TWEE BRUIDEN. No. 087. Woensdag 20 Januari 1806. lfe JTaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laander en F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 77 FEUILLETON. Binnenland. Landbouw AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor B e l o i 80 cent. Afzonderl. numtn. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zelfs de goed regeeringsgezinde Brus selsche correspondent va» 't Handelsblad van Antwerpen klaagt over den warwin kei dien de minister van financien de Smet de Naeyer beeft aangericht met zijn nieuwe amendementen bij de tweede lezing van het alcohol wetsontwerp. Maar intusschen zijn de meeste agrariërs nu beter tevreden met het ontwerp, aange zien aan de landbouwstokers nog meer voordeelen zijn toegestaan. Van die tevredenheid legden onder anderen Hya cintbus Cartuyvels (de koning der agra riërs) en Woeste blijken af. De Sadeleer echter stribbelde tegen. Het belangrijkste wat in de Kamerver gadering van Vrijdag is voorgevallen, was een verklaring van Van der Velde uit naam van de socialisten. Hoewel deze het eens zijn met de regeering wat betreft het vervangen van de vermoe delijke door de werkelijke opbrengst, en dus niet tegen het ontwerp zullen stem men, zullen zij erook niet voor stemmen, omdat de voorrechten aan de landbouw stokers toegekend, het alcoholisme in de hand kunnen werken. Men schrijft uit Brussel Ook te Brussel wenscbt men een groote betooging te houden om sympathie te betuigen met de Transvaalsche broeders. Op de muren is aangeplakt een oproeping tot een groote volksvergadering, te houden in de lokalen der Oude Beurs, op de Groote markt. Daarin worden alle Vlamingen opge roepen om een bewys van eensgezindheid Roman van GrOLO RAIMUND. UIT HET DUITSCH VEKTAALD DOOE Aarsr a En zal het voor het aanzien der kerk bevorderlijk zijn, wanneer men verneemt, dat ge een meisje met geweld hier weer houdt en haar zedelijk dwingt, een belofte af te leggen, die niet vrijwillig meer is?' vroeg Katharina. En vernemen zal de wereld het, heer kapelaan, ik ben getuige geweest, wat ge hebt aangewend, oio Felicita te brengen tot den stap, dien zij r.u weigert 18 doen zij brengt in dit oogenblik geen vrijwillige gelofte. Ten minste geen Gode, welgevallige, zeide Felicita, want mijne gedachten be hooren niet Hem alleen, zijn n et vrij van aardsche zorg en smart, vol met hetnelsche vreugde. Zoo ga dan, hernam de priester, tiot- seer opnieuw Gods toorn, ik houd u niet terug. Maar ga nu dadelijk, want hoe lauger ge blijft, des te grooter opzien zal het baren. Katharina zal mij dadelijk bij mijn vader laten brengen, hernam Felicita, ik dank te geven aan de Transvaalsche stam broeders, die zoo kloekmoedig hun onaf- hankelijkheid verdedigd hebben tegen de Engelsche aanvallers. Deze oproeping is onderteekend door alle Vlaamscbe gezelschappen in Brussel en omstreken, twee-en-twintig in getal. Nu het behartigen van de belangen van de Belgen in de Transvaal door do Belgische regeering aan het Engelsche gouvernement is opgedragen, zullen de Belgische bewindvoerders deze betoo ging wel met evenleede oogen aanzien als zij blijkbaar die te Antwerpen heb ben gadegeslagen. De contir.uemeisjes van de fabriek Do Lieve en die van Desmet en Dhanis te Gent hebben haar arbeidsboekje terug gevraagd en gekregen. Zij verklaren dat zij naar Frankrijk zullen gaan om werk te zoeken Beneden 18 centierns per uur weigeren zij te werken. De National Zt.g. vindt het noodigom in een hoofdartikel, in schijn tegen de Hamburger Nachrichten gericht, een wenk te geven aan hen die al te zeer ijveren voor vermeerdering der vloot. „Van den aanvang af is e; geen gebrek geweest aan overtollige demonstraties, die