TWEE BRUIDEN. No. 081. If oensdag 8 Januari 1896. lfe Jaarg*. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaander en F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Wlil.SCIIE C01IR4NT, Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag--en Vrijdagnamiddag TM EE uren. De Transvaal sell c Crisis. In de memorie, door eenige voorname uitlanders te Johannesburg aan dr Jameson van de Chartered Company gezonden en die hem bewoog met zijn Voepen een inval in de Transvaal te doen, wordt beweerd dat de positie der Engelschen in Transvaal onduldbaar is, geregeerd als zij worden door een kliek van Hollanders, die, in verbond met de Boeren, de Uit landers onderdrukken en met geweld pogen te verhollandschec. Elke daad van de Transvaalsche regeering is vijandig niet alleen aan de Engelschen, maar ook aan de Jnaburige staten, zoedat er voor de algemeene rust en de Transvaalsche zelfstandigheid gevaarlijke wrijvingen ontstaan: De Transvaalsche regeering en de Volk- raad, zoo zegt de memorie verder, bejegenen alle verzoekschriften var, de Uitlanders, die aandringen op het ver krijgen van de meest gewone burger rechten, op minachtende wijze. Toen een petitie met 40,000 handteekeningen aan den Volksraad word aangeboden, heeft een lid van dien Raad de uitlanders uitgedaagd om voor hunne rechten te strijden, terwijl niemand tegen deze woorden protesteerde. De memorie schildert voorts de stelling der Engelschen t9 Johannesburg komt er een conflict, dan zouden duizenden vrouwen en kinderen aan de genade dei- Boeren zijn overgeleverd, zouden de belangen en eigendommen van zeer velen g&vaar loopen. Onder deze omstandig heden voelen de schrijvers der memorie zich gedrongen alle maatregelen te nemen 72 Roman van GfOLO RAIMUND. UIT HET DüITSOH VERTAALD DOOR astht a. Het zou vergeefsche moeite zijn om uw toilet te voltooien, Marie, hernam hp ernstig, en ge zult ook het bal niet bezoeken na datgene gehoord te hebbm, wat ik u heb mede te deelen. Zij onttrok hem onzacht hare hand ik verzoek u kort te zijn, bedenk, dat ik bij al den eerbied dien ik voor uw vader koester, hem toch niet zoo na sta, dat ik lust gevoel, in vrees en onthouding een eindelooze tjjd daaraan te gebruiken, om te luisteren naar zijne lotgevallen. Ik ben niet als Felicita, van wie het mij in het geheel niet vorwonderd zou hebben, als zij bij het noemen van uw vaders naam, de knie zon gebogen hebben alsof het een heilige gold. Maar ik ben van een koeler kalmer natuur en houd het niet voor zonde om te dansen, al is uw vader iets onaan genaams overkomen. Hjj antwoordde niet op die bittere ten einde bloedvergieten te verhinderen, en daarom verzoeken zij Jameson om terstond met zijn gewapende macht, ten getale van 700 van moderne vuurwapenen vooiziene mannen, naar Johannesburg ter hulp te snellen. Mafeking, van waaruit dr Jameson zijn tocht op Johannesburg heeft ondernomen, ligt in Bechuanaland, juist aan de Trans vaalsche grens. Zonder Pretoria aan te doen kan hij Johannesburg naderen in vier dagen tijds. Volgens een Woensdag te Berlijn uif Pretoria ontvangen bericht zijn later nog 300 gewapende manschappen van de Chartered Companydegrens overgetrokken. De regeering is besloten, de vrijbuiters met geweld van wapenen te verdrijven. Een botsing tusschen de Boeren en de Chartered Company werd verwacht. Het bericht voegt er bij, dat te Johan nesburg een opstand is uitgebroken. Van den minister van koloniën Cham berlain heeft de gouverneur der Kaap kolonie, sir Hercules Robinson de instructie ontvangen, om door de bladen van Pretoria 9D Johannesburg uit naam van Hare Majesteit