Landbouw Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Vrijdag 11. werd te Wissekerke (N.-B.) door den heer Okkinga van Nijmegen een publieke lezing gehouden over vee voeder. Minder dat feit verdient vermelding dan wel het gelukkig verschijnsel dat de bij eenkomst druk bezocht was: er waren 25 a 30 landbouwers tegenwoordig. Ook werden door enkele belanghebbenden, na afloop der voordracht, tot spreker een paar vragen en opmerkingen gericht en door dezen antwoord. Wgst zoo zou men geneigd zijn te vragen in verband met eenige onlangs in dit blad opgeno men opmerkingen over het verschil tus- sclien een landbouwer en een boer wijst deze belangstelling er op dat „het daghet in bet Oosten?" Of voegt onze berichtgever aan het bovenstaande toe - de bijeenkomst het doel zal treffen waarmee zij is belegd en bezocht, moet ik in het midden laten doen een opmerking, door een der hoor ders tijdens de nabetiachting gemaakt, mag hier worden gereleveerd, al is ze dan ook verre van nieuw. >Stel'' zei hij »dat alle voorgestelde middelen tot ver betering van het landbouwbedrijf worden ingevoerd en werkelijk verbetering aan brengen, wie plukt ei ten slotte de vruchten van? Niet de boer, in wiens belang ze, naar 't heet, worden voorge steld. Bij 't eindigen der pacht zegt da landheer: »Uw bedrijf brengt tegen woordig meer op dan vroeger; daaiom kunt gij kiezen tusschen paebtverhooging of vertrek. Zoodoende blijft de boer steeds de oude knecht" Om dezen strijd van belangen bij te leggen werd in een andere nabetrachting het volgende idee ter sprake gebracht Landheer en landbouwer staan als vrije contractanten tegenover elkaar, om voor gezamenlijke rekening een bedrijf te ex ploiteeren. Eenerzijds wordt ingebracht een kapitaal aan landanderzijds een kapitaal aan inspan en werkkracht, zoo wel technische als intellectueels en ad ministratieve. Beider inbreng wordt bij onderlinge overeenkomst bepaald of door deskundigen geschat. Na verloop van elk oogstjaar wordt de rekening opge maakt en de eventueele winst of verlies gedeeld in verhouding van den inbreng. Na zulk een contract hadden beide partijen evenveel belang bij het wel slagen der onderneming, dus ook bij de verbetering der cultuur en de verheffing van het bedrijf. De boer zou dan niet meer van wenschelijke verbeteringen worden teruggehouden door overwegingen was daarop gevallen, maar dat waren zalige vreugdetranen, die in de oogen eener bruid helderder nog schitteren dan de prachtige steenen. Terwijl zij hiermede bezig was, hoorde zij een zachten veerkrachtigen stap door de smalle gang snellen en een oogen- blik later keek Katharina's liefelijk gelaat, warm en verhit van aandoening of van den haastigen gang in de geopende deur. Hoe men zich ook beijverd had, om het hart der jonge kloosterbewoonster los te rukken van alles, wat het daar buiten in de wereld had liefgehad, toch was het nfet gelukt de innige vriendschap te ver stikken, die daarin woonde voor deze trouwe gezellin harer kindsheid. Met een vreugdekreet vloog zij haar om den hals, en wat er ook vreemds geweest was in den laatsten tijd tasschen haar beiden, het innige diepe gevoel, dat zij voor elkan der steeds bewaard hadden, kwam du levendig te voorschijn. Wie bracht u hier i zeide Felicita, wie het plotseling inviel dat in deze uren, die gewijd moesten zijn aan gebed en vrome zelibe trachting. een bezoek wel tegen het voorschiift zou zijn, op angstigen toon. Niemand, zei Katharina onbevreesd, ik vond den weg tot u door de kerk, die men siert