twee mim. \o. ïv75. Zaterdag 14 December 1895. lle Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaan deren F. DIELEMANj AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op dit blad abonneeren ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers gratis De vraag wie tot burgemeester van Brussel zal worden benoemd is nog steeds niet uitgemaakt. Men weet dat de huidige burgemeester, Buis, voor waarden heeft gesteld en wel deze dat een liberaal schepen-college door den raad zal worden gekozen en dat de be Dooming van de stedelijke ambtenaren aan hen zal worden opgedragen, een gebruik dat sedert 1837 schijnt te zijn gevolgd. Over deze bedingen zijn de meeningen der partijen verdeeld. Nu in den raad de verkiezingen proportioneel zijn ge schied, wenscht men dit begiusel ook in het dagelijksch bestuur te zien toege past. De gemeenteraad bestaat aldaar uit 15 liberalen, 12 katholieken en 12 socialisten een eigenlijke meerderheid bestaat daar dus niet. Maar burgemees ter Buis is bij geen mogelijkheid te be wegen een herbenoeming aan te nemen als het dag. bestuur niet uil een eens gezind literaal college bestaat. Met betrekking tot de aanleiding van het afschieten van oen revolver in de Fransche kamer is men niet veel wijzer geworden. Het blijkt bet werk te zijn van een krankzinnige ot van een anar chist. De rechter van instructie heeft Lenoir, den dader, ondervraagd zonder veel ant Roman van GQLO RAIMUND. UIT HET DüITSOH VERTAALD DOOR A STUT A. Alexander was achteruit getreden, hij gevoelde zich als een overtollig getuige en toch mocht hij zich niet verwijderen. De minister hield zjjn vrouw vast om kneld, de ontroering overmande hem. Ge kent het oordeel niet, zeide hij zacht, en dat is het, wat ons scheidt, ook wanneer uw groot en goed ha>t mij vergeeft. Wanneer ik het uitspreek, zult ge huiveren en u nogmaals afwenden, dat oordeel .heet tuchthuis. Een oogenblik was de ongelukkige viouw verpletterd, aan een zoo schandelijke straf had zij niet gedacht; maar hare liefde scheen aan te groeien met het or.g 'luk, dat naakte, zij overwon haar schrik en zei vastberadenZoo laat mij wachten, tot ge vrij zijt. God zal mij daartoe helpen en geven, datikhet beleef, en in een nifeuw land vangen wij ten nieuw leven ajan De ipiiiuister lachte droevig. Dun' zullen wij zyn oud geworden, Anna woord te krijgen. Het eenige wat hij zeide was„Ik ken u niet, eij zijt rechter eu ik ben anarchist. En dan volgde natuurlijk nog een hatelijkheid aan het adres van de bourgeois-justitie. Men vermoedt dat Lenoir naar het paleis Bourbon gegaan is om tijdens de zitting van zijn wapen gebruik te maken, maar dat hij voor die lafheid den moed miste. Keizer Wilhelm ontving Maandag het bureau van den rijksdag en deed de mededeeling dat hij 18 Januari a. een groot feest in het paleis zal geven, ter viering van het 25jarig bestaan van het Duitsche keizerrijk. Op dit feest zullen de geheele rijksdag en de oude parlements leden en staatslieden uit bet jaar 1870 worden genoodigd. Maandag heeft te Madrid met ordelijk verloop de grocte demonstralie plaats gehad met betrekking tot de onge echtigheden, waai van tal van gemeente aadsleden beschuldigd worden. Al de magazijnen, openbare gebouwen en andere inrichtingen waren gesloten slechts tabakwinkels, loterijkantoren en apotheken waren geopend. De betooging was ernstig en droeg een vreedzaam karakter. Aan het boofd van den stoet gingen de oud minister Sagasta, Vega de Armyo, Salmeron, Gamaro en andere afgevaardigden en senaatsleden van alle partijen liberalen, Carlisten, republikei nen, conservatieven. Zelfs