Burgerlijke Staiul. Ingezonden Stukken. 350ste Staats-loterij, Handelsberichten. Advertentieii. Eea stwk GROND, dat zij baar vermogen, haar zeventien duizend pond sterling wilde machtig wor- I den. Aldus voortievelende. vroeg zij ten I slotte hoe lang men haar in het werk huis zou houden, en barstte zij, daar zij geen antwoord kreeg, in een vlaag van woede los, zeggende dat zij zelfmoord zou plegen Met hand en tand verzette zij zich nadat zij bijna den cipier had gebeten, kreeg men haar eindelijk mee. Vrijdagochtend is de beuwmanswo- I ning van J v. d. L. Ie Bleskensgraaf tot den grond afgebrand De eigenaar, I hoofdbewoner, een man van 85 jaar, werd door zijne dochter uit bet brandende perceel gedragen en gered. Van het vee kwam een pink in de vlammen om. Het I huis was niet, de inboedei slechts ge deeltelijk verzekerd. Oorzaak was het spelen var» kinderen met vuur. I Frankiijk schijnt meer dan eenig I ander land door hondsdolheid bezocht te I worden. In de maand December toch zijn aldaar wegens dolheid niet minder dan 146 bonden. 7 runderen. 7 scnapen, 3 katten, 1 paard en 1 varken doo»- die ziekte aangetast en deswege gestorven of afgemaakt. Het aantal personen door dolle bonden I en katten gebeten bedroeg 48, daaronder enkele uit Algiers. Het meerendeel dezer menschen werd aan het Instituut Pasteur tegen de ge- I volgen ingeënt. I' Te Marseille heeft een verschrikke lijk familiedrama plaats gehad. Bij een huislijke twist maakte de 20jarige zoon I van zekere wed. Potasso, een vrouw van I ltaliaanschen oorsprong, zich zoo driftig dat hij zijn moeder en zijn broeder met een mes dood stak, terwijl hij den knecht I ernstige wonden toebracht. De woesteling werd gearresteerd en I verklaarde volstiekt geen berouw te heb ben, integendeel speet bet hem. dat hij I zijn beide ooms ook nog niet had gedood. Woensdag heeft een man te Lissabon sfeenen geworpen in het rijtuig van koning Carlos Een adjudant werd licht getroffen lijj sprong uit het rijtuig en greep den steenenwerper om hem te doen I arresteeren. De man, naar men zegt, een anarchist, riepLeve de sociale I revolutie. Toen de koning den volgenden dag weer uitieed, weid hij allerwege nog hartelijker dan gewoonlijk begroet. Van 16 tot en met 81 Januari. Axel. Huwelijks aangiften. 17 Jan. Karei Brandas (van Zaamslag) 44 j.. wedn. van I Leuntje Deij, en Martha Heijnsdijk, 44j., wed. van Arnold Houg. Marinus den Engelsman. 22 j., jm. en Dingena Zegers, 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen 16 Jan. Cor- j nelis Absalon van der Wiele, 87 j., jm. j en Maria Stijntje Hottinga, 35 j., wed. van Jan de Krijger Jan Kiel (van Ter Neuzen) 30 j wedn. van Maria j Klaassen en Johanna de Visser, 34 j., jd. 30 Jan. Karei Brandas, 44 j., wedn. en Martha Heijnsdijk, 44 j., wed. Marinus den Engelsman. 22 j., jm. en Dingena r Zegers, 20 j jd Geboorten. 22 Jan. Suzanna Johanna, d. van Jacobus de Groote en Tanneke Faas 27 Jan. Florimondus, z. van Petrus 1 Boone en Elisa Marie Bracke. Pieter- nella, d. van Krijn Dieleman en Sara I "Schuitvlot. 29 Jan. Jacobus, z. van Cor- I nelis van Espen en Geertrui Yzebaert. Overlijden. 21 Jan Leur tje Verbrugge, 18 m., d. van Jan en Johanna de Koeijer. 22 Jan. Jaspert Verplanke, 52 j., echtg, van Franqoise 't Gilde. 