Hemenud Xienws. Handelsberichten. 0,- a 4,00 2,20 4,80 5, f /H'- 8 Prijzen van Effecten. 31 Maai t 1895, hetwelk voorschrift, dat de margarine eene bijzondere kleur moet hebben, gunstige resultaten heeft gegeven en ten tweede, welke afdoende middelen men zou kunnen aanwenden om het mengen van boter en margarine te voor komen. Het verslag van den secretaris, den heer Reijniers, bowees, dat bedoeld kon. besluit niet aan het doel beantwoordt, waarmede de vergadering algemeen in stemde. Het bedrog wordt voortdurend op groote schaal gepleegd. Wat het middel betreft om de ver- valsching van boter met margarine te keer te gaan, hierover dacht men even eens eenstemmig, dat er ge9n beter middel is, dan de margarine-fabrikanten te verplichten phenolphtaléine bij de mar garine te mengen in verhouding van 1 gram dezer stof op 100 kilo margarine. De phenolptaléine is een scheikundig voortbrengsel door professor Bruijlants van Leuven ontdekt en dat dadelijk aan- toont of er margarine in de boter is gemengd. Proeven werden in de ver gadering te Aalst genomen en zij waren geheel en al alöoende. Mer. vermengde margarine waarin phenolphtaléine was met boter- er was maar 5 percent zulke margarine in het mengsel. Door middel van soda verwekte men nu een reactie ec het mengsel werd dadelijk rooskleurig. Verscheidene afgevaardigden drongen sterk aan op de noodzakelijkheid de mar garine-fabrikanten te verplichten phe nolphtaléine in hunne voortbrengsels te doen. Ook zouden de grenzen moeten bewaakt worden, opdat geen vreemde margarine, die niet met de stof is vermengd, bin nengesmokkeld worde. Alle landbouwmaatschappijen worden verzocht verzoekschriften naar de regee ring te zenden, opdat bovengenoemde maatregels bij kor., besluit verplichtend zouden gemaakt worden. Een commissie van tien leden werd benoemd om een model-verzoekschrift op te stellen. Den heer Maenbout, lid dqr kamer, mede ter vergadering tegenwoordig, werd verzocht het gevoelen der vergadering aan den minister van landbouw bekend te maken en voor het verzoekschrift te stemmen. De heer Maenbout beloofde niet alleen dit, maar ook de medewerking van de geheele landbouwgroep der kamer. Ten slotte wordt de hoop uitgesproken, dat minister de Bruyn gehoor zal ver- leenen aan het verzoek der landbouwers, om alzoo het bedrog onmogelijk te maken en de faam der Belgische boter in eere te houden. eenige honderd schreden afstands van het huis, is een met jasmijn, rozenstruiken en kamperfoelie begroeide heuvel! alwaar men een heerlijk uitzicht heeft, derwaarts, beeft mij de visscher gezegd, begeven onze schoonen zich eiken middag, tegen zons ondergang. en vertoeven aldaar eenen ge- ruimen tijd e daar zij er waarschijnlijk morgen voor het laatst komen, zoo zullen zjj er zich nog wel wat ophouden, om nfscheid van dit lievelingsplekje te nemen. Zoodra dus de avond begint te vallen, komen wij met twee onzer bedienden (die ongetwijfeld nu reeds te Catansaro zijn) uit het boscbje, en eer zij ons kunnen bemerken, overvallen wij onze geliefden, en voeren haar door het boschje, van waar een pad langs en rondom eenen heuvel loopt, tot welken men met een rijtuig kan naderen. Hier plaatsen wij ons rijtuig met onze twee overige bedienden, doen onze vriendinnen in hetzelve stappen, sluiten het portier, stijgen te paard en ijlen voort; vóór dat de dag zal aanbreken, kunnen wij reeds aan boord van ons vaartuig wezen, is ons plan gelukt, en zijn wij voor alle vervolging gedekt. (Woidt vervolgd.) Als een groote zeldzaamheid meldt men dat bjj den landbouwer 8. te Gryps- kerke een koe aan drielingen, allen wel geschapen telgen het levon schonk. Moeder en kroost zijn welvarend. Het landbouw comité heeft besloten, een schrijven aan alle landbouwmaat schappijen te lichten, om vragen betrek kelijk de tuberculose aan de orde te stellen. De Veldpost, deelt het volgende middel tegen klauwzeer mede. dat een harer lezers proefondervindelijk gebleken is. Men wasent den poot tweemaal inet witte terpentijn gedurende 2 dagen, daarna met bruine teer 6 dagen achter een tweemaal daags. Na 8 dagen is de ziekte geweken. Bet best is direct er bij te zijn. AYEli, den 28 Februari 18»fl. Gisteren 27 dezer, was het 120 jaar geleden, dat onder een grooten toevloed van menschen het orgel in de ned. Herv. kerk alhier werd ingewijd door Ds. Ruijs, naar aanleiding van Esra 7 vers 27. De voorzang was Ps 150 en de nazang Ps 33 vers 1 en 2. Door Ds. A. Steijling, predikant te Sint Laurens (Gapinge) is het beroep naar de Ger. kerk B alhier aangenomen. Te Zaamslag hebben zicli 15 solli citanten voor hoofd der openbaie dorp- school aangemeld. Tot sub.