Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Advertentien. den voor de woning van den tweede bij enkele tnsschenpoozen, wanneer een halsstarrige te veel bood naar den zin van het publiek, was het soms wat rumoerig, ofschoon alles zeer ordelijk en geregeld is afgeloopen. Hier werden door een familielid 7 stuks koeien gekocht, waardoor de kosten juist gedekt waren. Een kleine jongen zat in der, prentenbijbel te kijken en toen hij Daniel in den leeuwenkuil zag, zei hij dat bij zoo'n medelyden had - mama knikte goedkeurend met moederlijke trots met dat kleine leeuwtje daar in den hoek, want Daniel was zoo klein dat die groote leeuwen hem alleen op zouden kunnen en dan kreeg die kleine niets. Mama sloot voor dien ochtend den pienter, - by bel maar dicht. - Onlangs vroeg in het Fransche dorpje Busquet een oude dame vijf buren te dineeren. Het geheele gezelschap aldus uit zes personen bestaande - telde te zamon niet minder dan 520 jaren, de oudste was 98, de jongste 84. Na het diner werd een dansje gedaan, dat den vroolijken oudjes uitstekend is bekomen. - Een koopman te Leipzig leetde sedert verscheidene jaren zeer gelukkig met zijn vrouw en drie kinderen toen zijn vrouw bij de vierde bevalling ziek werd, lat6r krankzinnig en overgebracht werd naar een krankzinnigen-gesticht. Daar bleef zij drie jaren en werd toen voor ongeneeslijk verklaard. De koop man, die een vrouw noodig bad voor zijn zaak en zijn kinderen, hertrouwde en leefde oen jaar of vijf gelukkig met zijn tweede vrouw, toen hij opeens een brief kreeg, van der, directeur van 't gesticht dat zijn vrouw hersteld was en dat hij haar kon afhalen. Men kan zich den toestand van den armen man voorsteilen, die van zijn tweede vrouw hield, maar zijn eerste toch ook, zeer bemind had en haar nu de droeve werkelijkheid moest vertellen. Te Weenen moeten de wielrijders, voor zjj op den openbaren weg mogen rijden, een soort van examen doen. Zij moeten tusschen planken, welke op den vloer gelegd zijn, doodrijden, zonder ze te raken, en op het eerste commando links, rechts of achterwaarts van hun rijwiel afkunnen springen. Eorst als zy dus bewijzen van hunne bekwaamheid hebben gegeven, wordt hun de gevraagde vergunning verleend. Van 1 tot en met 15 Februari. Axel. Huwelijks - aangiften. 6 Febr. Abraham de Jonge (Hoek) 22 j.. jm. en Janna Helena Dees, 19 j. jd. 7 Jan van Drongelen (Temeuzen), 36 j., wedn. van Neeltje Jansen van Roosendaal en Maat ie Overdulve, 23 j., jd. Geboorten. 1 Febr. Paulina, d. v. Cornelis Haak en Paulina Wolfert. 2 Maria Ursula Angelina, d. v. Bernardus Franciscus Hemelsoet en Albeitina He- melaar. 6 Pieternella. d. van Willem de Feijter en Adriana üieleman. Fran ciscus Dominicus, z. van Leopoldus de Schepper en Prudentia Barbera van den Brocoke. 6 Levina, d. v. Anthony Roose en Pieternella Andriesst-n. 9 Rocus Jozua, z. van Jan de Kraker en Jacnmina Kodde. 10 Hermanns, z v. Comelis de Regt en Pieternella van Hertnon. 11 Adriana Pieternella, d v. Pieter Jan Kol ij n en Adriana Maria Jansen. 15 Johanna Jacoba, d. van Johannes Mar tin us D'egmans en Johanna Jacoba van Greuningen. Overlijden. 