i\<>. 1002. Zaterdag 21 Maart 1896. li' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. DIELEMAN, Belangrijk bericht aan onze lezers. s FEUILLETON. e mtafereel Geïllnstreerd Zondagsblad, Uit de Pers. AXELSCHE m i:\xr. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjb tot Dinsdag- en Vrydagnamiddug TAX EE uren. Zaterdag 28 Maart e. k. gaat het met no. 14 zijn tweede kwartaal van dezen jaargang in. Voor hen die dat blad reeds kennen is het ODnoodig het vele schoone en goede op te sommen dat dit tijdschrift biedt. Maar hen die er nog geen kennis mede maakten willen wij daarop wijzen en uitnoodigen bij den aanvang van dit nieuwe kwartaal in te tebkenen. Daartoe is te eerder aanleiding nu de Uitgevers besloten hebben daarin op te nemen een UITERST BOEIENDE, GROOTE EN ZEER FRAAI GE ÏLLUSTREERDE ROMAN met tal van andere vervolgen getiteld DE JACHT NAAR GELUK. welke roman in het land van den schrij ver, in Engeland buitengewonen opgang maakte. In een der eerste nummers van het nieuwe kwartaal wordt daarmede een aanvang gemaakt zoodat men wèl doet zich als abonné aantemelden met ingang van bet nummer, dat 28 Maart e. k. verschijnt. Het GEÏLLUSTREERD ZO\DAGSBLAD, hetwelk geregeld elke week verschijnt in 8 ryk geïllustreerde pagina'skost voor 18e EEUW. Een der leden van den hoogen adel, die in het schoone seizoen de rondom ons gelegene Villa's bewoonden, gaf, bij gele genheid van een huwelijk, eene luisterrijke partij. Mijne ouders, tot de eerste kringen behoorende, waren natuurlijk onder de genoodigden, en daar ik thans die jaren had bereikt, dat ik tot de volwassene jongelingen werd gerekend, zoo was ik insgelijks van de partjj, gelijk ook rajjne twee jaren jongere zuster. Het was een der schitterendste feesten, welke tuen zich kan voorstellen. Al wat pracht, weelde en een verfijnde smaak kunnen uitdenken, was hier ten toon gespreid, en in de juiste orde vercenigd. Op de aangenaamste en vroolijkste wijze werd de tijd gesleten, en elk wenschte, dat het uur van scheiden nog ver verwijderd mocht zijn. Reeds be gon het oosten zich tesieien met het goud van den morgen, en weldra zoude de zon in de kimmen rijzen, wanneer er besloten werd, zoo om het feest nog te verlengen, als om aan hetzelve tevens eene aangename verandering te geven, om op een, in een de abonné's van ons blad slecht 10.30 per kwartaal van 13 nummers of 371/2 cent franco per post. Men ontvangt dus elk kwartaal voor dit luttele bedrag 104 pagina's met fraai uitgevoerde gravures, boeiende novellen, geïllustreerde voor vallen, reproducties naar schilderijen, etc. etc., welke aan het einde van het jaar een boekdeel vormen van 416 pagina's, w zij, die alsnog dpze goedkoope Illustratie geregeld bij ons blad wenscben te ontvangen, worden beleefd uitgecoodigd daarvan te doen blijken, door onderstaand biljet geteekend aan de Uitgevers te doen zenden. De Ondergeteekende verzoekt bij zijn Cou rant geregelde toezending van het a f 0.30 per kwartaalfranco per post f 0,371/2. faam: Woonplaats: De S u i k e r w e t. In een volgend artikel over het ont werp suikerwet behandelt het Vaderland de twee hoofdgrieven, die door den land - klein meertje gelegen, rozen-eiland het ontbijt te nemen, en werwaarts een aantal fraaie en rijkversierde gondels ons henen voerden. Helaas, ware men liever geschei den, en men ware misschien het noodlottige einde van zoo vele vermaken voorgekomen. Daar de bedienden en de gondelieis van de gelngeheid gebruik hadden gemaakt, om van den overvloed en de vermaken van dit