit steunen door slechts de noteeringen van zulke markten op te De M. Ci. vraagtzou zulk een keuring stempelen en verzegelen der boter, die op de markten in onze Zeeuwsche gemeenten wordt aangevoerd, niet even noodzakelijk zijn Of is de Zeeuwsche boter zonder margarine WEI/, den 24 Maart 1*»6. De Raad der gemeente Hoek heeft besloten, naar aanleiding der beslissing van den minister van waterstaat in zake de rolbrug te Ter Nenzen, zich tot de Tweede Kamer te wenden, en het gemeente bestuur van Ter Neuzen uit te noodigen evenzoo te handelen. Zaterdag morgen werd te Koewacht do achterste van twee karren, die voorbij het kantoor der Belgische douanen waren gereden, aangehouden. Ofschoon ze ge- laden scheen te zijn met hout, bevatte zij een heele vracht tabak. Kar en tabak werden in beslag genomen en de voerman, zekere J. van Koewacht, gearresteerd. Arrondissement»-Rechtbank te Middelburg. ZittiDg van 24 Maart 1896. lo. Ch. M. V., 19 jaar oud, 2o. A. J. V., 28 jaar oud. 3o. A. B. I., 18 jaar oud, 4o. L. G. R, '24 jaar oud, 5o. P. H. A. d. G., 28 jaar oud, 6o. P. W. v. H., 28 jaar oud, 7o. F. J. v. B., 18 jaar oud, 8o. F. W., 28 jaar oud, allen arbeiders te Sas van Gent, zijn de 2e, 4e, 5e, 6o en 8e vrijgesproken van het aan hun bij akte van dagvaarding ten laste gelegde, de le, 3e en 7o werden ter zake van het door drie persouen openlijk met ver- esnigde krachten geweid plegen tegen personen, lichamelijk letsel tengevolge hebbende veroordeeld ieder tot 6 weken gevangenisstraf. J. v. d. B„ werkman te Axel, is we gens straatschenderij veroordeeld tot.3 of 3 dagen. L. J 38 jaar oud, spoorwegbeambte te Axel, is wegens huisvredebreuk en mishandeling veroordeeld tot 5 of 5 dagen. S. R., 26 jaar oud, veldarbeider te Koewacht, is wegens beleediging viijge sproken. I. P. d. G., 45 jaai oud koopman te Zaamslag, is wegens beleediging'van een ambtenaar veroordeeld tot 5 of 5 dagen. Een bewoner van de GovertFlinck straat te Amsterdam weid dezer dageD aangenaam verrast door de ontvangst van een brief uit Indië, waarin 3 bankbiljetten van f 25 waren ingesloten. De man k>ek niet weinig vreemd, daar bij bet handschrift volstrekt niet kende. Uit de hamlt ekening bleek hem evenwel spoed g met wien hij te doen had. i ier jare.i geleden had hij een jongmensch als commensaal gehuisvest en deze was, aan schuld 60 achterlatende, verdwenen, zonder dat meu er achter kwam waar hij gestoven was. Zonder dat de kostheer er iets van wist had het bedoelde jongmensch een betrekking op een suikerplantage op Jai a aangenomen. Hij schreef zijn voormaligeu kostheer, dat het hem altijd zeer heeft gedrukt, dat hij in de noodzakelijkheid was geweest, hem zoo slecht te behandelen. Om hem de geleden schade eenigzins te vergoeden, had hij de som nu maar met 15 verhoogd, dat was voor de rente op rente. Hij had geruimen tijd moeten sparen, om de som bijeen te krijgen, maar 't was hem een genot, vooral deze schuld af te doen, wier bestaan hem een voortdurende kwelling was geweest. Hij hoopte nu maar, dat zijn voormalige kostheer hem niet al te hard meer zou veroordeelen. Nu, op dat laatste kan hij rekenen. De man, die het best gebruiken kan, was wat blij met de ontvangst van dat sommetje, dat hij al lang als verloren had beschouwd. Kapitein J. Grootenboer, van de stoomboot Catharina, is te Emmerik van de loopplank in het water gevallen en verdronken. Toen de boot van Emmerik vertrok, kwam zijn lijk van onder bet vaartuig te voorschijn. Hoe komen ze er toe dagelijks met lure advertentiën allerlei kwakzalverijen te aiiverteeren Er vormt zich een kleine vennootschap. Men lapt een paar duizend gulden bijeen. Welk geneesmiddel zuilen wij aanbevelen? Ja 't middel zelf komt er minder op aan, 't is voor alle kwalen goed, 't komt maar op den naam aan. Een komt op bet denkbeeld een middel tot versterking der zenuwen. Zenuwen zijn van een raadselachtige materie wij krijgen er de dames mee op de hand. Maar een ander beweerter zijn al zooveel die op zenuwen azen. Een ander zegtik weet beter raad, laten wij het met tandwater pro- beeren. Popp is er lang mee boven parie, hij is half millionair met zijn tandwater. Waarlijk, tandwater. Een origeneele flacon ei er een watertje in, dat niet al te spoedig bederft, en dal niets kost of althans weinig meer dan nihil, 't Is een dol mooi idéé, zegt een ander, 't Lacht mij toe. Mij ook, roept de meerderheid. Maar welke naam Ik weet het, zegt een ander. Vriend X noemt het een dol mooi idéé, laten wij 't noemen Odol. 't Kan niet mooier. Odol't is doller dan dol. Daar schatert en proest men 't uit van lachen. Nu maar aan den arbeid en Odol verovert de wereld en de menschen helpen de Odolvennootschap aan eene winst van t weehondei d procent of meer. De R. N. Gemeenteraad van Zaarnslag. Zitting van 20 Maait 1896. VoorzitterDe Burgemeester. Tegenwoordig Alle leden en de secre taris. I. Na opening van de vergadering worden de notulen der vorige vergadering, na leziDg, zonder aanmerking goedge keurd. II. Als ingekomen stukken worden tol tafel gebracht a. Brieven van Ged. Staten, behelzende goedkeuring van genomen raadsbesluiten. b. Een schrijven van Ged. Staten, bevattende de mededeeling dat bij Koninklijk besluit aan der, Burgemeester vergunning is verleend tot 1 September a. s. te Ter Neuzen te wonen en dai de Burgemeester op de door den raad voor gestelde uren, in de gemeente zitting zal houden. c. Een ad'es van E J. de Klerk, met hec verzoek om in een lagere klasse, wat schoolgeldheffing betreft, te worden aan-

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2