n TWEE BRUIDEN. No. 993. Woensdag 19 Februari 1896. 11' Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAfl, AXEL. Buitenland. 82 FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER A.dvertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het schijnt dat de heer De Burlet, die tot herstei van gezondheid nog steeds in het Zuiden van Frankrijk zich bevindt niet meer aan het hoofd van het tegen woordig Belgisch kabinet zal optreden. Als zijn opvolger aan het departement van Builenlandsehe zaken noemt men den hertog d'Ursel of den senator Des camps-David. Premier wordt dan de heer Vanden- peereboom Een prettige familie-partij schijnt de bruiloft van prinses Henriette van Belgie en prins Emanuel niet te zgn geweest. Reeds te voren werd medegedeeld, dat verscheidene Fransche verwanten van den bruidegom, een prins van Orleans, niet kwamen, omdat zij de Duitsche bloedverwanten der familie van den graaf van Vlaanderen, de Hohenzollerns, niet wilden ontmoeten. Iemand, die de feesten bijwoonde, meldt dat het er ijs koud toeging de FraDschen spraken niet met de Duitschers en omgekeerd. Hoewel men hierbij vermoedelijk alleen te doen heeft met praatjes van sensatie zuchtige nieuwtjesjagers mogen, in ver band met hetgeen thans in Frankrijk voorvalt, niet onopgemerkt blijveu gerucn ten, dezer dagen te Brussel en Parijs loopende over een complot, dat tegen de republiek zou gesmeed zijn. Niet meer of minder zouden de twee pretendenten naar den Franschen troon aan het samen zweren zijn gegaan te Brussel. In den loop der vorige maand zou prins Victor Bonaparte een samenkomst hebben gehad Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DüITSCH VERTAALD DOOR AHnsr A De kleine kapel was nu schoon en fees telijk versierd, Leo gaf juist nog bevel, de vensfers, die sedert jaren gesloten ge weest waren en waarvan het eene uitzag op het laatste stuk van den door hekwerk omsloten hof, het andere echter op een steenachtige steil afhangende helling, te openen om warme versche lucht binnen te laten, toen hij bij het voortgaan een man bemerkte, die half nederig, halt loerend in de deur der kapel stond en zijn scherpe blikken nieuwsgierig liet rondgaan. De vreemdeling, die tot lagen stand scheen te behooren, was goed en in het nieow gekleed, maar de uitdrukking van zijn rood gelaat en het grijnzen van zijn breeden mond had, vooral bij de reeds ingetreden schemering iels zoo verdachts dat Katharina bijna verschrikt zich tegen haar tuan aandrong. Wal wilt ge Wier. zoekt ge vroeg Leo eenigszins verstoor! iver het zacht met den hertog van Orleansbeide jongelieden zouden elkander hebben over tuigd van de noodzakelijkheid om den heer Faure tot beengaan te dwingen tegelijkertijd wilden zij dan de republiek es camoteeren. Het ging in één moeite door. Of zij ook afspraken, wie dan als Fi ankrijk's regeerder zou optreden, prins Victor of de hertog, wordt er niet bjj verhaald. Dit is wel jammervoor de vollodigheid van het vertelseltje. Onnoodig te verzekeren dat niemand ernstig gelooft aan het samen complot teeren der beide jo'gelieden. Dat ieder voor zich gei eed staat naar Parijs te snellen, ais Frankrijk roept, dit is natuurlijk een ander geval, maar vooi- loopig heeft net daarmede den tijd. Ten overvloede laat prins Victor tegen spreken, dat bij een samenkomst met den hertog van Orleans had. Aan de leden der Fransche kamer is het ontwerp der begrooting voor 1897 rondgedeeld, waarin de ontvangsten op 3,392,554,662 eii de uitgaven op 3,392,227,309 francs geraamd zijn. Een der Iersche (eden stelde deze week :n het Britsche lagerhuis aan de regeering ten voorbeeld de grootmoedigheid, waar mede president Kruger zijn Er.gelsche gevangenen had uitgeleverd. De spreker vergeleek daarmede de wijze, waarop Engeland Iersche gevangenen behandelde- In de zitting van Vrijdag drong de Ier Hariington bij de regeering aan op los lating der Iersche politieke gevangenen. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde dat de dynamietmannen geen politieke gevangenen zijn en dat hij ze niet ontgdig op vrije voeten kanstellen. binnensluipen, dat zijn vrouw verschrikt had. Ik zoek een mijner vroegere krijgskame- raden, tegelijkertijd mijn landsman, een zekere Müller, hernam de man dri. st. Hij noemde zich eens een tijdlang Vou Roda, als ge hem soms beter kent onder dien naam. Ieder noemt hem natuurlijk zooals hem dat het best voegt. Nu, dien Miiller zou ik voor zijn vertrek nog wel eens willen spreken. Leo's gelaat was rood van toorn gewor denhij geloofde den onbeschaamden vrager te herkennen naar de veelvuldige beschrijvingen, maar hij wilde eerst zeker zijn var. zijn zaak en vroeg zoo bedaard mogelijk Uw naam is Nortel Om u te dienen, antwoordde deze, ik ben een tamelijk goed vriend van mijnheer Müll-r. Onbeschaamde kerel, viel Leo uit, hoe durft ge het wagen, hier op mijn kasteel zoo stoutmoedig up te treden Ds heer Müller heeit noch u aan te hooren, noch met u te spreken, maar het gei echt kon wel eens iets met u te maken hebben, als ge niet dadelijk heengaat. Wat ik u verzoeken mag, hernam Nortel gekienkt, zie toe met wien ge spreekt, heer graafik heb mij nog niet aan be driegerijen schuldig gemaakt. In uw kasteel wil ik ook niets, ik wil alleen afscheid nemen van Müller, van wien men mij in Bainrode zeide, dat hij zich hier bevond. Ik wil den venen weg uit de stad niet In de Gazette de France protesteert hertog van Parma tegen het manifest van zijn schoonzoon, vorst Ferdinand, in zake de herdooping van prins Boris. De hertog verklaart al het mogelijke te heb ben gedaan om deze apostasie te verhin deren. Hjj had nooit gedacht dat deze smartelijke gebeurtenis zou kunnen plaats vinden, daai hij voldoende waarborgen bezat, die deze mogelijkheid buitensloten. Jacohsohn, vroeger tolk bij het Russisch gezantschap te Boekarest en die indertijd de bekende gestolen documenten over Rusland's intriges in de Balkanstaten aan Stamboeloff verkocht, is te Belgrado aangehouden. Hjj zal aan de Russische regeering worden uitgeleverd. De plechtige zalving san prins Boris, waarmede hij in den schoot der Grieksch katholieke kerk is opgenomen, geschiedde Vrijdag door den Boelgaarschen exarch in de kathedraal te Sofia. De Russische generaal Golenisjif Koetoezof vertegen woordigde den czaar als peet. Verder waren aanwezig twee buitengewone ge zanten van den sultan en buitengewone vertegenwoordigers van Frankrijk Griekenland en Servie. Na den dienst werd een wapenschou wing gehouden. Vorst Ferdinand ver leende aan generaal Golenisjtjif Koetoezof bet grootkruis der Alexander-orde. Na langen tijd hooit men weder iets over de positie der Italianen in Tigre. Het kamp van Ras Makonnen bevindt zich op 7 kilom. afstand van de Italiaan- sche voorposten. Dit kamp is opgeslagen op de Zuidzijde van den berg Tilliie. Op een half uur afstands ongeveer tevergeefs gemaakt hebben wanneer men zooveel met iemand heeft doorleefd als met Müller, dan wi! men zoo iemand ten minste nog wel eens vaarwel zeggen, 'k Heb lang genoeg geduldig toegezien, hoe hij den grooten heer speelde, ik heb er geen schuld aan, dat de hoogmoed van zijn jongen de geschiedenis heeft uitge bracht het is dus wel niet meer dan billijk, dat hij mij nu, daar ik door zijne streken ook in moeiljjkheid gekomen en daardoor zonder werk ben, een ondersteuning geeft, ik weet het, hij kan dat, zijn schoon dochter heett geld. De deur uit, uit