Landbouw Rechtszaken. Ucmcngri Nieuws. Dinsdag werd te Goes eene vergade ring gehouden van de afdeeling Zeeland van het Nederlandscb Paardenstamboek, onder voorzitterschap van den heer F. Hombach. Uit het verslag der afdeeling bleek, dat het aantal leden iets vermin derd was, en op 1 Januari jl. 428 be droeg. Alle, ten voiige jare aangeboden paarden, zijnde 7 hengsten en 54 mer- riën, waren in het stamboek ingeschre ven. Als plaats voor de volgende algte- meene vergadering werd Hulst aange wezen die vergadering zal daar gehouden worden tegelijk met de tentoonstelling der Zeeuwsche maatschappij van land bouw. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren J. J. van Weel, van Wolférts- dijk, en T. J. Voorbeijtel van Ritthem, en als plaatsvervangers de heeren L. J. Dorst, van Stavenisse, en J. Oele van Kapelle. Omtrent het voorstel van kapitein Punt oin het splitsen in twee deelen, nl. koud en warm bloed, in plaats van de thans gebruikelijke splitsing in in- landsch en gekruist of vreerad slag, werd na breedvoerige discussie, de conclusie genomen dat, waar het stamboek als het ware moet zijn het adresboek voor den koopman, de voorgestelde splitsing geen doel zou hebben, en dat het daarom de voorkeur verdient de paarden te rang schikken naar hun soort in zware en lichte, of in landbouw- en rijtuigpaarden, en [«aarden voor gemengd gebruik. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten aan net hcofdbestuui kennis te geven, dat de noodzakelijkheid van het voorstel-Punt niet door de vergadering werd ingezien. De vraag: Is het gewenscht dat het Rijk hengsten aankoopt en stationeert*, werd ontkennend beantwoord, omdat men vreesde dat dan de paardenfokkerij te veel dienstbaar zou gemaakt worden aan de behoeften voor het leger, wat ten nadeele van don landbouw zou zijn. Maar de vraag „Is h9t verkieslijk dat het Rijk afziet van het geven van kleine subsidiën, waardoor wel goede, maar geen uitmuntende hengsten worden in gevoerd, en als nu het particulier initia tief krachtig steunt door het geven van bijdragen van 70 a 90 pet. der koopsom?" werd bevestigend beantwoord, onder voor behoud dat de nu reeds toegekend wor dende subsidie geen verandering onderga. Het Rijk moet echter in geen geval aangeven in welke richting moet gefokt worden. Als middelen om de belangstelling voor net N. P. S. te vorhoogen, werden aangegevenhet houden van lezingen over de vereeniging, bij voorkeur op vergaderingen der Zeeuwsche maatschappij van landbouw, met daaraan verbonden tentoonstellingen voorts het zenden van circulaires met uitnoodiging om als lid of donateur toe te treden, aan grondeigenaren buiten Zeeland (inzonder heid voor de Belgische. die wel in al de lusten, maar niet in de lasten der Ne- derlandsche grondbezitters deelen.) Onder de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering in 1896 werd misschien haar tijd haar zou vei oorloven, een zoo feestelijke gebeurtenis te verheer lijken door hare tegenwoordigheid. Katha- rina troostte zich, toen zij zag, dat de tevredenheid van haar man niet meer leed onder de liefdeloosheid van zijn moeder en terwijl zjj in Felicita een veel liever peettante gevonden had en van bruiloft en doopen een dubbel feest maakte, werd deze laatste dag van hun samenzijn tegelijk met heldere lachpnde kleuren voor altijd in bare herinnering opgeteekend en deed haar de smart vergeten, die anders een afscheid met zich brengi. (Wordt vervolgd opgenomen Het is wenschelijk dat over het N. P. S. door daartoe bekwame sprekers lezingen worden gehouden.*. De rekening over 1895 werd goedge keurd in ontvangst op 1480.34 in uit gaaf op 989,6ö1/2 en derhalve met een batig slot van 490.681/2 en de begroo ting voor 1896 werd vastgesteld op 1290,6s112 in ontvangst en uitgaaf, met een post van onvoorzien ad /329,681/2. Nadat nog de wenschelijkheid was betoogd, dat zoo raogolijk voortaan ook paardenkeuringen zullen gehouden wor den te Krabbendijke en te Terneuzen, werd de vergadering gesloten. N, R. Ct. WEL, den 14 Februari 1896. Gisteren werd vanwege de Oudgere formeerde gemeente alhier aanbesteed eenige herstellingen aan bet. kerkgebouw in de Lange weststraat. Ingeschreven werd door de volgende, allen te Axel wonende heerenF. van Tatenhove 607, F. Deij 580, A. A. Slijpen 573, H. van Luijk 570, J. van Hoeve f 5,60, J. Verijzer 560, C. van den Broeke 550, A. J. Cornelisse 550, H. Mangold ƒ549, J. Smies ƒ548, A. de Jonge f 546 en J. K. Vink ƒ544. