TWEE BRUIDEN. 11e Jaarg. i\o. 992. Zaterdag 15 Februari Ï806. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. si FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie' n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Maandag morgen hielden de socialis tische afgevaardigden en senatoren en de leden van den Algemeenen raad der Arboiderspartij een bijeenkomst te Bi ussel ter beraadslaging over het rapport der afgevaardigden, die met de radicalen onderhandelden over een samengaan dei- beide partijen bij de aanstaande verkie zingen. Een besluit werd niet genomen. Over acht dagen komt men opnieuw bijeen. Een motie weid aangenomen, verkla rend dat geen alliantie mogelijk was met een democratische partij, die weigerde het algemeen kiesrecht vooi gemeente, provincie en kamer bovenaan op het verkiezingsprogram te schrijven. Omtrent de plannen van Menelik ver nam men onlangs, dat hij zich in Axum op korten afstaud van Adoea wilde laten kronen om daarop naar zijn hoofdstad terug te keeren. Ot hij. dit voornemen heeft opgegeven, weet men niet. Ook hieromtrent ontving men geenerlei be richten. Volgens de Opione had koningin Taitoe aan genei aal Baratierie schriftelijk verzocht naar het kamp der Shoanen te Komen, ten einde over den vrede te onderhandelen. Commandant Salza, chef van den gene- ïalen staf, werd afgevaardigd. Langzaam, maar zonder oponthoud marcheerde het leger der Sbonanen voor waarts, vast besloten tot het hart van Tigre door te dringen. In verband met de bewegingen van het vijandelijk leger had generaal Baratierie verscheidene af- deelingen in de richting van A don naar Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DüITSCH VERTAALD DOOR Altfur A Het huwelijk in de residentie te laten voltrekken, zou onder de tegenwoordige omstandigheden pijnlijk geweest zijn vooi het bruidspaar zelf, al zou ook de verbazing en het gepraat der wereld niet zoo luide geklonken hebben als vroegermen was sedert eenige jaren van zooveel buitenge woons gevend betreffende de Gerlandsche familie en die van den minister van oorlog, dat dit huwelijk beschouwd werd bijna als iets natuurlijks. Barnrode, zoo nabij het Ursulinenklooster, wekte eveneens droeve herinneringen op en onaangename verhou dingen, des te meer, daar de kapelaan, die wil gerekend had op een verschuiving, maar niet op een vernietiging van al zijn plannen, aan de plechtigheid zijn zegen tegenwoordigheid ontzegde. Hij ware wellicht te overreden geweest, als Felicita aan het klooster als aandenken of zoen offer ten minste hare rjjke bezitting had gelaten. Maar deze nam nu andere heilige plichten op zich, zij had het plan, ipet Asmara gezonden, om de torten op die route te versterken, vooral het fort van Adi Ugri, nabij Godofelassi gelegen, halverwege Adoea en Asmara. Diepen indruk is te Rome gemaakt door een brief van den Afrikaansohen correspondent van den officieusen Don Marziovolgens welken generaal Baratieri had verklaard, dat de regeering alleen verantwoordelijk is voor de tegenwoordige campagne, want zij had hem op soldaten en kanonnen beknibbeld »Ik moest om versterkingen bedelen", moet de generaal hebben gezegd. »Ik had alles voorzien." »A!s de veldtocht is geëindigd, ver volgde hij, trek ik mij als kluizenaar aan het meer van Como terugik zal altijd vrienden ontvangen, mits zij nooit spreken van politiek, en nog veel minder van Afrika. Ik zelt, ik begin ook een anti Afrikanist te worden." De Don Marziodezen brief besprekend vraagt meerder licht over deze uitlatingen van den bevelvoerenden generaal, daar de regeering altijd het tegendeel heeft verzekerd. Het blad vergelijkt de tegen woordige verklaringen van generaal Barietieri en vindt ze verdacht. Naar de Don Chisciotle beweert, kan er geeneriei