de schooljeugd heeft op hare wijze gemanifesteerd, zonder dat ook maar eenigermate de orde werd verstoord. De regeering had de troepen in do kazernes geconsigneerd en uitgebreide militaire voorzorgsmaatregelen genomen. De bondgenooten van de beschuldigde gemeenteraadsleden hebben, naar men zegt, een contra manifestatie op touw gezetmaar deze werd door de politie verhinderd. Niet zonder spanning ziet men het resultaat dezer betoogingen te gemoet. Eindelijk is dan de wensch der mogend heden vervuld en heeft de sultan in een iradé verlof gegeven om het aantal in den Bosphorus stationneerende schepen de.i mogendheden te verdubbelen. Het schijnt dat de Russische gezant in een laatste bijeenkomst met den sultan dezen uit naam van den czaar met klem heeft uitgenoodigd om aan het verzoek van een tweede wachtschip gevolg te geven. Dit was nu onherroepelijk de allerlaatste vriendschappelijke poging dei mogendheden om in deze de gewenschte toestemming te verkrijgen. Werd die niet gegeven dan zou bevel gezonden worden aan de wachtschepen om onver wijld do Dardanellen binnen te varen. Tot dusver handelt de sultan of er niets onaangenaams gebeurd is en schijnt hij zijn ouden groot-vizier niet verder lastig te vallen. Niet onwaarschijnlijk zou het zijn als de gezanten vóór het vrijlaten van Saïd eenige bedingen hadden gemaakt. Die schending van het tractaat is dus onnoodig gebleken het zal Abdul Hamed duidelijk geworden zijn dat het thans ernst werd en dat alle geduld uitgeput was en zoo gedrongen en gedwongeu, ver toonde de verbeven Porte het evenbeeld van den weerspannigen knaap die alleen ontzag heelt voor den opgeheven stok van den veldwachter. het is niet meer als toen, dat ik u hierheen voerde. O, kon ik u bewaren voor den druk dezer schande, kon ik u vrijwaren voor de boosheid en het leedvermaak, die steeds wakker zijnTevergeefs martel ik mijn hersenen hoe de zaak geheim te houden, tot ik ir.ijn zaken geschikt en u verder hier een stil bestaan verzekerd heb. Alexander is een man, die weerstaat makkelijker den storm en bij mag niet richten met de vergevende liefde, zooals gij, hij mag nnj richten als een man en officier. Vader! riep de jonge man uit en naderde den minister, gij zijt vergeten, dat ik voor alles uw zoon ben een kind richt niet waar het zoo langen tijd alleen geacht heett en liefgehad. De heer Von Roda nam vol ontroering de uitgestrekte rechterhand van Alexander zooveel toegenegenheid en liefde deed zjjn vreeselijke besluiten geweldig wankelen, de beduiten, die hij had genomen en zorgvuldig voor de zijnen verborg. Zijn smartelijke blik vloog van de een naar den ander, er werd weinig gesproken, men boorde alleen het zachte weenen der ministersvrouw die leunde aan de borst van haren man. Eindelijk verzocht hij haar hem alleen te laten. Ik heb nog veel te schikken, zeide hij, ik wil niet wachten tot mij iets geviaagd wordt ik wil zelf de zaak te berde brengen, Het kan niet meer geheim blijven, üe bedienden, ook kapitein Vou Platen weten te veel van de zaak, ik kan volgens mijn eer niet meer zwijgen. Laat mij het dan vorst ontdekken, bad zijn vrouw als door een ingeving bezield, laat mij bokennen, laat mij op de kmeen om genade smeeken Tranen kwamen den strmgen man in de oogen. Heb dank, fluisterde hij met gedempte 3tem, o, dit uur weegt op tegen een leven vol ellende, God is mij goedgunstig, door my zulk een vrouw aan mijn zijde te laten, vol trouw en geduld, nu de booze dagen komen. Vergeef ook gij mijn zoon. geet mij de hand, wees voor uwe moeder een rechte ware zoon, verlaat haar nooit, nu