van de fabrikanten, beschermt tevens daardoor den verbouw van suikerbieten want als de fabrikanten goede zaken kunnen maken doordat hun industrie beschermd wordt, zullen zij veel bieten noodig hebben en daarvoor hooge prijzen kunnen en moeten betalen, zoodat zij daarvoor toch een deel van hun winst aan de boeren afstaan."" >>Indirect" - zoo heet het »>zouden dan toch ook de bieteubouwers van de productie ge nieten.'1" Deze redeneering zou kunnen gelden, indien de vrije concurrentie, die in het algemeen zoo geroemd wordt, ook op dit gebied bestond. Indien de prijs van de bieten door vraag en aanbod bepaald werd en beide partijen, dö leveranciers en de afnemers der peeën, volkomen zelfstandig en g9heel vrij tegenover elkaar stonden. Doch dit is het geval ni9t. Hel getal fabrikanten is slechts gering, namelijk een 30tal, bijna allen machtige financieele en industrieele corporaties vertegenwoordigende, die zoowel door de groote kapitalen, waarover zij beschik ken, als door den invloed, dien de aan deelhouders op allerlei gebied kunnen uitoefenen, een groote macht vormen, vooral omdat het hun gemakkelijk valt zich in een bond te veieenigen en een drachtig, als een aangesloten geheel, tegen de boeren op te treden. De bie tenbouwers echter zijn zeer taltijk, wonen vet- van elkaar verwijderd, beschikken in den regel niet over groote kapitalen, zijn slechts zelden mannen van invloed en zijn door dat alles in de onmogelijkheid om zich te vereenigen tot één bond, ten einde zich aan de gezamenlijk te nemen besluiten te houden. De partijen staan dus zeer ongelijk tegenover elkaar. Aan den eenen kant een groot aantal onvereenigdo, financieel en economisch zwak staande personen, aan den anderen kant een aaneengesloten phalanx van weinige maar invloedrijke, groote kapitalisten. Dat de strijd tusschen die twee ongelijk moet zijn heeft de ervaring reeds geleefd. Ü6 fabrikanten betalen voor de bieten den door hen ge zamenlijk vastgestelden prijs en eischen dat aan hunne voorwaarden, vooral aan 't gebruik van door hen geleverd zaad, zal worden voldaan. Of door de regeling van den accijns zij meer of minder winst maken, of de marktprijs van de suiker hooger of lager is, zij hebben de be slissing over den prijs, waarvoor zij de bieten van de boeren zulle i omvangen, on houden zich daaraan, hierbjj het in den regel zoo schikkende, dat zij den landbouwer nog juist genoeg aanbieden om hem niet van het bietenverbouwen te doen afzien, maar toch te weinig om hem een behoorlijke winst te doen ge nieten, en in alle geval minder dan, naar de winsten dor aandeelhouders ge rekend, de landbouwer zou bebooren te ontvangen. Waar de zaak zoo staat, begrijpt men dat van de f 3.50, die de fabrikanten volgens bet wetsontwerp voor elke 100 kilo suiker van den staat zouden ont vangen, zeer weinig in den vorm van verhoogden bietenprjjs in de zakken dei- zal komen. Toch behoort onder bescherming der suikerindustrie zeer zeker ook begrepen te worden bescher ming van den tak van landbouw, die de vrucht levert, waaruit de suiker verkregen wordt. Willen do boeren zich dus hun aandeel in de protectie verzekeren, dat zij dan nu hun best doen om het op te eischen, nu terwijl het nog tjjd is en het wetsontwerp nog slechts kort geleden is ingediend. Laten de landbouwers en de iand- bouwersvereenigingen 'oij honderdtallen adressen tot de regeering en de Staten Generaal richten, laten zij hunne afge vaardigden ter Tweede kamer voor dit belang zien te winnen, laten zij, voor zoover zij huurboerec zijn, hun landheeren opwekken om zich ook hunne hulp voor een wijziging van de aanhangige wet