No. 991. Woensdag 12 Februari 1896. t fe Jaarg'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vlaanderen F. Dl EL IA! AA, UIT DE PERS. Rnitcnland. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag' TWEE uren. Het Handelsblad erkent dat er sedert September op wetgevend gebied veel belangrijks verricht is, meer dan in het begin van menig ander zittingjaar. In één opzicht echter is de wetgevende macht minder voorspoedig geweest, name lijk met de personeels belasting. Het belangrijkste deel van het zittingjaar moet dan ook nog komen, want niet alleen zal de beraadslaging over het personeel worden hervat, en naar het Hbl. hoopt tot een goed einde gebracht, maar dan wacht ons ook nog de behan deling van de kieswet. Althans wanneer gelijk te verwachten is da minister van binnenlandsche zaken weldra zijn memorie van antwoord indient en daar door de openbare behandeling mogelijk maakt. Wat ons dat antwoord brengen zal, ligt nog in het duister. Er zijn tegen de voorgedragen regeling gewichtige beden kingen aangevoerd. Voor zoover die betrekking hebben op het stelsel, dooi de regeering tot uit voering van art. 80 der Grondwet gekozen, zal stellig niets worden toegegeven. Dn regeering zal ongetwijfeld vasthouden aan hare over tuiging, dat voor het toekennen van kiesbevoegdheid uiterlijk waarneembare »kenteekenen van geschiktheid en maat- schappelijken welstand1' worden vereischt. Uit den strijd over deze of een andere en ruimere toepassing var, het grond wettelijk voorschrift zijn de bestaande meerderheid in de Kamer en het tegen woordig Kabinet te voorschijn gekomen en beiden zijn verplicht overeenkomstig den uitslag van dien strijd de oplossing van het kiesrechtvraagstuk te brengen. Daarin is niets te veranderen. Wat men echter wél mag verlangen is, dat de Regeering uit haar eigen stelsel de leemten verwijdert, die van verschil lende zijden zijn aangetoond. Leemten die grootendeels berusten op het wille keurige der gestelde eischen en die door een ruimere formuleering, door meer rekening houden met feiten en toestanden, grootendeels kunnen worden weggenomen. Het streven van allen, die naar een spoedige oplossing van het vraagstuk verlangen om dan den hervormings arbeid op ander gebied met kracht te kunnen aangrijpen moet dan ook er op gericht zijn, die leemten zoovee! moge lijk te doen verdwijnen, in allen gevalle tot afdoening van het kiesrechtontwerp mede te werken. Wat het plan betreft, door den heer Veegens uiteengezet in de Februari- aflevering van de vragen des Tijds, het Hbl. gelooft niet dat het veel kans heelt van te worden uitgevoerd. Of het aan beveling verdient Het Hbl. meent dat het die alleen zou verdienen, indien werkelijk het kiesrecht dat de regeering wil verschaffen, zóó slecht was als de heer Veegens beweert, veel slechter nog dan het bestaande. Ot iemand kiezer wordt, zal afhangen van de willekeurige cijfers, bij de regeling der belastingen aangenomen, en voorts van allerlei toevallige omstandigheden. Is dat juist? Tot zekeie hoogte onge twijfeld. Maai die fout is onafscheidelijk van het stelsel der Grondwet, dat „ken- teekenen van geschiktheid en van maat- schappelijken welstand" vordert. Er is geen stelsel van toepassing te denken, dat niet tot willekeurigheden leidt. Het ontwerp der vorige regeering sloot ajlen uit. die door eenige openbare instelling bedeeld werden. Daarin werd dus het kiesrecht afhankelijk gemaakt van de armbesturen. Is dat zooveel wenscheliiker dan „de invloed van de administratie?" Dat ontwerp sloot ook de wanbetalers bij de belastingen uit Ook daar zou de administratie dus invloed op kunnen oefenen, bij de taxatie of iemand al dan niet moet worden aangeslagen in perso- neele of bedrijfsbelasting. Kortom, er is geen stelsel denkbaar dat art. 80 der Grondwet toepast, of cr zal over invloed van dezen of genen geklaagd kunnen worden. Alleen het onbeperkt