tand bouw flïienw'! Bestrijding der tuberculose onder het rundvee in Belgie. Na de desbetreffende bepaliDgen te hebben aangehaald, vroeger ook door ons vermeld, schrjjft het Weekbl. v. Z. V. W. D. het volgende Zoover de wettelijke bepalingen. Nu nog eenige opmerkingen omtrent de ten uitvoerlegging. Er zijn nog twee merken dieren, die niet moeten getuberculeerd worden, wor den met een gloeiend ijzer gebrand op 't onderdeel van den voorpootdieren, die bp den invoer in het land met tuberculine moeten beproefd worden, Krijgen een metalen merk aan het oor vastgemaakt. De kosten zijn 2 frank, voor de die ren, die met tuberculine moeten beproefd wordenéên frankvoor de dieren, die men moet brandmerken en hQcentiemen voor dieren benaden de 4 maanden. Dieren, van tuberculose verdacht, wor den gemerkt T, de armen van die letter zijn vier centimeter lang en de kanten van het vierkant Q1/2 centimeter. De aanwijzing 10,6 T wil dus zeggen, dat het dier onderzocht is in de 10de maand van 't jaar '96 en aangedaan ol verdacht van 'tuberculose. Voor de proetneming met tuberculine moeten de dieren, die per stoomboot ot langs den gewonen weg zijn toegekomen, 12 uur rusten in de lokalen der qua rantaine; de inspuiting geschiedt met een zorgvuldig gesteriliseerde spuit. Elk runddier, waarvan de temperatuur met minstens 1,4 graad verhoogt, wordt voor tuberculeus gehoudenstijgt de temperatuur van 0,8 tot 1,4 graad, dan is het verdachteene verhooging bene den 0,8 graad is zonder beteekenis: De hoeveelheden tuberculine, dio inge spoten worden, zijnvoor koeion van gewone grootte 3 kubieke centimeters, voor koeien van grooter gestalte 31/2ku bieke centimeter voor stieren en ossen 4 kubieke centimeters. De lichaamswarmte wordt vastgesteld door het verschil in warmte voor de in spuiting en den hoogsten graad gedurende de achttien uren na de inspuiting. Docr klinische, zichtbare, teekens der ziekte moet men verstaan de hoest, de droes, de gegevens opgeleverd dooi de klopping en de auscultatie der borst, de zwelling der lymphatische peesknopen, de verharding der uiers, de magerheid enz., kenteekens, die men al te samen bij een dier kan waarnemen, ot waarvan slechts eenige kunnen bestaan. Nu doet zich de vraag voor wat staat hun te doen, die vee willen uitvoeren naar Belgie En ons antwoord daarop isalle vee, dat zij op stal hebben onder werpen aan de tuberculineproef. Men late deze nemen door een geexamineerd veearts en blijkt er, dat sommig vee van verzwakt had. Maar het ongeluk kwam sneller dan de dood en we hebben gezien, hoe Nortel's dronken tong het geheim onthulde, waaraan de minister sedert twee jaar den vrede zgner dagen, den slaap zijner nachten geofferd had. Uren waren re ids verloopen sedert die onzalige gebeurtenis, de avond had zijn sluier uitgespreid in de kamer van den minister van oorlog en den strijd omhuld, die op zjjn gelaat zich afspiegelde, terwjjl hij zijn geschiedenis verhaalde, toen ein delijk Alexander daaraan dacht, dat bet nu tijd werd, Marie kennis te geven van het treurige voorval. Zij was ju st bezig haar toilet te maken voor het laatste bal in bet seizoen en dit was een gewichtige bezigheid, waarin zij zich slechts ongaarne liet storen. Maar heden moest dit toch geschieden, Alexander wilde tot eiken prijs haar bewaren voor de intrede in een gezelschap, dat nu niet bezocht mocht worden onder deze omstan digheden, al zouden die ook eerst later bekend worden Aarzelend bleef hij eenige minuten staan aan de deur harer kleed kamerhij hoorde haar ongeduldige stem, het stampen van haar sierlijken voet en hij hoorde het aan deze zekere teekenen. tuberculose weet, dan doet de eigenaar zeer verstandig dit zoo spoedig mogelijk van de hand te doen en voor de slacht bank te verkoopen. "Wq kunnen er overigens niet genoeg op wijzen, dat deze nieuwe uitvinding van de Belgische regeering den invoer van vee in dat land groote hinderpalen in den weg stelt. lo. Rundvee kan alleen ingevoerd worden langs die kantoren waar zien behoorlijke stallen bevinden om de beesten in quarantaine te houden. 2o. Die beesten moeten daar 12 uur staan voor de inspuiting gedaan wordt en blijven 18 uur in observatie ander- halven, zoo geen twee dagen wordt daar door do reis vertraagd. 