TWEE BEUIEEN. No. 986. Zaterdag 25 Januari 1896. tle Jaarg. J Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. 76 FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Opnieuw is in de fabriek Voortman te Gent het werk gestaakt. Dit is voor de derde maal dat ;men daar staakt. In de Lieve en bij De Smet en Dhanis duurt de greve voort. De arbeidsters der continues, die twee centimes ver hooging vroegen, willen zich met een centime tevreden stellen Evenals dit gebruikelijk is bij de fees telijke handelingen, door Keizer Wilhelm georganiseerd, droeg de plechtige herden king van de stichting van het Duitsche rijk ten paleize te Berlijn Zaterdag een militair karakter. De pers was niet ge noodigd. Wel de leden van de rijks dagen van 1870 en ,1871. Ongeveer een honderd van de 500 a 600 waren ver schenen. De nieuwe Wilhelm ordegesticht ter gedachtenis aan den ouden keizer Wil helm en diens sociaal-politieke boodschap van 1881, zal verleend worden aan mannen en vrouwen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt ten op zichte van het welzijn en de veredeling van het volk in het algemeen en in liet bijzonder op sociaal-politiek gebied in den geest van genoemde boodschap. Bij de receptie ten hove heeft de keizer in warme bewoordingen den minister Von Hammerstein geluk gewenscht met diens flinke bestrijding van het voorstel Kanitz in den rijksdag. De agrariërs werden met opvallende koelheid door den keizer bejegend. In de Fiansche kamer hield Vaillant Dinsdag een interpellatie over de maat regelen te nemen tegen werkloosheid. Roman van GOLO RAÏMïïND. UIT HET DUITSCH VERTAALD DOOK Aar »r a Ik zal u alles zoo nauwkeurig en om standig mededeelen als ik het zelf weet, zeide Katharina, ik hoop dat de heer kapelaan ons nog een half uur alleen zijn toestaat. De piiester zag haar verwonderd aan en met een hoogmoedige uitdrukking op het gelaat. Ik moet u daaraan herinneren, genadige vrouw, dat Felicita een gehoorzaam en plichtgetrouw kind der kerk is, dat zij derhalve geen geheim voor haar biecht vader kan hebben. Zeer zeker, maar ge zijt te beminnens waardig, heer kapelaan, om niet eenig verschil met mij te maken, die niet tot uw kerkgenootschap behoor en daarom ook niet de vrijmoedigheid en openhartig heid bezit tegenover de dienaars der kerk, wanneer ze mij persoonlijk niet nader staan. De kapelaan stond op. Over een half uur zal ik weder hier Werkloosheid bestond eerst volgens hem sedert de invoering van het kapitalistisch stelsel, zij zou eerst verdwijnen als dit ook verdwijnt, maar in afwachting van dit tijdstip kan men de gevolgen er van lenigen. Vaillant vroeg in de eerste plaats een enquête naar het aantal werkloozen en naar de oorzaken der werkeloosheid De spreker wees daarbij op Zwitserland, vooral op het kanton St. Gallen, waar zulk een parmanent onderzoek bestaat. Voorts wenschte hij dat de commissie voor den arbeid spoedig gereed mocht komen met haar wetten tot verbetering van het lot van den arbeider. Van de regeering vroeg bij een viijzinnlge toe passing van de wet 'op de syndicaten. Ook hoopte Vaillant op de st.chting van verzekerings- en hulpkas tegen werkloos heid. De minister van koophandel Mesureur beantwoordde den spreker en herinnerde er aan, dat reeds het vorig kabinet zich met dez9 zaak had bezig gehouden. Vol gens het Office du travail bedraagt het getal werkloozen 12 tot 14 °/o °P het totaal arbeiders in de industrie en den landbouw. Verscheidene departementen hebben reeds maatregelen genomen om den werkloozen te hulp te komen en do re geering moedigt hen bij dit pogen aan. De minister zelf beloofde