Landbouw <»emcii£d Xiciiws. Dinsdag werd te Goes, onder voorzitter schap van den heer E van den Bosch, ,n de Prïns van Oranje eene vergadering gehouden van leden der afdeeling Hein- kenszand der Mij t. b. van landbouw en veeteelt in Zeeland. Door den voorzitter werd o. a. mede gedeeld dat in het geheel door 192 smids of gezellen in de 5 afdeelingen aan den hoef'stmdcursus wordt deelgenomen. Te Goes zijn 30 deelnemers, die reeds 8 theoretische lessen gehad hebben. De lessen worden goed bezocht en met ijver woidt gestudeerd, hetgeen een gevolg is van goede en aansporende leiding van den rijks-veearts V. d. Vliet. Nu moeten de practische lessen aan vangen onder leiding van den heer De Meen. Het lot heeft beslist dat te Goes op Donderdag zal lesgegeven worden, doch daar het aantal 80 te groot is om met vrucht den cursus te volgen, is men overtuigd dat het noodzakelijk is de prac tische lessen in twee afdeelingen te splitsen, alzoo een voor- en een na den middag. De lessen worden met 2.50 betaald en het bestuur stelde voor, in overleg net den heer De Meen, om in dit geval 2 per les te betalen en de meerdere uitgaven voor rekening der afdeeling te nemen. Dit werd goedgevonden. Steeds werd de theoretische cursus door een of meer bestuursleden bezocht en de voorzitter gaf in overweging ook op de practischo lessen eens een kijkje e nemen. De voorzitter spoorde aan >m meer aanmeldingen te doeD van paar den voor het beslaan op den practischen cursus. De heer J. J. van Weel voerde hier tegen aan dat meest alle landbouwers bij hun smid zijn geabonneerd en zou daarom kosteloos beslaan wenschen, de uitgaven zouden gedragen kunnen worden door de itdeeling. De heer M. de Bokx stelde een amendement voor om de helft van het gewone loon te betalen. Dit amende ment werd met 30 tegen 13 stemmen aangenomen, 3 in blanco. Verder kwam in behandeling een schrijven van den uitgever van het gratis idvertentieblad, dat reeds aan alle leden toegezonden wordt om de oproepingen ter vergadering hierin per advertentie te doen. Naar aanleiding hiervan werd gediscussieerd. Op voorstel van den lieer Ph. M. v. d. Mandere ondersteund door den h9er J. J. van Weel, werd goedgevonden het be stuur te laten beslissen. Een verzoek van dhr L. Boogaart, gediplomeerd veearts te Drie wegen. om een bijdrage van wegedeaf deeling, werd zonder hoofdelijke stemming verworpen, op grond dat die veearts 8 gemeenten bedient ad 25 toelage ieder wat een inkomen geeft van 200 en hij door zijn uitgebreide pactijk wel voorzien zal in zijne behoeften. Volgens de nieuwe statuten werden voor de boofdbestuursvergadering de n voor een vol jaar benoemd en werden aangewezen de heeren E. v. d. Bosch en C Zuidweg met 35 en 25 stemmon. Alle overige bestuursleden werden eventueel voor plaatsvervangers aangewezen. Bij de gewone rondvraag deed de heer L. Bogaart het voorstel om m verband met de aanhangige suikerwet te ver zoeken don accijns niet te vorhoogen. Besloten werd het hoofdbestuur met dien wensch in kennis te stellen. M. Gt. houdt niet tegen wat komen moet. Wat moet ge doen in uws vaders huis, hoe wilt ge den minister van oorlog nuttig zijn? O, laat mij hiengaan, eerwaarde vader, de kalmte, de bedaardheid, de heilige stilte in mijn hart, welke alleen waardig maken, zich Gode te wijden, zijn nu verstoord, de tijd alleen kan die onrustige golven effen doen worden en bedaren. Mijne nabijheid zal mijn vader oprichten, hp heeft nu geen kind meer behalve mij Aan mijne beden kan het gelukken, nogeens voor Marie zijn vergeving af te smeeken opdat zij een vader heeft, als zij berouw vol wil wederkeeren. Voor den minister van oorlog wil ik een bede gaan doen bij den vorst ge weet, eerwaarde vader, er was een tijd, toen hij nog kroonprins was, dat hij mij de liefde schonk van zjjn schoon edel hart. Ik kon die liefde niet beant woorden, nooit heb ik hem hoop gegeven er waren anderen, die lichtzinnig en ge etenloos dit deden in mijne plaats. Toen uj later zijn dwaling erkende en in zijn iirtstochtelijke smart vriendschap bood o aats van liefde, toen ik hem verzekerde it ik voor hem de teedere toegenegenhei eD achting eener zuster gevoelde, toen WEL, den $4 Januari 1896. De vergadering van het fanfaren-gezel schap Concordia, gisteren avond ten huize van den heer P. Antheunis gehouden, werd bijgewoond door 24 honoraire leden. De rekening over het afgeloopen jaar bedroeg in ontvang /216,191/2 en in uitgaaf 190,63, zoodat het goed slot bedroeg 25, Het aftredend bestuur werd met bijna