twijfel bestaan, of de mede- deelingen zijn juisthij noemt de taal van den bevelhebber zonderling en oor deelt, dat een generaal, die, tegenover den vijand staande, zich aldus over de regeering van zijn land uitlaat, geen oogenblik langer mag geduld worden. In de couloirs van Montecitono liep het gerucht dat Crispi onmiddelijk na het verschijnen van den brief in den haar vermogen den geliefde en zijne ouders een nieuw tehuis te stichten en de zorg te bannen van hunnen drempelzij kon niet gelooven, dat een offer, hetwelk hare gelietden beroofde, Gode aangenaam zou kunnen zijn. En het eeue dat Hem lief is, een vroom en dankbaar hart, dat wilde zij morgen nederleggen op het altaar. Wel had de kapelaan daartegen veel in te brengen gehad, maar al zijn redeneeringen hielpen niets bij Kathanna's rustige be daardheid, wier verstand steeds een stem had bij haar hart Felicita had haar Ijvenlang altijd haar gevoel gevolgd en dit gevoel verwierp de voorslagen van den kapelaan, zonder die zelfs te overwegen. Zij had zich even lijdelijk overgegeven aan het ongeluk als aan de vreugd, zij wilde geleid zijn en gevoerd en nu wa3 het de geliefde, die vriend, steun en raad gever voor haar werd. De haast, waarmede men het huwelijk wilde voltrekken, gat geen tijd stappen te doen bij een ander katholiek geestelijke, om een inzegening te verkrijgen. Felicita vergenoegde zich dus op aanraden van haren vader en haren geliefde met de inzegening van een protestantscb huwelijk, daar zij toch wist, dat Go l de gelolte van een minnend hart overal hoort. Zoo vinden wij dan het bruiloft.sgezel- schap in Sturzach op het groote bloemen Ier ras veieenigd; de heer Gerland, die zeer vergenoegd naar Felicita ziet, welke van hare zijde in den aanblik van den Don Marzio aan Baralieri heeft geseind »Spreek het tegen of weet wat u te doen staat. Reeds worden twee interpellaties over deze zaak aangekondigd, altijd te houden zoodra het den heer Crispi goed dunkt bet parlement bijeen te roepen. Overigens heeft generaal Baratieri reeds maatregelen genomen tegen verdere journalistische onbescheidenheden te zijnen koste hij liet een paar dagblad correspondenten uit het kamp zetten nog maar drie zijn aldaar achterg9ble ven, waarschijnlijk heeft hij van dezen minder te duchten. Generaal Weyler is te Hcvana aan gekomen en schitterend ontvangen. In zijne aanspraak tot de overheden, zeide de generaal, dat hem edelmoedige gevoe lens bezielden dat hi] lankmoedig zou zijn, indien het met zijn plicht vereenig baar wasdat hij den oorlog ten einde wil brengen en geen politieke onderschei ding zcu maken zoolang de oorlog duurde; dat er op Cuba twee partijen waien, Spanjaarden en separatisten dat hij met welwillendheid alle klachten aanhooren en de strikste rechtvaardigheid al zijne daden besturen zou. De rede maakte een goeden indruk. Te Parijs betwijfelt men de waarheid een6v depêche, die uit Madagaskar over Sint Mauritus aldaar is aangekomen, meldende, dat te Antanarivo het einde van Januari eene samenzwering heeft plaats gehad, die op bloedige wijze door de Franschen mobst onderdrukt worden. De andere berichten uit Madagascar, na 14 Januari ontvangen, melden niets van dien aard. geliefde het nabijzijnd uur der scheiding vergeet, het uur, dat haren vader zoo eenzaam zal maken. Mevrouw Gerland is niet medegekomenonpasselijkheid, wellicht ook een beschamend gevoel, waaraan zjj zich niet onttrekken kan tegenover Alex ander, met wiens geluk en eer zij tweemaal zoo schandelijk had gespeeld, had haar weerhouden. Maar de minister van oorlog, die zeer oud geworden is en zeer stil, zit in de schaduw der groote lindeboomen, die het terras overschaduwen, zijn hand rust in die zijner gade, hij heeft nu, eerst nu in dezen tijd