te TWEE BRUIDEN. "§ll JVo. 982. Zaterdag ft Januari 1896. I!e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAN, B uitenl and FEUILLETON. A\ ÖUÜANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS' per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Transvaalschc crisis. Er worden nog eenige nieuwe veitraagde Reutertelegrammen uit Zuid Afrika ge publiceerd. Den 2en Januari werd uit Johannesburg geseind, dat toen er bericht kwam van Jameson's nadering de jonge Eloff, pre sident Kruger's kleinzoon, alleen uitreed den vijandelijken troep tegemoet. Hij ontmoette Jameson en zijn strijdmacht bij Zwartlaagte en drong er bij Jameson op, aan dat hij zou terugkeeren. Jame sen weigerde echter beleefd en stelde Eloff in arrest tot den volgenden dag, toen hij werd vrijgelaten zijn paard werd hem teruggegeven, maar zijn wapenen niet. Jameson zeide aan Eloff, dat hij zijne wapenen in het gouvernementsge bouw te Pretoria kon komen halen. Uit de nadere bijzonderheden over 't gevecht blijkt, dat Jameson's troep ten laatste volkomen omsingeld was en slechts de keus had, zich over te geven of ge heel vernietigd te worden. Met verlof van den commandant der Boeren heeft Reuter's correspondent dr Jameson, kolonel Willoughby en majoor White geinterviewd. De gevangenen waren zeer terughoudend, maar vertelden dat de aanval mialukte omdat de hulp uit Johannesburg, waarop men hun ver zekerd had dat zij konden rekenen, uit bleef. Zelfs zonder hulp zouden zij nob hebben kunnen ontsnappen indien de spooiweg was opgebroken geweest, daal de Boeren hun patronen verschoten had den, maar zij kregen per spoor nieuwen toevoer van aramunitie. 78 Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DuiTSCH VEKTAALD DOOB VXAIA. Te veelte veelriep Marie buiten zich zelf uit, ge wilt mij alleen straffen, Alexan der, ge drijft alleen een wreed spel met mijge moogt Muller heeten, maar ge zijt niet de zoon van een bediende Werkelijk schitterende voor de eerste maal iets als een wreede vreugde in de goedige blauwe oogen van den jongen man, toen hij de smart zag zijner vrouw, welke ontsproot uit zoo onzuiver een bron. Mijn vader, ofschoon tot studeeren be stemd en reeds bekwaam voor de univer siteit, was toch nadat hij in militaire dienst gegaan was, de bediende van den beer Von Róda, hernam bij op den meest slisten toon. Verschrikkelijkverschrikkelijkriep Maiie uit, alleen denkend aan zichzelf en in 't geheel niet vragend naar nadere omstandigheden, zeg is dit schandelijk geheim reeds openbaar, wjst men ons reeds na met de vingers O, ware ik nog in De snelheid, waarmede de Boeien wer den gemobiliseerd en in hun stelling de concenteerd, wordt bijna als even ver wonderlijk beschouwd ale Jameson's marsch. Kolonel Willoughby. acht andere offi cieren en vijfhonderd man zijn onder sterk escorte naar Preotria gezonden. De paarden en manschappen waren zeer ver magerd. Omtrent de stemming in Kaapstad wordt van 2 Januari gemeld, dat de iri7al van dr. Jameson in Transvaal groote verontwaardiging heeft gewekt, onder de Hollanders in de Kaapkolonie. De Paarl en Graaf ReineL zijn meetings gehouden, waarin eenparig motien wer den aangenomon om Jameson's stap te veroordeelen als een ernstige en belee- digende schending van het. volkenrecht, en om Cecil Rhodes te verzoeken zich te verklaren. In de moti9n wordt Jame son's optreden nadeelig genoemd voor 't welzijn van Zuid-Afrika, en hooge inge nomenheid betuigd met de houding van sir Hercules Robinson. De autoriteiten van den Oranje Vrij staat zonden wapens naar Pretoria en een commando naar de grens. Het Britsch departement van koloniën