TWEE BEUIDEN. No. 985. Woensdag 22 Januari 1896. Ile Jaarg*. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. MELKMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In den Belgischen Mo. eur is een koninklijk besluit versch: n, waarbij bepaald wordt (iat de on effing van bakenrechten in de Belgisch avens met 1 Februari zal ingaan. Er zijn in den laatsten tijd al heel wat gekke vervolgingen wegens majesteit schennis binnen de Duitsche grenzen ingesteld, maar alle autoriteiten over treffen de Saksische in gestrengheid tegen de socialisten, hoewel - en dat is het leerzame de sociaal-democratie zich nergens zoo snel en zoo sterk uit breidt als in Saksen. Een zonderling vonnis velde h6t Land gericht te Chemnitz, dat op 15 October 11. den koopman Meinig wegens majesteils beleediging tot 7 maanden gevangenis straf veroordeelde. De man had geen enkele beleedigende uitdrukking gedaan, maar zijn misdrijf bestond hierin, dat hij boven zijn staldeur een borstbeeld van den keizer aanbracht. Dit was onbeta melijk meende de politie en zij eischte de verwijdering van het beeld. De heer Meinig stoorde zich aan de politie-ver- toogen niet en nu bemoeide zich de justitie met de zaak en met het oog op de „verdachte opvattingen'1 van den be schuldigde, werd het bovengenoemde vonnis geveld. Het Reichsgericht was ech ter wat veistandiper en vernietigde het vonnis, de zaak naar een andere recht bank verwijzende. Volgens een telegram uit Weenen is het een feit dat koningin Victoria in haar eigenhandigen brief aan den sultan dezen met vriendschappelijke maar tevens 75 Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DüITSCH VERTAALD DOOK 4SSA En toch was Felicita een bruidde oude vrouw kon het toch niet begrijpen en wilde het niet gelooven, dat ook een bruid des hemels gelukkig was. Den vol genden dag zou zij haie gelofte afleggen, eindelijk was zij na bijna tweejarig opont houd bij de Ursuiinen gekomen tot het inzicht, dat deze stap den vrede in haat zou verzekeren, van welus bestaan de abdis zoowel als haar biechtvader haar overtuigden, zij het ook dat haar eigen hart somwijlen hieraan niet gelooven wilde, en eindelijk had ook de heer Gerland ge hoor gegeven aan de beden zijner dochter, voor welke hij waarlijk geen hoop meer voedde op aardseh geluk. Barnrode zou de bruidsgift zijn der ionge nonhet geschenk waarvan de gerechtelijke akte reeds was opgemaakt, zou op den dag der inzegening aan het klooster word-tn overgegeven. Voor den heer Gerland was de dag, bestemd tot de feestelijkheid, geheim gehouden, daar men voorzag, dat flinke bewooi dingen hoeft opgemerkt, dat, ais de onlusten in zijn rijk voortduren en de hervormingen niet uitgevoerd wor den, zijn troon gevaar zou loopen. De Porte laat door haar legaties de volgende mededeeling bekend maken „Volgens officieel belicht bedroeg het aantal soldaten, dat zich te Zeitoen be vond op het oogenbük, dat de kazerne aldaar door de oproerlingen werd bezet, 562, behalve de wachten van Eridjek en Gheukson. Van dat getal hebben slechts 97 soldaten zicb kunnen redden. „Op verschillende tijdstippen heeft men in de waterlonpen, die Zeitoen omringen, een zestigtal lijken van Muzelmannen gevonden, die op de gruwelijkste wijze waren vermoord. „Overigens blijven, met uitzondering van Zeitoen, in alle deelen des rijks orde en rust heeischen.