Landbouw Rechtszaken. worden verwacht en moeten worden beproefd. Ook dan zou het aignmenl van de onschadelijkraaking wellicht moeten gelden. De weinige personen hier te lande, die tot levenslange opsluiting veroordeeld werden, kunnen wij nog wel opgesloten houden en ook nog wel voeden zonder bezwaar. De ontdekte en de onontdekte moorden in ons land kunnen m. i. wederinvoering van de doodstraf op dit oogenblik stellig niet rechtvaardigen. Wat ernstig te betreuren valt, is dat zoovele zware mis daden onontdekt zijn gebleven. Dat werkt op de criminaliteit zeker ongunstig. Maar nu zoeke men het geneesmiddel nietjwaar het niet ligt. Intusschen schijnt mij de geheele bewe ging in hoofdzaak slechts een theoretisch doel te hebben. Men wil - bepaaldelijk op grond van godsdienstige rechtsbeschou- wingen het recht van den staat om doodstraf op te leggen, in de wet uitdruk kelijk erkend zien. Naar mijne meening bestaat dat recht, indien die straf noodzakelijk isanders niet. En daar ik die noodzakelijkheid voor Nederland thans ontken, ontken ik ook dat recht. Voor het overige sta ik van bedoelde opvattingen te ver af. om ze te kunnen hpgrijpen. Dit wil ik alleen zeggen, dat de doodstrafquaeslie loopt niet over theore tische formules, maar over pen reëel schavot en een reëele ophanging, „zoo dat er de doud op volgt." N. R. Ct. Terwijl men uit Kempen besloot een adies te zenden aan den Pruisischen minister van landbouw om den invoer van vee uit Holland naar Duitscnland weer toe to staan, ziet men dat in ver schillende Duitsche gemeenten, bij de hollandsche grenzen gelegen, vereem- girigen worden opgericht met het doel de veefokkerij aan te moedigen en te bevor d9ien. Reeds zijn voor dit jaar eenige stierenkeuringen met uitkeering van premiën aangekondigd. Door dergelijke maatregelen hoopt men de Duitsche grenzen voor het Hollandsche vee ge sloten to kunnen houden. Het streven der landbouwers wordt gesteund dooi den minister van landbouw. We be hoeven du» Diet te zeggen hoeveel onze landbouwers op het resultaat van het adres uit Kempen mogen hopen. (Arnh. Ct.) De rijks-districtsveearts te Roer mond heeft 'uit Pruisen bericnt ontvangen dat te Vorst de besmettelijke longziekte, onder het rundvee te Poscherhof, en te Duiken en Stenden het mond- en klauw zeer, onder hef ruudvee en de varkens, is uitgebroken. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 5 Maart. Wet veeartsenijkundige politie. Aan de, orde is de beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging van de veeartsenijkundige wet (het geven van meer dan de helft der waarde als schade vergoeding wegens atmakiDg van vee, dat aan mond- en klauwzeer lijdt.) De Minister van Binnenlandscbe zaken (de heer Van Houten) het afdeelhgs- verslag beantwoordende, erkent dat sinds de indiening van het ontwerp de omstan digheden zijn veranderd, Belgie en Frank rijk hebben hunne grenzen voor den invoer van het vee weder opengesteld. De grenzen van Duitschland zijn echter nog gesloten en daarom moeten wij zorgen dat zooveel mogelijk ons vee onbesmet blijve. Daartoe kan medewerken do wettelijke zekerheid eener voldoende schadeloosstelling wegens het ui te maken vee. Tot dusver hebi)9n de nieuwe ziektegevallen zich niet uitgebreid en ziin tot één stal beperkt gebleven. Wij moeten nu vóór alles zorgen, dat zoo mm mogelijk gevallen van besmetting worden verzwegen. Het wetsontwerp wordt daarna aan genomen. In de wet tot regeling van het vee- artsenijkundig staatstoezicht (Stbl. 1870 No. 181) is eene wijziging gebracht, waardoor aan veehouders, wier aan mond en klauwzeer lijdend vee afgemaakt wordt, naar omstandigheden de volle schadeloosstelling, of althans meer dan de bftlft. zooals de wet voor aan be smettehjke ziekte lijdende dieren toestaat, uitgekeerd zal kunnen worden. Deze wijziging dient tot wegneming van den prikkel tot geheimhouding, die bij de genoemde kwaal sterker is dan bij de ongeneeslijke veeziekten. De minister kou bij zijne mondelinge toelichting, naast de verzekering, dat het afmaken wegens mond- en klauwzeer, evenals tot dusver, uitzondering zal blijven, de verwachting uitspreken dat, dank zij het volkomen herstel der gezondheid van onzen vee stapel, de uitvoer naar het buitenland spoedig weder mogelijk zal worden. Donderdagmiddag is te 's Graver, bage overleden de luitenant-generaal P. G. J. van der Schrieck, lid van de Tweede Kamor voor het district's Hertogenbosch. 