twee mim. W oensdag 5 Februari 1896. Ile Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad y| voor Zeeuwse li - Vlaanderen F. DIELEMAiY, AXEL. Buitenland. 79 FEUILLETON. Landbouw lO. Dit Blad verschjjnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uit de laatst te Brussel ontvangen Congopost blijkt dat bij de jongste ge vechten in het district Loealaba tegen muitende soldaten de commandant Lothaire, dezelfde die Stokes liet ter dood brengen, ernstig is gewond Het is den Gentschen continue-meisjes, die niet langer voor 18 centiem daags wilden werken en daarom naar Frankrijk togen, gelukt to Rijssol werk te vinden onder veel betere condities dan zij te Gent gewoon waren. Zij verdienen nu 1.50 a 2 50 ir. de week meer en werken een half uui per dag minder. Naar de Daily News uit Be; lijn ver neemt, ontving keizer Wilhelm na zijn telegram aan president Kruger honderden beleedigende anonieme brieven uit Enge land, met de ergste schimpnamen. Eerst was Z. M. verontwaardigd later vatto hij de zaak van de humoristische zijde op en gaf het wijze bevel de brieven niet te openen. Er loopen voortdurend te Berlijn crisis geruchten in verband met de wereld politieke marine-plannen des keizers. Niet alleen heet hel dat de minister Von Boetiicher zal heengaan, wat vorst Bismarck ontzettend veel genoegen zou doen, maar men spreekt van het ontslag van den staatssecretaris van marine Hollmann en zelts van dat van den rijks kanselier, wien de keizer een cavalerib- g9neraal op non-activiteit, den zeventig jarigen graaf Wartensleben, tot opvolger zou hebben bestemd. Als een teit wordt te midden van dit crisisgerucht door de Frankf. Ztg gecon- Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DUITSCH VERTAALD DOOR 4ÏNIA Toen de minister van oorlog over zijn zoon sprak, werd ook vanzelf Marie voor noemd en nu eerst verkreeg Felicita een juist inzicht in al de ellende van dit huwelijk, dat Alexander gedragen had geduldig, bijna met voldoening als een welverdiende straf. De zelfzucht van Marie, hare luimen en jjdelheid kwamen ruw in het licht door het beeld, dat mevrouw Von Roda ontwierp van hun huiselijk leven. Alexander had zijne licht zinnigheid geboet, niet alleen met den vrede zijns harten, maar ook met dit! van zij» huis. Felicita vei wijderde zich, zonder zijn terugkeer van een bezoek voor zaken af te wachten. Wel moest en wilde zij hem wederzien, maar die ontmoeting droeg nu een ander karakter, dan toen hij haar geliefde en later Marie's echtgenoot was. Het waarom verklaaide zij zichzelf niet, zij wist alleen, dat zij een wederzien ver langde eu toch dit vreesde vol maagdelijke stateerd dat de keizer een groote ver sterking van de marine heeft gewenscht en dat zijn raadslieden hem van het onuitvoerbare vau dit plan hebben over tmgd. Kleine Boris te Sofia is nog altijd niet gedoopt, of beter gezegd gezalfd, want een dooping met water is niet meer noodig, alleen een bestrijking met zalf. En 30 Januari, de daarvoor bestemde datum en 's prinsen verjaaidag, is voorbij. Vorst Ferdinand laat mededeelen, dat deze plechtigheid bovendien een zuiver particuliere, geen politieke aangelegenheid betreit. Een verrassende verzekering als men weet wat er voor Boelgarije van afhangt en te verrassender daar iegelijk gemeld wordt dat, ten gevolge der offi- cieele berichten, welke uit Sofia over de dooping werden verzonden zondei' voorkennis van den voist, de positie van bet kabinet Stoiloff onhoudbaar is, wat ook zonder deze onbescheidenheid evon- eens het geval zou zijn als Boris niet gezalfd wordt. Weldra, de volgende week, begint het rechtsgeding van de politieke beschuldigden te Pietoria. Slechts vier zitten nog ge