3o. Verhooging van temperatuur be neden 0,8 graad doet een beest, gezond z(jn, een tiende deel van een graad dobt het beest terugzenden. Wat een wijde poort voor willekeur en ongerechtig heden Met dat alles mag wel rekening ge houden woider., 9er men er toe overgaat een blijvende overeenkomst met Belgie te sluiten omtrent de weipassen. Van bevoegde zijde ontvingen wij bier omtrent nog dit Als ei een nieuw middel gevonden wordt ter bestrijding van de een of andeie gevaarlijke ziekte, dan wordt de geneeskracht van dit middel vooreerst bemelhcog verheven. Dit hebber, wij zien gebeuren met de tuberculinemaar dadelijk bleek het, dat dit een zeer ge vaarlijk middel was ter bestrijding der tuberculose bij m8nschen, zoodat zelfs de aanwending er van in sommige landen werd verboden. De tuberculine heeft men dan bij het vee aangewend eD men vond daarin een fijn reagens, niet om de tuberculose te genezen, maar om ze te kunnen constateeren. De ondervinding heeft echter geleerd, dat dit niet altijd het geval is en dat het middel veelvuldig in den steek laat eu dat daardoor menig maal het ontstaan van acute iniiiairtuber- culosis of vliegende tering wordlbevorderd. Dat het inspuiten met tuberculine bij tuberculeus vee gevaarlijk kan worden, niet alleen voor de gezondheid van bet vee, maar ook voor den mensch, indien dat ingespoten vee niet onder toezicht wordt gesteld van den Staat, maar na inspuiting mag worden verkucht dus natuurlijk ook de melk, blijkt voldoende uit het volgende In de Thiermedizinisohe Vortrage van Dr. Georg Scbneidemübi bladz. 45 leest men Evenzoo is Guillebeau de meening toe gedaan, dat door de inenting met tuber culine bij tuberculose dieren stellig eene gevaarlijke verergering van het tubercu lose proces veroorzaakt wordt en vooral een overgang van de tubercelbacilleri in dat er iets niet naar wensch of smaak was aan haar toilet en zij daarom uit haar humeur was. Op zjju geklop opende de kamenier voorzichtig de deur en stak het hoofd door de opening. Ach, de genadige vrouw is nog in het geheel niet klaar, zeide hetmeisje verschrikt, in de meening, dat Alexander reeds kwam om haar af te halen. Dat geeft niets, ik kom om haar te spreken overeen dringende aangelegenheid, zeg dat aan de genadige vrouw en dan ga heen. Een ongeduldige uitroep werd gehoord, maar het meisje opende toch de deur en liet hem binnen, waarop zij dadelgk heen sloop met een zoo blij gelaat, dat men duidelijk zien kon, hoeveel zij te lijden gehad had van de luimen harer meesteres. Marie zat in een leunstoel, over de volle ontbloote blanke schouders had zij achte loos een shawl geworpen en met een misnoegde uitdrukking schikte en rukte zij aau den krans, die zich slingerde door de voile roodachtig blonde Jokken. Zij scheen niet nieuwsgierig te zijn naar zijn inededeeling, want zij lokte die niet uit door een vraag en de vorsehende blikken die zij nog steeds wierp in den penant het bloed en in de melk begunstigt Derhalve moet ook de melk van koeien die ingeënt zijn, ten minste 8 weken lang gekookt worden en bovendien met groote voorzichtigheid gebruikt. In ailen fge valle is het noodzakelijk, over de voor liggende vraag nog verdere directe op merkingen en beschouwingen te weten daar van de beantwoording hiervan, ook ten deele de verdelging der tuberculose afhangt. Indien het bovenstaande waar is, dat na de inspuiting met tuberculine bij tuberculeus vee de bacillen in melk en bloed overgaan, dan wordt het gevaar voor besmetting vertiendubbeldwant nu wordt aangenomen, dat slechts de melk van koeien met uier en algemeene tuberculose bacillen bevatten. Het zal dan ook niet lang duren, wanneer de melk van ingeënte dieren mag worden verkocht, of de tuberculose zal zich door het nuttigen vau melk en melkproducten meer en meer onder de menschen en dieren uitbreiden. Ieder mensch, wien de gezondheid van mensch en (lier nauw ter harte gaat, zal het met mij eens zijn, dat bet hoog r,ijd wordt, dat er een wet op de tuberculose tot stand komt. Professor Jalir en dr. Bisschoff, beiden Duitschers, hebben eindelijk ieder een toestel uitgevonden, om boter van mar garine te onderscheiden. Iedereen die iets van scheikunde afweet, kan gemak kelijk met dit toestel eene botei verval selling van 10 pet. margarine aantoonen. 