No. 979. Woensdag f Januari 1896. lle Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Bij de wisseling des Jaars. Buitenland. Binnenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 et. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zoo is dan ook voor het jaar 1895, evenals voor zijne talrijke voorgangers, het einde daar. Het is voorbij met al wat het ons bracht en ontnam. Menigeen gevoelt zich aan de grens des jaars wee moedig gestemd en staat een oogenblik stil, al is het ook, dat het nieuwe jaar met onverminderde snelheid voortgaat. En geen wonderhet bracht hem wellicht leed en geween, terwijl anderen zich verheugden in voorspoed en gejuich. Onwillekeurig zien wij terug op den weg, door ons afgelegd. Wat een on afzienbare lange weg, die met hot ge-, boorteuur begon, en dien wij nu tot hier toe afgel6gd hebben. Wat was die weg voor velen hobbelig en lastigwant alle kronkelpaden hebben wij doorwan deld, beurtelings door de zon des voor- spoeds er des tegenspoeds bestraald. Wat al herinneringen, zoowel aangename als sombere, wellen er in ons op. Een ieder kreeg zijn deelr.iet alleen elk land er, volk, maar ook ieder huis en ieder persoon. Wat al veranderingen werden er gezien plannen beraamd en ten deele ten uitvoer gebracht. Wat al wisselingen in ons werelddeel, in ons vaderland, in ons midden. Hcevelen verdwenen van het tooneel des levens, die wij thans missen. Hoe overtuigend staat de vergankelijkheid aller dingen vóór ons, als wij zieü op die vele veranderingen, die het oude jaar met zich bracht! Wat hebben wij in de vervlogen tijd kring met de kostbare gaven des levens gedaan Hebben wij het als in een wiuterslaap doorgebracht en verbeuzeld Wat he6ft het afgeloopen jaar ons ge bracht Toch nog iets meer dan geld en goed, eer en aanzien bij de menschen? Heeft bet ons iets nader gebracht tot onze hoogere bestemming t-n hebben wij ook in dit jaar ervaren, dal wij geleid werden door een onzichtbaie hand, geleid door den Eeuwigen, die boven alle wisselingen en veranderingen verheven, ons zoo menigmaal beschermde on uit redde, geleid met lielde, die niets minder, dan 's menschen eeuwig heil bedoelt Hebben wij het leed, den tegenspoed en de droefheid, die ons trof met onder worpenheid aanvaard, omdat het ons toegezonden werd door eene vaderhand, of werden wij er dooi tot vei twijfeling gebracht Gelukkig de mensch. die God tot leidsman heeft, hij mag ook welge moed den reistocht vervolgen. Ja, vervolcen moeten wij den weg, waar een mijlpaal ons eenige oogenblik ken deed stilstaan. En wat zal het nu zijn, nu hetjaar 1896or.s noodigt, ovt onzen tocht verder voort te zetten. Onze reis is oog niet volbracht, en de eindpaal nog niet bereikt. Trachten wij vooruit te zien, wij zien de toekomst als met een dichten sluier vóór ons cog verborgen, eu den weg, dien wij zullun gaan, vóór óns in een ondoordringbaar duister ge- hu d. Wat ligt er in dien donkeren schoot der toekomst voor ons verborgen? Zal ons heil of onheil op die onbekende wegen treffen Zal ons pad een weg zijn van vroolijk licht of droeve duister nis? Zal gejuich of geween ons deel zijn Zullen onze betrekkingen den reis tocht met ons volbrengen, of zullen zij ons ontvallen ot misschien wij zelf dit nieuwe jaar niet ten einde brengen Geen wondet dus, dat de ernstige mensch in zulke gewichtige oogenblik ken over het verleden, en toekomende nadenkt. Maar ijdele. vragen De geheimzinnige toe komst, vóór ons oog in duisternis ge huid, geeft ons geen antwoord op onze vragen, er, wij zijn dus wel genoodzaakt, zonder troost onzen reistocht voort te zetten. Doch neen, niet zonder troost Bij al toch wat ons ovferkomen zal, lezers wenschen wij u toe, dat Gods vriende lijk aanschijn over u lichten en Zijne