vangen, de anderen hebben op hun eere woord moeten beloven te Pretoria te blijven. Men verwacht dat de meesten daarvan ontslagen zullen worden, als zij zich verbinden het werk in de mijnen dadelijk te hervatten. Volgens de Standard and Diggers News te Londen heeft Joel verklaard, dat de Barnato mij'ien niet zullen gesloten worden de Robinson-mijnen zijn ook flink aan den gang. De Kaffers koeren naar den Rand terug en er is overvloed van blanke beschroomdheid. De heer Gerland nam het levendigste aandeel in den goeden uitslag dien zijne dochtpr had teweeggebrachtzijne wen schen kwamen nu bijmi overeen met het, vroegere verlangen van den kapelaan, namelijk dat Feliciti de liefde van den vorst, die haar de zijne onder alle wisselende omstandigheden vol mannelijke tiouwhad bewaard, zou kunnen beantwoorden. Zij zelf gevoelde voor den edelen man een bijna heilige vereering, zij boog zich voor de grootheid zijner ziel en de vastheid van zijn ka-akter. Maar hare Lief Je be hoorde den man, die haar gewekt had uil hare kinderdroomen wiens heldere lach aan hare ernstige blikken de wereld had getoond in tooverachtigen glans, wim- goedaardig vioolijk hart het hare verwarmd had met zachten gloed. De dag met zijn beweging, met zijn afwisseling van hoop en twijfel, van leed en vreugde, neigde ten einde. De heer Gerland sluimerde Felicita was in de zijkamer gegaan en had daar een venster geopend, om de avondlucht te laten binnen- stroomen en de beweging in de drukke straat, die tot haar doordrong, misschien ook wei de gedachten, die haar aftrokken van plaats en tijd, waren ooizaak dat zij niet gehoord had dat er iemand was binnen getreden, 't Was Alexander, die zacht op het mollige tapijt haar naderde en eenig" schreden van haar verwjiderd bewonderend, als in diepe aandacht bleef staan. Hare arbeidskrachten. Uit Ada Agamus wordt geseind dat de colonne Galliano aldaar iu uitmun tenden toestand is aangekomen met de wapenen en munitie. Zij werd met groote geestdrift ontvaGgen. Generaal Baratieri heeft aan Menelik laten weten dat zoo de Shoanen bleven voortrukken, de vredesonderhandelingen zullen afgebroken worden. Over den toestand in Afrika schrijft de OpinioneNa de nederlaag der Italianen bij Amba Alaghi zeide men dat de Abyssinieis zouden uiteengaan wegens gebrek aan levensmiddelen. Integendeel, zij zijn wel voorzien, hebben verscheidene duizenden muilezels, kanonnen goede geweren en bieden meer weerstand dan ooit. Door Makalle aan te randen hoopten de Abyssiniers generaal Baratieri te ver plichten met het gros zijner troepen op te komen. De poging gelukte niet maar het fort viel in hunne handen en de Abyssiüiers komen ir. massa vooruit, de verdedigers van het fort als gijzelaars behoudend. Wij hebben een leger voor ons, drie maal grooter dan het onze, goed gewapend on flink aangevoerd. In die omstandig heden wordt de overwinning twijfelachtig. Op de vraag van een Armenier hoe hl) over den toestand dacht, en hoe over een uilnoodiging, door de Cyprische over heid aan de Armeniërs gericht, om op het eiland te komen wonen, antwoordde Gladstone. Sommige dingen zijn duidelijk genoegde moorddadige verdorvenheid van den sultan, zijn volkomen overwinning tot nog toe over de Europeesche mogend- gestalte. hem half toegekeerd, teekende scherp zich af tegen de heldere lucht en vei toonde zich in onberispelijke regelmatig beid, terwijl haar schoon bleek gelaat, dooi de dalende zon met een rozige tint over goten. een kalmte verried, die het een waarlijk verhevene uitduikking verleende. Wie zoo haar zag, die geloofde wel niet aan du wilde stormen, welke in haar hart hadden gewoed en ook Alexander zag half in bewondering, half met bittere