Rechtszaken. Uemeiiird Xieuws. het grensstation Rozendaal uitgevoerd 114 waggous vee, waarvan 77 bestemd waren voor Belgie en 37 voor Frankrijk, tor waarde van 145,000. VERLAG der Onderlinge Verze kerings maatschappij tegen Hagel schade in het voormalig Ve district van Zeeland van het jaar 1895, dooi den secretaris-penningmeester uit gebracht in de algomeene vergade ring, gehouden te Terneuzen in het „Hotel Donzee op Woensdag 29 Januari 1896 des namiddags 1 nu Voldoende aan het bepaalde sub 2 van art. 13 van het reglement, heb ik de eer ondeistaand een beknopt verslag te doen volgen over den tegeuwoordlgen toestand der maatschappij. De vereeniging telt hare leden, met uitzondering van Over slag en Philippine, over al de gemeenten van het voormalig Ve district van Zee land, benevens 's Hage en de Belgische gemeenten Bouchauto en Meerdonck Mocht de maatschappij zich van jaar tot jaar in een merkbaren vooruitgang verheugen, ook het afgeloopen jaar gaf ruimschoots reden tot tevredenheid. Het Ledental nam nog toe met 9 en klom daardoor tot 318, die hadden ver zekerd 14857 Gentsche gemeten en 118 roeden, zijnde 117 gemeten en 170 roe den meei dan verleden jaar. aan prernien is geind 3600,74 aan eutréegelden 406,84 en aan zegels der verklaringen en correspondentiekosten 87, - te zamen eene som uitma- kende van 4094,58 De bezittingen der vereeniging bedra gen ongeveer 15000het aantal ver kei de gemeten 14857, zoodat het aandeel van ieder deelgenoot per gemet berekend 1 beloopt of 23 meer dan het vorig jaar. In 1894 betaalde de maatschappij aan hagelschade 2046,02, in 1895 echter niets. Het behoeft wel geen betoog, dat meer deie deelname vooral in gemeenten, waar die nog weinig of niet wordt aange troffen gewenscht blijftteneinde de risico over gansch het district zooveel mogelijk gelijk te verdoelen. Niemand late zich door het verhoogd entréegeld afschrikken, maar bedenke dat eene ruime kas, ingeval van hagnl- schade ook hun ten goede kan komen, hetgeen op duidelijke wijze bevestigd wordt door het geval, hetwelk zich het vorig jaar heeft voorgedaan, waarbij een nieuw deelgenoot twintigmaal het betaald entréegeld vergoed kreeg. 4.YEL, den 31 Januari 1896. Heden werd ten huize van Mej. de wed. Rolff ten overstaan van den notaris De Ridder te Ter Neuzen geveild het huisje en gevolgen van J. M. Meijer. Kooper werd P. van den Broeke Az. alhier voor 490. reeds in de eerstvolgende dagen de stad zouden verlaten. De schikking hunner geldelijke aangelegenheden, het verkoopen van hun huis en de regeling hunner za ken, verzocht Felicita om aan haien vader over te laten, wiens volkomen genezing weldra te voorzien was na dezen goeden uitslag en onder hare teedere verpleging, en de minister gaf ook gehoor aan hare dringende bede, om de weinige weken, noodig tot schikking hunner zaken, op Barnrode door te brengen. Hem zou, zij het, dan ook geen aanzienlijk vermogen, toch zooveel overblijven, dat hij in Amerika een bescheiden maar fatsoenlijk leven zou kunnen leiden en hij hoopte, in ver.-eni ging met Alexander door werkzaamheid en wijze bezuiniging zelfs menig gemak en genoegen van vroegere dagen voor zijn vrouw te kunnen bekostigen. (Wordt vervolgd - Bij de Woensdag gehouden her stemming voor een lid van den gemeen teraad te Hoek is gekozen de heer J. de Feijter met 66 stemmen. De tm Riemens verkreeg er 57. - De heer E. H. Wortman, ontvan ger der gemeente Zaamslag, alsmede gemeente secretaris dier gemeente, heeft eervol ontslag uit die betrekkingen aan gevraagd. - Eene ongewone drukte heersebt Woensdag namiddag in het anders om dezen tijd van het jaar stille Philippine Van verschillende huizen wapperde de nationale driekleur, terwijl een muziek gezelschap van Selzaete zijne vroolijke tonen liet weergalmen. Dit alles was ter eere van den heer Noison, stationchef, die op dien dag zijn zilverenfeest als ambtenaar der spoorweg maatschappij Gent Tei neuzen vierde s Avonds had er een fakkeloptocht plaat vaD de kom der gemeente naar het station, waarbij zich, behalve de jubilaris, ook verschillende hoogero en lager ambtenaren der maatschappij aangesloten hadden. M Ct. Koewacht. Met ingang van 1 Maar is benoemd lot kommies ontvanger alhier den heer Teerling van Winterswijk (Gelderland.) Predikbeurten te Axel. Zondag- 2 Februari 1896 Ned. Herv. Gemeente. Yoorm. 91/, ure Leeskerk. Ds. J. B T. Hugenholtz, Gereformeerde Kerken. Kerk A. Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B. Leeskerk. Ds. A. Doorn, Ds. A. Doorn Leeskerk. Arrondissement-Rechtbank te Middelburg Zitting van 31 Januari 1896. V. v. C., 63 jaar oud, huisvrouw van C. L, biei huishoudster te Ter Neuzen, is wegens omkooping vaD een ambtenaar veroord. tot 5 of 5 dagen. lo. P. H., 19 jaar oud, schippersknecht 2o. C. J. v. W., 19 jaar oud, schilders kuecht, 3o. J. C. B., 16 jaar oud, zöndei beroep, allen te Ter Neuzen, zijn wegens huisvredebreuk en mishandeling, de le bovendien wegens vernieling voroord. tot 14 dagen gevang., de 2e en 3e ieder tot 7 dagen gevang. C. L. W., 73 jaar oud, zonder beroep te Philippine, is wegens het weigeren van voedsel aan een garnisair veroord. tot 10 of 10 dagen. P. v. d. B., 41 jaar oud. schoenmaker te Philippine, is wegens mishandeling van een dier vrijgesproken. A. v. d B.. 49 jaar oud, werkman te Clinge, is wegens weerspannigheid ver oord. tot 14 dagen gevang. Men schrijft uit Amsterdam Tusschen half tien en tien uur zagen de bewoners van de Schipperstraat, die den Buitenkant en den Binnenkant rnel elkander verbindt, de buffetdame uit de tapperij, welke in perceel no. 3 dier straat was gevestigd, naar buiten vliegen uitschieeuwen „Er is brand in de bedstee De zet kasteleines van dit café met damesbediening volgde alras, en beide ouwspersonen maakten zich, dooi schrik bevangen, uit de voeten. De brandende bedstee stak het voorhuis au, bet voorhuis de insteek, de insteek de eerste verdieping en de eeis*e vei ïie- piog de tweede verdieping en dit met lk een vaart, dat het gansche perceel lichtelaaie stond. De brandweer werd dus gealarmeerd voor een zwaren uitslaanden brand ln afwachtiug van hare komst warer. -Ie buren op redding der bovenbewoners bedacht. Op de 2e verdieping buisden twee oudo liüden van wie de eeno, aan getast door eene nierziekte, ontkleed bed lag. De gebroeders Van der Linden jongelingen van 16 en 26 jaar, werden hunne redders. Zij snelden de trap sleurden de oudjes mede, den eenen half naakt, en droegen hen letterlijk dooi de vlammen heen de trap af. De insteek stond leegde bewoner was juist verhuisd Maar op de oers verdieping was nog een bejaard echtpaar dat van geen heengaan wilde wet er De brandwachts moesten deze or,voorzie tig talmende lieden in veiligheid brengen zij hadden enkele brandwonden bekomen aan aangezicht en handen, werden eene melkerijdoorgeneesheeren vei bonden en naar het binnengasthuis vervoerd. Zonder de hulp dor buren en voor zonder de onverschrokkenheid der Van der Lindens zou deze brand zeker menschenlevens gekost hebben. Het perceel en de inboedels van de bewoners waren verzekerd. Na den brand bleef bet vrij druk de straat en de verkoolde gevel van het huis trok ieders oog. De beide Van der Lindens, die zich het best weetden in de oogenblikken van gevaar, hadden onder de lieden, die het geval druk bespraken, het laagste woord - Men schrijft uit Enkhuizen in de gezinnen van vele onzer Zuider zee-visscheiE ziet net er tegenwoordig treurig uiter wordt armoede geleden De verdiensten waren het geheele vorige jaar onvoldoende. Thans was aller hoop op de haring visscherij gevestigd en deze leveit niets op. In het laatst der voiige week waren oenige onzer visschers uit gezeild, om hun geluk nog eens le be proeven zij kwamen weer binnen met een gezamenlijke vangst van1 haringen. De netten zijp opgeborgen gevisebt wordt er niet moer. Aan een broodfabriek te Zaandam ontstond verleden week een hevige twist voortgekomen uit kleine plagerijen welke allengs ernstiger werden, totdat de hartstochten in beroering kwamen en allen naar elkaar begonnen te werpen en te slaan met gereedschappen welke onder het bereik lagen. Het einde was, dat een van ben een slag met een deegrol kreeg, tengevolge waarvan hij Zaterdag vond is overleden Het geval is dubbel droevig, omdat het twee broers zijn en de toejeg tot doodslag, zelfs tot eenige ernstige verwonding niet bestond. De verslagene was ongehuwd. De dader, ideloos van smart is en voortdurend moet bewaakt worden is gehuwd en heeft twee kinderen. - Een ingezetene van Loosdrecht heeft te Utrecht op aardige wijze gebruik ge maakt van de jongste ontdekking, dat als concurrenten van de kwartjesvinders beginnen op te treden de kwartjeshouders. Hij werd rd., komende van een effecten- antoor, en terwijl hij bezig was een span paarden te beschouwen, aange houden door een mijnheer, die na een inleidend praatje, te kennen gaf gaarne zulvero natuurboter te willen koopen. Boer in zijn bait als X. is wilde hij