8 Febr. Arie Jacobus Blan saait, 65 j., echtg van Sara Wolfert 18. Adiiaan Vinke, 44 j., echtg. van Willielmina van Wijck. - Cornelia Paulina Poelman, 74 j., we.1. uit hot le huw van Jan Kusters, uit het 2e huw. van Arie Millenaar en uit het 3e huw van Adrianus de Vries. - Jan Huyssen, (wonende te Temeuzen) 61 j., echtg. van Catlina de Feijter. Gemeenteraad van Zaamslag Zitting van 14 Febiuari 1896. Voorzitter dhr. J. A. BareDdregt. Tegenwoordig alle leden en de waar- nemend Secretaris P. J. Wortman. De notulen der vorige zitting worden na lezing onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Brief van Ged. Staten dd. 25 Januari, inhoudende dat wordt toegezonden een af-chiift van eene vergunning, gegeven aan A. H. Donze c. a. tot het plaatsen van eeno 2e weegbrug aan de Griete. b. Idem houdende goedkeuring van een raadsbesluit, betreffende af- en over schrijving van posten op de begrooting van 1895. c. Idem, betreffende onderhandsche verhuring van het kantoor bij het gemeente huis. d. Idem houdende terugzending var. het. door hen goedgekeurde kohier der schoolgelden over 1896. e Idem van het door hen goedgekeurde suppletoir kohier der schoolgelden over 4e kwartaal 1895. Worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. zegt dat door hem aan de Koningin een adres is verzonden, met. verzoek te willen toestaan dat de Burge meester in eene andere gemeente wone, Temeuzen, daar in de gemeente zelve, Zaamslag geen geschikte woningen te verkrijgen zijn. Hierop verlaat de Voorz. de vergadering, het voorzitterschap op dragende aan dhr. Riemens. Uit adres was bi) den gemeenteraad teruggekomen om bericht en raad, met verzoek dat de Raad hieromtrent hare meening zoude mededeelen, en indien het verzoek moest ingewilligd worden, dagen en uren testellen, waarop de Buig«meester voor de ingezetenen in de gemeente zelf zal te spreken zijn. De heer Dekker zegt die uren zouden we stellen van 9—11 ure iederen Dinsdag en Vrijdags ook. Dhr. Van de Ree acht het wenscheljik dat een Burgemeester in de gemeente woont, dan kan hij alle dagen gesproken worden. Dhr. DekkerDat kan nog komen, maar voor 'toogenblik presenteert de ge legenheid zich niet Ik ben het anders geheel met Van de Ree eens, maar er zijn pogingen gedaan om eene woning te krijgen, doch die zijn mislukt. Dhr Geelhoedt vraagt oi er geen woningen te koop zyn. Dhr. Dekker zegt, daar heeft hij geen betrekking op. Dhr. Van de Ree denkt toch wel dat. er woningen te huur zijn ook. Dhr. Dekker zegt dat die niet naar den Burgemeester zijn genoegen zyn Dhr. Van de Ree vraagt of de gemeente daarmede maar genoegen moet nemen. Dhr. Dekker zegt dat de Burgemeester goed de helft van het gemeentehuis zou kunnen bewonen, dan bleef de raadzaal I en de secretarie nog groot genoeg, maar dan zou natuurlijk moeten verbouwd worden, anders is er voor 't oogenblik geen geschikte plaats. Dhr. Riemens Heeft een van de hh. aanmerkingen op de gestelde uren Dhr Geelhoedt zou eerst willen behandeld zien de vraag, of het al dan niet wensche- lijk wordt geacht, dat de Burgemeester binnen de gemeente woont. Eerst moet door den gemeenteraad uitgemaakt worden of er eer. woning is, en ik weet zeker, dat er woningen te koop zijn. Dhr. DekkerDat is alles goed en wel, maar we kunnen den Burgemeester toch niet gaan dwingen om eene woning te koopen, als hij daar geen lust in heeft. Dhr. GeelhoedtWij hebben met den lust van di n Burgemeester niets te maken. Ais er woningen te koop zijn, moet dan de gemeenteraad er maar genoegen mede nemen als de Burgem ester niet koopen wil? Evenwel de zaak kan niet gedwon gen worden, daarom stelt spr. voor om gunstig op het adres te