21 Jan. Tanneke Scheffer, 53 j., wed. vun Izak Cransberg. I 23 Jan, Hendrikus du Mez, overl. te \lissii:gen. 20 jz. van Petrus en Paul i a Dieiikx. 3D Jan. Barb ra Schieman, 63 j., echtg. van Levinus Koster. Gemeenteraad van Zaamslag Zitling van 31 Jan. 1896. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter dhr J. Barend regt. Waarnemend secretaris dhr. P. J. Wortman De notulen d'T beide vorige vergaderin gen worden gelezen en goedgekeurd I. Mededeeling van ingekomen stukken' a. Brief van Ged. Staten dd. 11 Januari 11. houdende goedkeuring van het Raads besluit tot nadpre regeling van de jaar wedde van de hoofden der scholen. b. Idem dd. idem houdende goedkeuring van het Raadsbesluit om te beschikken over den post van onvoorziene uitgaven c. Dankbetuiging van het hoofd der school in den Grooten Huijssenspolder voor de hem toegestane verhooging van jaar wedde. d. Proces verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat in kas is 348C-,901/2. II. Het kohier schoolgelden 1896 wordt vastgesteld. III. Idem het suppletoir kohier der schoolgelden over het 4e kwartaal 1895. IV. Wordt m. a. s. besloten tot eene af- en overs hrijving in de begrooting van 1895. V. Verzoek van het bestuur van den Grooten Huijssenspolder om vergunning tot het uitlossen van grind aan den zeedijk van den Kleinen Huijssenspolder, voor zoover die aan de gemeente hoort. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten het verzoek in te willigen. VI. Verzoek van het bestuur der waterkeering om huurvernieuwing van het kantoor bij het gemeentehuis Op voorstel van B. en W. wordt met a. s. besloten het gevraagde te verleei.en tot wederopzeggens toe. L)hr. GeelhoedtDus niet meer voor een jaar. De Voorz.Neen, als er zich omstan digheden voordoen die dit nood/akelyk maken, dan kan het opgezegd worden. VII. Aanbesteding van gemeentewerken en levering tot een hooger maximum bedrag dan thans bepaald is. De Voorz.. zegt dat B. en W. het wel wat weinig vinden om alles boven de 10 publiek aan te besteden, en zouden daarom dit bedrag willen bepalen op 25 Dhr. Van de Ree is hier tegen. Hij zegt dat dan zoo weinig meer publiek za! kunnen worden aanbesteed, Hij zou het op f 10 willen hónden, aangezien anders zoovele ambachtslui kunnen bevoor of benadeeld worden. Ook met de straat verlichting is het hem gebleken, dat publieke aanbesteding altijd in 't voordeel der gemeente is. De Voorz.Ik ben hier nog maar kort. maar geloof toch dat dergelijke knoeierijen niet zullen plaats hebben als het bevoor deelen van ambachtslieden Hij zegt dat 25 ook niet veel is. dat men dat aan een werk direct kwijt is. Het "oorstei in stemming gebracht wordt aangenomen met 6 van de 7 stemmen. Tegen stemde dhr Van de Ree. VIII. Plaatsing van eene afscheiding voor het publiek op de raadzaal. De Voorz. zegt dat het gebleken is dat de Raadzaal niet groot genoeg is, en dat daaruit gemakkelijk omstaadigh' den kunnen voortkomen, waarin de raadsleden in het uitoi fenen van hun ambt gehinderd worden Om die rede' vragen B en W een balie- te doen plaa'sen Wij hebben die laten opnemen door Kaijser, en deze zegt dat ze 16 a ƒ17 kosten zal. Met a. s. wordt hiertoe besloten. IX. M. a. s. wordt ongunstig beschikt op een verzoek van de onderwijzers Geel hoedt, De Vries en Odink om verhooging hunner jaarwedde. X. Eveneens op