Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. zeshonderd man Fransche troepen ter bestraffing daarheen zijn gezonden. Er schijnt op het geheale eiland een zeer anti-Europeesch gezinde geest te heerschen en al de in de binnenlanden wonende blanken zijn aangeschreven om zich naar de hoofdstad l'ananariva te begeven. De zendingspost van Mac-Mahon was op korten afstand gelegen van dien waar de zendeling Johnson en zijn gezin enkele dagen geleden werden vermoord. De volksvertegenwoordiging in den Oranjevrjjstaat heeft het aangevraagd ontslag van president Reitz aangenomen. Deze was te ziek cm de zitting bij te wonen. De voorzitter bracht warme buide aan de diensten, door den heer Iteltz bewezen; diens pensioen werd vastgesteld op pond sterling 1400. Er zijn twee ernstige candidalen voor bet presidentschapFraser, de voor zitter van den volksraad, en rechter Steyn. De benoeming gaat niet van den volksraad uit, die alleen iemand candi- daat kan stellende president wordt door al de burgers van het land ge. kozen. Wij vestigen de aandacht van paar denfokkers er. liefhebbers op het weekblad Hipposgewijd aan de belangen van paardenfokkerij en paardensport. Hieraan zul geregeld worden vastgeknoopt de bespreking van aanverwante vakken, zooals hoet- en rijtuigsmedorjj, zadel makerij enz. enz., in één woord over alles wat op het paard, een der groote bronnen van bestaan mede van ons landbouwbedrijf, betrekking heeft of laarmede in verband staat. Wij ontvingen het eerste nummer van uen vijfden jaargang, uit welks inhoud ten duidelijkste blijkt, dat het blad flink geredigeerd wordt en volkomen aan zijn doel beantwoordt. WEL, den 17 December 189,5. Heden had alhier ten huize van P. Dieleman. door de maatschappij Voor uitgang is ons streven" de aanbesteding plaats van pl.m. 258,000 kg Superphos- phaat en pl.m. 50,000 kg. Chilisal peter. Hiervoor werd ingeschreven voor de Superphosphaat dooi de heeren D. J. Oggel allhier voor 2,40, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,43, E. P. Staal le St. Jansteen vooi 2,43, Hamelink Versluijs te Ter Neuzen voor 2,4774, Aug. Hamelink te Ter Neuzen voor 2,55, Ooenen Schoenmakers teüden voor 2,37, P. J. van Ardenne te Dordrecht voor 2,64, Maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht voor afhankelijkheid en nederigheid van zulk een positie, zeide hij, ik doe het niet mijnentwege, ik doe het voor u, om uw diukbenden toestand eenigszins te ver beteren ge kunt dus niet vreezen, dat ik o')it door vernedering u het recht zal geven, r.iar uwe tegenwoordige omstandigheden terug te wenschen. Ik heb een goed oppasser en word eigenlijk voortreffelijk bediend, maar ik maak toch van mijn recht gebruik, mijn bediende zelf te kiezen, zelf op gevaar af, menig gemak te zullen ontberen en u bied ik die plaats aan. Denk er eens over na, ik wensch er u mede van dienst te zijn ik denk mij een beperking van uw dienst bg mijn persoon, dnar ik steeds in u den beschaafden rr.an z'l eeren ook al klopt ge mijn rok uit, is toch nog aangenamer dan de algemeene, aarbij gij wordt gelijkgesteld met lieden 1 an de laagste soort en waar ge vaak ijt blootgesteld aan ,de ruwe behandeling van ieder onderofficier. Karei Müller had slechts weinig tijd i o dip; om na te denken, of hij dit voorstel /nu aannemen. Reeds de volgende week t ad hij in ziin dienst. Müller had inderdaad geen reden, berouw hebben over die verandering, want de kapitein weid hem steeds meer toegenegen, ƒ2,53, fH. J. Vlaeminck te Clinge voor ƒ2,58, alles per 100 K.G. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund Voor de Chilisalpeter de heeren D. J. Oggel alhier vooi f 8,98, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 8,89, E. P. Staal te St. Jansteen voor 8,95, P. J. van Ardenne te Dordrecht voor ƒ9,19, P. A. Adriaanssens Pz. te Walzoorden voor ƒ9,3372, Maatschappij tot verkoop van Hulpmeststoffen te Dordrecht voor 9,08. Alles per 100 KG. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. De Gemeenteraad van Haarlem benoemde in zijn zitting van 12 Dec. tot onderwijzer aan de 2e Burgerschool den heer H. Cransberg te Schoonhoven. Heden had door de maatschappij »Voorwaarts" te Kijkuit ten huize van A. van Dorsselaer ,de aanbesteding plaats van pl m. 106.000 K.G. Superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door de Centrale Guanofabrieken te Rotterdam voor 2,85, P. J. van Ardenne te Dordrecht voor 2,56. H. Ylaminck te Clinge voor 2.63, Hamelink Versluijs te Ter Neuzen voor 2,54, Maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht voor 2,52, E. P. Staal te St. Jansteen vooi' 2,471/2, D. J. Üggel te Axel voor ƒ2,45, Coenen