wel in staat waren om do gespannen verhouding tot andere natiën waar Duitschland zich ter wille van zijn belangen nu een maal door hem moest slaan nog erger te maken, en de toost van den Keizer bij het feestmaal op 18 Januari is daartoe ook weer misbruikt „Een vloot moeten wij hebben, die ons tot, de beheerschers der wereld zal maken had dadelijk na het uitbreken van het conflict met Enge land een geestdriftig redenaar te Leipzig n eerwaarde vader, vooral de zorg en moeite, die gij mijnentwege hebt gehad, ik wil die biermede vergelden, dat ik nu in de wereld kom, zooais ik dit in het klooster wilde zijn, een trouwe ware Chris tin zal wezen en hiertoe geef mij uwen zegen. De kapelaan maakte het teeken des kruises, gaf baar de hand, maakte een stomme stijve buiging voor Katharina en ging heen. Snikkend wierp Felicta zich aan de borst harer vriendin, zij was te lang onderworpen geweest aan den uit sluitenden invloed van haren biechtvader en van de nonnen, dan dat deze ure had kunnen voorbijgaan zonder diepe ontroe ring, dan dat de strijd niet geweldig zou geweest zijn, die strijd, waarin hare liefde een zoo schitterende overwinning behaalde. Terwijl zij een kort afscheid nam van de abdis, pakte Katharina de nood'gste zaken bij elkander, legde met een stilLn bigden lach ook het bruidskleed er bij en dankte God uit het diepst harer ziel, dat haar snel tusschenbeiden komen zoo goed ge lukt was, Zoolang zij niet durfde hopen, Felicita wede» gelnkkig te zien en zoodra zij zag, dat deze achter de kloostermuren alleen rust zocht en vergetelheid, zoolang hield zij zich stil vei wijderd, om niet door haar eigen liefdesgeluk het hart harer vriendin leed te doen. Maar toen nu over de familie Gerland de smart en kommer werd gebracht door het vergrijp van den minister van oorlog en door de schuld uitgeroepen, en de geruchten over buiten gewone versterking onz9r marine gaven nieuwe vlucht aan het verlangen aan oen Duitsch „"Wereld-politiek", die verder reikt dan Duitschland's eigenlijke belan gen." Maar vooreerst is het zaak, van den Rijksdag toestemming te verkrijgen voor de marine-plannen zooals die reeds in de begrooting voor 1896/97 zijn neer gelegd, en door beschouwingen over „wereldpolitiek" zou dit allereerst noodige wel eens gevaar kunnen loopen De Fransche minister van handel heeft een ontwerp gereed stiekkende tot aan vulling van de wet van 27 Nov. 1892 betreffende arbitrage in geschillen tusschen patroons en werklieden. Voortaan zouden beide pai tijen zich niet mogen onttrekken aan de eerste poging tot verzoening. Wie weigert te verschijnen of zijn medewer king te verleenen, zou in een boete van 1 tot 5 francs vei vallen, door den vrede rechter op te leggen. Dooi- de Fransche kamer is het ont werp betrekkelijk de leening voor Tonkin goedgekeurd. Naar liet Hblad vei neemt, zullen ook in Nederland op sommige telegraafkan toren, „soundeis* in dienst gesteld wor den, dat zijn toestellen waaraan de amb tenaren de telegrammen enkel op het gehoor opnemen. De eerste »soundeis« zullen te Amsterdam russcben het hoofd kantoor en het bijkantoor Tupplein dienst doen en dientengevolge zullen twee tele- graafcom miezen met den toestel bekend, op dit bijkantoor overgeplaatst worden. van Marie, toen zag Katharina, wier zin nen niet beneveld waren door smart en schrik, verder dan de overigen en achter het dreigend onweder bemerkte zjj zonne schijn en klaarheid. Het gelukte haar ge makkelijk, het bewogen gemoed van Felicita als plicht voor te stellen, den minister van oorlog door hare voorbede te bevrjjden te bevrijden van een zware straf en ook Alexander ten minste de ver lichting te geven, zijn dubbele smart in een vreemd land, bevrijd van