een adres om verhooginu van jaarwedde van de vroedvrouw. De jaarwedde blijft alzoo 3*10 XI. [Verzoek van het bestuur van den Giooten Huij senspolder om het onderhoud van de geheele Groote en Kleine Huijssens polderstraat voor rekening der gemeente ie nemen. Dhr. Riemens zou er voor ijn dat de weg van af d- kom der gemee te tot aan de losplaats voor reken: ng dergemeent ekwam Dhr. Dixhoorn zou het beter vinden om eene schikking met de gemeente te treffen, omdat deze de voordeelen van den weg heeft en dus ook wel in de kosten mag bijdragen. Dhr. De Ruijter denkt dat als het ver zoek niet ingewilligd wordt, het bestuur dan een tol zal plaatsen, en dit zou zeer belemmerend werken. 1 >e Voorz. denkt niet dat ze daarmede /oo 'n grooten haast zullen maken. Hp stelt prijs op de gegeven inlichtingen, maar zou gaarne in deze zaak ook een woordje meepraten, en daar hij dit nog niet kan doen, om reden hij hier nog te kort is. zou hij het voorstel willen doen namens B. en W. om de zaak aan te houden, en er vóór de maand Mei op terug te komen. M a. s. wordt hiertoe besloten. XII. Wordi besloten om de gemeente stem, zooals altijd, te blijven rondzenden aan de raadsleden, en daarom een 2e abonnement te nemen, dat op de secretarie zal blijven liggen. XIII. Verzoek van den Secretaris om eervol ontslag uit die betrekking, als gemeente ontvanger en als Secretaris ont vanger van het burgerlijk Armbestuur. De Voorz.Het spijt me zeer dat pas bij mijne intrede zoo iets voorvalt, en het is zeker niet van gewicht ontbloot, om in zijn plaats een anderen titularis te be noemen. Ik wensch daarom te informeeren bjj de raadsleden, of al dan niet eene openbare oproeping zal worden gedaan. De hh. Geelhoedt, Van de Ree, Van Dixhoorn en De Ruijter verklaren zich voor eene openbare oproepingde hh. Dekker, Riemens en Kraker tegen. De Voorz Wenschen de hh. die bet ekkingen gecombineerd te houden Wordt besloten met 4 (dezelfde als voren) tegen 3 stemmen de ambten te splitsen. Echter wordt toegestaan dat één persoon naar beide betrekkingen solliciteeren kan. Wordt nog bepaald de oproeping te plaatsen in de Ter Neuzensche Couraht. Op de gewone rondvraag zegt dhr. De Ruijter te willen bedanken als lid van het Burgerlijk Armbestuur, en verzoekt den Voorz. wel hem in te lichten of hij dit schriftelijk of mondeling moet doen. De Voorz. zegt niet met het reglement op de hoogte te zijn, maar wanneer daar in staar dat hij het schriftelijk doen moet, dan moet dat gebeuren. Evenwel zal hij de woorden van dhr. De Ruijter voor keunisgeving aannemen. Niemand meer het woord verlangende wordt de zitting gesloten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Wanneer tijd en gelegenheid het mij toelaten, maak ik wel eens uitstapjes np mijn fiets en ben dan altijd zóo be leefd voor voetgangers uit te steken, wanneer dit mogelijk is. Evenwel is de gesteldheid van den weg daartoe niet altijd geschikt, zoodat ik dan door hel geven van seinen, het eenige middel dat een wielrijder in zulk geval ten dienste staat, den voetgangers verzoek een wei nig ruirtite te maken. Een week of drie geleden kwam ik aanrijden op de hoogte van het hotel Het Gulden Vlies alhier, waar de straal geheel was afgezet door jongens, die daar onder gewoonte heel stichtelijk elk ander onderhielden over de meer