Rechtszaken. reden was, maar ook, dat ei nog al vrij wat- tuberculose onder ons vee voorkomt. Of dat tuberculeuse vee voor een vee houder nu zoo schadelijk is Zeer zeker Vele dieren die tuberculeus zijn, mogen zich, zoo lang zij jong zijn, goed gevoed en goed verpleegd worden, vrij wel staande kunnen houden, langzamerhand breidt het ziekte -proces zich uit, totdat het lichaam er onder lijdt en eindelijk te gronde gaat. In den regel gaat het langzaam, maar daarom niet minder zeker komt het dier echter onder ,-slechte omstandigheden dan gaat het meestal snel. Ook de jongen van zulke dieren zijn vaak moeilijk groot te krijgen, zij blijven dikwijls teer en bezwijken in den regel vroeg ot laat aan dezelfde kwaal. Voeg daar nu nog bij wat door prof. Koch is bewezen namelijk dat de ziekte besmettelijk is, dan zal ieder moeten toestemmen dat tuberculose voor den veestapel een ware ramp is, en dat het wenschelijk is. deze ziekte met kracht te bestrijden, en zoo mogelijk uit te roeien. M. Ct. WEL, den 98 Januari 1896. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken bij don spoorwegbeambte Gossiaux onder deze gemeente. De die ven hebben voor een groote 30 gulden aan tabak meegenomen, die naar alle gedachten wel naar Belgie gesmokkeld zal zijn. Om te belotten dat G. de deijr uit zou komen, had men een stevige spar daarvoor gebonden en daaraan de deurklink goed vastgemaakt. - Op het Belgische gedeelte van Koe wacht werd Vrijdag bij huiszoeking dooi de kommiezen eene partij haver in be slag genomen, die in Belgie iugevoerd wa zender dat dereotiten befaaid waren. Gisteren had in het „Wapen van Zeeland" te Hulst vanwege de vereeniging „Landbouw-Belang" te Graauw de aan besteding plaats van 79,700 kg. Hulpmest stoffen waarvoor werd ingeschreven door de heeren Internationale Guanofabriek Dordrecht voor 5,94, D. J. Oggel te Axel voor ƒ5,90, P. J. van den Ardenne te Dordrecht voor ƒ5,75, E. A. Pateer te Hontenisse voor 5,73 en E. P. Staal te St. Jansteen voor 5,70. 44,700 kg. Chili salpeter, waarvoor werd ingeschreven door de heeipn E. A. Pateer te Hontenisse voor 9,263/4, D. J. Oggel te Axel voor ƒ9,19, W. Adriaansen Pz. te Hontenisse voor 9,11*/2, E. P. Staal te St, Jansteen voor 9,11, G. Adriaanssen te Hontenisse voor 9,06, P. Adriaanssen Goedhart te Hontenisse voor 9,021/2 eo J. Adriaanssen te Hontenisse voor 8,99. Aan de laagste inschrijvers zijn de leveringen gegund. Zaamslag. Door de vereeniging »In 't belang der Landbouwers alhier werd gis teren aanbesteed de levering van pl.m. 275,000 kilogram Ammoniak-Superphos- phaat. Hiervan werd aannemer de heer Standaert te Balgeroecke voor 5,70 per 100 kilog., en van pl.m. 66,000 kilog. Chili-Salpeter, hiervan werd aannemer de Tegen den minister van oorlog was eer. onderzoek ingesteld, dat naar men zeide 'zijn einde nadeide en waarvan de uitslag in allen geval een önteerende straf zou zijn. Hij hal door zijn wel volkomen eerlijk en eerbied waardig, maar toch vaak zoo stroef en streng optreden, vele vijanden, terwijl de hooge gunst, waarin hij vooral bii den overleden vorst stond, hem een menigte benijders had bezorgd Voor bidders had hij dus slechts weinige, de meesten hadden zich gecompromitteerd en beleedigd door de nauwe betrekkingen waarin zij gestaan hadden tot den man, wiens persoonlijke eigenschappen men be streed, sedert men zijn alkonist kende e;. hem in allen gevalle beschuldigen kön van een onwaarheid. (Wordt vervolgd heer M. de Jongo te Hoek voor ƒ8 95 per 100 kilog. Te Wolfaartsdijk is Maandag overleden de heer J. van der Baan, de oudste inge zetene dier