algemeene stemmen herkozen en het voorzitterschap opnieuw opgedragen aan den heer B. van Ruijven, tèrwijl -de secretaris-penningmeester, de heer C. P. Minjon, weder als zoodanig werd be stendigd. Verder werd besloten tot bet houden van een testival op Maandag 29 Jur.i a. s. ter herdenking van het lOjarig be staan van Concordia, voor welke festivi teil de steun 7an al de ingezetenen van onze plaats natuurlijk zeer gewenscht is. Dinsdagavond is in een sloot aan de Beoostenblijsche straat een anderhalt jarig kind verdronken. Heden ochtend heeft op de ladings plaats aan bet station alhier de werk man D. v. G. tusschen de wagons gezeten, waarbij een zijner schouders erg werd gekneusd. Het ongeval moet aan on voorzichtigheid te wijten zijn. Gister had van wege de maatschappij „vooruitgang is ons streven" alhier de aanbesteding plaats van 205,000 kilogram kunstmest, waarvoor werd ingeschreven door de heeren Jos. de Poorter te Rot terdara voor 6,61, J. A. Pateer te Hontenisse voor f 6,04, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor ƒ6,00, Vaesscn Steinhaus te Rotterdam voor 5,77, Standaert te Balgerhoecke voor 5,65, en maatschappij tot. verkoop van kunst meststoffen te Dordrecht voor /'5,64, Aan laatstgenoemde inschrijver is de levering gegund. Voor 65,000 K.G. chili-salpeter schreven inde heeren M. de Jonge teHoekvoor ƒ8,81 en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor sprak hijWelaan, Felicita, ik neem die vergoeding aan, hoe gering zij ook is, en mocht er eens een uur komen, waarin de hulp van een mensch u helpen kan uit den nood eu uit de droefheid, als ge denkt, dat uw verlangen zoo groot, uw droefenis zoo diep is, dat ge twijfelt tot welk hart u te wenden, zoo kom dan tot mijd»n zult ge mij toonen, dat gij, al kon ik ook uw liefde niet verwervenmij toch die liefde waardig hieldt. En dat woord ben i niet vergeten, eerwaarde vader, nu zal bet vervuld worden en >egen verspreiden en de tranen drogen van geliefde menschen, De plechtigheid kan niet verschoven worden, beweerde de priester inet hard nekkige gestrengheid, een terugkeer var. uwe zijde op dit oogenblik is van onbe rekenbaar gevolg voor het aanzien dei kerk en voor alles zijt ge schuldig God een offer te brengen. (Wordt vervolgd 8,76. Gegund aan laatstgenoemden n schrijver. Ter Keuzen. Woensdag werd alhier door het bestuur der ver.'eniging »Dour een dracht sterk" aanbesteed d-- 1 weriög van lo. 170,000 K.G. amoniak-superphos- phaat. Hiervoor word ingeschreven dooi de heeren P. J. van Ardenne te Dor drecht voor 6,38, P. J. Scheele voor 6,00, Hamelink Versluis te Ter Neuze voor 5,881/4, Vaessen Steir. haus te Rotterdam voor 5,74, Maat schappij tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht voor 5,68 en Standaert te Balgerhoecke voor 5,65. Aan den minsten inschrijver gegund. 2o. 64.800 K.G. chilisalpeter. Hier voor werd ingeschreven door de Maat schappij tot verkoop van hulpmeststoffen t,o Dordrecht voor 9,00 en door de heeren: Adriaansens te Walsoorden voor ƒ8,81, P, J. Scheele te Ter Neuzen voor 8,79, Adriaansens te Bergen op Zoom voor 8,77 en M. de Jonge te Hoek voor 8,73. Gegund a m den minsten inschrijver. Te Zaamslag is gisteren door een zwaargeladen wagen een kind overreden en daarbij dermate gewond, dat er wei- r.ig hoop op behoud scheen te bestaan Een tuig paarden voor een wager, ge spannen, sloeg aldaar op hol hierbij werd een telefoonpaal zoodanig aange recen, dat de dienst erdoor gestremd was. Zaamslag is heder. in feesttooi bij gelegenheid van de inhaling van den nieuwen uuigemeester, den heer Baren- dregt. Hef feest wordt opgeluisterd dooi de muziekvereeniging en heden avond ure wordt een prachtig vuurwerk ont stoken van den heer Van Heurck uit Antwerpen. Hoek. Dinsdag werd alhier door bet bestuur der veroeniging „Doelmatige satneuwerking" aanbesteed de levering 152,700 K.G. kunstmest, waarvoor werd ingeschreven door de heeren E. F. Staal te St. Jansteen voor ƒ6.76, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 6,73. P. J. van Ardenne te Dordrecht voor 6,29. Vaes sen en Steinhaus te Rotterdam voor 5.73 en de Maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht voor ƒ5,71. De lévenng is aan den laagsten nschrijver gegund. Bij kon. besluit zijn benoemd tot lid van het bestuur der waterkoeling van den calamiteusen' pojder Nieuwe Neuzen A. Franse Gorneliszoon tot gezworenen voor den polder Vlooswijk P. de Feijter Jacz. en J. Wolfert. Vacant is de directie van het post en telegraafkuntoo: Ternóuzen, jaarwedde 2500 en vrije woning. Ofschoon aan de ambtenaren van üe beide dienstvakken vrijheid wordt gelaten om zich aan te melden, hebben toch ingevolge de bepa lingen van bet koninklijk besluit van 21 Maart 1894. no, 17, de telegraafambte naren voor deze diiectie den voorrang. Sollicitaties in te zenden voor 6 Januari. Naar wij vernemen zijn voor de hengstenkeuring, vastgesteld op aanstaan de Maandag, 27 dezer, des voor middags ten elf ure op het marktplein te Kuist, niet minder dan twaalf hengsten inge schreven. Predikbeurten te Axel. Zo mi air 36 Januari 18 «6. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 91/» are Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken, Kerk A. Voorin. 9 ure Ds. A. Doorn, (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. A. Doorn (Nabetrachting.i Kerk B. Voorm. 9 ure Leeskerk, Nam. 2 ure Leeskerk UiiiKdagavoiiii Imlf «es Ds. A. Steijliug van St. Laurens. Eenigen tijd geleden kochten eenige landbouweis uit Zwolle, Zwollerkerspel en elders op de veemarkt te Zwolle van een koopman eenige aandeelen in loten der s:ad Brussel van het jaar 1886, geldig voor de trekking die op 15 Jan. 1896 moest plaats hebben, uitgegeven door de Amsterdamsche premien effecten- bank, Heerengracbt no. 271 Amsterdam. Dinsdag vervoegden zich twee heeren por rijtuig ten huize van een dier koopers, wonende in Zwollerkerspel. Zij deelden hem mede dat op zijn lot een prijs was gevallen van minstens f 1000, maar dat zij eerst 70 voor zegelkosten enz. van hem moesten hebben en zij hem daarna den prijs zouden zenden. De landbouwer was echter niet zoo dom als de heeren wel hadden gedacht en gaf hen geen cent. Zij bezochten Dinsdag en Woensdag nog meer landbouwers. Uit de officieele trekkingslijst is Dinsdag gebleken dat op bedoeld nummer geen prijs is gevallen. (Z.-C.) Men schrijft uit Scheveningen Hoewel een groot gedeelte van de Scheveningsche vloot voor dit jaar van bemanning is voorzien op de vooi waarden van vorige jaren, blijven nog vele vis- schers, vooral die bestemd zijn voor de bomschuiten, weigeren tot monsteren over te gaan, wanneer zij niet van den betrokken reeder een buitengewoon hand geld ontvangen. Het is een verschijnsel, dat te Sche veningen voorheen meermalen werd waargenomen, wanneer, zooals thans het geval is, de vloot eene zekere uitbreiding heeft gekregen. Enkele reeders hebben uit vrees geen goede zeelieden te krijgen aan den eisch toegegeven. Vele visschers stellen daar enboven nog eene conditie, alvorens tot monsteren over te gaan. Zij willen zich nl. niet verbinden tol schrobnet visscherij te gaan en wenschen gedurende den tijd, die hen van de harnigvisscherij scheidt, te werken op de erven der eeders tegen een zeker weekgeld. Door de noodzakelijkheid gedwongen elders de vangst aan te brengen en niet te Scheveningen, meenen zij dat de schrob- netvisscherij de moeite met zal toonen. Een Engelsch blad voor geneeskunde meldt, dat de Amerikaansche dokters tegenwoordig te doen hebben met een nieuwe ziekte, »matutinale manie." Onder de boeren in den Staat Nieuw York neemt namelijk de krankzinnigheid schrik barend toe. naar men zegt ten eenen deele ten gevolge van vroeg opstaaD, ten andere deele door een onbehoorlijk gebruik van „pie" en aardappelen. Meu schrijft aan de N. R. Ct. Dezer dagen word te Vecbel een dokter ontbode» by een zieke. De dokter be gaf zich onmiddelijk derwaarts doch daar hij buitengewoon corpulent is, bleek de deuropening van hot buis van den patient te nauw te zijn om hem binneu te laten. Hoe de dokter zijn lichaam ook wrong bij kon er niet door. Er bleef nu niets anders over dan den zieke uit bed naar de deur te dragen, terwijl de dokter buiten bleef. In 13 weker, tijds 13 groote branden Etten en Leur krijgt op het gebied van branden eenige beruchtheid. Nu weer zijn er twee hofsteden geheel in vlammen opgegaan. Zondag een en Maandag op nieuw een. Men twijfelt er niet aan,ot al die branden zijn aan boos opzet te wijten. Trots de meest zorgvuldige nasporingen mocht het nog niet gelukken den dader of de daders te ontdekken. Zondag hebben twee jongens van 16 jaar de ouderlijke woning te Rotterdam verlaten, zij zijn te Parijs aangehouden. Uit Baarlo deed dezer dagen het volgende verhaaltje als historisch de ronde. Een pachter kwan> zijn landheer be talen. Hij klaagde steen en been over de slechte tijden. Hij had het geld niet bij elkaar kunnen krijgen voor de pacht en overhandigde den pachtheer een zak

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2