mijn oogen, wanneer gij geen kennis wilt maken met het gerecht, dat ongeoorloofde geldafperingen weet te siraffen, ging Leo voort. Als ik u morgen nog in het dorp vind, of zelfs in de nabij heid, dan zal ik aangifte doen van uwe brutaliteiten. En nu, maak u voort, ik zal er voor zorgen, dat gjj den heer Müller niet spreekt. Nortel wierp hem een boosaardigen blik toe, Katharina verschrok bijna daarvan, maar toen trou hji zich, zonder antwoord tegeveD, rnet schu we krampachtige beweging terug en verdween in de lange gang. die uit den zijvleugel naar den tuin leidde. Is. hij wel heen? vroeg Katharina eenig3zins angstig. Natuurlijk, hei nam Leo, hij zal zich, na datgene wat ik hem gezegd heb, hier niet langer ophouden dan rjoodig is. Ik geioof zelfs, dat hjj u angstig heeft gemaakt staat Menelik met zijn leger. In den Oranje-Vrijstaat en in Natal schijnt ongerustheid te bestaan over de verdere onderhandelingen tusschen Enge land en Transvaal. Volgens een telegram uit Bloemfontein heersebt aldaar teleurstelling over Kruger's antwoord aan Chamberlain, die als uiterst ongeschikt beschouwd wordt om tot ver zoening te leiden. Naar de te Pietermaritzburg verschij nende Aatal Advertiser meent, maakt Kruger's antwoord den toestand hachelij ker. Slechts een wonder kan nu vijan delijkheden tusschen Engeland en Trans vaal beletten. Ieder hoopt hartelijk dat deze vermeden zullen worden, maar liet antwoord van Kruger heeft den toestand tot op den rand van den argrond gebracht. De Hollanders zouden wanhopige pogingen doen om Kruger te weerhouden van naar Engeland te gaan. Behalve een nieuw overwinningsbericht wordt uit Madrid over Cuba gemeld, dat generaal Weyler aan alle ingezetenen heeft bevolen zich binnen de steden en dorpen te begeven op straffe van als rebellen te worden gearresteerd. Deze maatregel is genomen om de spionnage tegen te gaan. De generaal zal nog verdere gestrenge besluiten uitvaardigen. Het geiucht loopt dat het hoofd der opstandelingen Maceo een poging zou wagen om zich naar Florida in te schepen. Slechte berichten van Cuba. Generaal Weyler heeft aan een journalist verklaard dat de toestand op Cuba slecht is. Hij vond alios in volkomen ontreddering, den vijand op 15 kilometer afstands van de hoofdstad. Doortastend en snel han- met zjjn onbeschaamdheid Kom nu mede, ons werk is gedaan, het is niet meer dan billijk, dat wij nu na het werk en de moeite van den dag den schoonen avond buiten met onze vrienden doorbrengen. Het was geen weemoedig gevoel, het was een dankbare ontroering, waarmede Felicita hare vriendin ten laatsten male den nachtkus gaf. Zij had hier zooveel liefde en geduld ondervonden, zulk een trouwe onvermoeide zorg, dat de gedachte daaraan haar vroolijk maakte in weerwil der scheiding. Het afscheid van het vaderlijk huis, waar voor haar waarlijk niet veel vreugde had gebloeid, was reeds genomen, ook het zwaardere van Barnrode, dat acht dagen geleden verkocht was en van welks opbrengst zjj daar ginds over de zee een nieuw tehuis wilde stichten, dat den ouden geliefden naam voeren zou. Vrouw Lehne, de oude trouwe huishoudster, zou bij Katharina gaan wonen Felicita had gedacht aan allen, die haar vriendschap hadden getoond. Alleen haar vadir bleef eenzaam, iu weerwil der gade, die hem ter zijde stond. En die gedachte wierp de eenige schaduw over haar geluk, die de heer Gerland zocht te verdrijven door zijn vroolijken lach. Den anderen morgen, op den feestdag, toen nog niemand der heeren of dames was opgestaan, behalve de heer Gerland, die zijn gewone wandeling maakte, werd Leo gewekt door den bediende Anton, die met eenigen haast uitriepHeer graaf,

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1