voor den feestdag van morgen en wier deuren openstaan De vrome /.tisters zouden mij wel weerhouden hebben, indien zij hadden vermoed, dat ik het verlof om u te spreken ontwijken en dadelijk li uwe cel doordringen zou. Maar men als boven werden vermeld. Wie 't beter weet, moet het zeggen. M. Ct. In Westelijk Zuid-Boveland is het contracteeren van suikerbieten in vollen gang. Dank zij den betrekkelijk hoogen prijs (ƒ10 per 10°0 kg-) worden vele contracten gesloten. Het contracteeren op suikergehalte vindt daar nog weinig ingang. D® meeste landbouwers veronderstellen dat zij daar bij te veel afhankelijk zullen zijn van den fabrikant. Evenals op ander gebied zal ook in deze zaak de sprekende ondervinding van anderen wijziging in de ideeen moeten brengen. Ook op Noord Beveland wordt tegen bovengenoemden prijs gecontracteerd, mits de suikerwet onveranderd blijve anders tegen slechts 9. De levering moet plaats hebben tusschen 10 Sept. en 3 Oct. Voor eiken werkdag dat de levering vroeger plaats heeft dan op laatstgenoemden datum wordt. 10 cent per 1000 k.g. meer betaald. Daar wordt gecontracteerd op suikergehalte volgens bovengenoemden prijs met aan deel in de winst. Men schrijft Nadat door de landbouwers, vooral in Noord Braband en Zeeland, waar de meeste suikerbieten verbouwd worden, reeds herhaaldelijk was aangedrongen om den prijs dezer wortelen te bepalen naar den rijkdom aan suiker en niet naar het gewicht alleen, is voor 't eerst op eenigs zins uitgebreide schaal een proef daar mede genomen in de thans afgeloopen campagne. Zij mag als welgeslaagd worden beschouwdin de fabriek van den heer Vlekke onder Gastel, was door de landbouwers zelf een scheikundige aangesteld om de monsters te onder zoeken en de uitslag heeft aan allen voldaan. Van ontevredenheid of moeilijkheden, die zich zouden voordoen en waarop door de fabrikanten als een schrikbeeld zoo gedurig werd gewezen, heeft niemand iets vernomen, zoodat het geen twijfel lijdt of vele nieuwe contracten voor de levering van beetwortelen, die dezer da gen gesloten worden, zullen volgens de bepalingen van het vorige jaar worden vastgesteld. Aan dezelfde fabriek was bovendien met de leveranciers overeengekomen, dat de prijs voor de beetwortelen zou stijgen of dalen naar gelang van het verschil in marktprijs dei suiker op het oogenblik van het aangaan van het con- had mij zoo vaak afgewezen, dat fk hedpn vast besloten was, u te zien, heden, nu ge nog de mijne zijt, nu de herinnering aan onze kinderlijke vreugden, aan de liefde onzer jeugd, heden, nu ook de wensch naar aardsch geluk nog geen misdaad voor u is. Felicita schudde angstig afwerend het hoold. O, laat mij de rust, bad zij, ze is met moeite verkregenwek geen vroegere vreugd of smart in mg op, mijn wenschen en danken is bij God. Katharina zweeg, zij keek rond in het enge vertrek en tranen vulden langzaam hare vriendelijke oogen, toen die rusten bleven op Felicita's kalm bleek gelaat. Ik kom uit de stad, Felicita, zoo begon zij toen weder, ik heb uwen vader g»zien en ook de andereD, allen gedenken uwer. Een vluchtig rood kleurde Felicita's wangen en een licht beven doortrilde hare stem, toen zij zeide Ik dank u, dat ge mij deze veroorloofde vreugde brengt, vertel mij van vader. Hg is oud geworden, Felicita. oud en zwak en meer nog ongelukkighg heeft geen steun in zijn nieuw verdriet, onder welks last zijn hart bgna breekt. Verschrikt keek Felicita op. Onder nieuw verdriet vraagde zi). De jonge vrouw knikte ernstig. Dat is het juist wat mij hierheen voeit, zeide zij, het is een lange treurige geschie denis, waarvan de draden allen omspannen, tract en het tijdstip van levering der beetwortelen. Bij de aanmerkelijke stij ging, die deze prijs het vorige jaar in dat tijdsverloop heeft ondergaan, is ook deze bepaling den landbouwers die op deze wijzo hadden gecontracteerd zeer ter. goede komen. 