1 i' Jaarg. [\o. 996. Zaterdag 29 Februari S896. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsch -V laanderen F. DIELEMAN, AXEL. iZB Rnitenland. FEUILLETON. e a t a f e r? e e 1 18© EEUW. Landbo uw BOterlianaeL 4XËLSCIIE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing ,3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en. Wethouders van Axel, brengen ter kennis der ingezetenen, dat lederen Woensdag van de maand MAART, telkens des voormiddags van 9 tot 10 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot koste'oozeinenting en herinenting. Axel, der, 20 Februari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris Zonderlinge toestanden roept de minister Scbollaert door zijn burgemeesters-be noemingen in sommige Belgische ge meenten in het leven. Te St. Gilles hoeft hij een doctrinair- liberaal benoemd, ofschoon de meerdeiheid van den raad radicaal-socialistisch is en de aftredende burgemeester de meeste stemmen bij de verkiezingen kreeg. De schepenen nu weigeren samen te werken met den nieuwen burgemeester, die een beroep gedaan heeft op der, gouverneur der provincie. Maandagavond hield de gemeenteraad zijn eerste zitting onder voorzitterschap van den nieuwen burgemeester. Het regende hatelijkheden en beleedigingen van weerszijden, begeleid door teekenen van goed- en afkeuring onder het publiek Het schijnt nu zeker dat de heer Van Rijswijck zal herbenoemd worden als burgemeester van Antwerpen. De ervaring UIT DE Beide de vrienden waren dus in de grootste verlegenheid, en begiepen weldra, dat er voor hen niets overschoot, dan den nacht hier door te brengen. Noodwendig moesten zij dus naar eene plaats zoeken, waar zjj zich, zoo veel mogelijk, voor allen overval konden beveiligen, indier. eenig roover of stroopende boer dezen nacht daar mocht ronddwalen en hoe vermoeid zij ook waren, begonnen zij in de duisternis de rotsen weder te beklimmen, in de hoop van een hol te vinden maar weldra be zweken hunne krachten op nieuw, en ondanks hun zeiven, zagen zij zich genood zaakt, zich op een stuk rots neder te zetten. Treurig staarden hunne blikken in het rond, en hunne anders zoo gevoelige harten werden niet geroerd, doer het schoone van den heerlijken avond. Luisterrijk vertoonde zich de Italiaansche hemel, met duizende sterren als bezaaid, welke in deze zuidelijke Streken met eenen glans prijken, zoo als geen bewoner van het noordelijke Europa denzelven mag aanschouwen voeg daarbij in andere plaatsen opgedaan met een burgemeester uit de minderheid schiint den minister Schollaert niet aan te moe digen om op dezen weg voort te gaan. In de rede, welke de minister-president Bourgeois Zondag te Chalons sur Maine heeft uitgesproken, wierp hij een blik op de oorzaken van de verdeeldheid dei- republikeinen. Hij schreef 7,e toe aan een misverstand, dat zal uit den weg geruimd worden, terwijl hij de hoop uit sprak dat de republikeinen zich zouden vereenigen om het hoofd te bieden aan de tegenstanders der democratie en om den geest der reactie te bestrijden. Wij hebben niets te vieezen maar alles te hopen van de democratische ideeën - zeide de heer Bourgeois-, de zware verantwoordelijkheid der regeering hebben wij alleen op de schouders ge nomen, omdat wij met den wensch zijn bezield een stap voorwaarts te doen, op den weg, dien de Fransche democratie en de gebeele menschheid moet afleggen Herinnerend aan de leuzen der Fransche revolutie, vei zekerde de minister dat vrijheid en gelijkheid geen koude formules zijn maar aangevuld worden door een derde woordbroederschap. Aan de menscheljjke vryheid wilde hij en zijn