algemeen kiesrecht sluit dit uit maar sluit dan tevens een aantal ongeschikten in De fout waarop de heer Veegens wijst, is dus een fout van het grondwettig stelsel. En naar de overtuiging van het Hbl. zal het kiesrecht, dat thans aan hangig is, in allen gevalle een belang rijke uitbreiding van het kiezerscorps brengen, en kan het met de noodige veriuiming der te beperkte bepalingen, vooral van die omtrent de vereischten van woning en inkomen, een vrij dragelijken toestand in iet leven roepen. De Arnherosche Courant legt er nadruk op, dat men, het ontworpen program der Liberale Unie behandelend, dikwijls de uitdrukking „nieuwe partij" bezigt, terwijl toch deze vereeniging geenszins zoekt naar een progiam van een geheel nieuwe party, maar enkel tracht de beginselen en maatregelen te formuleerec en aan te geven, welke in het program van de liberale partij dienen te worden opgenomen. Dai er in den boezem uier partij ont aarding, verval, verwording bestaat is een niet te loochenen feit. In de eerste plaats hebben tengevolge van onvermijde lijke omstandigheden, de noodwendige reactie tegen het in bondgenootschap optreden van de beide kerkelijke partijen, velen zich bij do liberale partij gevoegd die, - van clericalisme van elke soort af keerig, toch in de politiek veel meer conservatief dan liberaal waren. Men heeft deze menschen aangenomen, en toen het op een organiseeren van het leger aankwam bleek het al spoedig dat voor wezenlijk liberale oogmerken zelts in den boezem der liberale partij geen meerderheid to verkrijgen was. Bij der, slechten naam, dien het conservatisme in den laatsteu tjjd in ons land draagt, waren de nieuw aangewonnen liberalen niet genegen zich te scharen daar, waar hunne neiging en hunne politieke begin selen hun eene plaats aanwezen als echte conservatieven, nakomers die met eene lange tusschenruimte, ongaarne maar dooi de eischen van den tijd gedwongen, de liberalen navolgen en zich ten slotte bij de door dezen bevochte ovei winningen, zij het ook schoorvoetende, nederleggen, - hebben ze de beginselen, althans de tot stand gekomen maatregelen van de liberale paitij van hef laatste geslacht aanvaard, maar van de ontwikkelende kracht en de eischen der voortgaande evolutie van elk wezenlijk liberaal begin sel zijn ze nooit doortrokken geweest. Het gevolg van hunne inlijving is geweest dat de liberale partij thans nog staat op het standpunt, een halve eeuw geleden met beleid veroverd. Voor den eisch van meegaan met den tijd schijnt zij blind geworden. De roeping nu van de Liberale Unie, die eigenlijk is het vereenigingspunt en het orgaan van het liberale land, bestaat in het doen herleven van den ouden geest. De liberale partij moet verjongd worden. En deze verjongingskuur zal niet moeten uitgaan van het bestuur der Unie, maar van de in de Unie vereenigde liberale vereenigingen van het gansche land. Van de groote liberale partij zelve moet de beslissing komen, of zij met den tijd wil medegaan, dan wel blijven staar, waar zij staat. Antwoordt zij in den laatsten zin, dan is de tijd daar voor hen die anders denken zich tot eene nieuwe organisatie te vereenigen, want dan zal de liberale partij feitelijk als zoo danig zijn afgetreden en zal zij zich met nog verdere conservatieve elementen kunnen organiseeren als nieuwe conser vatieve partij. Beslist daarentegen het liberale land in anderen zin, dan niet alleen moedig en met nieuw leven bezield vooruit, maar dan moeten ook alle niet oprecht liberale elementen, die niets liever zullen verlangen, worden achtergelaten. Juist daarom heeft de beslissing, die over het ontwerp-programma van het bestuur der Liberale Unie staat genomen te worden, eene zoo hooge beteekenis. Een nieuw plan in het Vaderland, ter vergrooting van de diensten welke het postwezen bewijst. Er worden, onder den naam van bus zegels, afzonderlijke postzegels