4XEL. den 11 Januari 1806. Bij het afzagen der bcomen op de Kaaiwal alhier, kwam heden morgen een werkman met een vallenden boom in aanraking. Het geval liep tamelijk wel af. Een neusbloeding en een bezeerd been waren het gevolg er van. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. ZittiDg van 21 Januari 1896. lo. J. v. D., 24 jaar oud, schippers knecht, 2o. A. V., 24 jaar oud, tim mermansknecht, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens huisvredebreuk vrijgesproken. W. D., 20 jaar oud, schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens beschadiging veroord. tot 5 of 3 dagen. T. G., 44 jaar oud, tjalkschipper te Ter Neuzen, is wegens overtrediDg der drank wet en mishandeling ambtenaren ver oordeeld tot 3 of 3 dagen en 8 of 8 dagen. lo. F. B20 jaar oud, broodbakker, 2o. P. A. E., 20 jaar oud, landbouwer, 3o. A. A. K19 jaar oud, landbouwer, allen te Hulst, zijn wegens mishandeling veroordeeld ieder tot 10 of 10 dagen. M. S. M., 23 jaar oud, kantwerkster te Clinge, is wegens mishandeling vrij gesproken. In een koffiehuis aan de Maaskade te Rotterdam is Vrijdag avond door de politie van Feyenoord aangehouden een persoon, die van de Schiekade W. Z. af een tienjarig meisje medegenomen had, met het kennelijk doel haar naar Amster dam te ontvoeren. De man is de oom van het meisje, dat bij haren vader, een spoorwegbeambte, die gescheiden van zijne vrouw leeft, in de Schiestraat woont, en door dien oom, daarvoor uit Amsterdam overgekomen, op de Schiekade opgewacht was. De moeder van het kind woont eveneens te Amsterdam. De ontvoerder is in voorloopige bewaiing gesteld. Te Kuinre zijn een aantal visschers aan een groot gevaar ontsnapt. Zjj had den zich op het ijs begeven voor de spieringsvangst. 'tGaf echter niet veel die u lief zijn en dierbaar. Op dit oogenblik werd de deur geopend, de kapelaan trad binnen, maar bleet ver wonderd staan, toen hij Katharina bemerkte, die bij zijn binnentreden opstond. Hg had te lang in de wereld verkeerd, om zich niet te beheerschen en haren groet beleefd te beantwoorden, maar een bestraffende blik trof Felicita, toen bij vroegDat bezoek, dat de abdis za! vergund hebben, zal u naar ik hoop niet ontrukken aan uw vrome gedachten, mijn dochter. O, eerwaarde vader, riep dezé in groote ontroering uit, Katharina brengt mg treurige berichten uit de vaderlijke woning, o spreek, Katharina, wat is het Wat ik u bidden mag, viel de priester in, ik heb voor Felicita dit ongeluk met zorg verborgen, opdat geen vieemde in drukken en belangen haar zouden afleiden wees zou goed, mevrouw de gravin, en verschuif uwe mededeelingen tot na de plechtigheid. Maar morgen is het te laat voor mijne wenschen. zei de jonge vrouw, standvastig, moi gen kon ik troosten noch helpen, dan bezwijkt uw vader onder zijn verdriet en de heer Yon Roda onder zijn lot. Roda? Alexander? vroeg Felicita op gejaagden toon, spreek Katharina, spreek, heb erbarmen met mijn angst. Wat kan Felicita helpen vroeg de kapelaan misnoegd, bet is tegen den regel en de orde, den vooravond van een zoo heiligen dag te verstoren mei wereldlijke en de mannon besloten terug tekeeren. Toen