droefhe d in dit door den vrede verhelderde gelaat. Haar smart had hij niet afgemeten in al hare grootheid, maar hij had het geluk ontvangen van hare lippen, hij had haar hart voelen kloppen aan het zijne vol zaligheid, hij had toen ondervonden, dat menschel jjke^haitstochten het konden doen beven in zijn geheimste schuilhoeken en dat dit gelaat, schoon in zijn heiligen vrede, toch schooner nog was, als de liefde het verhelderde met hare goddeljjke stralen. Zoo levendig verscheen hem deze voor stelling, dat bij haren naam uitsprak in hartstochtelijk verlangen, en bij het eerste geluid dezer geliefde bekende stem wendde Felicita zich om. Toen zij hem haar gelaat geheel toekeerde, toen verdween de droou. en de wenschen, die hem vermetel toe schenen en toen hij de besluiteloosheid zag, waai mede zij de hand hem toereikte en die toch weder terugtrok, toen greep werkelijkheid hem aan met verschrikkelijk geweld. Zijt ge bang voor injj zeide hij treurig, heden, hun voorbeeldelooze schande en nederlaag tot dit oogenblik toe, en bet onuitsprekelijk lijden van uw land. Ik kan de hoop niet geheel opgeven dat uit deze duisternis het licht nog ïjjzen zal. Maar dat vei blijft den Almachtige, tot wien allen hunne vurige gebeden voor zijn lijdende schepselen moeten opzenden. Het zou voorbarig en bepaald niet vrien delijk van mij zijn, omtrent de immigratie naar Cyprus raad te geven.» De suikerfabriek te Houtrijk en Po- lanen contracteert met de landbouwers, volgens eene mededeeling in het Ned. Landb. Weekblad, op de volgende voor waarden. De door de fabriek vastgestelde prijs is 9 per 1000 kilogram bieten, uitslui tend gewonnen van zaaizaad, door den kooper verstrekt, en met 100 voorschot per hectare. De gehalte contracten hebben tot basis 14 pet. suiker volgens de methode van Pellet. Dit gehalte komt dus overeen met den contractprijs. Voor elk l/10 pet. hooger gehalte dan 14 pet., wordt 10 cent per 1000 KG. boven den con tractprijs betaald. Voor elk i/10 pet. min der gehalte dan 14 pet. wordt 10 cent per 1000 KG. van den contractprijs af getrokken. Voor een gehalte van 11 tot 12 pet. wordt 1 extra afgetrokken, dus voor lU/2 pet. 25 maal 10 cent, plus 1 wordt dan 3,50 beneden contract prijs. Bieten onder 11 pet. gehalte werden ik kom ten laatsten male, Felicita, om afscheid te nemen, ik kon niet heengaan, zonder u te danken. Om afscheid te nemen vroeg zij ge troffen, ge wilt heen, zonder uwe ouders, eerder dan zij en waarom Het is noodig, dat ik in Breraershaven zelf voor de overvaart zorg en alles zoo voorbereid en inricht, dat mijne moeder op reis niet te lijden heeft van te groote ongemakken. De zaken hier zal nw vader regelen. Mede naar Barnrode gaan, daar de laatste weken met u doorleven, dat is een geluk, waarvan de kwelling mijne krachten te boven gaat. Ik laat alles achter, alle banden van mijn vroeger leven zijn opgelost, met mijn trouw voor u vlood het gelok, met den glans mijner positie verliet mij mjjn viouw, uit mijn verleden neem ik niets met mij mede dan de liefde voor u. Wees daarom niet boos op mij, de zondaar mag God toch liefhebben, laat mjj daarom tot u bljjven opzien in uwe heerlijkheid. Maar ver wil ik deze liefde voortdragen, opdat zij geen vermetele wenschen opwekt, opdat zij ge8D verzoek ster wordt voor mjjn zwak hart. Ik ben gekomen, om u te danken voor al het geluk, dat gij e^cs mjj hebt gegeven, voor de trouwe liefde, mjjne ouders betoond, voor uw besluit om in de wereld terug te keeren. Want daar is uw plaats, ge zjjt op aaide gezonden om gelukKig te maken, ik weet het aan mjjzelf, dat uwe liefde den hemel opent. En als eens de

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1