de kwestie van een verzekeringskas tegen werkloosheid te zullen bestudeeren. Binnon enkele dagen zal het wetsont werp bij de kamer inkomen betrekkelijk de tentoonstelling van 1900- Dan zal er voldoende werk worden gevonden voor vele arbeiders die nu zonder zyn. Ove- zijn, het is de langste tijd dien ik mag toestaan, om door wederzijdsche mededee- ling Felicita's gemoed gerust te stellen de volgende uren moeten gewijd zijn aan overpeinzingen. Vergiffenis, fluisterde! Felicita hem na- snellend. o, ik gevoel het, eerwaarde vader, ik gevoel het, hoe zwak hoe wankelbaar het hart nog is, dat ik Gode wil wijden, hoe het met duizend draden hangt aan aardsche vreugd en smart, later zal liet rustig worden in inij en stil. En de kapelaan ging heeD hij bracht dat halve uur door zeker niet minder ontroerd dan het jonge meisje, hij ver- wenschte Katharina's tusschenkomst en berispte de nonnen met harde woorden, omdat zij haar zoo gedachteloos hadden binnengelaten. Toen de tijd verstreken was, trad hij Felicita's cel weder binnen, maar éen blik zeide hem reeds, dat de storm in haar binnenste was aangegroeid, dat die storm begon, herinneringen en hartstochten op te wekken eu begraven wenschen uit het graf te doen opstaan. Ik moet heen, eerwaarde vader, ik moet naar huis! riep zij uit, mjjn plaats is nu niet hiermijn vader moet het zien, hij moet het voelen aan het warme kloppen van mijn hart, dat nog éen kind hem gebleven is ik moet met den vorst spreken, die mij nog evenzeer toegenegen is, als in den tijd, toen hij als erfprins zijn liefde rigens kon men zich verzekerd honden dat de regeering alles beproeven zal om de werkloosheid tegen te gaan. Met 408 tegen 88 stemmen werd een eenvoudige orde van den dag, waarmede de regeeiing zich had vereenigd, aange nomen. Bij de kroning van den czaar, die na luuriijk met groote praal den 24/11 Mei plaats vindt, zal Frankrijk waarschijnlijk vertegenwoordigd zijn door twee hoogge plaatste officieren generaal De Boisdeffre, chef van den staf, en generaal Davout, hertog van Auerstadt, grootkanselier van het Legioen van Eerdie met een talrijk geleide naar het feest worden afgevaar digd. In de buitenlandsehe pers heeft zeer de aandacht getrokken een ingezonden stuk in de Times van Zaterdag, onder teekend Een vreemdeling, dat van groote bewondering getuigde voor Engeland en zeer onvriendelijk luidde jegens Duitsch- land. Men hecht er daarom zooveel be- teekenis aan, omdat men gelooft dat het van koning Leopold afkomstig is. Volgens de Fanfulla bevindt prins Goegsa. neef van Menelik, die uit Zwit seriand verdween, zich thans te Adrigat. Hij zou eene hoodschap hebben gestuurd aan zijn vader die zich te Harrar be vindt, om hem gunstig te stemmeD voor den vrede. Menelik, zegt men, is op de hoogte van daze poging, die indruk maakte op hem, omdat generaal Baratieri bij de vredes voorwaarden zijp. voornemen aan den dag heeft gelegd om een staat op te richten tusschen Schoa en Erytrea, onder het besfuu: van Goegsa eu hot protectoraat van Italië. mij schonk, ik niuet op mijn knieën om genade bidden voor Alexander's vader, ik moet goadmaken wat Marie bedierf. O, mijn vader, ik kan geen rekenschap geven van het goed, dat God mij heeft toever trouwd, ik heb mjjn grootsten schat slecht verzorgd, toen ik "hem legde in Marie's hand Felicita, Felicita, zeide de priester in heiligen toorn een stap achtei uitgaande, welke booze macht heeft uw rein hart verblind met een spooksel der helZwak d.vaas schepsel, onwaardig een bruid te zijn des Heilands, als niet een diep berouw snel die zonde vernietigt, hoe kunt go