vrienden niet tasten, maar deze vrijheid bestaat niet, zoolang de mensch zich niet kan los maken van de materieele be langen, die haar verstikken. Met een warm pleidooi voor sociale rechtvaardigheid eindigde de heer Boui geois zijn rede, die daverend werd toe gejuicht. Het geheim van dr. Jameson is Dins dag onthuldMet zijne officieren is hij het liefelijke van de zoele, balsemgeuiige lucht en den zachten zuidenwind, welke nauwelijks hei kleinste blaadje deed be wegen, terwijl de gebeele prachtvolle natuur van dit overschoone land in volle rust was. Ferrando en Guiëlmo alleen konden deze rust niet smaken, maar bleven onbe wegelijk in het ronde staren, of in diep gepeins voor zich heien zien. terwjjl hunne harten onrustig klopten. Eindelijk vatte Guiëlmo, al zuchtende, het woord op, en zeide tot zijnen vriend »Zoo is dan onze hoop vernietigd, Fer randoWfl hadden gedacht, Catansaro, of een der naburige dorpen nog dezen avond te bereiken, aldaar den nacht door te brengen, en dan nog maar weinige uren, en alles was tot de uitvoering van ons voornemen in geleedheid, en weidia konden wij ons in het bezit onzer geliefde Corrinna en Antoinetta verheugen, voor welke wi] reeds zoo veel moeite, zorgen en kosten hebben aangewend. Niets bad ons kunnen verhinderen in het welslagen pnzer pogingen, daar de bekomene onder richtingen van den visscher aan de rots, zoo zeker en nauwkeurig waren, dat wij er gerust op konden rekenen; maar, helaas, thans is het voorbij, er blijft ons niets meer te hopen over." Ferrando. Dit zeg ik nog nietook ik gevoel zeer goed, wat wij bij dezen nacht verliezen, maar daarom moeten wij nog niet geheel wanhopen. Het is immers nog niet stellig bewezen, dat onze beide door de Victoria naar Londen gebracht, maar tengevolge van laagwater kwam hij eerst 's avonds te half zeven aan het politie-gerechtshof in Bow Street aan. Luide juichte hem daar het publiek, dal uit verscheidene peers en aanzienlijke personen bestond, toe. De aanklacht luidt, dat Jameson en zijn vijftien officieren een oorlog zijn begonnen tegen een bevrienden staat. Op voorstel van den advocaat dor Kioon werd de zaak tot over veertien dagen verdaagd. Do gevangenen werden op vrjje voeten gesteld tegen een borg tocht van 2000 pd. st. ieder. Na op den ernst van het geding te hebben gewezen, maande de rechter de aangeklaagden aan zich te onthouden van alle handelingen, die tct betoogingen in 't openbaar aanleiding kunnen geven. Vervolgeus laakte hij scherp het toejuichen van de gevangenen dooi het publiek, daar op zoo'n wijze een smet zou kunnen worden geworpen op den goeden naam van Engeland. Volgens een der vele berichtgevers, die hem bestormden, was dr. Jameson zeer verlangend bij aankomst te hooien, hoe men in Engeland over zijn »nt« dacht. Hij was op dit punt niet gerust. Het deed hem oogenscbynlijk genoegen, te hooren dat een deel van het publiek hem geen ongelijk gat De berichten over de stemming van dr. Jameson luiden uiteenloopond. Volgens sommigen was hij gedrukt, volgpns au- deien kon men daarvan niets bemerken. Onmiddellijk na de ramp van Johannes burg liet koningin Victoria aan Kruger seinen om haar deelneming te betuigen. In een telegiam aan Chamberlain dankt president Kruger de koningin voor haar deelneming hij meent dat zulke uitingen zu'len strekken om leed en verdriet te lenigen. De beambten der douane te New-Tork hebben zestig Cubaansohe flibustiers ge vat aan boord van de Engelsche stoom boot Bermuda in de haven aldaai. Het schip is in beslag genomen en de wapenen, krijgsvoorraad en verscheidene zakken gouds zijn aan land gebracht. Verschei