ik het moet doen, en ga nu heen, mime geliefden, ik zou gaarne, als men morgen rekenschap van mij vordert, die ter, minste in alles kunnen geven. Beiden gehoorzaamden, zijn blik volgde hen vol liefde en namelooze droelheid in de deur keek zijn vrouw om en als een vreeselijke lichtstraal viel zijn stille vreemde blik in haar beangstigd hart en verlichtte een verschrikkelijk beeld. Roda 1 riep zij uit, zich omkeeiend e naar hem toevliegend, een ontzettende gedachte komt in mij op, een gedachte, die mijn bloed doet verstijven. Ja ik heb vergeven, ik wil uwe trouwe vrouw zijt in vreugde en leed, ik wil om gei ad' bedelen voor u bij God en de menscheu. ik wil met mijne liefde u dekken, opdat gij niet gevoelt, hoe de schande brandt, Een oplossing, die weinigen hadden durven droomen, heeft een eind gemaakt aan de verwikkelingen, welke dreigden te ontstaan uit het verblijf van Saïd Pacha in het gebouw van de Engelsche ambassade. Said heeft vrijwillig zyn schuilplaats verlaten en zijn eigen woning wederom betrokkeD. Uit Havana wordt bericht, dat de door Spanjaarden behaalde voordeelen weer gevolgd zijn door een stoutmoediger optreden der insurgenten, die op hun beurt de Spaansche troepen terugdreven. Maarschalk Oampos meende dat, de jong ste militaire Operaties de opstandelingen hadden verspreid en tot over de grenzen der provincie Peurto Principe hadden teruggejaagd, maar heeft zich daariD deer lijk misrekend. De hoofden der opstandelingen, Gomez en Maceo, zijn met twee duizend man tot bij Sancti-Spiritus doorgedrongen en verrasten de colonne onder Segura die twee honderd muilezels, met amunitie beladen, begeleidde. Na een heftig ge vecht moesten de Spanjaarden aftrekken met een verlies van 9 dooden, en tal vsn muilezels vielen iu handen der in- su-'genten. 4000 opstandelingen, onder Lacret en Pancho Perez, staan aan de grenzen van de Provincie Matanzas ge reed om binnen te rukken. In de provincie Matanzas op Cuba is een bende insurgenten doorgedrongen, die op straffe des doods verboden heeft den oogst van suikerriet binnen te halen. In dit deel van het eiland, grenzende aan de provincie Havanna, waren de opstan delingen nog niet geweest. k wil aan u gelooven, waar de wereld u verdoemtmaar toon mij, dat gij een Christen zijt en een echte man, toon mij, dat gij, zij het ook geen edelman door geboorte, waardig zoudt geweest zijn het te wezen, terwijl gij voor God bet zijt geef mij uw leven tot pand en sta met uw woord van eer daarvoor in, dat het onge deerd aan mij blijft Uitgeput hield zij op, met smeekenden angst zag zij hem aan en omvatte kramp achtig zijn hooge gestalte. Wanneer er iets was dat den minister kon verpletteren, zoo was het dit verlangen van zijn vrouw, dat den eenigen uitweg hem versperde, dien hij zag. Een reddende kogel was in zijn fantasie hem reeds een troost geweest, ja die gedachte had vaak hem reeds gelokt, als hij monde en afge mat door de onverzadelijke begeerigheid van Nortel geer. uitweg meer wist. En nu vorderde men dit laatste van hem, men wilde de handen hem binden, opdat hij geduldig den nek zou buigen onder het juk der schande, wier vloek op het gehelde boofd der zijnen viel. Totdusvene had hij zich goed g, houden, moedig en mannelijk, in weerwil van de afwisselende geweldige gevoelens van den storm, die over hem losbrak. Maar nu was zijn kracht heengegaan, hij plaatste zich op een stoM nevens den hare, bedekte het gelaat met de handen en een diep gesteun ontwrong zich aan zijn gekwelde borst. Geef rnïj wat ik vorder, zoo drong

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1