hand u geleiden moge. Tempere de Almachtige de stormen en onweers buien, die de nieuwe jaarkring in de maatschappelijke wereld over de volken, over ons dierbaar vaderland, over ons huis brengen zal, en geve Hij veel vrien delijken zonneschijn. Ook dit jaar zal aan ieder zijne taak aanwijzen mogen wij getrouw zijn, om ons daarvan naar vermogen te kwijten. In verband met de werkstaking der linnenweefsters te Gent heeft het socia listisch comité een aansporing tot de werkliedenvpreeniginger. aldaar gericht, dat de werklieden d9r overige vlasfahrieken den arbeid voor het oogenbiik r.iet sta ken en vooral niet handelen zouden zonder het bestuur de vakvereeniging en dei partij te kennen, maar dat zij alle hunne klachten moeten inspannen om dej in staking zijnde werklieden te ondersteunen en hun strijd te doen tnomfeeren. Tusschen de glasblazers en <le mijn werkers te Carmaux is een geschil ont staan over de plaats, waar de nieuwe glasblazer ij zal verrijzen. Uit economische gronden besloten de eersten dat zij niet te Carmaux maar te Albi zal worden gebouwd Geergerd over dit besluit, scheidden de mijnwerkers, van wie vele kinderen in de glasblazerijen werkzaam zijn, ziqh af. Te Albi is reeds een stuk grond ge kocht. Ingevolge koninklijk besluit, zal op alle hoogere, middelbare en lagere scholen in Pruisen de 18de Januari, de 25ste ge denkdag van de proclamatie van het Duitsche rijk, feestelijk gevierd worden. Over den toestand op Cuba wordt uit Madrid bericht, dat maarschalk Martinez Campos te Havana is teruggekeerd om de krijgsoperaties te leiden. Over dezer, terugkeer van der, maarschalk toont men zien te Madrid zeer verbaasd. Officioole telegrammen melden dat het insurgentenhoofd Acebo te Cien-Fuegos is gefusilleerd. Wegens de strenge censuur op de telegraaf ontvangen de bladen niets dan officieels tijdingen. De stad Zeitoen, waar de Armeniërs zoo huis gehouden hebben en zoo zeer de Turken hebben mishandeld, is door de Turksche troepen veroverd. Op hun beurt kunnen dus nu weer de Turken gruwelen plegen aan do Armeniërs. In de Transvaal dreigt een crisis ten gevolge van de reeds lang hangende kwestie over de uitlanders. De Engel- schen in de Zuid-Afrikaansche republiek leggen groote ontevredenheid aan den dag. De nationale unie heeft een manifest uitgevaardigd, waarin wordt verlangd de vestiging van een republiek onder een constitie, door het geheele volk goedge keurd voorts billijke vrijheid, gelijkheid van de Nederlaudsche en Engelsche talen, vrije handel in Afrikaansche producten en nog andere hervormingen. Als tegen betooging werd een invloed rijke bijeenkomst van burgers te Johan nesburg gehouden met het doel het pu bliek gerust te stellen omtrent de onlangs verspreide geruchten betreffende eer voorgenomen opstand van uitlanders. Een der sprekers deed een beroep op het ge zond verstand van de vreemdelingen om wel te overwegen de gevolgen eener revolutie, alvorens tot handelen over te gaan. Als gevolg van deze bijeenkomst worden onderteekeningen verzameld on der een protest tegen de handelingen der politieke agitators. De dezer dagen uit Oost-Indië ontvan gen mail bracht eenige mededeeling6n uit het versiag omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, ioopende van 28 October tot en met 9 Nov. Op Groot-Atjeh mislukte een poging van Habih Lhcng, om den Glé Taroem- pas te forceeren en zoodoende de viur moekims binnen te vallen, door waak zaamheid van Toekoe Djoham geheel hij is thans met zijn volk weder terug getrokken naai- het Lamkraksche. Ter Noordkust werden den 26 Oct. 