Landbouw Gemengd Nieuws. 350s" Staats-loterij, Handelsberichten. Dieleraan de aanbesteding plaats van het bouwen van eene woning op de hofstede bewoond door C. de Feijter onder de gemeente Koewacht. Hiervoor werd ingeschreven door de heorenJ. van Hoeve voor 4920 Camoen te Sas van Gent voor 4900 A. de Jonge voor ƒ4833; J. Verijzer voor 4825A. Kooman te Sluiskil voor 4800 J. Smies voor 4790 C. van den Broecke voor ƒ4755,33; F. De ij voor 4755 J. K. Vink voor 4647 P. Wisse te Zaamslag voor ƒ4647, H. Luik voor 4650 bn A. Cornelisse voor ƒ4615. De levering is aan den laagsten in schrijver gegund. Alle inschrijvers, waar geen woonplaats vermeld staal, wonen te Axel Het bestuur van don Aanen Gendsrdijkepolder te Zaamslag besteedde Dinsdag jl. het maken van 3960 M. grindbaan. Daarvoor werd ingeschreven door de heeren M. van den Hoek voor ƒ9350, Adr. van der Beek, Zaamslag, voor 9250, A. Tholens Dz. voor ƒ9180. J. de Bree Fz. voor ƒ8388, K. de Vos, voor 8274, J. Meertens te Hoek voor ƒ8090, D. de Doeider voor ƒ7839 en H. Klaassen te Zaamslag voor 7598. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. De meeste inschrijvers wonen te Ter- neuzen. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en ccijnzen te Nieuwe Niedorpdhr. A. A. A. J. Stulen, thans te Sas van Gent. De gemeenteraad van Philippine beeft zich per request tot de regeering gewend, om voor dit jaar een buitenge wone subsidie van 2000 te bekomen, ten einde de haven en vaargeul zoodanig te kunnen uitdiepen, dat er het volgend jaar nog geregeld kan gelost worden. Maandag had te Hulst ten overstaan van den notaris P. Drogmans de verkoo- ping plaats van een korenwindraolen, woonhuis, schuren en erf en verdere aanhoorigheden onder de gemeente Hon- tenisse. Hiervan werden kóopers de heeren Perceel 1. Een koren windmolen en erf, in de gemeente Hontenisse (Lams- waarde), perceel 2, een Woonhuis,Schuren en Erf, perceel 4, 8 gemeten en 235 roeden Bouwland, perceel 5, bijna 9 ge meten Bouwland, alle deze perceelen gecombineerd aan M. L. M. Plasschaert, molenaar te Hontenisse voor 12420. Perceel 3. Een Woonhuis, Schuur en Erf aan P. J. Verstraeten teLamswaarde voor 850. Perceel 6. 7 gemeten 122 roeden Bouwland, Dijk en Wissenbosch voor 4300 aar, dhr. Seijdlitz te Hulst: Perceel 7. 3 gemeten 171 roeden Weiland aan de Hervormde armen te Hulst voor 2200. Terneuzen. Zaterdag werd aldaar door de Vereeniging Door eendracht sterk aan besteed de levering van 238.500 Kg superphosphaat, waarvoor inschreven de heeren P. J. van Ardenne te Dordrecht voor 2.50, Hamelink Verslujjs te Terneuzen voor 2.40 en P. J. Scheele aldaar voor 2.351/4 per 100 Kg. De levering werd aan den heer Scheele, als minste inschrijver gegund. Het koninklijk besluit over den invoer van Nederlandsch vee in Belgie, luidt, blijkens den Moniteur, als volgt »Art. 1. De in- en doorvoer van mnddieren, herkomstig uit Nederland zijn toegelaten langs de tolkantoren en hulp- tolkaritoren in bijgaande tabel aangeduid op dagen en uren die er in aangewezen zijn, onder de voorwaarden vermeld onder anderen in de aitikels 3, 4 en 5 van het reglement op het tuberculose van het rundvee. »Zoodra de op de grenzen in te richten lokalen bestemd tot het tuberculineeren zullen voltooid zijn, zullen de koeien, her komstig uit Nederland, uitsluitend mogen ingevoerd worden langs de tolkantoren met zulke lokalen voorzien. Behoudens de te bepalen uitzonderingen, zullen deze dieren in gezegde lokalen met tuberculine beproefd worden, gelijkvormig de voor- schriften van artikel 6 van het reglement op de tuberculose van het rundvee en de maatregelen ingevolge deze schikking ge nomen. »Art. 2. De in- en doorvoer van schapen zullen geschieden langs de tol kantoren. „Bij hunne aankomst in vermelde kan toren of hulpkantoren, zullen de dieren, op kosten dn invoerders, door den veearts met het toezicht belast, onderzocht wor den. „Als de veearts bevindt dat de dieren gezond zijn, stelt hij zulks vast door een getuigschrift, gelijkvormig bijgaand model, dat aan den eigenaar of begeleider der dieren wordt overhandigd. „Art. 3. De in- en doo;voer van varkens, herkomstig uit Nederland, blijven verboden. „Art. 4. De rechtstreekscbe doorvoer van rundvee, schapen en varkeus, zonder overlading, langs den spoorweg, wordt toegelaten zonder eenige bijzondere for maliteit van sanitairen aard. „Art. 5. De besluiten van 18 April en 26 November 