bemerkten zij dat het ijs afgedreven en de communicatie met den vasten wal verbroken was. Er bleef niets anders over dan in zee te springen en te trachten zwemmende de kust te bereiken. Het waagstuk gelukte, doch eerst tegen vijf uur 's avonds kwamen allen doornat en geheel verkleumd thuis. - Velleden week bad voor het kan- j tongerecht te Schoonhoven reeds voor de derde maal het geval plaats, dat een na volger der secte van „Zwarte Jan nigje" wegens »gemoedsbezwaren'' weigerde zijn pet af te zetten. De kantonrechter wees hem op het onbehoorlijke van zijn gedrag, doch niets mocht baten, totdat de rijks veldwachter hem zijn pet afnam. Na het getuigenverhoor verliet ook deze »geloovige« zonder hoofddeksel de zaal en ging blootshoofds de straat op. De politie krijgt zoo doende heel wat petten in bewaring I Dezer dagen- zijn te Haarlem aan eigenaren van paarden rondgezonden formulieren, waarop moet worden inge vuld bizonderbeden betreffende de soort, ouderdom, enz. van de in gebruik zijnde paarden eu hetgeen moet geschieden met het oog op eene eventueele keuring voor het gebruik in militaire dienst in oorlogs tijd. De poging tot het invullen van het i bedoelde toimuiier heeft blijkbaar nogal hoofdbreken gekost aan den inzender van onderstaand stuk aan het Haarl. Dagbl. Menheer Haarlems Dagblad Ik hoop dat u mijn niet kwalijk zal nemen maar ik zal u zeggen wat 't is. Laat es kijken het zal in Oktober zijn geweest toen heb ik op Beverwijk bij Dirk Driessen, die is nog zoowat een neef van mijn vrouw een paard gekogt omdat ik mijn melk nog al ver rond mot maiten. Nou komt Zaterdagavond'een policieagent en die geeft mijn een pepier en zeit tege me Kloen zeit is dat is voor je paaid voor de oorlog, eerst schrok ik knapjes want ik docht dat wij oorlog hadde maar toen docht ik direk dat zal van die Transvaalse boeren wezen waar ik wat van in de krant van uwe gelezen heb. Ik ging direk naar me vrouw en zeg Bet kom es gou mee want ze motte misschien de zwart hebbe voor de engelse. Nou Bet en ik gaan na binne en ik baal me bril en lees Bet die brief voor van de pelisie maar ik zag gou dat ie van de koningin kwam, dat staat er boven ge drukt. Toen ik alles uit had zegt Bet „wat is dat nou ïjgenlijk Gerrit." Ja zeg ik weet ik veel ik laat me villen as zaken, ik moet u verzoeken, mevrouw de j gravin, u te verwijderen. De minister van oorlog is aangeklaagd en heelt bekend, dat hij zich een valschen stand en naam heeft toegeëigend, zeide Katharina haastig, tegen des priesters ver bod, en een schandelijke straf wacht hem en zal ook den zoon met smart en schande treffen, als niet een warme voorspraak zich voor hen aanmeldt bij den vorst. Marie wi! deze voorspreekster niet zijnj toen geluk en glans haren echtgenoot ver lieten, ontvlood zij heimelgk met den kamerheer Von Landrij naar Italië en Alexander staat eenzaam, verlaten en verraden, vernederd door vreemde schuld. Uwen vader heeft deze slag getroffen tot in het diepst van zijn hart, Marie's schuld vindt ditmaal geen vergiffenis, hij is een arm kinderloos man geworden. Felicita wrong de handen in stomme smart, de kapelaan nam het woord in hare plaats, hij vreesde ernstige storing en verzocht nogmaals de gravin, Felicita te verschoonen en zich te verwijderen. Maar dat was nu te iaat, zjj kon niet volstaan met het weinige, dat zij gehoord had, en zij drong er op aan, om alles te weten, wanneer men later rust en kalmte van haar verlangde. Wordt (vervolgd

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2