-ontvanger der accijnzen te Zaamslag is benoemd, de heer P. J. Wortman, ter vervanging van den beer E. H. Wortman, aan wie op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking is ver leend. Dinsdag weid te Hoek door het bestuur der vereeniging „Doelmatige Samenwerking aanbesteed de levering van 105,300 kilogram chili salpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de beeren M. de Jonge te Hoek voor 9,411/2 en P. J. Scheele te Terneuzen, voor 9,41 per 100 K.G. - Tot gemeente veldwachter te Over slag is benoemd de heer A. A. Verdui men onbezoldigd rijksveldwachter aldaar. Koewacht. Woensdagavond omstreeks 8 ure werd ons dorp in opschudding ge bracht door revolverschoten. Velen snel den naar buiten om te zien wat er gaande was en nu zag men een man lcopen met brandende kleederen. Een eind verder nabij de botstede van Alouis de Jager in de richting van Moerbeke, hadden de Belgische douanen een paard doodgescho ten, hetwelk voor een kar binnengesmok kelde tabak gespannen was. Paard, kar en tabak zijn gisteravond gedeponeerd op het kantoor der douanen te Koewacht. Dezer dagen is door den directeur der registratie en domeinen voor Zeeland en hei Westelijk gedeelte van Noord- Brabant met de heeren Hornbach, ge machtigden van de prinsen en hertogen d'Aremberg, leden van den gemeenteraad van Clinge en verdere belanghebbenden eene vergadering' gehouden over de in dijking van schorren in het verdronken land van Saeftinge. Men is nu tot eene slotsom gekomen, zoodal thans eene be slissing kan genomen worden omtrent de aanbesteding van de indijking. Dat dit een de; grootste, zoo niet 'ie grootste indijking is, welke tot heden in Zeeland werd uitgevoerd, blijkt wel uit het volgende Omstreeks 600 hectaren schor toch zullen daardoor worden binnengebracht, waai van 500 ten bate van den staat. Aan dit belangrijk wei k is onfc ver bonden het verschaffen van een deugde lijke haven aan Clinge en net verbinden van die gemeente door middel van een darden weg met de haven. Hoogst waarschijnlijk zal die bedijking in 1897 tot stand komen. Van groot belang is, wat wij uit goede bron vernemen, dat de afwatering van den nieuw te bedijken polder geschieden zal dooi' den van Alsteinpolder M. Ct. Predikbeurten te Axel. Voorm. 91/, ure Nam. 2 ure Zondag 1 Maart 1896. Ned. Herv. Gemeente. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugeuholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. A. Doorn. Nam. 2 ure Ds. A. Doorn. Kerk B. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 uro Leeskerk. De mailboot Koningin Wïlhelmina bracht gister morgen te Vlissingen 10500 KG. post,blieven en drukwerken aan. Dit gewicht, verdeeld over 461 zakken, is het grootste dat tot heden weid ver voerd. Of er ook geschreven en gelezen wordt. Woensdagochtend is te Hengeloo door eenige zich naar hun werk begevende arbeiders in een slootje het lijk gevonden van K. N., werkzaam bij den landbouwer Rozeboom aldaar. De verongelukte werd sinds Dinsdagavond vermist. Men ver moedt dat het ongeval te wijten is aan misbruik van sterken drank. Een taaie Kaffer. Uit de puin- hoopen te Johannesburg is een Kaffer bevrijd, die, na vijf dagen 'bedolven te zijn geweest, nog in leven was. De man is ongedeerd. Door een knecht van den landbouwer N. W., onder de gemeente Oostvoorne, is bij het ledigen van een beerput een kinderlijkje gevonden. Na kennisgeving aan de bevoegde macht, is de dienstbode A. C. M.. oud 22 jaar en ongehuwd, in arrest genomen en naar het huis van bewaring aldaar ovei gebracht. Het lijkje is in het ziekenhuis aldaar gerechtelijk geschouwd. Ter voorkoming van diefstallen op de rivier te Rotterdam, op de Maas- en op de Oosterkade, zijn vier roeibooten met politieagenten uitgerust, die 's nachts geregeld ronden doen op de Maas en in de havens, terwijl op elk der genoemde kaden iederen nacht twee rechercheurs surveilleeren. Te Helmond ontstond op vasfen- avond in een herberg ruzie, die later op straat werd voortgezet en daar al spoedig in een vechtpartij ontaardde. Iemand, die de vechtenden wilde scheiden, werd nu op zijn benrt door een ander die dit wilde verhinderen aangevallen. De