4.YEI.. den 3 Januari 1896. In 1895 werden lephoonkantoor alhier gende telegrammen door het Rijkste- behandeld de navol Ont Ver Ontvangst vangen zonden Januari 62 52 18.08 Februari 75 69 23.26 Maart 89 113 43.81 April 58 66 ?4.63 Mei 42 50 15.57 Juni 59 63 25.35 Juli 129 124 48.51 Augustus 155 207 67.59 September 207 168 64.15 October 168 162 65.09 November 89 83 35.35 December 56 61 19.38 1189 1218 450.77 Samen behandeld 2408 telegrammen. In 1894 werden behandeld 2419 waar van ontvangen 1253 en verzonden 1166, en bedroeg de ontvangst 439.62. Bjj kon. besluit is de heer J. Barendregt Az. benoemd tot burgemeester der gemeente Zaamslag. spiegel tegenover haar, toonden dat hare opmerkzaamheid op het oogenblik nog geheel gericht was op haar tooi. Alexander ging naast, haar zitten en begon toen te spreken zonder daartoe uitgenoodigd te worden. Het doet mij leed. Marie, zeide hij, dat k uw genoegen moet verstoren met een treurig bericht, zoo gewichtig en ernstig, dat dit invloed moet uitoefenen op ons geheele volgend leven. Zij kleurde licht.. O, ge bedoelt de kleine opmerkzaam heden, die de kamerheer rag bewijst Ik bid u. laat de wereld praten wat ze wil, ik weet hoe ik mij heb te gedragen en ben gewoon, zelf te waken over mijn eer. Een bittere lach zweefde om ziin lippen er komt geen sprake van u, Mariehet verwondert mij, hoe ge dadelijk denken kunt, dat een onaangename tijding moet betieff-n het openbaar oordeel over uwe ndschap met Landry. Ik hoop, neen, ik houd mij overtuigd, alleen de laster zou mij daaromtrent droeve tijdingen kunnen brengen, Wal ik u heb mede te deelen betreft vader. Vaderviel zij hem in de rede, niet mij, niet u Laat dan toch die zaak, Door de Marechaussee der brigade Axel werd op 1 Januari op heeteidaad betrapt zekere G. F. van T.. die de aardigheid had een glasruit in bet brand spuit huisje te Axel opzettelijk te ver nielen. In den nacht van 1 op 2 Januari weid een lantaarn nabij de kerkte Axel door middel van een .sleeri stukgegooid. De Marechaussee's hebben zekeren J. v. d. B. als dader van die vernieling opgespoord beiden zullen zich voor de Justitie te verantwoorden hebber. Benoemd tot ontvanger der belas tingen te IJzendtjke J. H. F. Claessens, thans te Nieuw Buinen. Predikbeurten te Axel. 'L o n d a o- 5 Januari 1896. Ned. Herv. Gemeente. Voorin. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. A. Doorn. Ds. A. Doorn. Kerk B. Ds. Ploos van Amstel. Ds. Ploos van Amstel. Voorin. 9% ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Een ontzettend ongeluk. In de Breewalerstraat, aan de Markt- zijde, te Vlissingen ontstond Donderdag ochtend, omstreeks tien uren, b'and in een huis, bewoond door twee gezinnen dat van den meubelmaker Bom, bestaande uit zes, en dat van roeier bij het loods wezen K.. bestaande uit tien personen Die brand eischte vier slachtoffers, t9r wijl het huis met wat er in was geheel uitbrandde. De toedracht van deze treurige zaak is de volgende Omstreeks tien uren vervoegde zich bij de vrouw van den meubelmaker Born terwijl ue man afwezig was, eeu wagen maker om boenwas te koopen. De vrouw zette daarop, ten einde de was lenig te maken, een ijzeren pot met boenwas op de kachel in de aan de straat gelegen beneden voor- en woonkamer. Plotseling sloeg de vlam in den brand baren inhoud van den pot en vatte deze vuur. De vrouw had nog de tegenwoor digheid van geest om een kleedingstuk over de brandende was te werpen, doch zonder succes in een oogwenk stond de heele kamer in laaie, terwijl zich een ondragelijke damp verspreidde. De vrouw vluchtte, met b.andwonden aan gelaat en handen, naar buiten en riep om hulp. Weldra sloegen de vlammen het gan sche benedenhuis uit, terwijl de boven bewoneis, waaronder eene oude vrouw, voor de bovenramen gilden om redding en hulp. De man van het gezin was afwezig. Dank zij de zelfopoffering van de toe gesnelde buren konden allen, die op de bovenverdieping zich bevonden, met be hulp van ladders gered worden, doch de vier kinderen, die zich in de beneden voorkamer bevonden, waren, wat ook werd aangewend, niet te redden. waar ge u zoo plechtig voor hebt neer gezet, rusten tot morgen, Alexander, ge ziet hoe haastig ik Jben, Mina is heden zoo onhandig, dat het niet is om uit te houden, en met hare onhandigheid vermorst zij den tjjd. Wanneer gij nu nog komt en mij gewichtige geschiedenissen van uwen vader wilt vertellen, dan zal ik nooit klaar komen. Bjj deze wooiden stend zij op en wilde juist aan de bel trekken, maar haar man hield haar terng. (Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2