TWEE BE5IDEN. 970. W oensdag 18 Deeember 1895. lle Jaarg. Nieuws- e iï Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaander en F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. z^x met 1 Januar' a.s op dit blad abonneer en, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers gratis Geruchten omtrent een aanstaande mi 'nisterieele crisis in België hebben zich bewaarheid. De Indép. Beigedeelt mede dat de minister van oorlog, geen eenstemmigheid met zijn ambtgenooten omtrent de in diening, nog in deze zitting, van zijn ontwerp tot leger-organisatie kunnende verkrijgen, vast besloten is zijn porte feuille ter beschikking te stellen. Bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken in de Fransche kamer stelde de socialistische afgevaar digde Sembat voor te schrappen den post van 100.000 franc voor het gezant schap bij den Paus. Dit gezantschap stelt het Vaticaan in de gelegenheid om zich ongevraagd te mengen in de aan gelegenheden van Frankrijk. Minister Berthelol antwoordde dat die afschaffing niet doenlijk is zoolang het concordaat gehandhaafd blijft. Verder werd nog gedebatteer ove^ de wenschelijkheid van scheiding van kerk en staat, en over de, middeceeuwsch genoemde, plechtigheid van net dezer dagen vertoonde bezoek der nieuw be noemde carclinalen aan den president der republiek waarbij n°g afkeuren den zin werd gesproken over de be woordingen, waarin zich de geestelijken bij die gelegenheid hadden geuit. Ter, Roman van GOLQ RAIMUND. UIT HET DüITSCH VERTAALD DOOK astht A. Een levendig gevoel van recht bezielde hemtot geen prijs zou hij een misgrijp verschoond of zelfs geloochend hebben, hij verachtte niets dieper, dun dat hij soms bij zijn schoolkameraden zag, hoe de eene zich wilde verontschuldigen ten boste van den ander. Zelf gevoelde bij, hoe gebrekkig het er met zijn vorming uitzag, het werd hoog tijd voor den bijna dertienjarigen knaap naar een gymnasium te gaan, als zijn tiotsche droom, om te sludeeren, ver vuld zou worden. Maar de geldmiddelen van zijn vader, wien het volstrekt aan voorspraak ontbrak, waren daartoe te gering. Gelukkigerwpze kwam er een beslissend keerpunt in het leven van den knaap, toen de landheer van het dorp, die zjjn bezitting sedert twaalf jaar niet bezocht had, zich daar voor goed vestigde wegens de zwakke gezondheid zijner vrouw. Z;i hadden twee zoons van Karei Müller's leeftijd eu weldra baddert dezen onder de boertnjeugd van het dorp iu hem den slotte werd de schrapping van d9n post met 333 tegen 167 stemmen verworpen. In de It.aliaansche kamer hebben lang durige besprekingen plaats gehad naar aanleiding van de zaak Giolitti en diens vei houding tot de Romeinsche bank. Het ging bij die debatten zeer rumoerig toe. Er werd een motie voorgesteld, die noch de regeering noch de commissie, met een onderzoek in deze aangelegen heid belast, bevredigde. De commissie had voorgesteld de zaak in handen van den gewonen rechter te stellen. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarbij verklaard werd dat er geen aan leiding bestaat om het hoog gerechtshof uitspraak te iaten doen over de beschul digingen, tegen Giolitti ingebracht na 't vonnis, dooi het hof van cassatie gewezen. In dezelfde kamer werd nog voorge steld, aan de families der in Afriira ge vallen dapperen het innige leedwezen van de kamer en van het land te be tuigen. De ministers van oorlog en van buitenlandsche zaken en verschillende andere sprekers sloten zich bij dit voor stel aan, dat zor.der stemming werd goed gekeurd. De voorzitter noodigde de kamerleden uit, van hun zetels op te staan, ten teeken van eerbied voor de gevallenen en voor de smart hunner familie. De