(«mimici Nieuws. Punt een voorstel van hem, om bij de inschrijving in het stamboek onderscheid te maken lussdien warmbloedige (luxe- tuigpaarden, tevens geschikt voor land- bouwwerk) en koudbloedige paaiden, zoo spoedig mogelijk formuleere, opdat het hoofdbestuur dit voorstel zal kunnen kenbaar maken aan de afdeelingen. M Ct. - Door den minister van binnenland- sche zaken, is aan de Commissarissen der Koningin eene circulaire toegezonden waarin wordt medegedeeld, dat het in het voornemen der Belgische regeering ligt, al het thans in Belgie in te voeren vee te doen keuren en slechts de beesten toe te laten, welke niet bevonden worden te zijn lijdende aan of verdacht van tuberculose of eene besmettelijke vee ziekte. Aangezien het allicht een minder gunstigen indruk zou maken, zoo er inderdaad, of althans in eenigzins grooten getale, aan de grenzen beesten werden afgekeurd, zijn de commissarissen ver zocht, de aandacht van de burgemeesters spoedig op het bovenstaande te vestigen, en daarbij de uitnoodiging te voegen om in overleg met den districts veearts, maatregelen te nemen opdat zooveel mogelyk toegezien worde, dat de op de veemarkt met bestemming naar llelgie verkochte dieren in gezonden toe stand verkeeren. Voor zoovor de burgemeesters te dezer ake buitengewone maatregelen, in overleg met den districts veearts, noodig achten, ten einde het toezicht zoo afdoend mogelijk te doen zijn, verklaart de minis ter zich niet ongeneigd te bevorderen, dat van rijkswege eene tegemoetkoming in de kosten worde verleend. In de St. Ct brengen de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën, ter kennis van belanghebbenden, dat in de gevallen, waarin da Belgische autoriteiten op grond van de daar te lande geldende veeartsenijkundige voorschriften de toelating van uit Nederland ingevoerde runderen of schapen mochten weigeren, de gewei gerde dieren weder in Nederland zullen kunnen worden ingevoerd op de volgende voorwaarden 1" dat de invoer geschiede fings dezelfde lijn als de uitvoer plaats greep 2° dat aan het grensstation hetzij in originali dan wel in gpwaarmerkt afschrift of uittreksel de vrachtbrief worde overgelegd, welke bij den uitvoer tot geleiding heeft gestrekt3° dat het vee niet verder dan het grensstation worde vervoerd dan na door den districts-veearts of een zijner plaatsvervangers te zijn onderzocht. Itiiiiiciitaiiri. Veeïnvoer in België en nog wat. Geen wonder dat de zooveel besproken nun ik den naam aan van den man, dien ik gediend heb en ik heb de wereld be velen, dat geen adellijke geboorte noodig i», om een adellijken zin te bebben, ik leb de achting van vele mensehen, ja ik eb, en hier werd de stem van den stren n man zacht, ik heb uwe liefde gewon uen. Wat alzoo is de adel der geboorte, dan een schitterend vooroordeel, een her enschjtn, waaraan ik evenwel nu op het punt ben eer en geluk op te offeren. Nu erst, nu het mij duidelijk is, boe mijne daad u met smaad en schande bedekt, nu eerst" zie lk in, dat ik een misdaad heb b gaan en niet. de wereld, maar u, mijne rouw, bid ik om vergeving uit het diepste mijner ziel. Ween niet zoozeer, het is de matste maal, dat ik tot u spreek, zoo met het recht der vertrouwelijkheid morgen jt ge vrij, de wet bindi geen vrouw aan een man, dien zij onteerd verklaart Nu kent ge den omvang van mijn misstap, verder reikt die niel geen penning nam ilc van Roda's vermogen, ik deea daar iNtand van, schreef aan zijn zuster in Sak en, ontdeed mij ten haren gunste van het ouderlijk erfdeel en nam alleen