ontving Dinsdagavond laat een telegram van sir Hercules Robinson, verzonden uit Pretoria 's namiddags te 3 uur. Daarin deelde de gouverneur mede, dat hij een boodschap van het Hervormingscoraité te Johannesburg ontving, meldende dat het comité besloten had gevolg te geven aan hot verlangen van de Transvaaische regeering om de wapens neder te leggen. De bevolking van Johannesburg stelde zich onvoorwaardelijk in banden van mijn vaders huis, had men mij mijn jeug dige lichtzinnigheid op een andere wijze laten boeten, dan door dit huwelijk, ik ware nu gered van schade en beiache lijkheid. Verleid door den zoon, bedrogen door den vader, is mijn vreeselijk lot Ln deel gevallen, toen ik uit mijn vroolijke ■eield in deze familie kwam. Alexander besti eed den afkeer, dien hij in dit oogenblik voor haai gevoelde, hij gedacht slechts zijn plichten jegens haar, zij deed hem leed met hare ijdele verblin ding en haar naderend zeide hij op ver/oe nenden toon Na dit voorval moeten wij weg van hier, Marie, en al weet ik ook nog niet waarheen en onder welke omstandigheden, zoo weet ik toch, dat ik al mijn krachten zal inspannen, om u in een ver land een nieuw en waardig bestaan te verschaffen en'aan den naam Muller, zij het ook niet den glans, toch de achting, die het ge slacht Von Roda tot dusverre genoten heeft. Zij scheen het niet te bemerken, dat hij de hand naar haar had uitgestrekt, want zij vroeg haastig: Een nieuw bestaan, een ver land Het is uw plan toch niet, mij naast de schande uws vaders te be graven in de bosschen van Amerika? Veel offers heb ik gebracht, maar dit breng ik niet, onder geen voorwaarde. Hij dacht aan het edel besluit zijner moeder, aan hare opofferende liefde, die Robinson, en vertrouwde er volkomen op dat hij er voor zou waken dat haar gerechtigheid geschiedde. Luidens een door het Britsch departe ment van koloniën van denzolfden gouverneur uit Pietoria ontvangen tele- giam, is in opdracht van hem, aan de autoriteiten der Britsche Zuid Afrikaan- sche maatschappij te Boeloewajo in den naam der koningin het telegraphiscn verzoek gericht den munitio voorraad over te geven aan den te dien einde door de Bntsche regeering naar Boeloewajo ge zonden officier. Ook aan de burgerlijke autoriteiten te Boeloewajo is gelast de burgers aan te manen de orde te handhaven en zich van alle agitatie te onthouden. Aan deze bevelen wordt ten stipste voldaaD. De Brusselsche Patriote heeft mede- deelmg ontvangen van het volgende telegram, door den consul-generaal van de Zuiu-Afrikaanscho Republiek in Den Haag, den heer Beelaerts van Blokland, thans te Berlijn vertoevende, gezonden aan den consul-generaal dier Republiek to Brussel De gebeurtenissen, die pas in Trans vaal zijn voorgevallen, maken eenemeuwe legeling van den toestand noodig, teneinde te voorkomen, dat feiten als deze opnieuw plaats hebben en teneinde op eene betere wijze de volkomene onafhankelijkheid van Transvaal te waarborgen-" Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Berlijn gemeld, dat in verschillende conferenties, die de heeren Leyds en Beelaerts van Blokland met den Franschen gezant aldaar, den heer Herbette, hebben gehad, Frankrijk's instemming met de inzichten van andere groote mogendheden is gecon- met vreugde ook den schuldigen echtge noot wilde volgen en zuchtend ei kende hij opnieuw, hoe Marie geen enkel van de edele en gioote gevoelens bezat dezer schoone vrouwenziel. Maar hebt ge dan, zij het ook geen liefde, ook volstrekt geen plichten tegen over mij? vroeg hij en, ernstig haar in de oogen blikkend terwijl hij de hand op haar schouder legde. Wat ik u bidden