No. 977. Zaterdag 21 December 1895. Ile Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh - Vlaanderen F. DIELEMAN, B E RVC H T. Nieuwjaars-Advertentiën Tuberculose en uitvoer van vee naar België Buitenland. AXELSCHE COllltANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uithoofde het Kerstfeest zal Vrijdag 27 December a.s. geen no. van dit blad verschijnen. In het nummer dat op Woens dag 1 Januuri zal verschijnen, kunnen als naar gewoonte geplaatst worden tegen 25 cent, welke tot uiterlijk 31 December 4 ure worden ingewacht. Met lijsten zal dit jaar worden rondgegaan. Een deskundige schrijft aan de N. R. Ct. Eenige jaren geleden was er geen land in Europa dat zulke krasse en afdoende maatregelen nam ter beteugeling van besmettelijke veeziekten als Nederland. Toentertijd liet het veeartsenijkundig staatstoezicht in Belgie veel te wenschen over, en dit werd ook algemeen erkend. Het is dan ook op Nederlandschon leest geschoeid, krachtige maatregelen ter be strijding van besmettelijke veeziekten werden genomen en bij afmaking van zieke of verdachte dieren werd door de regeering meer schadevergoeding gegeven. Maar Belgie is niet blijven stilstaan zooals Nederlandhet heeft reeds sedert een paar jaar een rijkswet op de keuring van vee en vleesch, alsook op de ver- valsching van levensmiddelen, eene maat regel, zoo belangrijk voor de gezondheid van den mensch en van onzen veestapel. Dit jaar is er ook in Belgie eene wet tot stand gekomen ter bestrijding der tuberculose onder het rundveeook Frankrijk en Deneraarken hebben de tuberculsse van het vee onder de smottefijke veeziekten opgenomen. Laatst genoemd land heelt gedurende vijf jaar 500,000 kronen beschikbaar gesteld ter 'bestrijding der tuberculose onder het rundvee. Ieder, die do wet op de tuber culose in Belgie heeft gelezen, zal er wel van overtuigd zijn, dat wij, Nederlanders die al ons vee naar het buitenland moe ten uitvoeren, met de sanitaire maatre gelen, die aan de grenzen ten opzichte van ons vee zullen genomen worden, rekening hebben te houden, willen wij niet vroeg of laat den uitvoer daarvan verboden zien. Art. 6 van de wet op de tuberculose zegt: Wanneer de pok ziekte in een vreemd laüd heerscht, ver biedt de minister den invoer van dieren uit dit land. Bij gebrek aan dezeri maat regel, neemt hij zulke schikkingen als hij noodig acht, om de dieien, die hij aanwijst bij hunnen invoer in het land, aan de proef met de tuberculine te, on derwerpen. Die proef wordt op kosten der belanghebbenden verricht. Dieren die tengevolge van deze proef bevonden worden door pokziekte aangetast te zijn worden onmiddelijk naar het land van herkomst teruggezonden, »nadat deze met blijvende merkteekens geteekend zijn geworden." De minister de Bruijn beeft dan ook in de Tweede Kamer medege deeld, dat de invoer van Hollandscb vee zal worden toegestaan op voorwaarde van inspuiting met tuberculine en vier dagen quarantaine. Onze minister van binnenlandsche zaken heeft daarop eene circulaire aan de commissarissen der Koningin gezonden, en dezen daarin ver zocht de aandacht van de burgemeesters op het bovenstaande te vestigen en daarbij de uitnoodiging te voegen om, in overleg met den districts-veearts, maat regelen te nemen, opdat de op de vee markt met bestemming naar Belgie ver kochte dieren in gezonden toestand ver- keeren. Dieren, die niet op eene markt verkocht worden, schijnen aan geene ziekten lijdende te kunnen zijn, anders had men daarvan ook wel keuring noo dig geacht! De maatregelen, die door Belgie worden genomen, zullen evenmin baten als die, welke in bedoelde circu laire zijn aangegeven, om het invoeren van tuberculeus rundvee in Belgie te voorkomen. Vooreerst is de tuberculine geen specifiek middel om de tuberculose bij het rundvee te kunnen