te verzekeren, want alle macht moet in 't werk gesteld om deze bevoorrechting van het grootkapitaal tegenover bena deeling van landgebruikers en land- te voorkomen. Dat de belangen van den laatstgenoemde bij gemoeid zjjn, ook al is hij niet tevens de landgebruiker, is duidelijk, Want als de boer meer uit de opbrengst van zijn land kan maken, hetzij dooi verhoogden bietenprijs, hetzij door een „rijkstoelage" voor elke 1000 kilo bieten, die by aflevert, stijgt de huurwaarde van zijn land en kan de eigenaar op den duur een hoogere pacht bedingen. Dit toont tevens nog eens opnieuw de on gezondheid van den geheelon piotectie- maatregel, daar op den duur niet de arbeid maar het grondbezit er van profi teert. Doch het neemt niet weg dat voorshands de landgebruiker er bij gebaat terwjjl bovendien het nu niet de kwestie is oi de grondbezitter of de grond bewerker zal bevoordeeld worden, maar iof alleen het groot-kapitaal, dat in de suikerindustrie gestoken is, of tevons de landbouwer, en op den duui dan ook de landeigenaar, iets van de ruim twee milioen gulden zal genieten, die de minister van financien voorstelt in den eeiston tijd jaarlijks aan het be houd der bietsuikerinduslrie ten koste te leggen. Dat hier de belangen van grondeige naars en huurboeren samengaan, doet de hoop koesteren, dat als men ernstig wil er een beweging zou zijn op te wekken waartegen regeeriDg en kamer niet be- aan de haven te praten en kijken naar het gewoel en het bonte door elkander loopen, dat het vertrek van een schip met zich brengt, toen een heer, haastig maar vriendelijk groetend, hen voorbjkwam en een jol besteeg, die hen naar het schip voerde, welks schoorsteen de lucht reeds vulde met damp en bruisen. Wie was dat vroeg de jongere heer aan zijn gezel. Kent gij hem niet Ei dat verwondert me, ik heb zelf in zijn huis eens met u gegeteD en ge bewonderde! toen zijn flinke dochter. Het was de bankier Gerland uit A. Juist, zei de andere, o, waarom gaaft ge mij niet een wenk Maar hoe oud is hj geworden en wat drommel gaat hj met zijn gr ijs haar de wereld nog in doen O, dat is zeer natuurlijkzijn vrouw is voor drie maanden gestorven, de veel besproken liefdesgeschiedenissen van zijn dochter en de omstandigheden van den schoonvader, den minister van oorlog kent ge. Welnu, Gerland heeft de kleine lichtzinnige Marie niet vergeven, zij heett ook, naar ik voor zeker gehoord heb, zijn vergiffenis, hetzjj uit trots, hetzij uit onverschilligheid, niet gezocht. Naai hoor, leeft zij, nadat het haar niet gelukt is, haren ontvoerder, den kamerheer Von Landry, tot een huwelijk te bewegen, met een rijken markies in Palermo. Of zg gehuwd is weet ik niet. Gerland is dus geheel alleen en kon waarlijk niets beters doen, dan zich begeven naar zijn lievelings dochter op Nieuw Barnrode aan den Hudsos, waar deze leeft gelukkig en in schitterende omstandigheden en haar man in bet tijdsverloop der laatste jaren wel genezen zal hebben van zijn lichtzinnigheid En de minister van oorlog Die was in weerwil van dien eenen dommen streek, dien hij begaan heeft toch een gewichtig mensch. Hij heeft zich in zijn nieuwe betrekking weder de achting weten te verzekeren, die hem eens gelukkig maakte en die hij inderdaad in zoo menig opzicht verdiende. Hij moet zeei tevreden zijn in het land, maar de man geldt en niet de naam hij schrijft, naar ik hoor, krijgskundige werken, om door zijne ervaringen zijn nieuw vaderland ten nutte te kunnen zijn. Hij moet nog altijd de oude trotsche man zijn, maai de eerste plaats in huis heett hij afgestaan aan zijn vrouw en zijn schoondochter zal nu haar eigen vader