Schoen makers te Uden voor 2,42, alles per 100 K.G, Aan den minsten inschrijver is de levering gegund. De bij Tei neuzen gestrande Enged sche stoomboot York blijft daar hoog tegen den dijk ziiteneene aanbieding tot het in vlot water brengen door ont- graving, voor 52,000, is vooralsnog niet aangenomen. Te Terneuzen worden van geachte zijde pogingen aangewend om een een voudig ziekenhuis op te richten, bestaande uit een mannen en een vrouwenzaal, een wachtkamer, een operatiezaal, een badkamer, woning voor verpleegster en verder personeel enz. Hieraan bestaat in die gemeente be hoefte, vooral ook met het oog op de spoor- en bootwerkers, daar het gebouw, van gemeentewege beschikbaar, zeer primitief is ingericht en daarin in den regel het noodigste ontbreekt. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Zitting van 17 December 1895. J. V., oud 27 j., werkman te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevangenisstraf. F. Woud 25 j., werkman te Clinge, is wegens mishandeling veroord. tot ƒ5 of 5 dag6n. onderhield zich vaak uren met hem en vroeg alle dienstbewijzen op een manier, welke den jongen soldaat nimmer smartelijk of vernederend was. Müller was welden tamelijk gesloten natuur, maar toch deed het hem goed, nu en dan te kunnen spreken over zijn verleden of zijn toekomst, over zijn plannen en wenschen en in den kapitein steeds een verstandigen deelnemend raadgever te vinden. Voorheen stond hij in het veld echter even afgezonderd, als eens tehuis in zijn dorp onder de boeren knapen. .van welke het lot er een in de compagnie van zijn kapitein geplaatst had. Nortel, zoo heette hij, had zijn leertijd als metselaar bijna uitgedaan, toen hi] in de loting vielhij was een driftig mensch, niet juist boosaardig, maar toch vol kwade neigingen, welke door eene kleinigheid vaak versterkt werden. Als jongmeusch was hij niet ieelijk, de ondeugd had nog geen spoten achtergelaten op zijn frisch gelaat, en terwijl hem dus de vrouwen niet ontvloden, waren ook de mannen niet afkeerig van de vele grapppn en lustige geschiedenissen die hij wist te verhalen. Met Muller ging hjj zelden om hij sprak wel op gemeenzameri toon met hem als in vroeger tijd, toen zij nog buurkinderen waren, maar toch was het geestelijk over C. L. W., oud 73 zonder beroep te Philippine, [is wegens beleediging van een ambtenaar bjj geschrifte veroord. tot 25 of 15 dagen. De Rechtbank te Rotterdam verleende (Zaterdag) rechtsingang met last tot instructie en bevel tot gevangenhouding tegen Willem van Berkel en hetzelfde met gevangenneming van Catharina Wilhelmina Hoogsteden (zuster van A. F. Hoogsteden, den vader van den ver moorden knaap, en schoonzuster van Willem van Berkel), beiden verdacht van moord met voorbedachten rade op den scholier A. F. Hoogsteden. Catharina Wilnelmina Hoogsteden werd ten 972 uien Zondag voormiddag, ten huize van haren broeder Johan Hoog steden in deSt. Mariastraat, door de politie gearresteerd en naar de strafge vangenis aan den Nooidsingel overge bracht, nadat door den rechter van instructie mr. J. H. van Meurs en den substituut-officier van justitie mr. H. J. K. Dijck meester, bijgestaan door de in specteurs van politie H. A. Teunisse en M. B. van der Hoeven eene huiszoeking in bare woning was gedaan. Omtrent de gearresteerde Catharina Wilhelm-ina Hoogsteden kunnen wij het volgende mededeelen Na hare jeugd in hei ouderlijk gezin te hebben doorgebracht, ging zij, als aankomend meisje, in betrekking bi] een koffiehuishouder in de Heerenstraat alhier en kwam lator in eene soortgelijke be trekking bij een koifiehuishouder op de Gelderschekade. Toen in het begin van het jaar 1894 hare moeder ziek word ten huize van Willem van Berkel, des tijds een koffiehuis hebbende op den hoek van de Blasius- en Miquelstraten te Amsterdam, begaf Catharina Wilhelmina Hoogsteden zich daarheen, en toen de moeder enkele weken later oveileed, keerde zij niet weder in nare betrekking op de Gelderschekade alhier terug, maar bleef bij haren zwager Willem van Berkel, die op zich nam voor haar te zorgen. Het duurde echter niet lang, of onaan genaamheden die er ten huize van haren zwager voorvielen, deden haar zijn woning verlaten. Zij trad daarop bij don heer Mier, die in de Utrechtschestraat te Amsterdam een koffiehuis heeft, in dienst als buffetjuffrouw en hulp in de huishou ding. Zonder opgaat van redenen verliet zij in het begin van dit jaar ook deze betrekking, om bij hare zuster, de wed. B. Vol, wonende Dwarsstraat No. 42 te Schiedam, haren intrek te nemen. Van daar kwam zij, na inmiddels moeder gewonden te zijn, in Augustus van dit jaar naar Rotterdam, om