* Uit Adigna wordt aan de Times gemeld dat het fort van Makkale bet niet lang meer zal uithouden tegen de Shoanon. De kabinetten van Weener, en Berlijn hebben, volgens Daily News, Italië aan geraden den oorlog tegen Abyssinie te staken. De expeditie der Enge'schen tegen de Ashanl's is als afgeloopen te beschouwen. Koning Prempi geeft zich op genade over. De Engelschen zouden Vrijdag hun intrede doen te Coomasie. Reuter seint uit Pretoria uit gezagheb bende bron, dat president Kruger tot, nog toe geen eischen heeft gesteld. Het beslag leggen op wapenen en munitie en het gevangen nemen van leden van het hervormingscomité waren een de beslissende stap zijner dochter hem te zeer zou ontroeren eu wellicht nadeelig zou werken op den vrede en de zielemst van het jonge meisje. Op Feücita's wenseh waren daarom reeds sedert zes weken geen brieven meer tusscher. hpn gewisseld, om hare rust en hare vrome overdenkingen niet te storen en de heer Gerland had haar beloofd, geen gewag te maken van haar besluit, vooi het was ten uitvoer gebracht. Zij ilde geen beden of raad gevingen van iemand, zij wilde Alexanders hart angst, twijfel en droefheid sparen, hij moest in haar vast besluit ook een vroolijk besluit zier.. Al hare zorgen en bemoeiingen en gedachten liepen nog altijd ineen in de gedachten aan hem en moi gep leeds war'ii deze gedachten een zonde. Zij had hem nog lief en toch wilde zij dit kostbaar kleinood van haar hart Gode offeren en daardoor vrede brengen in hare stille kloostercel en in haar liefdevol hart, den vrede, dien zij nog immer ais gast daarin beschouwde en die niet bij haar bleef. En wellicht was dat offer Gode aangenaam en schonk Hjj misschien wel aan Alexander geluk en veigelelheid, zoodat de zonneschijn zijner vreugde de donkere kluoalermureri met gouden stralen overgoot. Wellicht want tot nu toe was haar gebed niet verhoord en de eenige maal, dat zij in het vaderljjk huis eenige weken vertoefd had en hem daar had ontmoet, hadden zijn lippen weliswaar gezwegen, maar zijn bleeke mond, zijn droeve blikken voudig administratieve maatregblen. De regeering zal hare eischen duidelijk stel len, maar voor het oogenbük zijn zij nog niet te omschrijven. De regeering is voorloopig bezig de hinnenlanösche aan gelegenheden te regelen, de burgers tè kalmeeren en de eensgezindheid te her stellen. In elk geval zullen regeering en burgers zich tegen elk protectoraat verzetten, hetzij een Engelsch of een an der. Zij zijn besloten de onafhankelijk heid der republiek to handhaven. De vreemdeüngeiikolonie te Pretoria acht nu het oogenbük gekomen vooreene daad van erkentelijkheid en genoegdoe ning van den kant van Engeland in den vorm van eene wijziging van deconven tie van 1884. Dr Jameson en zijne officieren zouden Vrijdag vertrekken naar Natal. De minister Chamberlain droeg sir Hercules Robinson op den waarnemenden president van den Oranje Vrijstraat zijn dank te betuigen voor het besluit van den Bloemfonteiner volksraad (om Trans vaal ingeval van nood bij te staan) en hem te verzekeren, dat reeds afdoende stappen genomen zijn om een herhaling van het jongste beulagenswaaidige voor val (Jameson's strooptocht) onmogelijk Le maken. Uit Havana wordt gemeld, dat de partij van de constitutloneele Unie en de her- vormingsgezinden overeengekomen zgn de vervanging van Maarschalk Campos te vragen en dat zij in dien zin aan de regeering een telegram gezonden hebben. De autoriteiten wenschen den maarschalk gëhandhaafd te zien. De regeering wachtte met het nemen van een beslissing op spraken van strijd en hartstocht, waarvoor Felicita bevend heenvlood en achter de muren van haar klooster toevlucht zocht tegen verzoeking en zonde. Toen had zjj weenend alle smarten en wenschen van haar zwak beminnend hart gebiecht en demoedig zich onderworpen aan de boete, die de vertoornde priester hiar bad opge legd voor zoo zwaar een zonde. Zij was niet teruggekeerd in haars vaders huis, zij had, daar zij niets vroeg, ook in brieven niets van Alexander gehoord en, of schoon in du zend smarten, op raad en bovel van