TWEE BRUIDEN. ife Jaarg. No. 073. Zaterdag 7 December 1805. \J 1J Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen F. MELKMAN, AXEL. Ituitenlaiid. FEUILLETON. Landbouw. 8LSCIIE ,.'vA Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De nieuw gekozen gemeenteraadsleden in Belgie zullen den 16 Dec. a. geïnstal leerd worden. Er loopen geruchten dat dó minister van Buitenlandsche zaken in Fiankrijk, Berthelot, diep getroffen door het over lijden van zijn dochter, zijn portefeuille ter beschikking zou stellen. De oveiledene was gehuwd met den heer Lyon, chef van het kabinet van het ministerie van buitenlandsche zaken. Latere berichten melden dat de minis ter aan het einde dezer week zijne werk zaamheden zal hervatten. Bij de behandeling van de begrooting van eeredienst in de Fransche kamer werd door den afgevaardigde Walter voor gesteld dit Budget op te heffen. De minister verklaarde dat dit vraagstuk van scheiding van kerk en staat zoo maar niet in eens opgelost kan worden door een afstemmen van een begrooting. Met 355 tegen -150 stemmen werd het voorstel aangenomen. Er loopt een gerucht, door La Petite Republique verspreid, dat de president der Fransche republiek de kroning van den Russischen czaar, een plechtigheid die nota bene eerst in Mei van het vol gend jaar zal plaats hebben, zal bijwonen. Nog meer bijzonderheden worden daarbij vermeld zoo zou de reis over zee geno men worden van de haven van Brest uit, waar een eere-eskader den vertegen woordiger van de Fransche republiek zou begeleiden. Zelfs worden de plaatsen Mans, Angers en Nantes genoemd waar 65 Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DUITSCH VERTAALD DOOR A STA A. En hiermede strompelde hij heen, nie mand sprak, niemand hield hem op schuw blikten de bedienden naar hun heer, die onbeweeglijk daar stond en Nortel nakeek tot de huisdeur knarsend in het slot viel Toen keerde hij zich om en even lang. zaam, als hij gekomen was ging hij ir zijn kamer terug, die hij achter zich sloot De adjudant bevond zich in de grootst verlegenheid, hij wist volstrekt niet, hoe zich te gedragen, bij een tooneel, dat o{ de betrokken personen een zoo verplette rende uitwerking had en dat bij hem zelf de zonderlingste gedachten had opgewekt Hij vond het 't beste, zich vooreerst te verwijderen en de familie aan zichzeit over te laten, maar tegelijkei tijd de wow derlijke beschuldigingen tegen den minis ter van oorlog, die deze geenszins weer legde, en die een volkomenbevestiging von den in de ongehoorde toegevendheid welke hij jHgens Norlel getoond had, met zijn kameraden te bespreken. Hij nam daarom afscheid, vriendelijk maar korf Felix Faure op dien tocht naar de plaats van inscheping zou vertoeven. Vóór die gebeurtenis plaats heeft zullen nog wel nadere berichten inkomen. Het Russische eskader te Brest is egrijpeliikerwijze de aanleiding tot tal van huldebetuigingen en vrieudschaps- uitingen. Zaterdag beeft de Fransche admiraal Barrera de Russische officieren tot, een feest genoodigd. Na het banket gaf het handelssyndicaat eer, punch. Bij beide gelegenheden werd hartelijk getoost op den keizer en de keizerin van Rusland en op de ]onge prinses Olga en van andere zijde hartelijk dank gebracht voor de ontvangst. Op verzoek van admiraal Kalogueras heeft de president der Fransche republiek dezen zijn portret geschonken^ welk souvenir in het salon van de Rurikhet admiraalschip, zal worden opgehangen. In zaken de vervolgingen der socialis ten te Berlijn kan gemeld worden dat de bureaux van de Vorwarts voortdurend door de politie worden bewaakt. Door het comité der socialistische