leest ook het hunne te nemen, waren velen niet in staat, naar behooren hun werk te verrichten Door de onhan digheid der roeiers van de gondel, in welke mijne ouders, en nog twee heeren en twee dames zich bevonden, kantelde deze, toen zij midden op het meertje waren, en sloeg dezelve ommijne ouders en de twee andere dames zonken dadelijk in de diepte, en kwamen op de ellendigste wijze oiri. terwijl de beide overige heeren zich, al zwemmende, aan de gondel vasthielden Met eene diepe smart denk ik steeds aan dit voor mij zoo noodlottige oogenblik, hetwelk mij eensklaps van myne dierbare ouders berooide, en misschien de eenige grondslag heeft gelegd tot mijn volgend misdadig levensgedrag. Hoe groot de schrik cn de ontsteltenis onder het gansche gezelschap bij deze gebeurtenis waren, is niet te beschrijven de meesten keerden met hunne gODdels dadelijk terug, en zochten, zoo spoedig mogelijk, den vasten grond weder te bereiken, terwijl eenigen de loffelijkste pogingen aanwendden, om de drenkelingen te redden hetwelk hun ook weldra gelukte, ten opzichte der twee bouw tegen de nieuwe regeling zijn ge opperd. De eerste is deze. dat indirect de bietenbouw wordt beperkt, in plaats van de uitbreiding daarvan aangemoedigd. m grondt zich hierop, dat naar bereke ningen van art. 67 der wet de volle premie slechts wordt uitgekeerd, als hot bedrag aan geproduceerde suiker de 66 millioen kilo niet overtreft. Het land- bouw-comite beveelt daarom in zijn adres aan een andere regeling der premie, gebaseerd op een bedrag van 100 millioen kilo voor het volgend jaar, met een maximum premie zoo langzaam dalende, dai er in verband met de premie per 100 kilo een aanmoediging tot uitbreiding der cpltuur in is gelegen. .Zulk een regeling heeft reeds deze be- denkelijkq zijde - zegt Het Vad. hiervan - dat het offer, door de schatkist jaar lijks te brengen, bijna 1 millioen hooger is Het is mogelijk, dat ook in verband met protectionistische maatregelen elders, de suikerprijs daardoor zal dalen. Maai din dreigt het gevaar, dat öf de industrie hiar productie zal inkrimpen, omdat zij d|i eenmaal hooge prijzen behoeft om ■slaande te blijven, of dat zij de bieten prijzeu drukt. En welk voordeel beeft dan ten slotte de landbouw daarvan In elk geval is de verhoogde subsidie uit de Staatskas voor liet algemeen zuiver verlies. Overigens zou dit aanmoedigingstelsel het gevolg hebben, dat onze landbouw zich meer en meer op de bietencultuur als de meest loonende cultuur werpt, maar dan ook ,hoe langer hoe meer van protectie afhankelijk wordt, wat het dub heeren en de beide gondeliers maar de overigen waren onherstelbaar verloren. Hoedanig ik op dat oogenblik te moede was, weet ik tot heden nog nietdit alleen is mij bewust, dat ik volstrekt iD het water wilde springen, zoodat men mij met geweld in mijn gondel moest houden, om my voor eenen gewissen dood te bewaren, en myne arme zuster, zij viel van de eene flauwte in de andere, en was ontroostbaar. Mijn oom, die thans de naaste was, om het toezicht over ons te hebben, hetwelk hy ook met de meeste bereidwilligheid en liefde deed, nam ons dadelijk met zich naar Venetië, om ons aan dit, thaüs voor ons zoo smartelijk oord te onttrekken, en verder over ons toekomstig lot te beschikken Als een ongehuwd persoon, en bovenal, als een man, welke zich in zulke uitgebreide en gewichtige betrekkingen bevond, was het h«m onmogelijk, zich met onze nog niet geheel voltooide opvoeding veel bezig te houden, of daarover het opzicht te hebben. Derhalve