TWEE BEUIBEK. No. 988. Zaterdag I Februari 1896. 11' Jaarg, J Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - VI a anderen F. IHFLI.V1 VA, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Landbouw Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Ad ver tent iën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TW EE uren. De Temps wijdt een uitvoerig artikel aan de kwijning in den handel, die in Frankrijk bekommering wekt. Het blad doet dit naar aanleiding van een rede, welke de heer Derville, president der rechtbank van koophandel te Parijs, jl. Vrijdag bij de installatie van nieuwe leden dier rechtbank gehouden heeft. Reeds voor twee jaren had Derville op den ongunstigen toestand gewezen, maar in 1895 is het nog veel erger geworden. Hierbij voegt zich een tweede bedroevend •verschijnsel, - naarmate de kapitalen zich van handel en nijverheid afwenden, zoekt men zijn slag te slaan in vreemde ondernemingen van ten deele zeer twijfel achtige waarde. Derville had hierbij de speculatie in goudmijnen enz. op 'toog. Do Temps geeft sprekende cijfers ter staving van do heerschende kwijning en zegt. dat dagelijks de noodlottige gevolgen van het protectionisme zich scherper doen gevoelen. De oude geest van initiatief op industrieel gebied, door deD Franschen smaak en vindingrijkheid gekweekt, is ontmoedigd. Het blad wijst voorts met groote bezorgdheid op de»lichtzinnigheid«, waarmede de machthebbende!) de kapi talen afschrikken om in 's lar.ds nijverheid plaatsing te zoeken. Terwijl men van socialistische zijde steeds feller tegen de kapitalisten schettert, ontwerpt de re geering drukkende belastingen en laat de grootste onzekerheid zweven over de tolverhoudingen tot het buitenland. Hoe kan het anders of de nijverheid moet onder zulk 9en régime gaan kwijnen, terwijl tevens indirect de speculatie in buitenlandsche ondernemingen in gelijke mate wordt aangemoedigd, als zij in de binnenlandsche wordt onderdrukt. Men verlieze bij het laatste gedeelte van dit betoog niet uit het oog, dat de Temps fel gekant is tegen de progressieve inkomstenbelasting, door het radicale ministerie in zijn programma opgenomen. Door den afgevaardigde da Pontbnand is bij de Fransche kamer een voorstel ingediend om bij administratieve betrek kingen, bij de marine en het leger alleen Franschen toe te laten, die dit sedert ten minste drie generaties zijn. Door dit middel wil hij Frankrijk behoeden voor spionnen en verraders. De voorsteller meent dat thans vreemdelingen zich kunnen laten naturaliseeren om latei in staat te zijn de geheimen der defensie te ontdekken en ze aan Frankrijks vijanden uit te leveren. 'Krachtig komt de Temps tegen dezen nutteloozen maatregel op, waarvan het blad verwacht, een afscheiding der Franschen in twee klassen, waarvan de eene onherroepelijk een klass6 verdachten zou zijn. De commissie uit de kamer, met het onderzoek naar het voorstel belast heeft het dar. ook vlug afgehandeld en var- woipen, maar het voorstel heeft toch dit ongelukkig resultaat gehad, dat de commissie besloot te onderzoeken, of er geen grond bestond om de naturalisatie van vreemdelingen aan strengere bepa lingen te onderwerpen, d. w. z. meer te beperken. Ook met dit denkbeeld toont de Temps zich niet ingenomen, wijl men op deze wijze weer wil afbreken wat met moeite is opgebouwd. Kamer en senaat hebben lang gearbeid om de oude wet op de naturalisatie te reorgaclseeren, teneinde juist het getal vreemdelingen in Frankrijk te verminderen en hen te vergemakke lijken zich met het Fransche volk te assi- mileeren. Vooral uit een oogpunt van de toe nemende vermindering van het bevolkings cijfer in Frankrijk waarschuwt het blad tegen zulk een maatregel. In Zwitserland is een beweging