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Aan de rijksnormaallessen alhier wordt met ingang van 1 April a. s. een tweejarige voorbereidende cursus toege voegd Bij den voorbereidenden cursus zijn benoemd de heeren C. Dijkwei, M. L. van Vessem, H. M. Verbruggen, B. vaD Ruijven, allen alhier, en H. R. Karstei te Zuiddorpe, en tot onderwijzeresmej. E. J. P. Eijke te Terneuzen. Deze week zijn bij den landbouwer P. van Fraaijeihove in den Kapeilepol der onder deze gemeente 44 kippen ge stolen. Bij den landbouwer Corn. Dekker onder Zaamslag is reeds om half acht 's avonds op de kippendieven geschoten. Dat volkje wordt brutaal, men kan het merken, dat het veesmokkelen heeft opgehouden. Bij beschikking van den minister van financien is de benoeming van A. Tecrink, kommies 2e kl. te Winterswijk, tot kommiesontvanger te Koewacht in getrokken, op verzoek, en is tevens be noemd tot kom miesontvanger te Koewacht B. H. Mars, thans kommies der 2e klasse te Zweelo. Een baldadige sloeg Dinsdagnacht b(j den herbergier K. S. te Koewacht met een stok een zevental vensterruiten stuk. Op het gerinkel der glasscherven sprong •S. uit zijn bed om zoo mogelijk den dader te vatten, maar deze was natuurlijk niet meer te zien. Predikbeurten te Axel. Zondag 16 Februari 1896. Ned. Herv. Gemeente. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorin. 97« ure Nam. 2 ure Voorin. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B. Ds. A. Doom. Ds. A. Doorn. Ds. "W. Vrolijk, van Zaamslag. Leeskerk. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. ZittiDg van 14 Februari 1896. B. P., 17 jaar oud, zonder beroep te Hoek, is wegens strooperij vrijgesproken. A. G. D. P. v. A., 18 iaar oud, werk man te Ter Neuzen, is wegens mishan deling veroord. tot 5 of 5 dagen, C. H., 62 jaar oud, arbeider te Bosch- kapelle, is wegens mishandeling vrijge sproken Men schrijft aan de Goesche Crt. De gerechtelijke statistiek laat veel van zich hooren in 'l begin van '96. Het telkaarten-systeem is uitgebreid; de ge meente-ontvangers dienen iedere maand aan de ambtenaren van bet openbaar ministerie bij de rechtbank of het kanton gerecht opgave te doen van de hun ge dane betalingen van kosten door bij bestek veroordeelden. Aangezien zoo iets in kleine gemeenten nooit voorkomt, zullen de ambtenaren een groot aantal blanco staten 's maandelijks ontvangen, wat den papierrommel zal vermeerderen. Ook moeten zij, die processen vei baal opmaken, voortaan het geboortejaar en dag van de verdachten opgeven en mogen dus niel meer volstaan met de opgave van den leeftijd. En eindelijk - en dit is het prettigste van alle drie moeten de bijnamen of valsche namen van ver dachten in de verbalen voorkomen. Tot welke grappige tooneelen deze be paling op de openbare zittingen aanleiding kan geven, diene het volgende voorbeeld. Acht jongelui hebben in zekere gemeente straatschenderij bedreven en burengerucht gemaakt. Alle acht zijn ze en bloc geverbaliseerd en aangezien de jongelui zeer blijgeestig zijn, hebben -zes van de acht een bijnaam, en liefst een zeer sprekenden en dwazen, want vooral op de dorpen houdt men van zoo iets. De veldwachter moet nu in alle gestrengheid het verbaal maken, maar raakt de kluts kwijt door de blijgeestigheid. „Heden den zooveelsten zag ik, A. Z. veldwachter alhier, Q. P. geboren den, bijgenaamd den zwabber, J. L bijgenaamd de koekoek K T. bijgenaamd den rooien, B. A. bij genaamd den elastieken, enz. enz. straat schenderij." Men begrijpt tot welk eene hilariteit de voorlezing van zulk een ver baal op de openbare teiechtzitting aan leiding moet geven. Voor dé statistiek zal de vermelding der bijnamen van on berekenbaar nut zijn; wij stellen ons dit ten minste met genoegen voor. Op de tramlijn Heeren veen-Corro dijk geraakte Zondagmiddag een driejarig meisje met den rechterarm onder de machine, zoodat dit lichaamsdeel geheel verbrijzeld werd. De arm is afgezet moeten worden. Te Soest kwamen Zondag twee boerenknechts uit Amersfoort en geraakten al spoedig in strijd met eenige boeren, dio het niet goed konden verkroppen, dat twee vreemdelingen hun schoonen kwa men ontfutselen. De Amersfoorters kregen heel wat klappen en moesten het terrein ruimen. Later op den avond geraakten zij weer slaags en toen werden de messen ge trokken met het ontzettend gevolg, dat een der Soesters de hals letterlijk werd afgesneden en zijn kameraad zwaar ge wond werd. Op 1 Februari j.l. ontbraken bij 't wapen der infanterie 347 korporaals, terwijl 134 onderofficieren, met inbegrip van 96 sergeantstitulair, overcompleet waren. Voorts bevinden