de Koningin aan jal hare onder danen in de Zuid Afrikaansche Republiek t6 bevelen, dr. Jameson niet te helpen ot te steunen, maar aan de wet en de geconstitueerde machten te gehoorzamen en zich rustig te houden. Dr. Jameson z(jn boden achterna gezonden, met bevel aan hem en aan eiken officier onder hem, dadelijk terug te trekken. Harer Majes- teits agent in de Zuid Afrikaansche Republiek, sïr J. Dewet, gaat van Johan nesburg uit dr. Jameson en zijn strijd macht te gemoet, en zal hem uit naam van de Koningin bevelen onmiddellijk terug te keeren. woorden, nog steeds dreef een aanmerking over Felicita hem het bloed naar de wangen en Marie wist dit en terwijl zij boos op hem was om den harden strijd van zijn hart, maakte zij hem dien strijd dagelijks moeilijker, stiet hem het mes steeds dieper in de wonde en verheugde zich daarover met wreeden lust. De zaak betreft ook u, Marie, zeide hij zoo bedaard mogelijk, want het geldt hier familieëer, aanzien en positie, rang en naam, alles wat wij van vader hebben en waarop ook gij als zijn schoondochter mede aanspraak hadt. Aanzien, positie, zeide zij ongeduldig, verklaar u dan toch eindelijk. Vader heeft zich schuldig gemaakt aan een misgrijp, zeide bij beklemd en men kon zien hoe moeilijk hem de bekentenis was welke zijn positie ten zeerste gevaar deed loopen, ja zelfs ondermijnde. Jaren geleden heeft hij zich laten verleiden tot een vervalschjng. Tot een vervalschingviel zij hem op fepringend in de rede op een toon van toorn en trots, o foei, hoe laag 1 Was het iets anders, maar bedrog, gemeen bedrog, dat is walgelijk Hoe kunt ge spreken van familieëer, hoe kan die door zulk een misgrijp, dat den schuldige uit stoot uit de familie, gevaar loopen De naam Roda blijft rein als ooit, al ware ook het doen en denken van uw vader Door deze middelen hoopt meD een botsing te vermijden, maar de moeielijk- heden van den toestand zijn grootelijks verzwaard door het feit, dat dr Jameson onderweg den telegraafdraad heeft door gesneden. De Kaapscbe minister-president sir Cecili Rhodes heeft verklaard, dat Jameson zonder zijne machtiging handelde'en dat hij Zondag, zoodra hij hoorde dat Jameson van plan was de Zuid-Afrikaansche Republiek binnen te dringen, dadelijk trachtte hem op te houden, maar dat de telegraafdaden reeds doorgesneden waren. Dr Jameson heeft, naar men zegt, den volgenden brief gericht aan den commandant van Manco, die hem waar schuwde over de grens terug te trekken. «Mijnheer. In antwoord op uw protest moet ik u melden, dat ik voornemens ben. mijn oorspronkelijke plannen door te zetten. Deze plannen hebben geen vijandige bedoeling tegen het volk van Transvaal, maar wij zijn hier op uitnoo- diging var, de voornaamste ingezetenen van den Raad, om hen bij te staan in hun eischen om rechtvaardigheid en de gewone rechten van eiken burger in een beschaafden staat.1' Generaal Joubert is met zijn troepen uit Pretoria dr. Jameson tegemoet ge trokken. De strijdmacht, waarover generaal Joubert onmiddellijk kan beschikken, ls 800 a 1000 goed gewapende mannen met een flink getal Maxim kanonnen. De reserve der burgers, ieder gewapend met een geweer, wordt geraamd op 8000. Dr Jameson's troep moet 700 a 1000 man tellen, behalve de hier bovengenoemde 300 man versterking, terwijl de Uitlanders bevlekt met het vuil der laagheid zulk een misdaad verbreekt de banden des bloeds. Het zal de scheiding tusschen ons onoverkomelijk maken voor levenslang, want dit scheidt ons maar zijn schuld kan den glans mijner eer geen kwaad doen, die blijft smetteloos als te voren. Hij zag haar aan met een zonderlinge