aarzelen aan de bron van hemelsche geluk zaligheid Eenmaal reeds trof de almach tige God u met Zijn vernietigenden toorn, Hij trof u midden in uw geluk, dat ge opbouwen wildet zonder den zegen der kerk. Hij heeft vreeselijk gestraft van kind tot kleinkind en Zijn hand zal niet rusten, als gij Hem niet verzoent door ootmoed en berouwvolle toewijding, ja Hij zal u treffen in dengeue. wien uwe zondige liefde heden nog is gewijd in plaats van hem te redden, zult ge hem ten verderve brengen. Felicita was op de knieën gevallen, zijne woorden troffen haar met verpletterend geweld, tranen ontsprongen hare oog-n en smeekend blikte ze op tot den vertoornde. Toen biet Katharina haar op. Tot mij, Felicita, tot mij riep zij ia Dit vooruitzicht doet Menelik vreezen, Z6gt de Fanfulla, dat de troon van Etiopië aan prins Goegen zou vervallen, en zie daar de rede waarom hij over den vrede onderhandelt. Volgens een blijkbaar geloofswaardig bericht, te Berlijn uit Pretoria ontvangen, heeft president Kruger aan de uitlanders, die gedurende de jongste verkiezingen aan de zijde der regeering stonden, het burgerrecht verleend. De maatregel is overeenkomstig een vroeger besluit van den president en vroegere gebruiken na oorlogen der republiek. Te verklaren valt het dat zich onder de nieuwe burgers niet veel Engelscben bevinden. Twee overwinningen der Spanjaarden op Cuba. Een dépêche uit Havana meldt, dat een Spaansche kolonne onder kapitein Sanchez de opstandelingen in de provincie Matanzas volkomen verslagen heelt. De opstandelingen hadden 30 dooden en 100 gewonden, onder wie de aanvoerder Nunez. De vijand trekt terug. Een poging van Maceo om de stad Pinario to naderen is mislukt. In het gevecht verloren de opstandelingen een 30 dooden en 300 gewonden. De Span jaarden hadden, 4 dooden en 21 gewonden. Onder de gedooden is het opstandelingen- hoofd Bermudez Als dit nu maar niet, ais de vele andere reeds door de Spanjaarden gedoode rebellen hoofden, weder levend wordt. Officieel wordt bekend gemaakt, dat Prempea, koning van Ashanti, zich Maandag iu h9t openbaar aan de Engel scben heeft onderworpen. De koning zal met eenige verwanten naar Cape Coast Castle worden gebracht in afwachting dat de kwestie der schade is geregeld. geestvervoering uit, ik verkondig u de liefde en het leven. Wees sterk, doe het goede en het zal u gelukken. O, vei trouw op een goeden God. het offer van uw hart kan niet miuder zijn, als het kinderlijke plichten vervult, als het iets goeds doet in grootmoedige vergevende liefde, wanneer het zichzelf vergeet om een ander. Zie, ge hebt het gezegd en duizenden hebben het bewezen dat de liefde eeuwig is Toon nu, dat gij ze ontberen kunt, maar niet begraven hebt, dat zij sterk maakt en lijdzaam, dat zij den weg toont die ten hemel leidt. Het onderhoud moet dadelijk atgebroken worden, zei bijna dreigend de kapelaan, kom met mij mede Felicita, we zullen zien wat er morgen te doen is na de plechtigheid, ot uw vader niet hierheen kan komen. Maar zjj klemde zich vast aan hare vriendin, die op dit oogenblik hare smaeh- tende ziel verscheen als een reddende engel. Ik kan niet, eerwaarde vader, snikte zij, ik word getrokken met een geheime, maar onweerstaanbare kracht daarheen, waar ik helpen kan ot troosten, de lielde sterft niet. Ik kon ontberen, zoolang ik wist, dat men mij niet noodig had in hun geluk kon ik voor hen bidden, in het ongeluk moet ik handelen. Onzalig verblind kind, hernam de priester, God laat zich de wet niet voorschrijven in den loop der dingen, uw zwakke arm

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1