gemeente, en algemeen in Zeeland bekend om zijne oudheidkundige studiën. De overledene werd 24 Aug. 1808 te Zierikzee, waar zijn vader heel- en verlos kundige was, geboren; was van 1836 1862 hoofd der openbare school te Zaani- slag, waarna hij zich te Wolfaaitsdijk ve3tigde en in onderscheidene administra tieve betrekkingen werkzaam was. Ver schillende bijdragen van zijn hand, meestal op het gebied van genealogie en kerkge schiedenis. zagen in verschillende tijdschrif ten en bladen het licht. Zuiddorpe, 27 Jan. Het was heden voor onze gemeente een feestelijke dag ter gelegenheid van de plechtige instnl- leering van den ZEw. heer Mies als pastoor onzer parochie. Ten zeven ure des morgens werd het feest reeds aangekondigd door bet lossen van kanonschoten. Reeds kwam er al eenige beweging op ons anders zoö stille dorp. Te acht ure vertrok eene eei ewacht te paard, onder commando van den heer Aug, Puijlaart naar Axel, ten einde Z.Eerw. aan de groote brug te ontvangen. Aldaar werd hij door voornoemden heer Puijlaert gecomplimenteerd waarna de stoet zich naar bet in feestdos gbStoken Zuiddorpe begaf Aan de hofstede van de wed. Van Nevel werd ZEerw. begroet door de gansche optocht, bestaande uit do Feestcommissie, waarvan de burgemeester de heer C. van Waes, e6re-voorzitter en de heer A. Moerdijk voorzitter was, benevens kerke lijk en gemeentebestuur, alle alhier be staande Vereenigingen en Maatschappijen en de schoolkinderen met het personeel, zoomede door tal van belangstellenden. Te dier plaatse werden verscheidene #el komstgroeten gewisseld. Daarna toog de gansche menigte naai de pastorie en van daar naar de kerk, alwaar na een solemneelo mis de nieuwe herder plechtig in zijn dienstwerk en aan do gemeente bevestigd werd. Na afloop der H. mi« die door eene talrijke menigte werd bij gewoond, stelde de optocht zich op, en begaf zich en corps langs den molen naar de Pastorie, waar Z.Eerw een prachtig bouquet W6i"d aangeboden en ter zijner eer een lied door de schoolkinderen werd aangeheven. Ook thans werden weder verscholen le toespraken gehouden en beantwoord. Daarna trok ZEerw. zich in de pastorie terug. Des namiddags te nalf vier verzamelde de stoet zich weder op het schoolplein en werd Z.Eerw. door hot fanfarengezel- schap „Ons Genoegen* eene serenade gebracht. Te ruim 6 ure maakte de stoet een fakkeloptocht A la Vénétienne door het dorp, die door eene groote menigte volks werd bijgewoond, waarna het feest ge sloten werd. Onze gemeente heeft door dit sohoone feest weer een schoone bladzijde meer in hare geschiedenis. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg ZittiDg van 21 Januari 1896. Heden stond o. m. terecht V. v. C., Vrouw van P. C. L., bierhuishoudster te Sluiskil, beklaagd van het doen van eene belofte aan een ambtenaar met het oog merk oin hem te beweger: in zijn be diening in strijd met zijn plicht iets na te laten. Bij beklaagde was op 22 Oct. 11. in hare herberg gekomen de brigadier der marechaussee te Sas van Gent, verkleed als schilder, en constateerde aldaar eene Overtreding der drankwet. Bij die ge legenheid zoude de bekl gernelden ambte naar 5 hebben beloofd, zoo hij geen procesverbaal .opmaakte. De bekl. ver klaarde zich de gesproken wooruen niet juist te herinneren, omdat zij hevig ge schrokken was, toen zij bemerkte, dat de schilder, die voor haar stond en aan wien zij een glaasje jenever 1: :d verkocht, de brigadier der marechaussee was. Vol gens haar had zij gezegd, dat zij wèl 5 had willen geven als het niet gebeurd was. Dh ambtenaar van bet O. M. begon met er op te wijzen, dat