adviseeren. Dhr. van de Ree M. a. w. Geelhoedt wil dan toestemmen dat de Burgemeester verlof wordt gegeven om 6 maanden in Terneuzeu te gaan wonen. Hier kan ik mij mede vereenigen, wanneer aan dat advies nog wordt toegevoegd, dat de Raad het evenwel wenschd'jk acht, dat de Burgemeester in de gemeente woont. Aldus wordt m. a. s. besloten. Dhr. Riemens (waarnemend «oorz.) vraagt of de hh. genoegen nemen met de uren, zooals daarstraks is opgegeven. Dhr. van de Ree vindt het wel een te kort bestek, maar 4 uren in de week. Dhr. DekkerOp een tijd van 4 uren kun je toch nog al wat zeggen. Dhr. van de Ree Dat is niet moeilijk als je altijd maar kunt, daarom was het zoo gemakkelijk als de Burgemeester in de gemeente woonde. Dhr. DeJfker Ja, daar moet je jezelven maar bij neerleggen. Dhr. de RuijterMaar zou er niet een paar uren hij kunnen tot 1 ure b. v. dan is het juist op den middag, dan kun nen de werkmenschen ook gaan als ze iets moeten vragen. Dhr. Dekker M. i. is het niet noodig. Dhr. GeelhoedtMaar Dekker moet altijd niet naar zichzelven rekenen, die kan altijd, maar je moet ook rekening houden met de arbeiders. Ik stel voor om het dan te bepalen van 9 12 ure. Dhr. van de Ree zegt dat er werkmen schen zijn, die om 12 ure maar eerst op het dorp komen. Dhr. van Dixhoorn zegt, dat de boeren ze dan maar een half uur vroeger moeten laten weggaan dat kan zoo wel geregeld worden. Het voorstel Geelhoedt wordt m. a. s. aangenomen. g. De voorz. stelt voor te renvoijeeren naar B. W. een adres van eenige be woners van den Reurenhoek. waarin zij den Raad verzoeken een grindbaan ot grindpad langs hunne woningen te willen doen legaen, daar zij het grootste gedeelte van het jaar in slijk en modder moeten verkeeren. Aangezien er zooveel in onze gemeente gedaan wordt, als men ziet wat op Othene gebeurd is, hopen ze dat voor hen ook wel iets zal gedaan worden en op het adres gunstig zal worden beschikt. h. Een verzoek om verbetering van het openbare voetpad door den Grooten Huijssenspolder wordt ter zijde gelegd als zijnde geschreven op ongezegeld papier. In dat verzoek werd medegedeeld dat het voetpad eigenlijk geen voetpad maar 't grootste gedeelte van 'tjaar een modder poel is, en er voor kinderen die langs dat pad dagelijks naar school moeten, er haast geen doorkomen aan is. Redenen waarom zij verzoeken aldaar een begaanbaar voet pad te maken. H. Voorstal tot yerleencn van eervol ontslag aan den heer E. H Wortman, als secretaris, gemeente - ontvanger en secretaris ontvanger van het Algem.Bur gerlijk armbestuur. B. W. stellen voor eervol ontslag te verleenen als secretaris tegen 1 April a. s. Dhr. de Kraker zou liever zien dat het ontslag gegeven werd met 1 Maart, zooals gevraagd is. De voorz.B. W. achten het beter dit te geven met 1 Apri! omdat het beter sluit met den driemaandelijkschen termijn. Dit voorstel Kraker wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de h h. Geelhoedt en van Dixhoorn. Den heer Wortman wordt dus ontslag verleend met ingang van 1 Maart a. s. Dhr. Dekker stelt nu voor, omdat de Secretaris zooveel in beterschap toeneemt,, hem geen ontslag te verleenen als gemeente ontvanger. Dhr Geelhoedt vindt dit toch gek, als het gevraagd wordt, moest het ook maar gegeven worden. Dhr. van de ReeIk dacht dat dit ontslag reeds gegeven was in de vorige vergadering. De voorz Pardon, toen is het pas meegedeeld Het voorstel van