minister van openbare wer ken gat de door Cavallotti gevraagde in lichtingen over het gevocht van Am balagi en verklaarde dat de regeering niet voor nemens was, de waarheid te verbergen „wij zijn verslagen, maar moeten ons ais echte Romeinen weder oprichten". meest passenden makker gevonden. Bij deze gelegenheid kwam hij met hen op het kasteel en zijn nette manieren, zijn bedaarde ernsb, verwierven hem evenzeer de toegenegenheid der baror.es, als zijn flinke gestalte en zijn lust tot studie de belangstelling vari den baron. Reeds na weinig dagen was hij de vaste speelmakkei der beide adellijke kinderen en na weinig weken stond de baron aan den vei rukten onderwijzer toe, dat zijn Kar-l het onder richt deelde zijner beide zon n, die les kregen van een bekwaam huislee raar en van den predikant van het dorp. Zoodia een zeker leerplan was vastgesteld, maakt' Karei Muller, geholpen door zijn sdv rp opmerkingsvermogen en een voortreffelijk geheugen, inderdaad verrassende vorderin gen. Wat hij vroeger broksgewijze had geleerd en ongeordend in zijn geheugen gehouden, bereikte nu, terwijl een va-te grond.-dag gelegd was, snel zijn oordeel zijn onvermoeide leergierigheid voerde hem onophoudelijk vooruit en weldra had hij zijn makkers niet alle-n ingehaald, inaar was hen voorbijgesneld De baron was eer werkelijk voortreffelijk man, kleingees tige nijd was verre van hem. Een ovn" vleugeling van zjjn eigen kinderen beschoQwde hij mei als een beleediging, nog veel mirder als ondankbaarheid ot hoogmoed, al geschiedde die ook dom ondergeschikten. Hij verheugde zich op recht over de zeldzame gaven van dun jongen Muller en hield het, nu hij deze Keizer Wilhelm heeft in een telegram aan koning Umberto zijn leedwezen be tuigo over de nederlaag der Italiaansche troepen. De minister van openbare werken, Bosch, heeft, in den ministerraad van Spanje verklaard, zijn ontslag te nemen om zich te kunnen verdedigen tegen de door den markies De Cabrinana inge brachte beschuldigingen met betrekking tot zijn beheer als burgemeester van Madrid. Volgens de Tempi zullen alle ministers gezamenlijk hun ontslag in handen van Canovas stellen. Deze zal zich onmid dellijk naar de koningin-regentes begeven die hem waarschijnlijk met de vorming van oen nieuw ministerie zal belasten. Het eerste werk van Canovas zou zijn de Cortes te ontbinden. In zake de beschuldigingen van den markies De Cabrinana tegen den minister Bosch heeft het hof' van cassatie, tegen de conclussie van den procureur-generaal in, met 12 tegen 8 stemmen besloten zich niet competent te verkiarèn om kennis te nemen van bovengemelde aan klacht tegen minister Bosch. Dit proces zal dus voor dezelfde reek ters gebracht worden als de beschuldi gingen tegen de leden van den Madrid- schen gemeenteraad. De minister van financien heeft een extra te heffen invoerrecht op buiten- landsch graan bevolen. Die heffing blijft gehandhaafd tot na de samenstelling der nieuwe Cortes. Het brengen van het tweede wacht schip der mogendheden in de wateien van den Bosphorus is zonder eenige ontdekt had, voor zi]n plicht die nu ook ten volle t» ontwikkelen en tot haar recht te brengen Var. zijn eigen zoons verloor hij er een door den dood, de ander trad reeds vroeg bij het hot in dienst als page en nu was het zaak, Karei Muller, die zijn zestiende jaar bereikt had, n&ar een gymnasium te zenden. Bij het matig vermogen van den baron, dat door den druk der oorlogslasten bovendien nog geslonken was, kon hij weliswaar zijn beschermeling niet geheel onderhouden, maar hij wist behalve zjjn eigen steeds aanzienlijke ondersteuningen den jongeling ook een toelage en voorspraak te verschaffen