partij in Duitschland wordt een manifest oper, baar gemaakt waarbij kennis wordt ge geven var, de genomen maatregelen ten ipzichte der partij en waarbij in verband daaimee de leiding der partij in handen wordt gesteld van de socialistische afge vaardigden in den rijksdag. Berichten uit Madagaskar melden van een zeer vjandigen geest tusschen inboor lingen en Europeanen. Thans is het tot een uitbarsting gekomen tegenover ten Engelsch zendingsstatior. te Arwonimano. Eenige honderden iuboorlingen hebben dezen post aangevallen en den zendeling Johnson, zijn vrouw en zijn kind vermoord en de lijken verminkt. Men vreest dat ook de woede op andere zendingsposten zal worden gekeeld. De door inboorlingen vermoorde zende ling Johnson op Madagaskar was reeds 25 jaren op dit eiland in genoemden werkkring en de Zendingspost Arinori many, 36 mijlen ten zuiden van Tanana- iva; waar hij werd vermoord, was door hem 8 jaren geleden gesticht. De vrouw van Johnson was een dochter van den zendeling Sewell, die vroeger ook op Madagaskar werkzaam was, maar thans te Londen woont. Naar de ontvangen briever. te oordeelen, vermoedt de heer Sewell dat de moord moet geschied zijn in het tijdperk tusschen den val van het Inlandsch bestuur en de vestiging der Fransche heerschappij. De Cubaansehe opstandelingen gaan voort met hunne vernielende aanvallen op personen en goederen. Thans wordt weei gemeld dat men op den weg tusschen Nuevitas en Puerto Principe, door middel van een tusschen de rails geplaatste ontplofbare bom, waaraan een electrische draad was bevestigd, een trein in de lucht heeft doen springen. De locomottief en acht wagens werden stuk geslagen en de machinist en twee stokers gedood, terwijl 8 passagiers zwaar gewond werden. Goederen- en veewagens, waarin 50 ossen, zijn vernield geworden. sprak -met geen enkel woord verder over het voorval en liet mevrouw Von Roda over aan de zorg van haar zoon. die haar vol liefde naar hare kamer geleidde. Nauwelijks had zij die bereikt, of zij zonk vermoeid op een stoel neder. Wat was dat, Alexander, om Godswil, wat was dat vroeg zij in vreesel jken angst. Hij was dronken moeder, zoo stelde hij haar gerust, het was onzin. Neen, neen, niet zoo geheel! riep zij bevend uit, er moet iets beslaan tusschen uwen vader en hem. waardoor hij zoo durft, spreken. O ik heb steeds hem ge vreesd als mijn noodlot en meer nog dan ik, geloof mij. deed uw vader dat. Hebt gij hem aangekeken, Alexander De dood lag op zijn aangezicht, angst en vertwij feling vervulden hem. Zoo laat ons tot hem gaan en verklaring vragen in zulk een ontroering naoogt niet blijven. Dat durf ik niet, antwoordde de arme vrouw beangst, hoe zal ik tegenover hem staan en een schuldbekentenis verlangen die zijne eer en wellicht mijne liefde zou kunnen vernietigen Wees sterk, bad haar zoon licht moet het toch worden tusschen hem en u, al moet dat licht ook misschien een schuld van vader aan den dag brengen. O, moe der, de liefde verge ft en verzoent zooveel ge hebt het aan Felicita gezien, wat, zij vergeven kan; licht niet voor ge gehoord hebt. Kom niet mg, wie weet, hoe he Op de te Rotterdam, onder voorzitter- beangstigd hart van vader naar u verlangt, dubbel angstig, als hij on: vergeving heeft te bidden. Dat werkte mevrouw Von Roda was een zachte, echt vrouwelijke natuur de liefde tot den man, die haar zoovele jaren elukkig had gemaakt, die haar steun en zorg had gewijd en teedere opmeikzaani- heid, waar hij tegenover ieder ander zoo streng was en koud, verhief zich over winnend boven de onmacht harer licha melijke krachten. De minister antwoordde niet op het kloppen