1895 zijn ingetrokken. >Art. 6. Huidig besluit zal in uitvoe ring komen den 6 Januari 1896." Het hoofdbestuur van de Friesche maatschappij van landbouw heeft aan de Koningin-Regentes een adres ingediend, waarbij instemming wordt betuigd met dat van de Hollandsche Maatschappij van .landbouw, waarin verzocht wordt uitvoering te geven aan art. V der additi cneele artikelen d6r Grondwet, om schade loosstelling toe te kennen bij alle ont eigening van vee. De Doodstraf. Er zijn veel menschen, die het be treuren. dat in ons land de doodstraf is afgeschaft. De doodstraf, zeggen zij, werkt afschrikwekkend. In de vorige eeuw werd de doodstraf op allerhande wijze toegepaster werdeu hoofden afgehouwen, er werden menschen gehangen, er werdgeradbraakt, en het aantal misdaden nam toe en was veel grooter dan tegenwoordig. De Romeinen martelden en doodden de christenen op de verschrikkelijkste wijze en 't blued der martelaren weid het zaad der kerk. Er zijn anderen en tot hen behoort ook de heer Heemskerk, lid der 2e Kamer, die beweren, dat Gods woord de dood straf dringend voorschrijft. Daar toch staat (Ex. 21): indien iemand tegen zij nen naaste moedwillig gehandeld Heeft, om hem met list te dooden, zoo zult gij denzelve van voor mijn altaar nemen, dat hij sterve. Maar in dat zelfde boek staat ook, dat alles wat man is besneden, en nat de sabbath moet geheiligd worden. Nu eene opmerking en een vraag De besnijdenis is door Christus niet opgeheven. Het vieren van den 7en dag is door Christus nergens gewijzigd. Maar hel dooden van deD evenmensch wordt door Christus uitdrukkelijk ver boden „Geen oog om oog geer. tand om tand." Waarom moet dan juist datgene uit't oude verbond, wat door Christus wordt afgekeurd, door de tegenwoordige chris tenen in eere worden gehouden Nog iets anders. De volksstem en de rechtbanken kun nen zich vergissen. Beiden zijn feilbaar. Men denke. om vaü veel andere ge vallen te zwijgen, aan Coucke en Goet- hals, die te Luik geguillotineerd werden, ruim een jaar voor hunne onschuld uitkwam. Men denke aan den moord van me vrouw Van der Kouwe, toen twee on- schuldigen, na maandenlange gevangenis werden vrijgelaten bij gebrek aan bewijs. Nu, zoo lang de mensch feilbaar is, heeft hij hbt recht niet een mederaensch het leven te ontnemen. Hij heeft het recht niet hem den weg ter verbetering af te snijden. Zei Christus niet, toen de hoere tot hem gebracht werd: »Wie van u zon der zonde is, werpe den eersten steen op haaren dropen niet alle beschuldigers meesmuilend af? Toch moest die vrouw volgens de wet gesteenigu worden. Beter tien schuldigen vrijgelaten, dan éen mensch onschuldig ter dood gebracht. De doodstraf is in oog in strijd met het Christendom, in strijd met de rechten van den mensch. W. v. Z. V. W. D. Waar de gouden tientjes blijven Bij de verdeeling der nalatenschap van een onlangs te Goes overleden rijke wed. vond men o a. een kistje van aanzienlijke afmeting vol met gouden tientjes. Rott. Nieuwibl. - Te St. Maartensdijk overleed de weduwe Hengstmengel, geb. Reeders, die in '30 en '31 al» marxetenster ons leger in Belgie volgde. Zij was 90 jaar oud, ook haar man, die voor eenige jaren is gestorven, had aan den veldtocht deel genomen. Wegens achterstallige Rijksbe lasting was tegen Zaterdagochtend 10 uur een openbare verkooping van meu bilair aangekondigd ten huize van een schoenmaker in de Lange Héerenstraat te Haarlem. Arbeiders en werkloozen waren in een strooibiljet opgeroepen bij de verkooping tegenwoordig te zijn, ter wijl werd medegedeeld dat Reens zou komen. Reens kvyam echter een kwartier te laat. De verkooping was reeds alge- loopen, niettegenstaande de voorzitter van de afd. Haarlem van den sociaal- democratischen bond den deurwaarder had verboden tot den verkoop over te gaan. Door Reens werd boven de huis deur opgehangen een tableau met de woorden„Vrede op de aarde, in do menschen een welbehagen" en »komt allen tot mij, die belast en beladen zijt." - Vrijdag had bij de in aanbouw zijnde noodbrug nabij de te bouwen vaste brug over den Maasmond een ongeluk plaats. Terwijl men bezig was met twee aan eengesloten bakken door het ijs te voe ren, waarop een lier en daarboven een bok geplaatst was, had door het een of ander toeval een kanteling van den bok plaats, waaronder de aannemer van het werk, de heer Eijkelen, met den putbaas Van Loo zich geplaatst hadden. De bok viel rakelings