die bet hem mogeljjk maakten de school te bezoeken. Zoo had hij in de stad tw ee jaar doorgebracht in onvermoeide vlijt, den baron waren de beste getuigenissen gezonden en reeds naderde het tijdstip, w aarop Müller de universiteit zou bezoeken, toen Napoleon in het jaar 1812 alles wat hem dienstplichtig was- en de wapenen kon dragen onder zjjn vanen riep. Ofschoon Karei Muller eerst achttien jaar oud was, maakte zijn sehoone krachtige gesralte, reeds volkomen volwas-en, hem in het bijzonder geschikt voov den militairen dienst cn hjj werd zonder omslag ingelijfd Hjj w/as in het begin weliswaar der ver twijfeling nabij, toen hij, zoo nabjj zipi dm i. zich plotling opnieuw daarvan zag algesèheurd, maar een plaatsvervanger nemen was onmogelijk, zij kostten te dien tijde groote sommen en aan hulp van rustverstoring - geschied. Er is gemeld dat de vaartuigen een voor een voor Konstantinopel kwamen, deze voorwaarde was bij de inwilliging van het verzoek door den sultan bedongen trouwens er waren nog twee andere bepalingen aan toegevoegd en wel deze dat de schepen die doorgelaten zouden worden, onge pantserd zouden zijn en dat de toestem ming, die ditmaal op nadrukkelijk ver zoek der mogendheden is verkregen, dezen laatsten nooit eenige aanleiding zou kun nen geven tot het zich beroepen op een precedent. In Konstantinopel dreigde een oogen- blik een paniek te ontstaan naar aan leiding van een twist tusschen twee Armeniërs, waarbij de een den ander met een revolverschot van zijn ongelijk trachtte te overtuigen. Dit schieten deed onmiddellijk de gansche buurt te hoop loopen en men sprak van vernieuwde aanvallen der Muzelmannen op Armeniërs als een wraakneming op het binnenkomen der nieuwe station neerende oorlogschepen. Alle winkels werden gesloten en men bereidde zich op alle gebeurlijkheden voor. Gelukkig konden politie-agenten de zaak uiteenzetten en de gemoederen tot kalmte brengen. Met betrekking tot de verwoesting van den zendingspost te Ramainandro op Madagaskar kan bericht worden dat de zendelmg Mac-Mahon en zijn gezin, kort te voren gewaarschuwd, zich voor den aanval in veiligheid hebben kunnen brengen. De berde kwaadwilligen heeft de plaats in bezit genomenmen weet dat den baron, die in weerwil van menig verlies toch zijn eigen eenigen zoon dit offer bracht, was niet te denken. Maar Müller had een te degelijke natuur en een te sterken wil, om zich lang over te geven aan onnoodige droefheid hij schikte zich in het onvermijdelijke en in het recht der jeugd, die zich niet stoort aan hindernissen. Het eenige dat hij onaangenaam vond, was de nauwe gemeenschap met zoovele ruwe en onbeschaafde naturen, waarbjj hij zich geplaatst zag, want het ongeluk wilde, dat zjjn regiment, de officieren uitgezonderd, bijna geheel bestond uit lieden van de laagste klasse, 't Was op een avond bij het wachtvuur, dat zjjn kapitein hem lezend vond en op de vraag welk boek 't was, tot. zijn niet geringe verras.-ing van den jongen soldaat het antwoord 'areeg, dat het Horatius was. Kapitein Von Roda was zelf een beschaafd en daarbij goedaardig man de jonge man boezemde hem belang in, het eene woord bracht het andere voort en eer nog een uur verloopen was, kende hjj zijn geschie denis. Roda beklaagde hem zoowel om het afbreken zijner studiën, als om zijn onaangename positie en hjj deed hem eindelijk den vooislag, bij hem als oppasser in dienst te treden. De blos van gekwetste trots, die een oogenbiik Müller's wangen bedekt had, verdween spoedig voor den wel willenden blik en de verstandige bedoeling van den kapitein. Laat u niet afschrikken door de uiterlijke

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1