vorvaar- iigd, door kleur en vorm wel te onder scheiden van alle andeie, bijv. ovale zwarte zegels, ter waarde van 1 en van x/2 cent. Wie van de nieuwe regeling wil gebruik maken, plakke op een blief, behalve de gewone frankeerzegels en onafhankelijk van dit bedrag, éen buszegel van 1 cent; op eenjjbrietkaart éen dito van x/2 cent. Door een vanwege de post-administratie daarvoor aangewezen leverancior laat de abonné zoo zal ik ben, die zich aan melden, gemakshalve noemen aan den binnenkant zijner huisdeur (of, voor de zeer enkele huiz9n, waar de deur daartoe absoluut ongeschikt is, in den muur) een houten kast je aanbrengen, met een deurtje aan de buitenzijde van het huis. waarop een goed afgewe,kt, niet alledaagsch slot. Bij een bekwaam schrijnwerker heb ik geïntoimeerd naar den prijs, waarvoor bij zulke kastjes, met net geverfd deurtje en deugdelijk slot, in de huisdeuren zou willen aanbrengen bij aevflenng in het groot zou hij daarvoor, alles in alles, rekenen vijf gulden, welke uitgave in eens voor iemand, die eenige postcorres pondentie heeft, bezwaar kan opleveren. Gedurende eenige weken vóór de in voel ing der nieuwe regeling worden aan de brievenbestellers dagelijks, om die te werpen in de tegenwoordige bussen aan de huizen, medegegeven 9en aantal biljetten, waarop kort en duidelijk aan her, publiek wordt medegedeeld, dat voor ieder de gelegenheid wordt geopend om zijn brievbti of briefkaarten thuis op de post te bezorgendat hij daarvoor kan koopen buszegels van I en van x/2 cent, verkrijgbaar aan alle kantoren, waar de gewone zegels worden verkochtdat hg bij den schrijwerker X., tegen vijf gulden contant, een kastje met slot in zijn deur kan gemaakt krijgen, en dan zijn brieven en kaarten, voorzien van het buszegel, slechts binnenshuis m die bus behoeft te werpen om zeker te zijn, dat zij op de post zijn bezorgd. De bestellers, die nog wat t\jd over hebben en zeker gaarne hun verdiensten zouden vermeerderen, zouden aangewezen worden om de brieven aan de huizen weg te halen. Althans voorloopig zou beter geen afzonderlijk personeel worden aangeschaft. Hoe nu de bestellers de bussen aan de huizen zouden moeten lichten, zal men in het Vaderland een volgenden keer vertellen. Donderdag zette de Belgische Kamer het debat betrekkelijk het niet benoemen van socialistische burgemeesters voort. Van der Velde stelde als motie voor: „De kamer, betreurende dat de minister zich bij de benoeming van burgemeesters niet houdt aan zijn vroegere verklarin gen, [de heer Schollaert had gezegd zoo veel mogelijk de burgemeesters te zullen benoemen uit de meerderheid van den gemeenteraad), gaat over tot de orde van den dag.< Deze motie werd verworpen met 53 tegen 23 stemmen en éen onthouding. Aangenomen werd, met hetzelfde aantal stemmen voor en tegen, de eenvoudige orde van den dag, voorgesteld door den Katholiek Hoyos. De socialist Demblon maakte eenige zeer verstaanbare toespelingen op de jongste reis van den koning naar Parijs. Est ce que les socialisies vont se promener dam les coulisses des petits thèdtres zeide hij est ce que'ils vont faire visite a Emilienne d'Alengon Het was weer een rumoerige zitting, waarbij het tot de orde roepingen re- Te Gent blijft er spanning tusschen de fabrikanten en de arbeiders. Maandag heeft men in de fabriek De Lieve gewerkt met hetzelfde getal werksters als de vorige week. 15 gendarmen te paard en talrijke politieagenten hebben voor de fabriek post gevat en beschermen het werkvolk. Samyn die een aanslag beproefde op den directeur der Lyse doch door dezen ernstig werd gewond, gaat langzaam vooruit, hoewel de derde kogel nog niet is verwijderd. Het lang uitblijven van de herbenoe ming van den heer Van Rijswijck tot burgemeester doet zijn invloed gevoelen op de stemming van het publiek te Ant werpen. Donderdag gaf de gemeente-

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1