mag, nu geen teerge voeligheid, zeide zij, zich losmakend en vaster in haar shawl huilend, de werke lijkheid van het leven is op dit oogenblik te onaangenaam, dan dat ik lust zou hebben mij te verdiepen in schoone vol zinnen en buitendien, vo-'gde zij er bp, terwijl zij een vluchtigen Zijdelmgschèn blik op hein wierp, is de overgang van een heer Von Roda tot heer Muller te gioot en te plotseling, dat ge mij wel eenigen tijd kunt gunnen, om mij te ge wennen aan het afkeerige van deze nieuwe positie. Verlammend werkten hare woorden op zijne daareven nog zoo goede voornemens, nu waren medelijden en achting de laatste sporen van .een vriendschappelijk gevoel jegens haar verdwenen, hij herinnerde zich alleen, wat hij aan deze vrouw, die hij nooit had liefgehad, had opgeofferd en nutteloos opgeofferd. E-n blik ru3tte zoo ijskoud op haar, dat zij zelt een oogen blik daarvan verschrok, maar toen alsge- stateerd. Ook Frankrijk wenscht waar borgen voor ie toekomst van Transvaal. Mocht de Zuid-Afrikaansche Republiek neutraal verklaard worden, dan zal men beproeven, haar een toegang van de zee aan ie grens van de Portugoesche be zitting te openen. De Transvaaische consul te Parijs heelfc uit Berlijn van den heer Leyds bericht ontvangen, dat de laatste telegrammen uit Johannesburg geruststellend zijn. Het bericht van den hmes als zou dr Letds 3000 Duitschers, met den wapen handel bekend, naar Transvaal meenemen, is van allen grond ontbloot. De heer Leyds heeft een uitvoerig telegram over zijn onderhoud met keizer Wilhelm gezonden aan president Kruger te Pretoria. li innen la nd. - H. M. de Koningin-Regentes heeft aangekocht de schilderij, vervaardigd door J. M. ten Kate Mzn., voorstellende ue uitreiking der onderscheidingen in de Maliebaan in Juli van het vorige jaar. Dit doek was op het jongste gala-bal ten Hove tentoongesteld 6n werd toen door 7elen bezichtigd. Omtrent de luisterrijke soiree bij den Britschen gezant kan nog worden medegedeeld de Koningin-Regentes en de prinses hare zuster werden bij aan komst in bel gebouw der legatie door het geheele personeel van 't gezantschap ontvangen. Een 12jarig zoontje van den Engelschen gezant bood de Vorstin een bouquet van orchideeen aan H. M. werd bij hare komst in de balzaal begroet met woonljjk wanneer zij zich in het ongelijk gevoelde, hare toevlucht nemend tot trots voegde zij er bij Zooals ik gezegd heb, ik moet tot mij- zelt komen, Alexander, en als ik tehuis moet bljjven, zooals ik nu inzie, verschoon mij dan tenminste van een familieavond, waarvoor ik nu den rechten toon toch niet zal weten te vinden. Ik zon bepaald verlegen zijn. hoe uw vader aan te spre ken vadert neem mij niet kwalijk, al is en blijft het ook den uwen, ik kan een voormalig bediende nu eenmaal zoo niet noemen excellentie dat zou toch onder de tegenwoordige omstandigheden een gruwzame hoon zjjn, en heer Muller dat kwetst mij zelf, dat herinnert mij voort durend aan het ongef uk, dat ook 'mij treft door dezen naam. Ge zult nooit meer een familieavond met mij doorbrengen, Marie, zeide hij koel, verstaat ge, nooit meer. Ik heb noch raad meer voor u, noch troost, mijn plicht jegens u heb ik volkomen ermede vervuld dat ik u naar het altaar geleid heb, dat hebt ge mij zooeven getoond. Maar zoo lang ge mijn vrouw zjjt, heb ik bevelen voor u, waar gij mijn wenschen niet acht en het eerste hiervan is, dat gij zonder mijn bijzonder verlof noch bezoeken aflegt, noch ontvangt en bovendien deze aange legenheid tegen niemand vertelt, dan tegen uwe ouders. Zij wierp hei hoofd achterover, maar

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1