men bier met een ernstig feit heeft te doen, daar de ambte naren op deze wijze lichtelijk in ver zoeking komen, en vorderde de veroor deeling van bekl. tot drie dagen ge vangenisstraf op g'-ond,dat het feit wettig en overtuigend was bewezen. De verdediger, de heer mr F. N. v. d. Bilt, vooropstellende bet laakbare van een ambtenaar, die verkleed in een soort van carnavalscostuum er op uitgaat' overtre dingen uit te lokken, meende dat men in de gegeven omstandigheden, waar men te doen heeft met een onontwikkeld persoon, die tengevolge der voorafgegane bekeuringen eenigszins ontsteld was, niet te veel aan de geuite woorden moest blijven hangen, maar meer letten op de waarschijnlijke bedoeling. Bekl. had alleen haar leedwezen uitgedrukt en het ver langen de zaak af te kunnen maken. Bij personen van de maatschappelijke ontwikkeling als bekl. zal toch niet te veel gewicht aan de woorden moeten worden gehecht. Pleiter beriep zich op een vonnis der rechtbank van Groningen om aan te toonen, dat bjj beki. de weten scbap moet hebben bestaan, dat zij den ambtenaar trachtte te bewegen iets na te laten, in strijd met zijn plicht. Uit de omstandigheden io dit geval volgde, volgens pleiter, het tegendeel. Mee ge ïustheid meende pleiter op vrijspraak of op ontslag van rechtsvervolging te mogen aandringen. Nadat het O. M. en de verdediging nader hunne beweringen over en weder hadden toegelichtwerd de uitspraak be paald op heden over 8 dagen, nadat de voorzitter bekl er nog op gewezen had, dat men met zijne woorden voorzichtig behoorde te zijn. Zitting van 25 Januari. Een dief en een geweldenaar. Voor genoemde rechtbank had zich heden te verantwoorden C. S, oud 19 jaar, veldarbeider, geboren en wonende te Koewacht, thans aldaar in hechtenis, die aardig wat op den kerfstok had. Hem werden toch niet minder dan 12 feiten ten last6 gelegd, nl. dat hij lo in Augustus jl. of omstreeks dien lijd, te Koewacht, uit de schuur van J. van Waasberghen, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening, heeit weg genomen een blauw linnen broek en een mollenknip, oen en ander toebehoorende aan genoemden Van Waasberghen, althans niet aan hem beklaagde 2o in den nacht van 11 op 12 September jl. of omstreeks dien tijd, te Koewacht, van het erf van A. Ilerreman, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening, heeft weggenomen een paardendeknet,- aan genoemden Herreman, althans niet aan hem beklaagde, toebehoorende 3o op 15 September jl. des namiddags te Koewacht, uit den broekzak van A. A. de Schepper, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening, heeft weg genomen een zakdoek een gulden, en een vijf en twintig centstuk, een en ander aan genoemden De Schepper, althans niet aan hem beklaagde, toebehoorende 4o op 15 September jl., des avonds omstreeks zes oi zeven uur, te Koewacht, moedwillig eenige slagen op het hoofd heeft toegebracht van L. Hontequiet 5o op 15 September jl., des avonds omstreeks acht uur, op den openbaren weg te Koewacht, in staat van dronken schap verkeerende, de openbare orde heett verstoord, door te vloeken en te schelden en met gebalde vuist naar de aldaar aanwezige menscben te slaan, en vervol gens zich met geweld heeft verzet tegen den rijksveldwachter G. Cremers, die aldaar in dienst was, door, toen die beambte hem van daar wilde verwijderen, door te rukken en te trekken, te tr-icbten nit diens handen te komen en vervolgens ook dien beambte opzettelijk met z\jn linkervoet een trap tegen het rechterbeen te geven 6o op 29 September jl-j.des avonds omstreeks 12 uur, te Koewacht, op den