indringende nieuwsgierigheid te dragen en te over winnen. Een uur later besteeg Felicita met Katharina den wachtenden wagen, om hen eerst naar Sturzach te brengen, en toen zette de eerste, vergezeld van de zegen- ivenschen harer vin ndin, haren weg naar de stad voort in vfiegenden haast. Felicita had in het vaderlijk huis alles nog droeviger en meer ontstemd gevonden, dan Katharina het haar geschilderd had. De beer Gerland lag ziek te bed van ver driet, vermoeid naar lichaam en geest uitte hij noch verwijten noch klachten Ook mevrouw Amalia was stil en ontstemd, zij had niet geloofd, dat de lichtzinnigheid van Marie, die zij in baar moederlijke toegevendheid ook ditmaal had ondersteund, haren man zoo zwaar, naar het scheen zoo onherstelbaar zou treffen. Want zoo had zij het niet gewild, zij gevoelde zooveel liefde en achting voor haren man, als In Mededeelingen en berichten, der Friesche Maatschappij van Landbouw komt hot volgende voor over Tuberculose: Zijn er in ons land zooveel onganze, pareizieke of tuberculeuse koeien, en is die ziekte zoo kwaadaardig dat Belgie daar zulke maatregelen voor neemt, hoort men dikwijls vrageD. Met zekerheid daarop te antwoorden is wat het eerste gedeelte der vraag betreft, onmogelijk wij gelooven liet echter wel. De veehouders weten dat de slagers zoo nu en dan vertellen dat de koe van deze of gene bij slachting bleek te lijden aan ongansheid, tuberculose, terwijl noch de eigenaar noch iemand anders ooit iets aan die koe had gemerkt. Daar nu meermalen het vleesch van tuberculeuse koeien, als schadelijk voor de gezondheid, wordt afgekeurd, gaf dit in bet vorig jaar zelfs aanleiding tot een heelen strijd tusschen slagers en vee houders. De eersten wilden alle schade door afkeuring geleden, op deveehoudeis vei halen; de laatsten wilden het vee alléén verkoopen zonder voor tuberculose in te staan. Als men daarbij weet dat in 1894 van de in het abattoir te Amsterdam geslachte koeien 5°/0 min of meer tuberculeus werden bevonden waarvan 2023/4 werden afgekeurd terwijl men gerust kan aannemen dat dieren, waaraan de slagers ook maar eenigszins twijfelden, uit vrees voor afkeuring, niet aan het abattoir werden geslacht, dan zal men begrijpen dat er voor dien strijd wel mogelijk was bij haar wankelbaar karakter en haar liefde was geheel daar, waar haar medelijden zich bevond. En daarom ver scheen Felicita als een reddende engel, ditmaal zelfs voor de moeder, die van hare tegenwoordigheid zich de beste gevolgen beloofde voor het terneergebogen gemoed van den heer Gerland. Een weinig zou ook wel het geweten van mevrouw Gerland spreken, als zij er aan dacht, hoeveel ver driet en ongeluk zij veroorzaakt had, hoe zij alles zoo geheel anders had kunnen leiden, wanneer zjj Marie's zelfzuchtige eigenzinnige begeerte reeds in den aanvang krachtig had paal en perk gesteld. Dit gevoel van schuld, waarvan zij zich waarlijk eerst bewust werd, toen Marie haar met onrechtvaardige verwijten herinnerde aan het strafbare en dwaze harer moederliefde, was oorzaak dat zij ditmaal Felicita be handelde met een zachtheid en vriendelijk heid, die een zoete nooit gekende rust verbreidde in den kleinen kring. De heer Gerland vergat zwakheid en ziekte, toen Felicita zijn bed naderde, toen hare zachte hand licht en verkoelend op zijn brandend voorhoofd lag en hare donkere oogen hem vriendelijk aanblikten; een innig dankbaar welbehagen, een stille droomerige rust daalde over hart en zin en toen hij afgemat van ontroering en en vreugde eindelijk insliep, toen lag daar een laeh van tevredenheid op zyn gelaat, zooals mevrouw Gerland het sedert jaren niet meer had gezien.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1