Landbouw Lemcngd Nieuws. 160.000 per maand meer, daar de nieuwe wet 5 maanden in werking is geweest, dan mag het volgend jaar op ruim f 7.900.000 gerekend worden. Het wisselvallige successierecht kau het vol gend jaar weer tegenvallen het gaf in 1893 11.059.000, in 1894 ƒ11.960.000, in 1895 f 12.812.000, doch bereikte nog niet de hooge cijfers van 1891: ƒ13.667.000, en 1892 ƒ15.084.000. De vermogensoelastingbracht ƒ220.000 minder op. Dit schijnt een zeer ongunstig cijfer, Vergelijkt men echter de bedragen voor zoover de loopende dienstjaren be treft, dan is de achteruitgang gering, nl. van ƒ4.801.000 op ƒ4.865000, maar een achteruitgang is het toch nog. Het personeel ging vooruit, maar bleef toch nog bijna 2 ton onder de raming. De grondbelasting toont een normale stijging en kwam daarmede juist boven de raming wel een bewijs, dat de raming nu juist niet krap genomen is. Dit kan men van alle directe belastingen zeggen die ge zamenlijk dan ook de raming niet geheel konden bereiken. Wat de accijnzen betreft, hiervan is de gezamenlijke opbrengst 13000 min der dan over 1894, gelijk zij toen 215.000 minder was dan over 1893. Toen was het echtei toe te schrijven aan vermindering en afschaffing van accijnzen, nu daaren legen aan geringere opbrengst van ver schillende accijnzen. Voor de eerste maal gaf eens de accijns op het gedistil leerd minder dan het voorafgaande jaar, en wel 232.000 minderstaat daar tegenover dat bieren en azijnen 65.000 meer opbrachten, dan mag men misschien tot vermeerderd bier- tegenover ver minderd jeneververbruik concludeeren. De opbrengst van den wijnaccijns neemt er niet door toe. De mindere opbrengst van den vleescbaccijns, die in jaren zoo laag niet was (1890 ƒ8 105.000, 1891 2 951.000, 1892 3.035.000, 1893 ƒ3.057.000, 1894 f 3.032.000, 1895 ƒ2.909.000) is misschien toe te schrijven aan lager veeprijzen, gevolg van de her haalde uitvoerverboden. De suiker aaf ƒ9.245.000 tegen 9.037.000 in 1S94. Het meest bevredigend zijn wel de indirecte belastingen. De zegelrechten stijgen steeds thans 8.447.000 tegen 3.319.C00 zoo ook de registratierechten 4.723.000 tegen ƒ4.545.000 (raming 41/., millioen) en de hypotheekrechten 439.000 tegen f 379.000. Evenzoo ging het met posterijen en telegrafen, die resp. met 2 ton 9n 71.000 toenamen. Alles samengenomen, is de uitkomst over het afgeloopen jaar dus niet on gunstig, maai men mag niet uit het oog verliezen, dat de met 3 millioen toege nomen opbrengst niet aan een geregelde stijging der verschillende middelen is te danken. Bij sommige der belastingen die den besten maatstaf aangeven voor de noot, die stem, welke eens haai hart had doen beven van hartstochtelijk woest ver langen. Het was nog diezelfde mannelijke diepe klank en de woorden welke hij sprak en die Marie hoorde, gaven getuigenis van het goede, edele, moedige hart, ge louterd door leed en berouw. Maar klank en woorden waren haar vreemd geworden, zij vonden den weg niet meer tot haar hart, om het te kunnen onttrekken aan zonde en verderf. Korven vol loof en kransen, gevlochten uit de schoonste lentebloemen, werden van Barnrode gebracht naar de kerk van het klooster der Ursulinen, om dit te tiioien. De oude huisbewaarster, die op het landgoed nog altoos haar ambt bekleedde, maar toch spoedig zon heengaan, bad die zelf gevlochten met bevende handen <*n duizend tranen waren gevallen op die bloeman, afgesneden voor den plechtigen dag welke hare jonge meesteres wachtte. Een plechtige dag zou het zijn, de vrome zusters noemden het een vreugdedag, in-iar voor vrouw Lehnen was het treuriger n stiller dan zelfs op die dasren, waarop 1 dierbare geliefde nienschen had toever trouwd aan den schoot der aarde. Man en kind waren gestorven, Felicita's moeder volkswelvaart, is de rijzing nauwelijks in evenredigheid met de stijgingder bevolking of valt zelfs achteruitgang te constateeren. Er is dus reden tegen te groot optimisme te waarschuwen. (Vad.) Men schrijft Pas is de Belgische grens weder open gesteld voor den invoer van ^het Neder- landsctie vee. of men hoort dat er opnieuw ziekte is geconstateerd onder de runderen op een stal te Gent. Dit feit heeft ir, Belgie zelf de aandacht getrokken, 't Is dan ook bijzonder in het oogloopend. Toen de grenzen gesloten waren, vernam men in het geheel niets van veeziekte, niettegenstaande er toch duizenden stuks vee gesmokkeld zijn. Natuurlijk was dat gesmokkelde vee niet, het thans in gevoerd woedend wel door een veearts gekeurd. In Belgie houdt men het