's morgens op eenige Atjehers, die in hel voorterrein var, onze versterking te Seli bezig waren loopgraven te maken, eenige granaatkartetsen afgeschoten, met het gevolg dat éen hunner gedood en een ander gewond werd. Te Telok-Semawe werd den 30steu October door den schildwacht van het scheepvaartetablissement oen Atjeher neergeschoten, die beproefde naar het and hoofd te sluipen. Ter Westkust gelukte het, dank zij de hulp van Toeankoe Hoesin en den steun van den vorst van Troemon, den besiuurambtenaar |ter Westkust, de twee tot de Aljehesche voi stenfamilie be hooiende avonturiers Toeankoe Abdul madjid en diens zoon T. Ibrahim in han den te krijgen en naar Kota-Radja ovel te voeren. De Westkust wordt hierdoor verlost van twee roolzuchtige invloedrijke personen, die sedert 2 jaren die stroken in onrust hielden. De weergesteldheid was droog en warm gedurende de laatste dagen viel er nu 6n dan een flinke regenbui. Der, 27 en 28 October werden in den morgen tusschen acht uur en half negen lichte aardschokken gevoeld, welke eveneens te Poelce Raja en Segli werden waarge nomen. De gezondheidstand was gunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 24 egen 29, en dat van de berri berri 12 tegen 17 gedurende c'en vorigen versla, tijd. Het sterftecijfer daarentegen was Bij wijze van tijdelijken maatregel is ten opzichte var, het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, bepaald dat gedu rende bet jaar 1896 a. de officieren zonder onderscheid van rang en de met dezen gelijkgestdlden, zoomede de adjudanten- onderofficiers hoofdelijk genieten ƒ1.50 per dag als tegemoetkoming in de duurte der levens middelen bü gemis van veldvivres, wijn enz. b. instede van de indemniteit voor koelies, toegestaan bij tarief no. 5 aan ieder hoofd of sulbaltern officier, wordt toegekend een tegemoetkoming in de meeidere kosten van bedienden van 10 en aan ieder adjudant- onderofficier van 5 's maands. De minister van buitenlandschb zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat, blijkens telegraphisch bericht van Harer Majesteits gezant te Brussel, de Belgische Moniteur van 28 dezer de officieeie mededeeiing bevat dat do algemeene invoer van vee uit Nederland in Belgie weder zal worden toegelaten met ingang van 6 Januari. (Stee.) Reuter seint uit Brussel Het Staatsblad bevat een ministerieels beschikking houdende dat de in-en door voer van runderen en schapen uit Neder land is geoorloofd, langs de douanekantoren op de dagen en onder de sanitaire voor waarden, door het Staatsblad opgegeven. De in- en doorvoer van varkens blijft verboden. N. R. Ct. Ir? den loop der week ontvingen we namens het Hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland het jaarboekje dier Maatschappij voor 1896. Zooals uit het voorwoord van den Almanak blijkt, heeft het Hoofdbestuur, ook weer in het afgeloopen jaar, zooveel mogelijk getracht de belangen der land bouwers in onze provincie te behartigen, Hoewel de pogingen van het Hoofd bestuur steeds van vele zijden gesteund weiden, kan liet zich niet ontveinzen, dat er in de provincie nog zoovele land bouwers zyn, die door hunne toetreding als lid der Maatschappij, het optreden van het Hoofdbestuur en de afdeelingen zouden kunnen helpen versteruen, en het Hoofdbestuur daardoor ook mogelijk zouden kunnen maken, aan de vele ver zoeken om financieelen steun, die steeds in grooter aantal inkomen, een gewillig oor te veileenen, De geringe contributie van ƒ2,— 's jaars kan toch moeilijk als een hinder paal voor die toetreding aangemerkt worden, te meer daar ieder lid in het bezit van den Almanak gesteld wordt en gratis toegang heeft tot de tentoon stellingen der maatschappij. 4XEL, deu 31 December 1894. Op 27 Dec. is de totale ontvangst der oud ennieuwjaarscollectoalhier 488 ffi1/., Maandag had alhier in de herberg M's Lands Welvaren" bewoond door P.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1