den naam, die aan mijne bekwaamheden een gunstige ontwikkeling en een goede positie verschaffen zou. kwestie van veeinvoer in Belgie Woensdag in de Tweede kamer ter sprake kwam bij de algemeene beschouwingen over de begrooting voorbuitenlandsche zaken. De heer Van Bylanat begon met daar omtrent inlichtingen te vragen en de heer Hennequin volgde dat voorbeeld en bracht verder enkele bekendewbezwareu te berde. Hij ving aan met eene betuiging van waardeering der pogingen, door de regee ring aangewend om voor ons vee een nieuw debouché ie vinden, maar z 1. moest de regeering dan ook practische maatregelen nemen, zooals indertijd bijv. de Deensche ïegeering deed, door zelf export slachterijen op te richten. Het verbod van uitvoer van ons vee naar Belgie schrijft de afgevaardigde van Oost burg niet aan onwelwillendheid van den Belgischen minister van landbouw toe maar die minister is niet vrij. Ter wijl andere staten ons vee reeds lang toelieten, zal men morgen (Donderdag) eerst de Belgische grenzen openstellen. Er worden weer voor ons nadeelige maat regelen in Belgie genomen het is een stelsel van bescherming waartegenover wij hier staan En welke houding neemt nu onze regeering aan? Zij,dieafkeerig is van bescherming, protegeert juist het buitenland vreemde grondeigenaren profiteeren. van de verlaging van grond belasting, zonder dat zij in de vermogens belasting zijn aangeslagen zij z(jn vrij van de patentbetaiing van vroeger en ook door het grenstiactaat zijn zij bevoor deeld. De beer Hennequin drong aan op het beperken in 't verleener, van wei- passen voor 't Belgisch vee. Tegenover dezen min. is eeD aanbeveling van 't suaviter en modo niet noodig, maar hij. veroorloofde zich den min. het fortiter in re in herinnering te brengen. De liefde kan niet van éen zijde komen. Andere afgevaardigden sloegen op het zelfde aanbeeld. De minister Roell verklaarde verklaar de hierna omtrent den invoer van vee in Belgie geen officieole verzekering te tuucen geven, maar b(j heeft reden om te vermoeden, dat deze spoedig zal toe gestaan worden. Ook van Duitschland verwacht hij dit, waar aan Denemarken de vrije invoer is veroorloofd zoodra bleek dat 't monrl- en klauwzeer was geweken. De herinnering aan 't fortiter in re zal do minister ter harte nemen. Voor be scherming in omgekeerden zin behoeft men niet te vreezen met opzicht tot 't uitvaardigen van weipassen voor het volgend jaar zal de minister op de sani tail e belangen van ons land ietten Het oprichten van export-slachterijen van rijkswege waren voor ons nieuwde regeer.ng kan ze be voi deren door facili teiten, ook op accynsgebied. Tegenover de openstelling van onze grenzen voor Belgische varkens heeft de Of ik voor God groot onrecht heb ge daan - ik weet het nid, aan de familie Koda dat betwijfel ik, want ik heb haar naam geen sctrande aangedaan en den staat en mijnen vorst ben ik onder dien geborgden adel met al mijne krachten nuttig geweest. Maar evenwel moet ik zeggen, dat het wereidsch gericht mijn doen anders opvatten, ja wellicht streng etraffen zal en dat ik dit niet deed, dat ik niet dacht aan de mogelijkheid eener ontdekking, dat ik uw leven verbond aan het mijne, onbekommeid om den slag, die aan mijne zijde u treffen kon, dat is een misdaad. En nu weet ge alles is het u mogelijk, zoo geef rnij uwe hand eens nog ten laatste mile en ge zijt vrij. De spanning waarin de ininistersvrouw verkeerde, had zich langzameihand opge lost in tranen eu toen haar man geëindigd hild, begon zij luid te snikken on wierp