met haar kind te gaan wonen in de St. Mariastraat No. wicht vnn den bediende een onoverkomelijke hinderpaal tusschen hen. De treuiige veldtocht van 1812 is ge noegzaam bekendmet bloed staat hij opgeteekend in de tafelen der geschiedenis, met duizend tranen en ontzaglijke smart in de harten der moeders. Ook de com pagnie van kapitein Von Roda was bij den verschrikkelijken terugtocht versmol ten tot enkelen, bij zelf ziek en gewond, nauw in staat hen bij elkander te houden. Müller was nog in zijn dienst, steeds nauwer had de nood en do droefheid hen aan elkander verbonden en Nortel, dij zich bevond onder hen, die door den dood verschoond werden, sloot zich meer dan ooit aan bij den kapitein en zijn landsman, verleende Müller hulp om zijn heer, die steeds zwakker en krachtloozer werd, te helpen en was vooral nuttig wanneer nu en dan een karige bete spijs of wat drank moesten gebedeld ot geroot.1 worden. Maar honger en koude overmeesterden steeds meer en di eigender den ongelukkiger, deze vijanden, verschrikkelijker dun dè levenden, verwoestten het laatste overschot van orde en tuchtvrat nog kracht had om te marcheereu, dat trok naar huis in bonte |ongeregelde scharen, medelijden en gehoorzaamheid waren weg. Ieder dacht 73 alhier bij haren broeder, den loodgieter Johan P. M, Hoogsteden. Daar werd zij gearresteerd, juist toen zij bezig was zich te kleeden om naar Schiedam te vertrekken, naar hare ge noemde zuster, de weduwe Vol. De vrouw is 21 jaar oud. Haar kind 8 maanden oud, is Zondag avond naar die weduwe gebracht. De instructie tegen Catharina Wilhel mina Hoogsteden is geopend. Maandag is onder toezicht van den inspecteur van politie P. J. Bongaards dooi- een aantal rechercheurs de Boezem van den Oostzeedtjk tot aan de brug tegenover den Goudscben Rijweg voor het eerst afgedregd, in tegenwoordigheid van eene talrijke menigte. Van de ver miste kleeding van den vermoorden knaap werd echter niets gevonden. Tegelijker tijd bracht de justitie, van den inspecteur van politie M. B. van der Hoeven ver gezeld, een bezoek aan Willem van Berkel's woning aan de Boezemkade, waar huiszoeking gedaan werd. Toen Catharina Wilhelmina Hoogsteden Zondag ten huize van haren broeder in de St. Mariastraat gearresteerd werd, was zij aanvankelijk zeer ontdaan. Vooral het afscheid nemen van haar kind was een pijnlijk oogenhlik. Later hernam zij echter uiterlijk hare kalmte, die haar ook bij het overbiengen naar de straf gevangenis niet verliet. N. R. Ct. Men meldt uit Haarlem De kapitein paardenarts Quadekker is Maandagmiddag aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl hij op den Kiuisweg bij het Stationsplein reed, slipte door de glad heid Van de straat zijn paard, zoodat hij voorover daar afviel, terechtkomende op de rails der tram. Juist kwam de tram den hoek om, en om den bocht te kunnen maken met vrij groote snelheid. Zeker zou de train over de beenen van den heer Q. zijn gegaan, ais deze niet de tegen woordigheid van geest had gehad ze op te trekken, waardoor de wielen hem rakelings passeerden. De heer Q. kwam er nu met den schrik at. De conducteur der tram rukte tijdig zijn paard van de l^jn. Onder Nieuwer-Amstel hebben de veehouders veel last van honden. Zoo hebben deze vreeselijk huis gehouden onder de schapen van den heer Bon, aan den Amstelveenschen weg. Van de 16 schapen zijn er 13 gelood. Vier waren totaal verscheurd en voor een goed deel verslonden De beesten liepen aan de Boerenwetering in de Weide. De vorige week werden van een er> ander veehouder drie schapen door hon den te water gejaagd. Van den heei P. v. d. Vaart zijn 4 schapen door honden gedood en 3 in de sloot gedreven, die verdronken zijn. slechts aan zijn eigen redding, trachtte den Duifscheij bodem te bereiken, wie niet meer kon bleef liggen en noch het gebed, noch het gebed, noch het dood- geschrei van de stervenden hield de overigen op. Ook van Roda's compagnie was niets meer bij elkander dan hij zelve, Müller en Nortel. De beide soldaten hadden alleen wel verder kunuen komen, want hadden honger en koude, vermoeiende marschen en voortdurende aandoeningen hen ook verzwakt, zoo hadden zij toch nog kracht genoeg om verder te komen en te hopen op redding. Maar met hun kapitein ging het iederen dag, ja ieder uur slechter, zijn gezellen sleepteu hem slechts moeiljjk met zich voort, telkens opnieuw smeekte hij hen, rustig hem te laten sterven in de zachte sneeuw en alleen de onverbiddelijke gestrengheid van Müller aan de eene zijde en zijn liefdevolle opofferende zorg aan de andere, hadden de zwakke levensvonk nog behouden. (Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2