komt, moeite hebben zijn ijverzucht niet gaande te iken. stand zijn. Alle lamlbouwkringen moeten dan echter huune medewerking verleenen, zoowel in die streken, waar men zich eeds op den bietenbonw toelegt, als elders. Want nu het niet te voorzien is dat de graanprijzen zullen rijzen, zal de verbouw van suikei bieten zich meer en meer uitbreiden, zullen de boer er wel toe moeten overgaan, ten einde hun be drijf te kunnen volhouden, en dan zou het dubbele ergernis wekken, wanceer de Nederlandscbe Staat van de belasting- penningen der burgers een paar millioen gulden tot bescherming dier suikerpro ductie besteedde en deze kwamen zoo goed als geheel io handen der kapitalisten Aandeelhouders, en niet in die der bieten- verbouwende boeren." De M. Ct. teekent hierbij o. m. aan Als men in Zeeland of Noord Brabant eene coupeiatieve suikerfabriek had, waarbij die landbouwers zelve waren be trokken, dan konden zij ook voordeel trekken van de regeling, die de minister nu voorstelten waren zij geheel vrij van fabrikanten, die, naar de bewering van sommigen, de boeren het gelag laten betalen. Dubbel jammer dus, dat de pogingen, daartoe aangewend, tot hodon niet het gewenschte resultaat scbijnen gehad te hebben. Indertijd was door het bestuur van de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollandsch Noorderkwartier een commissie benoemd om rapport uit te brengen in zake het pachtstelsel. Die commissie heeft thans een uitvoerig apport uitgebracht, waarin zij tot de volgende slotsom komt: Dat ons pachtstelsel, en vooral de wijze waarop het zich in de laatste jaren heelt ontwikkeld, zeer is in hei nadeel van eigenaar en pachter beiden, en dat iet de gezonde ontwikkeling van het landbouwbedrijf in den weg staat, omdat lo. de eigenaar te veel op dadelijk voordeel let, te weinig bekend is met de eischen van het bedrijf, en het beheer zijner goederen veelal aan tusschenper- sonen overlaat, die er hun grootste ver dienste in zoeken eon zoo hoog mogelijke huursom thuis te brengen 2o. bij het verhuren van boerderijen veel te weinig gelet wordt op de per soonlijke geschiktheid des pachters, ten gevolge waai van een soort van pachters in het leven woidt geroepeu die, bij alle gemis aan zekerheid van een lang gebruik der gehuurde boerderij, de te hooge pacht door misbruik van het land trachten te verdienen 3o. bij een zoo onzeker gebruiksrecht een goeii landgebruik zeer bezwaarlijk is, en in vele gevallen de pachters zich niet de uitgaven kunnen getroosten, die het in orde houden van den grond en de noodzakelijke verbeteringen daarvan na zich sleepen 4o. bij de hevige concur,reDtie de goeds landbouwers van do markt worden gedrongen door hen, die zich toeleggen op roofbouw. IXEL, den 31 Februari 1896. Gisterenavond werd ten huize van den beer Blansaai t eene vergadering gehouden van honoraire leden van het fanfaren gezelschap Concordia, tot bespreking van het aanstaande festival op Maandag 29 Juni dezes jaars. De vergadeiing was niet druk bezocht wat evenwel het bestuur niet alschrikte om op net doel af te gaan, zoodat de gelegenheid tot inteekenen werd open gesteld, waaraan door 21 aanwezigen werd gebruik gemaakt en welke intee king ruim 180 opbracht. Dit bedrag mag vrij aanzienlijk genoemd worden als men oordeelt, dat de meeste menschen liefst aan huis worden opgezocht en dan ook moer op bun gemak gelegenheid hebben om voor een flink bedrag in te teekenen. Het bestuur vond deze som dan ook een zeer verblijdend en zeer bemoedigend teeken en stelde voor eene commissie te benoemen die met het bestuur van Concordia, de ingezetenen van Axel zou kunnen