langs den putbaas neder, zonder hem ook maar eenigszins te kwetsen doch de aannemer, die vlak naast hem stond, kreeg de geheele massa op zijn lichaam en sloeg te water. Direct daaruit gehaald, waarin hij slechts hal verwege was gevallen, bleek het dat de levensgeesten hem nagenoeg verlaten hadden. In zijn keet gebracht, blies hij den laatsten adem uit, zonder nog eenig teeken van bewustzijn te hebben kunnen geven. Op den Tweeden Kerstdag bege leidde de organist der Herv. kerk te Harkstede het kerkgezang met de tonen van het orgel. Plotseling toen van de twee verzen, die gezongen moesten wor den, het le geëindigd was, verstomden de tonen en bleef het orgel stil. Men ging naar de oorzaak daarvan zieD en vond den ouden organist dood achter zijn instrument. - Op bet stadhuis te Schoonhoven, waar de zittingen worden gebonden van het kantongerecht, krqgt men zachtjes aan een aardige verzameling van petten. De volgelingen van „Zwarte Jannigje van Veenendaal" nl., als ze voor de Rechtbank moeten verschijnen, wat nog al eens gebeurt in den laatsten tijd, hebben gemoedsbezwaren, om het hoofd te ontblooten voor den „aardschen reóh- ter." Een rijksveldwachter neemt dan natuurlijk de moeite, om den bezwaarde even van zijn pet te ontlasten, en onge dekt verlaat deze na afloop van de rechtszitting het stadhuis, omdat zijn geloofsovertuiging hem verbiedt, de tijdelijk in beslag genomen pet weer in ontvangst te nemen. (U. D.) Een bejaarde Urksche visscher, varende op een Urksche schuit, stond Dinsdag gedurende den hevigen oosten wind aan het roer, toen hij dit even moest loslaten om den schoot wat te vieren. Onverwachts kwam de helmstok van het roer met zooveel kracht tegen hem aan, dat hij het evenwicht verloor en overboord sloeg ten aanschouwe der andere opvarenden, die den ongelukkige in de golven zagen verdwijnen en hem niet konden helpen. Te Middelbands betreuit men den vermoedelijken dood van 13 varensge- gezellen van het schip „Zeemanshoop". Dit schip is bijDa 4 weken geleden uitge zeild 6n niet teruggezien. In de Pieter .Jacobstraat te Amster dam viel een vrouw van de trap in haar woning, waarbij zij beide beenen brak. De tocht door den Niagara-waterval is reeds door menigen koenen waaghals beproefd, doch bijna allen hebben bij hun roekeloos waagstuk het leven gelaten. De twijfelachtige roem alleen, deze koene daad te volbrengen, spoort velen aan tot het rusteloos pogen tot ontdekking van een uitvoerbaar plan, dat den tocht, hoewel niet gevaarloos, dan toch mogelijk maakt. Een Amerikaansch uitvinder, Bartolomeo genaamd, is van plan zich eerstdaags te wagen aan een tocht langs de steil naar beneden donderende watermassa, met be hulp van een door hemzelf uitgevonden en vervaardigd toestel. Het bestaat uit twee reusachtige holle ballen van aluminium die gemakkelijk op het water drijven en aan elkander verbonden zijn door een sta len as, waaraan een rek is bevestigd. Op dit rek zal mr. Bartolomeo plaats nemen, om zich op die wijze door het water in den bruisenden afgiond te doen storten. De uitvinder beweert, dat elk gevaar to taal buitengesloten is. PRIJZEN van 100 en daarboven. 4de Klasse. Trekking van 27 Dec. No 1661 ƒ2000 4887 200 18017 100 Axel, 28 December. Ter graanmarkt van beden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt, jarige tarwe 0.—a. 0.- nieuwe tarwe 7.— a 7.25 rogge ƒ0.— a ƒ0. wintergerst 6.75 a ƒ7.-; zomergerst 5.80 a 6. haver 4.80 a 5.erwten 6.25 a 6.50 paar- denboonen 6. - a 6.10; koolzaad a ƒ0 - vlas (per -- a c a Boter ƒ1.05. Eieren ƒ4.-. Hulst, 30 Dec. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 6,75, Rogge ƒ7,40, Wintergerst 6,75 Zomergerst 6,00, Haver 4,50, Erwten ƒ6.50, Paardenboonen 11, Duiven- boonen ƒ11,-, Witteboonen -,— Bruinetoonen Boekweit f - Lijnzaad -,-, Aardappels f Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1,—, Eieren per 26 stuks 1,35. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 9 stuks hoornvee 29 varkens verkocht 3 15 Gent, 27 Dec. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 14,00 rogge 11 50, gerst 14.50 haver 14,75 tot 15, koolzaad 24, lijnzaad 16 tot 17, lijnzaadkoeken 16 tot 17, kool zaadkoeken 10 tot 12. Boter per kilo 2,25 fr. tot 2,50 fr. Eieren, de 26, 3,50 fr. tot 0,00 fr. Veemarkt van beden. Goede stal bees ten 1,30 tot 1,55, varkens levend ge wogen 65 tot 75 c.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2