haar biechtvader, ook de betrekking tot Katharina bijna geheel af gebroken om niet door den aanblik van haar geluk herinnerd te worden aan de dwaling van haar eigen hart en daardoor altijd nog den tijd te verschuiven, waarop zij zonder aartsverlangen, nis een ware bruid van Christus den hemel zou kunnen verwerven. Nu echter scheen zij eindelijk waardig voorbereid de eet waai de kapelaan was uit de residentie overgekomen om de feestelijkheid bij te wonen, de vrome zusters versierden liet Godshuis en in het anders zoo stiMe klooster beerschte een soort van opgewondenheid. Alleen Fcücita scheen die niet te deelen. zij zat alleen in hare cel, zij durfde zelfs niet deelnemen aan de algemeene bedrij vigheid, zij zou zich overgeven aan hare overpeinzingen. Geen spoor van strijd of smart lag op het schoone bleeke gelaa', alleen een zacht weemoedig lachje speelde een depêche van den maarschalk in ant woord op haar vraag, of hij geneigd was zjjn militaire pak te veranderen. Een later telegram meldt, dat de re geering er toch toe is overgegaan maar schalk Martinez Campos als opperbevel hebber der troepen op Cuba ontslag te verleenen. Tot zijn plaatsvervanger is benoemd generaal Polavieja. Officieele berichten uit Havanna mel den, dat generaal Luque een kampement van de opstandelingen van Angostera heeft verrast. De opstandelingen namen met achterlating van paarden, wapenen en ammunitie, de vlucht. Van Cuba komt het bericht van een flinke overwinning der Spanjaarden op de opstandelingen te Bajuca, nabij Havana. De Britsche admiraliteit laat tegen spreken, dat er tien nieuwe ki uisers be steld zijn. Er is aileen een uitnoodiging tot inschrijving verzonden tot net bouwen van vijf kruisers 3e klasse. Als een gunstig teeken voor den poli- tieken toestand beschouwt men het dat de minister Chamberlain naar Birmingham is vertrokken. Chamberlain is tegenwoordig in Enge land laat men de Times en de andere jingo's buiten rekening, de held van den dag. Tot zelfs zijn heftigste politieke tegenstanders, vroeger zijn vrienden, prij zen ham wegens zijn kloeke en beleidvolle houding in de jongste crisis. Toen hij Woensdag avond in het Lyceumtheatei de voorstelling bijwoonde juichte het pa bliek bem toe. OU) haar lieven mond, toen zij ten laatsten male de rijke zwarte lokken uit elkander deed, die hij gestreeld had en gekust en, het hoofd schuddend, het liet nedervallen, zoodat het haar omgaf als een mantel! Langzaam begon zij het te kammen en glad te strijken, morgen zon het vallen onder de schaar, geen taedere hand van een echtgenoot streek liefkozend daarover. Met den kloosterlijken eenvoud van het kleine vertrek was een vreemd contrast de wereldlijke tooi, die heden daarin was ten toon gespreid het prachtige wit zijden kleed en de kostbare kanten sluier, die hing over de leuning van den eenvoudig gesneden stoel, het rood marokijnen kistje op de tafel, dat baar moeders bruidstooi bevatte, wees op de feestelijkheid van morgen. In gedachten deed Felicita het kistje open fonkelende diamanten schit terden en lichtten in deu zonneschijn en troffen haar met zoo verblindenden glans, dat aan haar donkere oogen tranen ont rolden en zwaar nedervielen op den schit terenden tooi. Een gloeiend hart had eens geklopt onder deze koude steenen in zalige vreugde een hart, dat nooit het leed der aarde had gekend, maar alleen gelukkig, alleen bemind was, zoodat de dood het beval stil te staan, eer de smart het aan roerde Dacht Felicita daaraan, toen zjj zoo bezorgd met een fijnen doek de diaman ten afwreef, opdat ze niet dof zouden worden door de tranen, die daarop gevallen waren O, zjj kenden wel tranen, menige

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1