zich aan zijne borst. Ik heb liefde eu geluk met u gedeeld, stamelde zij, ik draag ook de schande niet u. ik laat u niet los. God zal uw mis drijf zacht richten, ik vergeef hetlaat dan de wereld baar oordeel uitspreken. (Wordt vervolgd regeering de openstelling der Belgische grenzen voor onze varkens geviaagd; het resultaat is uog niet bekend. Wat de kaas betreft de regeering acht de zaak van groot belang. Er is in net Fransch-Zwitsersch tarief sprake van fromage dit de Gruyèrepn nu wordt onderzocht en dat is een technische vraag in hoever onze harde kaas onder die benaming vait. Dezelfde vraag is ook in Duitschland gerezeu. M. Ct. Predikbeurten te Axel. Zondag 8 December 189 Ned. Herv. Gemeente. Voorin. 91/, ure Nam. 2 ure Gereformeerde Kerken Kerk A. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorin. 9 ure Nam. 2 ure Voorna. 9 ure Nam. nr? Ds. A. Doorn. Ds. A. Doorn. Leeskerk. Ds. Vrolijk, van Zaamslag. Muziek voor niets Bij de firma M. J. H. Kessels te Tilburg verscheen dezer dagen eene groote fantaisie voor Plano (tweehandig) over de Oud-Hollar.dsche Liederen (van A. Valorius 1626) bewerkt door Joh. M. Coenen, orkest directeur van het Paleis vaD Volksvlijt enz. te Amsterdam, Dit muziekstuk met fraaie titelplaat, waarop een schoon en goed gelijkend portret van H. M. Koningin Wilhelmina prijkt, is in fijnste gravure en op best papier gedrukt De liederen 't Oude Wil helmus, 't Ontzet van Bergen-op Zoom. Bede voor 't Vaderland, Spotlied op de Bossu, Dankgebed, Afscheid, Krijgslied komen er alle in voor en zijn zoodanig bewerkt, dat het stuk zeer gemakkelijk zelfs voor min gevorderde pianisten - te spelen is. Dit omvangrijk, voor iedere gelegenheid passend muziekstuk (8 pagina's) wordt gedurende de maand December elk muziekliefhebber die erom vraagt, gratis en franco toegezonden. Wij raden de pianospelers aan van deze gelegenheid gebruis te maken ze is gewis meer dan voordeelig. Een ingezetene van Oosterland (Schouwen), die bij adveitentie werd aanbevolen als lid van den gemeenteraad schijnt daarmede zoo vereerd te zijn, dat hij dengene, die voor hem deze aan be veling had geplaalst, heeft uitgenoodigd zich bij bem aar. te melden, teneinde een »goede belooriing" le ontvangen. Te Polsbroek is bij vier volge lingen van „Zwarte Antje van over de Lek", namens het bestuur der registra tie, beslag gelegd op hun have en vee, tengevolge van hun hei haalde weigering om de gerechtkosten te betalen, waartoe zij, wegens het niet doeD van aangiften van besmettelijke ziekte onder hun vee, dooi den ^kantonrechter te Schoonhoven werden veroordeeld. Ofschoon die kos ten zeer gering zijn en voor ieder nog geen 5 bedragen, de vervolgingskosten hieronder begrepen, verzekeren de lieden dat gemoedsbezwaren hun de afdoening dier kosten verbieden. Bij elk hunner is een bewaarder aangesteld en bij voort duiende weigering zal de verkoop van het in beslag genomene plaats hebben deze week. Dinsdagnacht beeft de politie in de tapperij van Bieling in de Raamstraat te Rotterdam aangehouden een 19jarig meisje, dienst baar,in een verdacht bierhuis in de Korte Wagenstraat. Zij was de ouderlijke woning te Dordrecht ontloopen. Ook iii eene,imdere tappeiij in de Raam- stiaal is een 21jarig uieisjo aangehouden, da. uit Middelburg weggelooperi was. - Door de politie is te Kampen Maandagavond op de voor den wal ligr gende nachtboot aangehouden zekere H. J., schippersknecht, verdacht Zondag avond te Zwolle zich te hebben schuldig gemaakt aan twee diefstallen in vaar tuigen. waarvan