of min pikante geschiedenissen welke ze hadden h\jgewuond of hoeren vertellen van anderen. Door het geven van seinen verzocht ik een opening te maken in het cordon, maar jawel. Of nu de een voor den ander niet wilde een weinig op zij gaan, of wel, dat ze met hun allen er te lomp of te onbeschoft voor waren, ik zal het maar niet beweren, maar ik moest onverwacht van mijn wiel af, waudoor ik een blauwe plek aan mijn linkerbeen en een brommen trapper aan mijn fiets bekwam. Op den koop toe barstten de slungels nog in lachen uit. Een onschuldige (?i deerne maakte nog de opmerking, dat ze zoo iets op Zondag moesten verbieden. Nota bene Alsof op Zondag in het geniep niet nog ergerlijker dingen gebeuren, dan in het gezicht van alle menschen een ritje te gaan maken Nog onder den indruk van hetgeen zoo pas voor mijn thuiskomst mij werd toe gevoegd »We gaan toch niet uit den weg« door een van vier jongens die met hun meiden naast elkaar den provincialen weg achter den tol nagenoeg geheel af zetten, verzoek ik u dit stukje in het eerstvolgend nummer van uw blad op te nemen, opdat ieder wielrijder gewaar schuwd zij, onder onze gemeente niette veel op de toegevendheid of beleefdheid van het kuierend, niet wandelend, publiek te rekenen. Volgens een onlangs in de krant voor komend bericht had zelfs in Zuid-Alrika een struisvogel respect voor een fiets, en dat is wel zoo'n groot beest Dankend voor de opname Uw dw. dienaar C. P. MINJON No 6334 van den Alg. Nederl. wielrijdersbond. Overname door andere bladen beleef dverzocht. PRIJZEN van 100 en daarboven. 5de Klasse. - Trekking van 31 Jan. No 8429 ƒ1000 en Premie van 30000 2870 1500 5778 6047 8360 13089 1000 4085 15716 400 543 4044 20216 200 1741 2938 5627 6747 6924 11842 18022 18161 18545 18996 19538 20124 100 Trekking van 1 Februari. No 6871 premie van 3000 No 2440 11349 400 15237 200 11240 100 Axel, 1 Februari. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt, jarige tarwe 0.—a. 0.- nieuwe tarwe 7.— a 7.25 rogge ƒ0.— a 0 nieuwe rogge 5.^- a 5.10 jarige wintergerst a nieuwe wintergerst 6.40 a 6.60 jarige zomergerst a ƒ--.-; nieuwe zomergerst 6. - a 6.10haver ƒ5.— a 5.20 paarden'ooonen 6. a 6.10 groene erwten 6.— a 6.50 koolzaad a -.- kanariezaae a .-,vlas (per a c) -.— a Boter 1.05. Eieren f 3.60. Hulst, 3 Feb Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 7, Rogge 5.25, Wintergerst 6,50, Zomergerst 5.50, Haver 4,25, Erwten ƒ6.50, Paardenboonen ƒ6,25, Duiven boonen 6,50, Witteboonen 10,50, Bruineboonen 10, Boekweit f -, Lijnzaad Aardappels 0, Koolzaad per zak van 106 liters - Boter per kilo ƒ0,90, Eieren' per 26 stuks 0,80. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 27 stuks hoornvee 61 varkens verkocht 16 40 40 konijnen verkocht 20. Gent, 31 Jan. Graanmarkt. De pr\j zen zijn opgegeven in franken en pei 100 kilo Tarwe 16,25 rogge 1125, gerst 15.- naver 16, tot 17. koolzaad 25, lijnzaad 22 tot 23, lijnzaadkoeken 16 tot 17, kool zaadkoeken 11 tot 12. Boter per kilo 2,— fr. tot 2.15 fr. Eieren, de 26, 2,00 fr. tot 0,00 fr. Veemarkt van heden. Goede stalbees ten 1,30 tot 1 50, varkens levend ge wogen 62 tot 74 c. T e K. OOP: om op te bouwen, op een welgelegen plaats nabij Axel. Te bevragen bij den Uitgever van dit blad.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3