de gelegenheid om nieuwe handelsielatien aan te kuoopeu, niet voorbij laten gaan. Mijnheer verzocht hem mede te gaan naar een kroegje in de buurt, ten einde ie zaken nader onder een glaasje cognac te bespieken. Dit geschiedde. Slechts even nadat zij gezeten waren kwamer, een paar andere heeren met een spel kaarten aan het tafeltje zitten en noo iigden X. uit ook zijn geluk eens te be proeven. Het slot was, dat X. met deze wooiden afscheid nam: „Ik heb wel eens van kwartjesvinders ehoord, dat ben jullie je hebt misschien wel van een kwm tjeshouder gelezen, dat- ben ik. Dank je voor je borrel Gegroet men." De heeien waren woedend. Een eigenaaidige rouwplechtigheid had dezer d igen in het groote, pas vol tooide arbeiderspaleis ie Kopenhage plaats. In het gemeentehospitaal was een ai- beider overleden. De weduwe wendde zich, volgens Deonsche gewoonte, tot een predikant met bet verzoek een lijkrede bij de begrafenis van haar man te houden. Toen de geestelijke hoorde, dat zij niet kerkelijk maar alleen burgerlijk getrouwd waren, weigerde hg dit en voegde er bij»Gy behoeft u niet tot een ander preoikant te wenden, want wij hebben allen te zamen besloten onder zulke omstandigheden niet te spreken." In Denemarken, moet men weten,., heerscht op dit punt eene rechtzinnigheid van welker steiitjpid men hier geen denk beeld heeft. Verontwaardigd hierover, besloten de arbeiders den lijkdienst voor hun kame raad zeiven te verrichten. Op den dag der begrafenis kwamen 5000 monschen bijeen in den tuin van het gebouw, tegen 12 urn. Verscheidene j vereenigingen der sociaaldemocraten kwa men met hun vaandels omfloerst. De kist werd, met bloemen overdekt, uit het hospitaal naar den tuin gebracht en op een heuveltje gezet. De president 'j der arbeidersvereeniging trad naar voren, sprak een paar eenvoudige woorden en verzocht alle aanwezigen een psalm te zingen. Dit geschiedde en daarna dankte een der familieleden van den doode voor de bewezen deelneming. Br werd toen nog een psalm gezongen, en vervolgens werd de kist, door een groote menigte gevolgd, naar 't kerkhof gebracht en in het graf neergelaten. Alles geschiedde met groote orde en aangrijpende ernst Het ware voor dien predikaDt een auditorium geweest om naar te water tanden. (N. v. d. D Een vreeselijke mijnontploffing, die plaats had te Tyiorstown, gebeurde Maan dag morgen te half 5, op 't oogenblik dat talrijke mijnwerkers zich gereed maakten om den arbeid te beginnen. Ben gew-ldige schok deed de bevolking van het dorp naar de mijningangen snellen. Van twee kanten word het werk der edding begonnen. Op den bodem dor mijn vonden zg 32 man, die wachtten om opgehaald te wo den, wat direct geschiedde. De reddingsploeg zette haar weg voort, in do hoop andere werklieden 16 kunnen eddenhij werd evenwel langs alle kanten tegengehouden door instortingen en verstikkende dampen. Andere reddingsploegen werden inge richt, in een der putten werden veertien dooden gevonden in den stal. Drie van de geredden zijn erg verbrand; verscheidene mannen ontsnapten als door een wonder. De ontploffing was zoo hevig, dat bijna al do werken boven de mijn ver nield zijn. Toen men naar beneden wilde Alen kon men niet; er waren eerst eenige herstellingen noodig, zoodat men slechts te 10 uren in slaagde de ma hines in werking te blengen. Van de 130 paarden in de mijn zijn er 80 gedood door de dampen na de ont ploffing. En zonderling genoeg, 13 paai den, die in een stal stonden, recht over een anderen stal waarin 20 paarden ge dood werden, werden behouden. Nog een man werd levend terugge i vonden in eene afgelegen galerij, waar vijf andere den dood hadden gevonden. Eene der laatste uitvindingen op het g9bied der verlichting is gas, uit hout gestookt. Deze vinding zag het levenslicht in Canada, waar de stad Deseronto voor een deel verlicht wordt met dit product, gewonnen uit den hout afval der in die streek bijzonder talrijke zagerijen. Om dit gas te verkrijgen, doet men houtzaagsel in retorten, die in houtvuren worden verhit. Het gas, dat zich daarbij ontwikkelt, wordt eve'nzoo gezuiverd als het steenkoolgas. De fa briek, waar men dit gas maakt, levert niet veel meer dan 540 steres per dag, wi voor twee ton zaagsel noodig zijn'. Het koolachtig overblijfsel heeft ongeveer V20 van het gewicht van het zaagsel. Houtgas heeft, zegt men, een niet zoo angenamen reuk als steei.kolongas, maar komt overeen met den rook van

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2