constateeren slechts in circa 86 pet. der gevallen is dit mogelijk. Koeien met leverabcessen longabcessen enz. reageeren ook op de tuberculine. In enkele gevallen blijft de tubeiculine bij de tuberculose on werk zaara. Met het oog op de nog jonge en niet in allen deele vertrouwbare gegevens aangaande de werkkring der tuberculine, is het zeer zeker af te raden, dat er dooi de Belgische regeering zulke krasse maatregelen en masse aan de grenzen worden genomen. De veeartsen in Belgie die met de keuring zijn belast, hebben op dit gebied nog geen ervaring mi slagen en teleurstellingen zullen dan ook niet uitblijven. Het keuren van vee op de markten helpt natuurlijk niets, om te voorkomen, dat er geen tuberculeus vee naar Belgie wordt ingevoerd, want de ervarendste veearts is nog niet eens in [staat, om in acht van de honderd gevallen tuberculose bij het rundvee klinisch te bunnen constateeren. Is bet V9e eenmaal de grenzen over, en wordt het aldaar aan tuberculose lijdende be vonden, dan wordt het gemerkt en naar Nederland teruggezonden, en wel per spoor. Waarom kan dit ook niet te voet geschieden, als de ziekte niet be smettelijk is en de quarantaine-stal, zooals te Selzaete, maar vijf minuten van de grenzen is gelegen Men moet mijns inziens niet noodeloos de onkosten van den koopman nog vermeerderen. En wat zal er dan met het besmette of verdachte stukvee gebeuren Door de inspuiting heeft het zijne verdere reactie minstens gedurende eene maand verloren. Fluks wordt er een halve dag aan het toilet van het beest besteed, merkteekens worden onziehtbaar gemaakt: de staart gemodelleerd, de uier geschoren en ge- blanket enz. en binnen een tweetal weken wordt het dier als eene gezonde koe, wellicht aan hetzelfde kantoor toegelaien Woidt het bedrog ontdekt, dan komen er klachten van Belgische zijde on vragen agrariërs, nu zij een voorwendsel hebben, sluiting der grenzen voor ons vee. Dewijl het gebruik van tuberculine hier te lande met is verboden, zoo zullen de eigenaars en kooplui hun verdacht vee zelf of door een veearts doen in spuiten. Ook heeft prof Necord reeds een middel gevonden, dat, als men het tweemaal per week inspuit of 60 pet. der gevallen van tuberculose na de in spuiting, met lubercuiine geen reactie meer plaats heeft. Andere middelen zullen natuurlijk weldra gevonden wor den. De maatregelen, door de Belgische regeering aan de grenzen genomen zijn alzoo van nul en geepor waarde. Zij dienen alleen om de Belgische kooplui nog wat meer onkosten op den hals te jagen. Bij inspuiting van tubeiculine gaan de bacillen in de melk en het bloed over en natuurlijk ook in de melkpro- ten; zooals boter en kaas. Gedurende acht weken moet zulke melk gekookt worden, want door koken worden de bacillen gedooddit is echter onuitvoer baar bij boter en en kaas. En wie is er, die met appetit een kop koffie zal drinken bij do g9dachte, dat er gedoode bacillen in ronddrijven Meermalen zal hot ook gebeuren, dat 6en stuk vee dat aan de grenzen met tuberculine is inge spoten, enkele dagen daarna op Neder landsch grondgebied wordt geslacht, dit zal ook het geval zijn met vee dat hier te lande door een veearts of door een ander persoon met tuberculine is inge spoten- Kan dit vleesch voor de con- sumtie worden goedgekeurd. De minister De Bruijn mag zich wel zevenmaal be denken alvorens hij tot dien stap over gaat. De inspuiting van tuberculose bij verdacht koppel of stuk vee is zeer zeker aan te raden tot de uitroeiing der tuber culose, maar dan mag er ook gedurende een zekeren termijn geen melk of melk producten van de ingespoten dieren in den handel worden gebracht. Worden de dieren aan de grenzen ingespoten, dan is eene controle daarop onmogelijk, en het zal dan ook niet lang duren, of de tuberculose, die nu al zooveel slacht