in gang om een volksstemming te vragen over het aan den Staat brengen der Zwitser- sche spoorwegen. Veel wordt er gewerkt onder landhouwvereenigingen, die zich niet ongunstig toonen tegenover deze beweging. Var, de politieke vereenigingen hebben de' Grutli-vereeniging en de so ciaal-democratische partij er zich voor verklaard Men hoopt op 100.000 onderschriften in de plaats van de 50.000, die verlangd woiden. In de Juni zitting van den bondsraad zai dan het verlangen naar een referendum worden ingediend. Blijkens het jaarrapport van hetZwit- sersch9 departement van onderwijs worden in ongeveer 1100 van de 3900 school districten 35000 schoolkinderen kosteloo: gevoed en gekleed. Het kanton Bern alleer-, gaf gedurende het schooljaar '93/'94 36000 uit voor 13195 kinderen in 478 schooldistricten. Verder wordt het aantal schoolkinderen, die ondersteuning noodig hebben, geschat op ongeveer 50000 of 10 proc. van het gezamenlijke aantal schoolkinderen in Zwitserland. Om die allen te onder steunen zou, volgens eene berekening, 78 Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DüITSCH VERTAALD DOOR AHTST A Alexander zeil had den thans regeeren den vorst de belangen zijns vaders voor gedragen Onder andere omstandigheden zou zjjn openhartige edele wijze van voor stellen een gunstigen indruk hebben ge maakt op den vorstelijken heer. maar het vooroordeel tegen den man, aan wien hij Felicita's liefde had moeten aistaan en welke die liefde toen verraden had, was zoo groot, dat ziin atkeer de overhand kreeg over zijn gevoel van rechtvaardigheid en dat hij in zijn binnenste Alexander beschuldigde van slimme comediespelerg. Zoo stonden de zaken eigenlijk tameUjk slecht en de minister van oorlog die huis arrest had werd alleen slaande gehouden door de standvastige liefde zijner vrouw en het flinke gedrag van zijn zoon. De biltere vernedeiing die ook Marie's vlucht den buitendien reeds zoo neergebogen man berokkende zou hem nog sraaitelijker gevallen zijn, wanneer Alexander daardoor niet bevrijd geworden was van een bijna ondragelijk juk er, de wereld had dooi de onthullingen omtrent den minister van oorlog, zooveel ongeloolelijks moeten ge looven, dat zij deze nieuwe tijding niet opnam met de ontzetting en al de einde looze zuchten en schouderopbalingen, dte zij anders zoo bereid willig pleegt te ver kwisten aan dergelijke pikante geschiede nissen. Alexander leefde intusschen zoo stil en ingetogen sedert de jongste voor vallen, dat het openbare oordeel bem geheel vrij liethjj had afscheid genomen en zag buiten den heer Gerland bijna niemand. Marie, die, naar haar weiisch, onder het voorwendsel, dat de tegenwooi - dige omstandigheden en het samenzijn met den minister van oorlog pijnlijk voor haar waren, eenige dagen in het hu s van haren vader had doorgebracht, was van daar ontvlucht en had geen letter van vergiffenis of afscheid voor haren man achtergelaten. Dadelijk na hare aankomst nog eer Alexander iets er van wist, had Felicita om audiëntie gevraagd bij den vorst, wat haar oogenblikkelljk werd toegestaan. Ditmaal deelde zelfs meviouw Gei land in de ontroering, harer stiefdochter, zij wenschte den mi nister van oorlog, wiens familie door Marie bovendien reeds leed genoeg was aangedaan, tenminste in deze omstandigheid alle mogelijke goeds. Felicita was wel een uur in het vors telijk paleis geweest, toen zij weder ver scheer,, om haar rijtuig te bestijgen en adjudanten en kamerheeren vlogen naar die het jaarrapport geeft, niet minder dan 500,000 per jaar noodig zijn, Ook wordt geconstateerd, dat de resultaten tot dusverre zeer bevredigend zijn. Het schoolbezoek nam toe. de kinderen toon den gedurende het onderwijs meer be langstelling en hunne gezondheid