gezien, welk een schat er verborgen is in de liefde eener vrouw. Maar hoe ernstig ook zijn gelaat is, de humor van den opperhoutvester, zijn onbedwingbare scherts, zijn hartelijke lach tooveren toch nu en dan een vroolijker uitdrukking, zelfs wel eens een lachje op zijn streng gelaat. De opperhoutvester hoeft men zelden zoo goedgeluimd gezien en bij Katharina en Leo's afwezigheid speelt hij den vriendelijken gastheer. Want Katharina heeft de handen vol en Leo helpt haar in het rangschikken. Zij zijn juist bezig, de kleine huiskapel te sieren, de broeikassen en de bloementuin zijn geheel geplunderd en Katharina draagt zelf zwaar zilver kerkgerief aan en laat kaarsen opsteken op de ontzaglijke kan selaars. Felicita is gewend aan kerkelijke pracht, zeide zij, die mag zij niet missen, wij kunnen dat evengoed als de nonnen en Het valt niet tegen te spreken, voor hen die hoopten bij de Transvaal-kwestie in troebel water te visschen, baar1" een bittere teleurstelling president Krugei's besluit, om Chamberlains uitnoodiging naar Engeland te komen aan te nemen. Vooi allen, die dachten dat de jongste gebeurtenissen in Zuid-Afrika een breuk zouden veroorzaken tusschen Engeland en Transvaal maakt dit geval een streep door de rekening. Vooral te Berlijn toont men zich over deze plannen van Oom Paul weinig gesticht, die aldus met daden schijnt te willen bevestigen, wat zijn regeering reeds officieus in woorden liet verklaren, dat zij niet naar de beschei miog van eenige mogendheden dingt en ver langt op goeden voet met Engeland te blijven. Als eenige voorwaarde voor zijn komst stelt president Kiuger, behalve de goed keuring van den Volksraad, dat de punten, met de Engelsche regeering te behaudelen, vooraf duidelijk worden omschreven. Een hoofdinspecteur van politie, ver gezeld van een hooggeplaatst ambtenaar bij het Britsch ministerie van koloniën, is Zondag uit Londen naar Brindisi ver trokken met verzegelde orders. Men ver moedt dat deze de bevelen tot inhechte nisneming inhouden tegen Jameson en de andere aanvoerders van diens corps en dat die bevelen op Malta zullen wor den ten uitvoer gelegd, waar het trans- sportschip, dat Jameson en de zijnen overbrengt en dat Maandag te Suez aan kwam, eerstdaags verwaebt wordt. mijn wereldlijk bruiloftsfeest zal niet minder schoon en heilig zijn, als hun hemelsch God openbaart zich in lielde even heerlijk als in het geloof, dat weet ik het beste. Nn kust Leo haar op de frissche roode lippen en ziju schitterende oogen geven haar gelijk. Zij echter maakt zich los van heui, zij wil de liefkoozing niet alleen hebben en met een gelukkig lachje neemt zij van de armen van het dienstmeisje, dat toekijkend in de kapel staat, een klem blozend kind. Het is het hare. het eerste en Katharina is niet tevergeefs zoo druk bezig en de opperhoutvester zoo big, want het feest van morgen is een dubbel feest en Felicita zal in haar jonkvrouwlijk gewaad het kind ten doop heffen, eer zg den echtgenoot volgt in het verre land, daar ginds over de zee. Het kind is reeds zeer krachtig en de opperhoutvester heeft vaak genoeg gebromd, oindal het zoo lang heeft moeten wachten op den heiligen doop maar daaraan heeft de oude gravin schuld, die eigenlijk in plaats van Felicita had moeten optreden. De oude dame had steeds nieuwe uitvluchten, want trots en moederliefde streden nog immer strijd in haar, tot eindelijk de eerste overwon en in de verloving van Suzan na niet een wel oudachtig, maar lijk man, die alle aanspra ken vervulde, welke de gravin maakte ten opzichte van geboorte en stand, een ge wenscht voorwendsel vond, om Leo's wensch af te slaan en hem te verti oosten met een latere gelegenheid, wanneer

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1