er echter voor, dat die geconstateerde vee ziekte een „truc" moet zijn, en wel van de smokkelaars, die door het openstellen der grens hun beroep voorloopig wel kunnen laten varen. N. R. Cf. Aankoop van kunstmeststoffen. Sedert eenigen tijd worden in de pro vincie, door vertegenwoordigers of agenten van het z. g. huis J. Nivette Ciei te Parijs, meststoffen ten verkoop aange boden en wel voor den pips van 10 per 100 K.G. Dit bedrag overtreft minstens driemaal de werkelijke waarde van dezen kunstmestZOO als uit het volgende blijkt De samenstelling der door het huis Nivette ten verkoop aangeboden „volle dige organische minerale meststor D" is van dien aard, dat de daarin aanwezige plantenvoedende bestanddeelen in moeie lijk ODtleedbaren vorm (hooinmeel, vleesch afval, mineraalphosphaat, asch) voorko men hunne waarde is daardoor geringer dan die van gemakkelijk oplosbare stik stof (bijv. in Chilisalpeter) on gemakk9 lijk oplosbare phosphorzuuizouten (bijv. in Superphosphaat.) Volgens genoemde firma moet meststof D bevatten stikstof (gemiddeld) 2.5 °/0 phospborzuur 6 5 kali 1.- In verband met de tegen woordige pnj zen der onder openbare controle der Nederlandsche Rijkslandbouwproefstations geleverde meststoffen, is de waarde van het kilo stikstof in bovenvermelden vorm (in hooinmeel, vleeschafval) hoogstens te stellen op ƒ0,60, het kilo phospborzuur in bovenvermelden vorm (in mineraal- phosphaat) hoogstens op 0,20 het kilo kali hoogstens 0,20. De waaide van het produkt D wordt dus, intiion de in het veikoopscontract was heengegaan in de bloei hater jeugd en van haar geluk, den heer en mevrouw Hersking had zij na elkander zelf de oogen toegedrukt. Dat waren wel stille treurige dagen, dagen, waarop het hart zoo bedroefd en zoo eenzaam zich gevoelt en men te moede is, als ware daar opeens niets meer te doen, niets meer te verrichten en als zou men niet weten, wat nu te beginnen met deD overvloed van tijd. Maar die' toen waren heengegaan, die had de dood geroepen en die deelden veler lot, zoo ook de treurenden maar de weg, dien Felicita betrad, die leidde naar een levend graf, zooals de oude vrouw weenend beweerde en de feestdag die haar wachtte, die dag was oneindig veel treuriger dan de sterf dag der geliefden, die waren voorgegaan, die tot Gol gingen op Zijn ro?p. Wanneer zij zoo rondkeek in den geplunderden tuin, in het ledige stille huis, dan snikte zij luid; zij had ook zooveel beleefd hier, zij bad jaren geleden met een vroolijk hart voor Felicita's moeder de kransen gevlochten, welke de kerk zouden sieren, waarin zij veibonden zou worden met haren echtgenoot, zij had de kleine Felicita. toen deze als moederlooze hierheen gebracht werd, op de armen gedragen en toen ze in Barnrode was, haar verzorgd met angstige opgegeven bestanddeelen aanwezig zijn, hoogstens 2.5 Xf 0,60= 1,50 6.5 - 0,20 0,30 o Vo 1 -0,20 0,20 p De firma J. Nivette Cie, laat echter hiervoor 10, zegge tien gulden betalen en men ontvangt een samenknoeisel van afval van geringe waarde Eer. aantal landbouwers zijn op deze wijze bedrogen het is te betreuren dat zij geloof schonken aan uitheemsche zwendelaars, terwijl zij zooveel beter ge daan hadden de benoodigde meststoffen aan te koopen bij solide Nederlandsche meststofhandelaren onder contröle van het proefstation. De Directeur v. h. Rijkelandbouw proefstation Goes, Dr. A. J. SWA VING. Goes, Januari 1896. AXEL den 17 Januari 1896. Wij vestigen de aandacht der lezers op de hieiachter voorkomende advertentie betreffende de kaart van Zeeuwsch-Vlaan- deren, waarvan ook exomplaren aar ons bureau verkiijgbaar zijn. Zij. die deze kaart voor den bekenden spotprijs hebben aangeschaft, zouden haar niet gaarne voor hel vijfvoud van dat bedrag willen missen. Daar de voorraad beperkt is, haaste men zich. anders kon men licht te laat komen. Koewacht Zondag kregen hier een paar personen die blijkbaar al een goede pint gepakt hadden* eene woorden wisseling. Zooals bet bij dergelijke oete ningen in de uiterlijke welsprekendheid gaat, werden de zondenregisters niet gesloten gehouden en zoo kwam een toe hoorder dan ook te weten, dat beide heeren de vermoedelijke dieven van zijns schoonbroeders konijnen waren. Die schoon broeder heelt het der politie medegedeeld, zoodat er nu naar alle waarschijnlijkheid zich een gelegenheid zal voordoen, om aan alle konijnendieven eens een goed voorbeeld te stellen. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid van den raad van Hoek leverden 95 kiezers hunne biljetter in. Daar niemand de volstrekte meerderheid verkreeg moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren P. Riemens, die 35 en J. de Feyter, die 27 stemmen Zaainslag. Het bestuur van den Zaam- slagpolder besteedde Dinsdag jl. aar. het aanleggen van 5637 meters grindbaan. Ingeschreven ward door de heeren J. Stuurman te Ammerstol voor ƒ11575; J. Meertens te Hoek, voor ƒ10260; M. van den Hoek te Ter Neu zen, voor ƒ10260; A Tholens Dz. te Ter Neuzen, voor ƒ10180; H Klaassen Zaamslag voor 10040 K. da Vos te Ter Neuzen, voor 10020D. de fDoelder te Ter Neuzen, voor ƒ9999; J. de Bree Fz. te Ter Neuzen, voor 9987. Gegund aan laatstgenoemde. zorg. Zij had nooit geluk gezien en genoegen in de stille donkere oogen van het kindmaar toen was Felicita tehuis gekomen als een gelukkige bruid, zoo zalig door bovenaai dsche vreugde, dat de oude brave vrouw God Jankte uit de vol heid van haar hart. En nu mevrouw Hersking lag in den koelen schoot der aarde bij man en kind, in het huis der vreugde was het stil geworden als in een graf en in Feiiciea's hart en treurig als in den geplunderden tuin. waar geen bloemen meer stonden en de wind alleen zijn spel dreet met de verwelkte geknakte bloesems. (Wordt vervolgd Predikbeurten te Axel. Zondag 1!» Januari 18 96. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholti. Nam. 2 ure Ds. J. B T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9Yg ure Ds. A. Doora. Nam. 2 ure Ds. A. Doorn. (Voorb. H. Avondm.) 1 Kerk B. Voorm. 9 ure Dhr. Guillaume, Nam. 2 ure Dhr. Guillaume, van Vlissingen. Woensdagavond half' zes ünierede van Ds. J. D. v/d Munnik van Zaandam. Dinsdagavond te ongeveer 10 uur had te Vlissingen de ongehuwde juffrouw M., geboortig uit (Duitschland) eo dienende op de Mailboot „Koningin Re gentes" het ongeluk dicht bij de spoor brug ir, het kanaal topoopen. Het ongeluk was daaraan te wijten dat z(j, in plaats van de spoorbrug te nemen op het steiger stapte dat kort geleden is aangelegd voor de electro-tinfabriek. Een knaap die haar vergezelde, ging in genoemde fabriek terstond hulp halen doch 't was reeds te laat. De drenkelinge leefde niet meer toen zij werd opgehaald, de toepassing van het middel op drenkelingen wees dit uit. Het lijk werd per brancarde naar het lijken huisje vervoerd. Men kent het verhaal van de vlieg, die zich gerust op „vliegenpapier" waagde omdat zij wist, dat het toch vervalscht was. Dit verhaal komt in herinnering als men 't volgende leest, dat 't Maand blad tegen vervalschingen als historisch vermeld Bij een scheikundige vervoegde zfch onlangs een zeepfabrikant, met verzoek een meelsoort te onderzoeken. Toen het bleek, dat dit meel met zwaarspaath ver mengd was, riep de man mistroostig uit 't Is toch een afschuwelijke tijd tegen woordig met die vervalschersZelfs het meel, waarmede ik mijn groene zeep ver meng, kunnen ze niet onver- valscht laten In eene wasch en strijkinrichting te Meppel kreeg Maandag een dien dag in dienst getreden lffjaiig meisje in op dracht eenig waschg<%3 weg te brengen en, daar het regende, tevens den wenk dat dö parapluie in de keuken stond. Deze willende halen, opende het kind eer, verkeerde deur en viel in een geheel met water gevulden kelder, zonder dat dit bemerkt werd De man was niet thuis en de vrouw was inmiddels naar den zolder gegaaD. Ecmgen tijd later vonden de huisgenooten de klompen van het meisje bij de geopende kelderdeur staan en zagen tot hun groote ontsteltenis het lijk in het water. Alle terstond in het werk gestelde middelen om de levens geesten weder op te wekken waren helaas vruchteloos. Een löiaiige jongen te Bredh, ge-' kleed met een pet en leidende aan een zijner oogen, heeft zonder eenige aan-'' leiding en onder den uitroep„ik zal je den kop afsnijden," m het Valkenberg een 8jarig meisje met een mes een ern stige verwonding aan den hals toege bracht. Men is den bengel nog niet op het spoor. Naar men verneemt is op de ten bate van de nagelaten betrekkingen van de equipage van het stoomschip Amstel circuleerende lijsten reeds voor ruim 20,000 geteekend. Men schrijftHet bericht omtrent een jongetje uit .Odoorn dat op zijn ver zoek eene harmonica van H. M. 1e Koningin Regentes zoude hebbeD ontvan gen, is, zooals het werd medegedeeld, min juist. Wel heeft het zoontje van den schoenmaker Masseling te Odoorn een verzoek dienaangaande tot Hare Majesteit gericht en is uit inlichtingen van den burgemeester van Odoorn gebleken dat

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2