ging vooiuit. Een Reuter-telegram uit Londen meldt, dat, volgens berichten van Madagascar van 23 dezer, in het district Vatomandry een oproer van de inlanders tegen de Hova's is uitgebroken. De Noorsche koopman Engle en verscheiden officieren der Hova's zijn gedoodde opstand breidde zich met den dag uit Het mond- en klauwzeer wgkt ook uit Belgie. In de maand December kwam die ziekte nog slechts op 16 boeven, ge legen in 10 verschillende gemeenten, voor. Longziekte werd ook in die maand onder de veebeslagen in Belgie niet waarge nomen. Men schrijft uit Overslag aan de Vliss. Ct. Om beter toezicht te kunnen houden op den smokkelhandel met vat kens, wordt tegenwoordig door de Belgische douanen opgenomen hoeveel varkens ieder land bouwer heeft, hoe oud ze zijn enz. Verder is het noodig b\j de geboorte aangifte te doen op bet kantoorin een woord er is een zoogenaamde „burgerlijke stand" voor de varkens ingericht, zooals die reeds voor het hoornvee bestaat. Dinsdag zijn uit Nederland langs de vensters, om lint schoone meisje te zien, over wier be/.oek men de meest verschil lende vermo^d-ns koesterde. Het onder houd moest haar hebben aangegrepen, daarover was rm-n het eens, want haar gelaat was blepk en hare oogen door tranen verduisterd<>f echter onder dit vochtige schemerende omhulsel hoop woonde of droefheid of dankbaarheid, dat kon men niet zien en men moest zich vergenoegen met vermoed°ns. Voor het huis van - den minister van oorlog hield het rijtuig .-til wonderbare gevoelens hes tot inden Felicita toen zij bin nentrad, een lange schroom om Alexander te ontmoeten. Nauwelijks was zij aange meld, of mevrouw* Von Roda kwam haar in de vooikamer met uhgebreide atmen tegemoet en d.tikte haar vol diepe or.t- roeiing aan haar hart. De minist r van oorlog lil-ef aarzelend staan op den drein pel dei woonkamer zijn trot-che houding en zijn waardigheid hadden plaatsgemaakt voor eene besluiteloosheid en verb genheid, die tegenover het jonge meisje een pijn lijke bedroevenden indruk maakten en eerst toer. deze zich had losgemaakt uit de aimen harer moederlyke vriendin er zijne uitgestrekte hand had gegrepen ei gekust, vloog een straal van roerende vreugde ovet zijn streng gelaat, waan de zorg dezer dagen diepe voren had ge gioefd. Voor deze liefde ze^ene u God, zeid hij bewogen, ik b eb ze niet verwacht maar zij doet goed, Felicita, zeer goed. In het ongeluk kent men zijn vriende", zeide mevrouw Von Roda, en ach, ge kunt het niet gelooven hoe zeldzaam die zijn. M'.jn dierbare, dierbare moeder, hernam .ij innig, gij gaaft mjj het recht u zoo te noemen, in een upr. waarin ik zetf uwe moederlijke liefde aan een ander moest afstaan. O ik ben deze uie, ik ben den heiligen naam en al de beloften en plich ten, daaraan vastgeknoopt, niet vergeten, ik heb gebruik gemaakt van de voorleek ten eener dochter, en den vorst gebeden om genade en vergiffenis. Ik heb die verkiegen stil en zonder opzien barpn, zonder straf of vervolging moet uw echt genoot liet land verlaten in den kortst niogehjken tijd en de vorst geeft hem de waarlijk votstelijke verzek-ring, dat zijne vele verdiensten langer zullen voortleven in zgne gedachtenis, dan zyn misstap dit zal doen. Mevrouw Von Roda viel in dinkbaie verrukking Felicita om den hals, hare tranen zeiden genoeg. Op de troische standvastige trekken van den minister schitterde het als bliksemstralen ontroe ring, vreugde en dank gaven er een bijna zachte uitdrukking aan en vol eerbi»d greep hij ue fijne blanke handen van het jonge meisje en drukte die aan zijne lippen. Toen allen zich hersteld hadden, werd de naas'e toekomst van de familie Roda overlegd en besloten, dat zg voor alles

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1