er zich onder de korporaals 216, die voldoende hebben voor sergeant of fourier, doch die wegens voormeld oveicompleet niet voor bevor dering in aanmerking kunnen komen. Te Breda was een arbeider uit Prinsenhage bezig boomen te rooien in een tuin, toen de te vellen boom plotseling viel en op den arbeider terechtkwam een dokter, dadelijk aanwezig, kon slechts den dood van den man constateeren. Te Rotterdam ontving een jongge huwd paar, dat op ds tweede verdieping van een huis aan de West Kruiskade woond6, telkens dreigbrieven dat de woning zou worden in brand gestoken, terwijl de vorige week op een nacht het dak van het huis met petroleum was besmeerd. Het paartje was toen zoo verstandig te verhuizen. Aan den Hoek van Holland schijnt men niet te mogen bouwen. Er heerscht daardoor woningnood. Hoe sommigen daar gehuisvest zijn blijkt wel uit de volgende «taaltjes In e m gedeelte, van een wagen schuur, niet groot-er dan 3 meter in het vierkant, woont een gezin "au 12 personen. Dit ellendig verblijf ontvangt slechts licht uit een raampje omstreeks Ier grootte van een gewone glasruit, en iucht alleen wan neer men de deur openzet. Een jongeling, lijdende aan eene ongeneeslijke kwaal, ligt iu dat verblijf ziek te bed. Door een ander gezin van 4 personen wordt een kelder bt-woond, een kille, vochtige ruimte, onbereikbaar voor de stralen der zon. Weer een ander gezin van 4 personen, dat spoedig staat vermeerderd te worden, bewoond een krot, onder den naam »de roef' bekend, dat men niet dan gebogen kan binnentreden en waar men, binnen zijnde, verplicht is te gaan zitten, omdat men anders in gebogen houding zou moeten blijven staan. En deze staaltjes staan niet alleen. Te Berlijn is een bekend zang onderwijzer Graziani, die zijn leerlingen in de hoogste kringen telde, wegens op lichterij in hechtenis genomen. Vroeger woonde hij te Weenen, dat bij verstandig vond tijdig te verlaten wegens de vele klachten, eveneens wegensoplicbterjjtegen hem ingebracht. Dinsdagavond is te Eist door een landlooper een revolverschot gelost op een landbouwer, omdat deze geweigerd had den aanvaller 200 te geven. De landbouwer is aan het achterhoofd en wel ernstig maar niet doodelijk gewond. De dader werd gearresteerd. In Galicië, te Wieliczca. ligt in de zoutmijnen een onderaardsch stadje van meer dan 1000 inwoners. Op zeer groote diepte strekken zich galerijen uit over 82 kilometer. Daar hebben de mijnwerkers hunne woningen, hun raad huis. conversatiezalen en een schouwburg gebouw. De ruime straten en pleinen zijn electrisch verlicht. Men vindt er families, waarvan verscheiden generalie's niet boven aarde zijn geweest. De kleine kerk met hare standbeelden is een merk waardig stuk bouwkunst. De inwoners zijn vreedzaam en gelukkig en bereiken een boegen ouderdom. Aldus bericht het Journal cChygïène. Het duurste paardentuig ter wereld moet in het bezit van den jongen Khedive van Egypte wezen. Dat tuig voor een vierspan van zwart leder met gouden versierselen, heeft de som van 28000 gekost. Het kon wei minder. De president van den gemeenteraad in Sagan, Duitschland, een zekere heer König, heeft in de laatste zitting, de volgende verklaring voorgelezen De meester schilder" König is benoemd tot ridder 4e klasse der kroonorde. Hjj heeft dezeonderscheiding moeten weigeren omdat bij. lid van den raad sedert 45 jaar, bovendien voorzitter sedert 30 jaar en ook eereburger der stad, niet geplaatst wil worden onder een ambtenaar van den zevenden rangen verder, omdat het koninklijk besluit hem „meester schiider" noemt terwijl hij rentenier is. De gemeenteraad bracht zijn onzelf- zuchtigen voorzitter, die geen eeibejag kent, eeD warme hulde. Te Joure zijn bij nacht baldadig heden gepleegd, die getuigen van ver eende krachten" en het bewijs leveren dat de plegers ervan niet tegen zwaar werk opzien. Een ijzeren sloep ward uit het water gehaald en gedragen op de stoep vau het hotel „Het Tolhuis," 6en groote zeilboot was met den steven op een ander schip getrokken. Op nog een ander schip had men een jjsslede in den mast gehescheD Hel dorpje Passaigue in het Fran sche departement Tarn-et-Garonne is Zaterdagnacht oen prooi der vlammen geworden. Binnen korten tijd waren 21 huizen een puinhoop. De verliezen worden op 80.000 fres geschat. Verscheidene gezinnen zijn zonder dak. Een man werd opgesloten in de gevangenis van Dembasie, een gemeente nabij Nancy; hij bleef daar een volle week, zonder eton of drinken. Door een

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2