uitdrukking en zij moest zich daarover gekwetst gevoelen, want zij wachtte geen antwoord af, maar nam dadelijk opnieuw het woord Ik heb geen lust, aan het misdrijf van uw vader mijne weinige genoegens op te offeren, het bal bezoek ik in allen geval en als gij er geen lust in hebt mij te vergezellen, dan zal Landry mijn geleider zijn. Dat zal hij niet, hernam Alexander met onverstoorbaren ernst, ge zult hier blijven, Marie, en zoo beleefd zijn mij aan te hooren. Ik sprak over een vervalsching van mijn vader. Met een verachtelijk gebaar wierp zij het hoofd achterover. Nu, die vervalsching, ging hij voort, betreft noch wissel, noch documenten, maar onzen naam. Wij staan in de verste vei te niet in betrekking tot de vrijheeren Von Roda, wij stammen af van een armen dorpsonderwijzer, eenvoudig Muller genaamd Alexander, neen dat is niet mogelijk 1 riep zij ontzet uit, zoo schandelijk kan die hem misschien gewapend te hulp komen, een 4000 zullen beloopen. Nabjj de Transvaalsche grenzen staat echter nog een goed gewapend en gedisciplineerd corps Britsche soldaten, 1000 mar. sterk, het regiment vrijwilligers van De Beers Company te Kimberley. Naar de Westminster Gazette mededeelt zou men in financieele kringen der City niet zonder voldoening zien als het bevel van den minister Chamberlain aan Jame son om terug te gaan zonder uitwerking bleef. VeleD meenen dat een terugtrekken der Britten op het naderen der Boers ernstige gevolgen zcu kunnen hebben ten nadetde van de Britsche belangen niet alleen in de Zuid-Afrikaansche republiek, maar in geheel Zuid-Afrika. Naar men verzekert heeft keizer Wil. helm, ofschoon hij de crisis in Transvaal als een zuiver binnenlandsche aangelegen heid beschouwt, zon zedelijken steun beloofd aan de Boers en een vingerwijzing gegeven, dat hij eenige andere maatregelen zal nemen als Engeland bij zijn tegen woordige houding volhardt. Het bericht dat dr Leyds, staats secretaris in Transvaal, die zich thans te Berlgn bevindt, daarheen zou zijn gekomen om een specialiteit over een keelaandoening te raadplegen, vindt niet algemeen geloofmen denkt dat dit bericht slechts verspreid wordt als voor wendsel voor de onderhandelingen, die dr Leyds met de Duitsche regeering voert. Deze week zou hij deor den rijkskanselier worden ontvangen. Door alle Berlijn&che ochtendbladen wordt de inval van de Chartered Company in Transvaal scherp veroordeeld als een brutale vredebreuk. Bijna alle bladen richten dreigende waarschuwingen tegen uw vader niet gehandeld hebben; het zou vreeselijk voor ons zijn, als we door zijn schuld plotseling geworpen waien in het niet van een lagen stand. Mullerrit meester Müller. ik kan het niet verdragen u zoo te hooren noemen, minder nog zelf dien naam te moeten voeren. Alexander beschouwde haar met een bijna medelijdende uitdrukking op het gelaat, het contrast tusschen het edele gedrag zijner moeder en dat zijner vrouw kwam maar al te sterk hem voor bet oog. Ik verzoek u, spreek toch een woord, zei Marie ongeduldig' deze onverschillig heid brengt mij tot het uiterste, bedenk, dat in mijne aderen geen Müllers bloed vloeit. Hoe kwam uw vader er op, een edelen naam, welks waarde een dorps onderwijzer nauwelijks weet te schatten, te stelen Ik moet u verzoeken, ten minste een beteren vorm te kiezen voor uwe bittere gedachten, hernam Alexander met ijzige koudheid, ge hadt. bij mijn vader gelegen heid genoeg gehad, te leeren, hoe men verschoonend en geduldig aanhoort en de man, die u in deze kunst des harten zoo verre te boven gaat, die man was maar (Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1