dene aanzienlijke Cubanen zijn onder <1e gevangenen. Later zijn dezen vrijgelaten, met uit zondering van den leider Garcia en vier andere aanvoeiders. engelinnen het landgoed van haren oom overmorgen zullen verlatenen al ware dit nu al eens zoo, dan kunnen zjj toch nog zoo ver niet zijn, o{ wjj zullen haar spoedig achterhalen, en mogelijk veel beter en gemakkelijker overmeesteren, aan wanneer wij zulks aan het huis van haren oom moeten doen. Waarlijk, hoe gereedelyk ik uw plan heb goedgekeurd en u ben gevolgd, zoo kan ik niet ont veinzen, dat mij hetzelve vrij gevaarlijk is voorgekomen, alzoo ik nog niet recht weet, op welk eene wijze gij het voornemen hadt, uwen aanslag te volvoeren; ik bid u, deel mij dit thans mede. Guiëlmo. Waartoe zal dit dienen OiAe hoop is vervlogen, onze plannen zijn in duigen gevallen. Ach, welk een ge noegen had ik mij voorgesteld in het genot der schoonheid van mijne bekoorlijke Antoinetta, aan welke ik zoo zeer ben gehecht, dat ik haar mogelijk oprecht zoude kunnen beloven, haar nimmer te verlaten, daar ik nog nimmer voor eenig schoon meisje, datgene gevoeld heb, wat ik voor haar gevoel, en vergunde onze rang ons zulks, zoo zoude ik kunnen be sluiten haar te huwen Maar, ir plaats van mij binnen weinige uren in hare aimen gelukkig te droomen, en eene onuitsprekelijke zaligheid te genieten,zullen wjj, indien het ons gelukt, deze woestijn weder te verlaten, haar niet meer vinden, .of mogelijk vallen wy weldra onder de slageu van een' der tahyke roovers va Kon op de laatst gehouden vergade- ing vau de afdeeling Hulst der Maat schappij tot van Landbouw eD Veeteelt in Zeeland hot verzoek van een der leden om tegen een kleine vergoeding eene lezing te houden over Botervervalsching, slechts na eene pleitrede de goedkeuring der meerderheid verwerven, bij onze Zuidelijke buren gevoelt men meer voor deze zaak. Een Belgisch blad, bevat onder den itel, hierboven geplaatst, een artikeltje, waaraan wij net volgende ontleenen Den 16en dezer kwamen op verzoek van het landbouw comité van Aalst- Noord een groot aantal afgevaardigden bijeen van landbouwcomité's en boeren bonden van Oost Vlaanderen, om te onderzoeken of het koninklijk besluit, van dit voor ons zoo noodlottige oord. Ach, welk een ramp is ons beschoren Ferrando. Bedaar, Guiëlmo, laat den moed zoo niet zakken. Ik vertrouw, dat wij nog» tijdig genoeg op de Villa zullen we/.en (indien riat zoogenaamde landgoed dien naam kan dragen)en wat de roovers betreft, waarom zouden zij dezen nacht juist hier komen? en buitendien, wij zjjn immers gewapendalvorens dus zoo veel te zorgen en het hoofd te laten hangen, ware het beter, dat gij mij mededeeldet, hoedanig wij ons op de Villa moeten gedragen. Guiëlmo. Hoe kunt gij er toch op staan, hier verder over ingelicht te worden, daar het, meer dan waarschijnlijk is, dat van al die plannen niets kan komen Ferrando. Dat zij dan zoo, ik wenschte echter de te nemen maatregels wel te kennen, mogelijk verschaffen mij dezelve nog eenigon troost, ot komen zij bij eene nadeie gelegenheid te pas Kom, laat mij dus eens hooren. Guiëlmo. Daar gij het dan volstrekt wilt, zoo zal ik aan uwe begeerte voldoen, maar ik verzeker u, dat dit roet zoo veel tegenzin geschiedt, dat ik nauwelijks meer aan de geheele zaak mag denken. Echter zal ik u genoegen gevenluister dan. Ingevolge de bekomene berichten van den visscbei, zouden wij ons morgen, tegen zonsondergang, in de nabijheid der Villa begeven, en ons aldaar in een oranjebosch je versteken. Dicht bij het boschje, et: op

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1