eerste wer-l door den tweede zoo toegetakeld, dat hij halt bewusteloos in een droge sloot roldo. B j onderzoek bleek, dat hij aan het hoofd eenige ge vaarlijke wonden had ontvangen en dat wegens een begin van uitstorting van bloed in de hersenen, gevaar voor zijn leven bestond. De mishandelaar werd door de rijkspolitie in hechtenis genomen en is naar de gevangenis te Roermond overgebracht. De aangevallene verkeert nog in een zorgvolleu toestand. Een heer moest wachten by een brug. Achter hem stonden eenige sjouwers waarvan er een bijzondei sterk was in het gebruiken van krachtig uitdrukkingen. De heer ergerde zich daaraan zoo dat hij zich eindelijk omkeerde met do woorden »Man, waar heb je toch die taal geleerd »Geleerd, mijnheer?" luidde het niet verwachte, op eenigszins fleren toon ge geven antwoord. »Geleerd Dat is niet teleeren Dal moetje aangeboren zijn 1" Een landbouwersknecht, die zich Maandag morgen bij zyn boer in Espe op nel land bevond, met een wagen waar-' voor twee vurige paarden waren gespan nen, geraakte daaimee op hol. De man sprong van den wagen en kwam op zijn hoofd terecht, tengevolge waarvan hij meer dood dan lever.d werd weggedragen. Hij is tengevolge van een schedelbieuk dienzeltden middag overleden: De on gelukkige was ongehuwd en stond als een zeer oppassend persoon bekend. - De zeemeeuwen trekker) bij deze felle koude weder stadwaarts, om aan grachten en pleinen haar aas op duiken. Vóór een perceel aan de Heerengracht te Amsterdam had een bot hoertje zyn kar met spiering een oogenblik onbeheerd laten staan, 't Boertje was in-koud, zijn wangen en handen waren blauwrood, 't stompje pijp dreigde van zyn beverige lippen te glijden geen wonder dat het hart van de keukenmeid der bewuste woning door medljjden getroffen werd en zij het boertje binnen noodigde om eventjes een „bakkie" dampende koffie naar binnen te slaan. Nou, zoo'n „voerinkie" leek het boertje, en met wellust slurpte hij het verwarmende vocht»Nou, nogmaals dank boor, boe hiel"Verder kwam hij nietmet gapenden mond en onsteltenis in het oog zag hij, hoe een zwerm meeuwen krijscbend zijn laatste spieringen in triomf medevoerden En dat nog wel onder de oogen der politieWat heb je nou aan zoo'n politie, hè, die niet eens een kar met onbeheerde spiering beschermen kan (Tijd.) - Donderdag werden in een berucht logement te Vierlingsbeek 7 personen geattesteerd, die na diefstal en Inbraak onder Siebengewald in het Pruissische gedeelte en na mishandeling van en ver zet tegen de Pruissische gendarmen, op Hollandsch grondgebied gevlucht waren. Het was geen gemakkelijke taak voor de marechaussées dat beruchte zevental te overmeesteren, dat deor kracht en bruta liteit uitmuntte. Dank echter de flinke houding en den geladen karabijnen waren zij weldra overmeesterd en geboeid, en werden zij aan elkander gebonden en vergezeld van de gehee'e brigade van Boxmeer per spoor aan de Duitsche politie overgeleverd. - Te Eexta heeft een treurig geval van bloedvergiftiging plaats gehad. Een dienstbode van een landbouwer kreeg, door zich aan een spijker te schrammen, een zwerenden vinger. Weldra werd de pijn zoo hevig, dat zij haar dienst moest verlaten, om bij hare moeder te worden verpleegd. Reeds den volgenden morgen bezweek de ongelukkige aan bloedver giftiging. - Te Adelaide beeft het Zondag schrikbarend gestormd. IJzeren platen werden van daken afgerukt en als papier weggewaaid, tramwagens uit het spoor geworpen en een kerk geheel vernield. - Nabij Whitby (York) 1* Donderdag middag een roeiboot bij de kust omge kanteld. Van de opvarenden verdronken twee dienstmeisjes, een winkelier en een doktersassistent. Een der meisjes was reeds bijna door een der overlevenden gered, toen een booge golf baar plotseling uit zijn armen wegvoerde. Dordrecht, 27 Februari 1896. Tarwe Overm g. en m. Rogge Gerst Haver Paardenboonen Duivenboonen Witte Boonen Blauwe Erwten Kook Voeder Erwten Z. Overm. koolzaad J 0.~ f 3,59 6,00 4,80 f 7,50 f DONDERDAG 27 Februari. Staatsleeningcn. NEDERLAND pet. V.K. L.K. Cert. Ned. W.S. 21/, 93 92»/.. dito 3 100»/, 100'/, dito 31/, 100»/, 100»/, dito Obl. 86/92 31/ DUITSCHLAND. Rijksleen. 1890 3 983/, dito 1891/1893 3 991/, 981/, HONGARIJE. Obl. Goudl. 1876 5 102»/,, dito 1881/1893 4 102'/, 102 0,- 0,- 3,90 4,20 2,60 5,10 5,50 13,- 7,50 H.K. 98 100»/,e 100»/,, -

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2