aan zijn deur, maar bij het eerste geluid van de welbekende stem zijner vrouw opende hij en liet haar met Alexan der binnen. Zij waagde niets, zij was bang hem leed te doen, wellicht ook, het ontzettende te hooren. Maar hij verstond die stomme vraag uit haar angstvollen blik en om haar kwelling ineens te doen ophouden, zeide hij Ge komt om rekenschap te vorderen? Het is waar wat die man zeide acht en twintig jaar heb ik u, mijn zoon en de wereld belogen en mij een naam aan gematigd, die de nijjne niet is. De miuistersvrouw stiet een luiden kreel uit, zij zou ter aarde gezonken zijn, had Alexander hiar niet opgevangen. De minister droogde met zijn j zakdoek- liet zweet af dat. in droppels op zijn bleef voorhoofd stond, hij waagde het niet zj vrouw bjstand te verleenen, hj was t zeer terneergedrukt schap van den heer J. Breebaart Kzn. gehouden jaarlijksche vergadering van de vereeniging Het Nederlandsch Paarden stamboek bleek uit het jaarverslag, dat de vereeniging steeds in bloei toeneemt. De paardenfokkerij in ons land gaat vooruit en de stamboek-vereenigingen konden daarbij als vertrouwbare gidsen dienen. In het geheel waren 328 heng- iten en 1550 merrien ingeschreven. De rekening en verantwoording over 1894 sloot met een batig saldo van ƒ119,88. De begrooting voor 1895 sloot in ont vangst en uitgaaf met een bedrag van 1226,48. Over het voorstel van 't hoofdbestuur om de vraag in de vergadering te brengen en te bespreken, of het wenschelijk is, dat liet rijk hengsten van rijkswege stationeert, was men het niet eensen er werd besloten deze zaak tot de vol gende vergadering uit te stellen, om ook den afdeelingen de gelegenheid te geven dit punt te behandelen. De afdeeling Noord-Holland vroegIs het wenschelijk en noodig, dat vac heng sten en merrien, die aan de eischen van goeden bouw en goede gangen be antwoorden, een zekere snelheid of record wordt vereischt en dat premien worden toegekend aan premie-hengsten en merrien, die een zekere snelheid kunnen toonen De afdeeling vond het gewenscht dezen eisch te stellen met het oog op de con currentie vooral van Amerika. Deze vraag werd echter met 15 tegen 6 stem men ontkennend beantwoord. Verder werd besloten, dac de heer En wie, wie zijt ge en hoe is uw naam? vroeg zj bevreesd. Wat Nortel zegt is waar. hernam hg, Gg waart De vroegere bediende van den heer Von Roda, zeide hg, met geweld zich dwingend tot de bekentenis, die tegeljkertjd zjn vrouw ontstelde en hem vernederde. Alexander had zich met geen enkel woord in het gesprek gemengd, hg ge voelde, dat alleen zjn moeder rekenschap te vorderen had voor het ongehoord be drog. Deze was als gebroken, in vertwij felende droefheid wrong zij de handen en zocht aan de borst van haar zoon beseher ming voor de nabjheid van den eens be minden en vereerden man. Nu weet ge alles, zeide hij, en nu vlied, verlaat, verafschuw mj maar geloof mj, tot het bewustzijn mjner schuld ben ik eerst nu, eerst tegenover u gekomen. Had ik dat bewustzjn vroeger gekregen, ik zou uw leven niet geketend hebben aan het mjne, want ik heb u liefgehad, ik waag het u dit te zeggen, mjn met schuld beladen hart bemint u nog heden. Voor rang van geboorte, voor God bestaat die niet, had voor mg een zuiver denkbeeldige waarde een werkeljke alleen in de voorrechten, die den adel zoo vaak in de wereld ten deel valt, wanneer het geldt ondersteuning van het talent. En ik gevoelde in mj de kracht om iets ten uitvoer te brengen, den staat en den vorst te dienen en veel goeds te werken, als ik staan zou op de rechte plaats. En toen

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1