4XEL, den 6 Maart 1896. In den loop van dit jaar zal het 25 jaar geleden zijn, dat de ZEerw. heer P. B. van Vooren alhier optrad als pries ter bij de R. 0. gemeente. Naar wij vernemen zal dit feit door zijne parochia nen niet onopgemerkt blijven en bestaat het voornemen dit zilveren jubilé fees telijk te vieren. Het aantal kiezers in deze gemeente bedraagt dit jaar voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, van de Provinciale Staten en van den Ge meenteraad ieder 345. Door den notaris Dregmans alhier en ten verzoeke van de wed. en kinderen Nic. Bolleman werden heden in „het Gulden Vlies" verkocht de volgende nabij het station alhier gelegen perceelen. Een Woonhuis, Schuur en erf, groot 4 a. 52 c. bewoond door de wed. N. Bolleman voor f 810 aan D. de Blaaij te Axel. Een woonhnis en erf, groot 2 a. 52 c., bewoond door F. Bolleman voor f 620 aan de wed. Bolleman te Axel. 2 a. 92 c. tuingrond, 2 a. 90 c. bouwgrond en 3 a. 30 c. bouwgrond, te zamen gevoegd voor f700 aan D. de Blaaij voornoemd. Bij Kon. besluit Is aan den heer J. Bareudreobt Azn., burgemeester der ge meente Zaatnslag, toestemming verleend om tot 1 September te Ter Neuzen te wonen. Predikbeurten te Axel. Zondag 8 Maart J8 96. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. A. Doorn. Ds. A. Doorn. Kerk B. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure De Eerw. heer G. Meijer. De Eerw. heer G. Meijer, (ber. pred. te Borger.) Woensdag 11 Maart (Biddag.) Ned. Herv. Gemeente. s Av. 5 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B. Ds. A. Doorn. Ds. A. Doorn. Dhr. C. Oranje. Dhr. C. Oranje, (Theol. Student.) Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Zitting van 6 Maart 1896. le. A. v. G., 18 jaar oud. 2e. E d. P.. oud 17 jaar, arbeiders te Sint Jansteen, zijn wegens mishandeling veroord. ieder tot 3 maanden gevang. Bij bevelschrift der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, is naar de oper. bare terechtzitting dier Re -htbank verwezen: J. F. B. de K., oud 38 jaren, werkman te Clinge, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij in de maand Mei 1895 te Clinge opzettelijk wederrechtelijk zich heeft toegeëigend een wollen hemd met blauwe strepen, een wit onderhemd. een wit boven hemd met* borst, een blauwe broek en vest, een grijs geruite broek, een zwart boven- vest, drie paar bruine kousen, een blauwe blouse, een katoenen halsdas, een sequah- hoed, een paar pantoffels, een groen beursje, een zilveren remontoirhorloge en aan geld minstens vijf gulden, al welke voorwerpen den inhoud uitmaakten van een pak dat aan zijn adres was toegezonden en dat hem door den stationschef te Hulst was afgegeven, doch dat hij moest weten dat het niet voor hem was bestemd, door in plaats van te trachten den eigenaar, zijnde Franciscus van Houten, klompenmaker te Clinge, op te sporen of het pak bij den stationschef te Hulst terug te bezorgen, de bovengenoemde kleedingstukken, het horloge, het beursje en het geld voor zich te behouden en daarover als eigenaar te beschikken. Aan den beklaagde is Mr. W. Dicke, advocaat te Goes, ambtshalve als ver dediger toegevoegd. Gemeenteraad van Zaatnslag Zitting van 3 Maait 1896. VoorzitterDe Burgemeester. Tegenwoordig alle leden en dhr. P. J. Wortman als waarnemend secretaris. I. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering, na lezing, zonder aanmerking goedgekeurd. II. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Een schrijven van dhr. F. de Ruijter dd. 29 Februari 1896, dat hij ontsiag neemt als lid van het Alg. Burg. Arm bestuur. b. Een brief van den commissaris der Koningin dd. 25 Februari 1896, dat op de begrooting van hel Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid 3700 is uitgetrokken als subsidie van het rijk in de havenwerken. c. Eenige kennisgeving van Ged. Sta ten, dd. 22 Februari, dat de gemeente als rijkssubsidie in de onderwijskosten heeft genoten 2000, dat hef der ge rneer,t6 toekomende slechts 1455.165 bediaagt, dus dat te veel is genoten 545,835. d. Een schrijven van Ged. Staten dd. 22 Februari behelzende goedkeuring van een raadsbesluit tot beschikking over den post van onvoorziene uitgaven. III. Op de aanbeveling van B. en W. voor Gemeente-secretaris zijn geplaatst P. J Wortman te Zaamslag, 2. J. A. van Eijk te Maasland. Dhr. P. J. Wortman wordt benoemd met 6 stómmen. Een biljet was blanco. Tijdens deze benoeming was dhr. P. J. Wortman afwezig. Op voorstel van den Voorzitter wordt onmiddelijk tot beëedi ging overgegaan. De heer Wortman ter vergadering wedergekeerd, legt de door de wet gevorderde eoden af. De Voorzitter wijst er dhr. Wortman op dat het zeker een eer voor hem is lot deze betrekking te worden benoemd. Spreker is er van overtuigd, dat Wort man