bezoeken om de nog ontbrekende dubbeltjes op te halen. Deze commissie werd nu benoemd en in den loop der volgen Ie week zullen de leden zich op weg begeven om aan Axel datgene te verschaffen, wat anders,dik wijls veel kleinere, gemeenten reeds hebben gehad en wat vele jaren geleden ook biei eens is gebeurd een festival. Daartoe is natuurlijk veel geld noodig maar in onze gemeente is geld genoeg, als de menschen het maar wiilen los laten en daaraan kunnen we ditmaal r.iet twijfelen. Het geldt de eer onzer plaats het is voor ons muziekgezelschap waarnaar ieder zoo gaarne luistert, ook al helpt hij er niet aan betalen dui zenden vreemdelingen zullen onze plaats bezoeken, welnu, dan moet Axel ook flink voor den dag komen, dan moet het zijn aloudeD roem, dat onze plaats een soliede plaats is, met luister handhaven. Daarom verzoeken wjj allen Axelaron ieder voor zich datgene te doen wat er toe kan bijbrengen om pogingen van het bestuur var, Concordia, dat het tienjarig bestaan der vereeniging met een luister rijk lestival wil vieren, met den meest gunstige uitslag te bekronen. Denkt om de oude spreuk der Nederlanden Een dracht maakt macht. Heden voormiddag is door de Marechaussee's van Axel te Overslag gearresteerd zekere A. de La R., die van af 1891 in net Algem. Politieblad gesig naleerd stond, als hebbende nog 45 dagen gevangenisstraf, terzake van diefstal met de Justitie te vereffenen. Bedoelde persoon is oen Belg en zal nu in de gevangenis te Goes tijd hebben te denken dat de Marechaussee's hem niet vergeten en hij toch wel wat vrij was om op 't Hollandsch grondgebied te komen. In den afgeloopen nacht is te Over slag ingebroken bij den gemeente secretaris, tevens brieveDgaardei, den beer E. E. A. Steecput, doch de inbrekers hebben niets van hun gading gevonden, waarop zij weder naar buiten zijn gegaan, alwaar zij eenige konijnen hebben meegenomen. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn kippen gestolen bij een paai arbeiders aan hel kanaal naar Hulst. Erg gemeen is diefstal natuurlijk altijd maar bij arme menschen d6 kippen uit Uet hok halen, dat gaat toch wel wat al te ver. In de Woensdag gehouden, verga dering van Ingelanden van den Nieuwen Neuzen polder, is tot vertegenwoordiger van dien polder in den dijkraad der waterkeering van genoemden caiamiteu- senpolder benoemd de heer Jan Wolfert Hz. te Ter Neuzen, en zulks in plaats van den heer A Franse Cz. te Hoek, die bij Hr. Ms. besluit van 20 Jan. il. no. 10, tot lid van hel bestuur van ge noemde waterkeering werd benoemd. Woensdag werd te Ter Neuzen bij. enkele inschrijving door het bestuur van den polder Nieuwe Neuzen aanbesteed het verharden van een weg en april, in den polder m6t het onderhoud daaraan tot en met 30 April 1896 De volgende heeren schreven ir,Jan de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 444, D. de Doekier te Ter Neuzen voor f 427, Krj,jn de Vos te Ter Neuzen voor f 399, en Jac, Meertens te Hoek voor 390. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Voor hot examen nuttige hand werken bij het 1. o. is geslaagd mej. C. P. Tepen. onderwijzeres te Pauluspolder gem. Stoppeldijk. Door den minister van financiön zijn, met ingang van den len Maartas. verplaatst de kommies der 3e klasse H. de Baedts van Alphen (N. Br) naar Axelde kommiezen der 4e klasse L. Mir.derhoud var, Waubach naar St. Jan steen en J. de Ronde van Lobith naar Kauter. Ondei de gemeente Sinay, Oost Vlaanderen, is besmettelijke longziekte geconstateerd op vier stallen. Dienten gevolge zijn de vergunningen tot weiding

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2