offers eischt, zal zich nog meer en meer onder de menschen uitbreiden. Wil onze regeeiing, dat g6en tuberculeus vee in Belgie wordt ingevoerd, dan moet ze eerst beginnen met de tuberculose onder de besmettelijke veeziekten op te nemen, en het vee dat aan die ziekte lijdende is, te onteigenen en af te maken. Maar om de tuberculose met goed gevolg te kunnen bestrijden, hebben wij eene wet op de keuring van vleesch noodigzon der zulk eene wet is eene goede bestrij ding der tuberculose ondenkbaar. Willen wij alzoo onzen uitvoer van vee naar het buitenland, inzonderheid naar België, behouden, dan is het hoog tijd, dat er spoedig eene wet op de keuring van vee en vleesch en op de tuberculose tot stand kome. Ik hoop dat uit mijn schrijven de aandacht van de verschillende land bouwmaatschappijen, maar voornamelijk die van het landbouw comité, niet zal ontgaan, en dat zij, die in deze zaak meer recht van spreken hebben dan ik, hunne meening zullen mededeelen. Keizer Wilhelm heeft op zijn reis naar Waldeck een bezoek gebracht aan Bis marck op Friedrichsruh. De oude rijks kanselier ontving zijn vorst in gezelschap van zijn schoonzoon graaf Rantzau en zijn lijfarts Schweninger, De keizer vertoefde bij zijn gastheer van vijf uur tot ruim 7 uur. Het bezoek, dat keizer Wilhelm aan zijn vroegeren rijkskanselier op Friedrichs- ruhe bracht had de bedoeling om Bismarck uit te noodigen deel te nemen aan de feesten ter herdenking van het 25-jarig bestaan van het Duitsche keizerrijk. De keizer heeft den wensch te kennen ge geven dat Bismarck zich bij die gelegen heid kleeden zal in der. grijzen mantel die hij hem kort geleden schonk al de troepen zullen ook den nieuwen grijzen mantel dragen. In Italië neemt de ongerustheid over den toestand in Erythrea algemeen toe, de oppositie tegen de regeering vermeer dert in gelijke mate. Men beschuldigt toch het kabinet Crispi van roekeloosheid en de bladen brengen daarvoor alle bewijzen bij. Uit een openbaar gemaakten brief van den bij Ambalagi gesneuvelden kapitein Alvedi, welke in Augustus reeds geschreven werd, blijkt dat een aanval der Slioa's reeds lang voorzien werd. Generaal Baratieri is volgens bedoeld schrijveD naar Rome gegaan om de regeering tot het zenden var. een groote expeditie te bewegende briefschrijver hoopt dat men hiervan d6 noodzakelijk heid zal inzien en eindigt met de voor zegging dat, als die versterking niet gezonden wordt, dan verschrikkelijke rampen zullen gebeuren. Wat in Augustus reeds te vreezen was heeft zich in December bewaarheid. In het door Zar.ardelli geïnspireerd blad, de Provincia de Bresbia, komt de volgende veelzeggende verzuchting voorAls wij, evenals de Engelschen, veel ponden sterling hadden te veiteeren, laat ons dan majoor Toselli gaan wieken, zoo niet, laten wij ons dan uit die streken terug trekken, dan hebben wij daar niets meer te doen. In Duitsch Afrika is oen handelskara: vaan, bestaande uit 1200 personen, op zijn terugreis naar Eldima in don nacht van 26 Nov. 11. dooi den vorst van Massaï aangevallen. Niet minder dan 1000 man werden bij dien oveival gedood. De Belgische minister van oorlog, Brassine, heeft, in strijd met de mede deeling der Indep. Beigenu weer niet zijn portefeuille ter beschikking gesteld. In de Dinsdag gehouden zitting der Belgische kamer ging het erg rumoerig toe. Brassine had bekend gemaakt dat zijn ontwerp der leger reorganisatie gereed was, maar op enkele punten nog door zijn ambtgenooten nader mocht worden onder zocht. Vandaar dat hij zijn ontwerp niet kon indienen te meer omdat de zitting kort van duur zou zyn en de kamer met werk overladen was. Er diende dus geduld geoefend zoodra het ontwerp klaar was zou het ingediend worden. Alleen op die voorwaarde was

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1