deze betrekking niet zou verkregen 'lebben, als de leden van den raad hem daarvoor niet waardig gekeurd hadden doch evenzeor gelooft spreker dat de verdiensten van Wortmans vader, den vorigen secretaris, zeer veel tot deze benoeming hebben medegewerkt. Het is sprekers overtuiging, dat bij de raadsleden de gedachte heeft voorgezeten om Wort man deze betrekking te geven vanwege zijne bekwaamheid, doch evenzeer ter erkenning van de verdiensten van zijn vader. Spreker hoopt dat de benoemde de ernst zal begrijpen, die er noodig is om de belangen der gemeente te bevor deren. Spreker hoopt, dat het Wortman lang gegeven zal zijn deze betrekking te vervullen, zoodat na jaren van hem het aelfde zal kunnen gezegd worden als van zyn vader. Dhr. P. J. Wortman bedankt de leden vao den raad voor hunne welwillendheid ten zljneD opzichte hij belooft alles te zullen doen wat in zijn vei mogen is, om den Burgemeester, den Wethouders en den leden van den raad en alle andere ingezetenen ter zijde ie staan en te helpen. IV. Met zes stemmen, een blanco, wordt de heer P. J. Wortman benoemd tot seci etai is - ontvanger van het Alg. Burg. Armbestuur. V. Tot lid vaD gemeld armbestuur wordt de höer Jan Buize gekozen met 4 stemmen. Twee stemmen waren uit gebracht op dhr. J. Dieleman Pz. en een biljet was blanco. VI. Met algemeene stemmen wordt besloten tot afschrijving van 18,58 uit den post van onvoorziene uitgaven in de begrooting van 1895 en tot overschrijving van hetzelfde bedrag op den post: kos ten van boek-, druk- en bindwerk. VII. Thans komt in behandeling het verzoek van bewoners van het gehucht Reuzennoek tot aanleg van grindweg en grindpad aldaar. Da Voorzitter zegt, dat B. en W. het adres in overweging genomen hebben •fat zij gezien hebben dat, hoewel de weg nog niet slacht is. deze toch bij nat weder slecht kan zijn, en dat er nog wel wat aan te doen is. De grond is eigendom van den heer M. Riemens, dijkgraaf van den Zaamslagpolder, en deze is niet cn genegen, zoo noodig verlof te verleenen, om toestaud le verbeteren. Spreker had gaarne een voorstel tot verbetering ge daan, doch het is hem gebleken, dat or nog zooveel gedaan moet woiden, eer de zaak rjjp is ter behandeling, dat hij adviseert voorlóopig nog niet op het ver zoek in te gaan, daar dit wellicht later aanleiding zou geven tot moeilijkheden. Dhr. Van de Ree vraagt, of het de bedoeling is van B. en W., later deze wegen te verharden. De Voorzitter antwoordt, dat dit het streven is; zij kunnen echter goen voor stel doen, ook geen bepaalde belofte. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van den Voorz. aangenomen. VIII. De Voorzitter stelt voor om B. en W. een crediet te geven van 150, teneinde eene brandkast aan te schaffen voor den gemeente ontvanger. Dhr. Riemens denkt dat 150 nog al veel is. Hij heeft een brandkast van ƒ100; dat was nog al een flinke kas. De Voorzitter vraagt of die kast ook fiksch was bij brand Dhr. Riemens weet dit niet De Voorzitter zegt, dat indien voor geringer bedrag dan 150 een goede kan gekocht worden, B. en W. natuurlijk geen duurdere zullen koopen. Het voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen aangenomen. IX. De Voorzitter zegt dat eerstdaags aan de orde komt de vaststelling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag. Daar spreker eerst kort in de gemeente is, kan hij niet mede oordeelen over de meerdere of mindere draagkracht der ingezetenen daarom stelt hij voor een commissie van twee leden van den raad toe te voegen aan B. en W. Dhr. Geelhoedt vindt het in beginsel goed, doch heeft er bezwaar tegen om Iwee lt>den van den raad aan B. en W. toe te voegen. De twee wethouders en die twee leden maken te zamen de meerderheid van den raad uitde raad bestaat slechts uit zeven leden als die vier leden dan eenstemmig besloten hebben om deze of gene aanslag zoo te regelen, dan kunnen de drie overige leden er zich bij neerleggen. Daarom wilde hij liever slechts éen lid aan B. en W. toevoegen. De Voorzitter antwoordt, dat als die 4 leden eenstemmig zijn, hun voorstel even eens tegen de meening van de drie anderen zou wurden aangenomen, al was het dat van die vier er slechts drie in de commissie zitting hadden. Als de twee toegevoegde leden het eens zijn met de beide wethouders, dan is het toch het zelfde, of die twee leden in de commissie zitten of niet. Dhr. Geelhoedt erkent dut dit juist is, doch is er in beginsel tegen, dat de meerderheid uil den raad hot kohier opmaaktde overblijvende minderheid oefent dan geen invloed meer

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2