openbaren weg, in staat van Jronkenschap verkeerende, de openbare orde heeft ver stoord door te vloeken en te trachten A. de Schepper aan te vallen, en ver volgens zich met geweld heeft verzet tegen de marechaossées G. Marijnisse en L. Louwerse, die aldaar in dienst waren, door, toén die beambten hem vandaar wilden verwijder#!', Ie trachtén uit hunne handen te komen, door te rukken, den marechaussée Marijnisse een slag tegen het hoofd tob te brengen en den mare cbauasée Louwarsa te schoppen tegen den buik en de beenen en in de linkerarm te bijten 7o op 2 October jl., des avonds of om streeks dien tijd, te Koewacht van het erf van J. Picavet, met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening, heett weg genomen een Karrekussen vau genoemden Picavet, althans niet aan hem, beklaagde, toebehoorende 8o op 23 October jl. des namiddags omstreeks half drie op de openbare straat te Koewacht, een daad gepleegd heeft in strijd met de zedelijkheid 9o op 23 October jl., des namiddags omstreeks vier uur, te Koewacht, opzet telijk eri wederrechtelijk met een steen, twee glasruiten heeft ingegooid in de woning van C. Oolpaert, welke glasruiten aan deze, althans niet aan hem. beklaagde, toebehoorden lOo in of omstreeks October jl. te Koe wacht, met het oogmerk van wederrech telijke toeeigening, uit de schuur van J. Picavet heeft weggenomen een aan ge noemden Picavet, althans niet aan hem beklaagde, toubeuoorende Engelsche rieu; llo in of omstreeks Octobei jl. te Koewacht, met het oogmeik van weder rechtelijke toeeigening, uit den droogstal van H. Kips heeft weggenomen twee paar kiompen, aan genoemden Kips, althans niet aaD hem, beklaagde, toehe hoorende 12o in de eerste helft van October jl. omstreeks dien tijd te Koewacht uit of nabij de sc iuur van S. Leenknecht, met het oogmerk van wederrechtelijke toe eigening, heeft weggenomen een geweer, toebehoorende aan August Leenknecht, althans niet aan hem, beklaagde. In deze zaak waren van wege het openbaar ministerie 20 getuigen gedag vaard, terwijl als verdediger aan beklaagde ambsthalve was toegevoegd de heer mr. G. J. Bisschop, advokaat aldaar, In de eerste plaats werd voorlezing gedaan van een vonnis dier rechtbank, waarbij de bekl. van thans voeger, wegens diefstal, tot twee maanden gevangenis straf werd veroordeeld. en vervolgens van onderscheidene processen verbaal van politie 6D justitiebeambten, waarvan de bekl. verschillende hem ten laste gelegde feiten bekend heeft of die verklaringen bevatten van niet gedagvaarde getuigen. Hierna werd oynrgegaan tot het hooien der getuigen. De eerste, de rijksveldwachter G Cre- mersj te Koewacht, verklaarde dat hV) de broek, onder 1 bedoeld, op den beklaagde bevonden heeftdeze verklaarde die ge- vondén te hebben. Genoemde rijksveld wachter had de mollenkfiip benevens het paardendeknet in de woning van bekl. en den zakdoek bij S. Herreman, die verklaarde hem gevonden te hebben in den Karnemelkspolder, in beslaggenomen Ook h t feit, sub 5 vermeld, was door dezen getuige gezien en ondervonden. Wat punt 7 betreft verklaarde getuige üat bij het karrekussen, dat in een bosch gevonden werd, heeft overgenomen van den commissaris van Moerbeke (Belgie). Bekl. had de schuld aan dien diefstal ontkend. Het onder 8 bekl. ton laste gelegde heeft deze getuige gezien, evenals dat onder punt 9. De riek, bedoeld in punt 10, is door den getuige gevonden in de wouing van bekl., evenals een paar klompen, onder punt 11 genoemd, terwijl het geweer, punt 12, door hem van bekl., die er mede

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2