dhr. Dekker wordt tnet 6 tegen 1 stem, die van dhr. van de Ree aangenomen. Tegen 1 April e. k. wordt eervol ont slag verleend als secretaris-ontvanger van het Algem. Burgel. armbestuur. III. Bepaling van den aard en het bedrag van den borgtocht te stellen door den nieuw te benoemen ontvanger. Nu aan den ontvanger geen ontslag is verleend, wordt besloten dit punt in te trekken. IF en V. Wijziging der instructies voor secretaris en ontvanger. Behoudens eene aanmerking van dhr. van de Ree om de diensturen te regelen door den Raad worden deze zonder aanmerkingen vast gesteld. De beide voorstellen van dhr. van de Ree werden door geen der leden onder steund en daarom niet door den voorz. in behandeling gebracht. VI. Staten van ouinbare posten. Oninbaar: Schoolgelden 35.10 Hoofd, omslag 145.70 Cijnspachten 2.97 Begrafenisrechten 0,60 Hi-t is den Burgem. vreemd voorgeko men dat begrafenisrechten oninbaar zijn, daarom zal hp er met B. W over spre - ken om eene verordening in het leven te roepen, dat die rechten direct moeten worden betaald. VII. Over een bedrag van 13,80 wordt door den Raad bes -hikt te vinden in den post onvoorziene uitgaven. De voorz.: De vorige vergadf ring heeft de Raad het besluit genomen om eene oproeping te doen voor secretaris on ont vanger. Daar nu de ontvanger geen ont slag heeft verkregen, zou ik de h.h. willen vragen of nu eene oproeping moet worden gedaan, ja dan neen. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten eene oproeping te doen. Tegen stemden de Wethouders en dhr. de Kraker. De jaarwedde bedraagt 550 en de oproeping zal worden gesteld in de Ge- mei'ntestem en de Terneuzensche Courant. Een verzoek van den Gemeenteraad aan H. M. de Koningin om onteigening der gronden benoodigd voor aanleg der haven werken, wordt niet behandeld of het moest geschied zijn in gesloten zitting. De zitting weder heropend zijnde, wordt, daar niemand meer 't woord verlangd, de vergadering gesloten. Axel, 15 Februari. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt, jarige tarwe 0. a. 0. - nieuwe tarwe ƒ7.— a 7.25 rogge ƒ0.— a ƒ0—nieuwe rogge 5.- a ƒ5.10; jarige wintergerst -.a nieuwe wintergerst 6.40 a 6.60 jarige zomergerst f—a ƒ--.-; nieuwe zomergerst ƒ6.- a 6.10; haver ƒ5.— a 5.20 paarden'ooonen ƒ6.— a 6.10 groene erwten 6.— a 6.50 koolzaad r.— a -—kanariezaae a .-,vlas (per - a c) - a Boter 1.05. Eieren f 3.60. Hulst, 17 Feb Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe J 7, Rogge ƒ5,-, Wintergerst 6, - Zomergerst 5.00, Haver 4,- Erwten ƒ6. Paarden boon en ƒ6,-, Duiven boonen 7,—, Witteboonen 11,-, Bminebounen 10, -, Boekweit f - Lijnzaad -,-, Aardappels 0, Koolzaad per zak van 106 liters - Boter per kilo ƒ0,90, Eieron per 20 stuks 0,80. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 40 stuks hoornvee 32 varkens verkocht 21 19 00 konijnen verkocht 00. Gent, 14 Feb. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in tranken en pei 100 kilo Tarwe 16,25 rogge 11 25, gerst 15.- haver 16, tot 17. koolzaad 25, lijnzaad 22 tot 23, lijnzaadkoeken 16 tot 17, kool zaadkoeken 11 tot 12. Boter per kilo 2,— fr. tot 2,15 fr. ■Eieren, de 26, 2.00 fr. tot 0,00 fr. Veemarkt van heden. Goede stalbees ten 1,30 tot 1 50, varkens levend ge wogen 62 tot 74 c. V Zeer voorspoedig bevallen van eene dochter J. J. DREGMANS Van Greuningen. Axel 15 Febr. 1896.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3