zocht en verkreeg hij ook aldra eene geschikte gelegenheid voor mijne zuster, om haar voor eenigen tijd, als kostgangster, in een klooster te plaatsen, alwaar hij haar beval aan de zorg dei- priorin, eene dame van rang, en met welke hjj eenmaal in eenige betrekking had gestaan deze beloofde, haar als haar eigen kind te zullen behandelen, en haar verder te onderrichten, om hare opvoeding t - voltoeien. Ook ik moest elders worden geplaatst, en mijn oom begreep, dat er voor mij niets beters ware, dan dat bij bel moeilijk maakt later van de bescher ming af te komen. Het stelsel van het ontwerp wacht zich althans voor moed willige vermeerdering van protectie. Overigens is het niet geheel waar, dat het stelsel van het ontwerp, al is het gebaseerd op een productie van 68 millioen kilo, de prodnetie noodzakelijk tot dat cijfer beperkt. Al daalt de premie per kilo ook by grootere productie, dan is dat geen nadeel voor den fabrikant, ais de winst over zijn kapitaal grootei wordt. En dit is mogelijk als door zuiniger productie het verschil tusschen verkoop- prijs en productiekosten zooveel grooter wordt, dat het verschil van premie kan worden ingehaald. Misschien is inderdaad de productie van 66 millioen kilo te krap berekend, maar men verbetere die fout dan niet door nog grooter fouten te maken. Ia elk geval boude met de daling der pre- miën per 10G kilo de daling van het maximum gelijken tred. De tweede agrariesche grief is, dat bet maken van overpondên ook in 't vervolg wel voordeelig zal zijn voor de industrie, maar niet voor den landbouw, die geen cent van do premie geniet. Deze grief schijnt het Vad. niet gegund. Zijn de bietenteelders voor een groot deel afhankelijk van de fabrikanten, dit neem toch niet weg, dat de landbouwers er belang bij hebben, dat bet hun afnemers goed gaat. Al willen de afnemers liefst de grootst mogelijke winsten maken, zij kunnen en zullen toch ook betere prijzen voor de bieten besteden, naarmate bun zaak meer in bloei toeneemt. Alleen mij, onder eenig toevoorzicht, en voorzien van de noodige aanbpvelingen, naar Padua zond, om aldaar, gedurende eenige jaren, de lessen der universiteit bij te wonen, opdat ik mij, bij mijnen hem zoo wel bekenden lust voor de studiën, verder in de wetenschappen en letteren mocht be kwamen, en ik alzoo eenmaal kon optreden als een man, die zijn vaderland tot nut kon verstrekken, en hierdoor zijn geslacht en zijnen aanzienlijken rang meer en meer waardig worden. Daar mij het verblijf op onze Villa, en zelts in Venetië, thans alleronaangenaamst was, en ik in eeue zwaarmoedigheid en neerslachtigheid ver keerde, welke alleen de verandering van woonplaats, en bet nieuwe mijner aanstaande betrekkingen eenigzins zouden kunnen herstellen, zoo was ik met de schikking van mijnen oom, te mijnen opzichte, niet alleen tevreden, maar zelts hartelijk ver blijd alleen speet het mij, dat ik mijne zuster moest verlaten, maar ik zag hiervan spoedig het noodzakelijks in, en zweeg. Ruim vier maanden na den ongelukkigen en onvet wachten dood onzer ouders, was de dag daar, op welken mijne geliefde zuster my stond te verlaten, om zich naar het voor haar bestemde klooster te begeven. Buitengemeen sterk waren onze wederzyd- sche aandoeningen op het oogenblik des afscheids, en waren misschien voorteekenen der volgende gebeurtenissen. Myne zuster scheen te gevoelen, dat zij mij nimmer zoo zoude wederzien, als zij mij verliet, en het was mjj, alsol het gevoel van mijn

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1