de schippers afwezig waren- Uit een vaartuig, liggende in de Thorbeckegracht, werd f 260 gestolen en uit een vaartuig in de Willemsvaart een zilveren horloge. Bij onderzoek bleek de arrestant in het bezit te zijn van ongeveer 140 en verschillende nieuwe artikelen, als zak doeken, kousen enz -- Op een landgoed op Beeland had de eigenaar in de nabijheid van hel huis eene vossenval opgesteld, met zelf werkend schot, zonder echter eene waar schuwing daarbij te plaatsen. Drie jonge meisjes kwamen, op 't oogenblik dat zij in huis wilden gaan in aanraking met het koord van de vossen val. De schoten gingen at, een der jonge dames werd gedood, terwijl de andere doodelyk gewond werden. Bij de Jonkersbrug te Smiide is in den nacht van Zondag op Maandag eene groote boerenplaats afgebrand. 16 runderen, 2 paarden en vele varkens kwamen in de vlammen om, terwijl een 21- jarig j mgmensch, die tijdelijk bij den bewoner vertoefde, in de vlammen is omgekomen. Huis en inboedel waien verzekerd, koren en vee niet. Daar kort te voren op ongeveer hetzelfde, uur, des Zondagnachts een begin van brand ontstond, waarvan de oorzaak onbekend bleef, wijt men ook dezen laatsien brand aaD kwaadwilligheid. Ook te Klaaswaal is hét aantal branden schrikwekkend. Binnen enkele maanden toch is in de kom der gemeente reeds viermaal brand uitgebroken, waardoor acht groote panden weiden in den asch gelegd. Het laatst brak Vrijdagochtend jl. brand uit iu een schuur, waarin d,-ie weken geleden een begin van brand werd gebluscht. Door dezen brand werden opnieuw twee flinke gebouwen in de asch gelegd. Steeds is alles tegen brand schade gewaarborgd, doch de oorzaak van den brand in het onzekere. Dat hier boos opzet in het spel is, lijdt geen twijfel, doch tot heden is het. niet mogen gelukken do daders te ontdekken, on danks al de daartoe aangewende mid delen, Zondagavond is in de Wenastraat te Rotterdam een boerenvrouw, die uit de kerk kwam, door vier jongens aange rand. Terwijl de eene haar 't kerkboek met zilver beslag ontnam, poogden de anderen het goud van haar hoofd te rukken. Een der sti aatroovers werd direct gegrepen, de anderen ontkwamen, maar zijn bekend. De 25jarige zoon van een land bouwer te Lettele, die aan zenuwtoeval len leed, is Maandagmiddag, aan het mest laden zijnde, in het aaltengat ge vallen od omgekomen. Toen de huisge- nooten het geval ontdekten en dedocter ontboden werd, was het te laat- Welke ernstige gevolgen hd. veroor zaken van een schrik kan hebben, is te Beesd dezer dagen op treurige wijze ge bleken. Een jong meisje, krachtig en gezond, struikelde voor enkele weken op een donkeren avond over een zwart voor werp dat later bleek een jongen te zijn, die zich opzettelijk op den grond had gelegd, om schrik aan te jagen. Nog denzelfden avond moest een geneesmiddel aangewend worden, om haar geschokte zenuwen tot rust te brengen. Niets mocht echter baten. Hare zenuwachtigheid ging over in krankzinnigheid en dezer dagen is zij overleden. De poëzie in de Transvaal. In een der conranten uit de Kaapkolonie kwam onlangs de volgende advertentie^ voor Ik is big, ik bljj, Mijn vrouwtje heeit een zeun gekrij, Hij lijk precies op ikke. De commissaris van politie te Gouda verzoekt opsporing en aanhouding van T. den Braber, 29 jaren, gepen sionneevi O.-I. militair, laatst commis saris der stoomboot-maatschappij „Esta fette" te Gouda, die vei dacht wordt van verduistering vari pi. m. JOG, ten nadeele van die Maatschappij.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2