Rechtszaken. (iemengd Nieuws. Handelsberichten. Prijs ijzen van Effecten. kleine sprong en het gelukte mij er over te komen. Onder de opgehoopte lijken trof ik de lijken van de luitenants Kotting en Alting van Geusau. Door een wilde vlucht had ik het voo recht opnieuw onder door de gaten van den vijand heen te kruipee. De weg. die bijna onbegaanbaar was. duurde thans 2 uur en anders slechts 15 tot 20 minuten Het 7e bataljon was in den Dewatempel gevlucht, omgeven door een 7 a 8 M hooge muur, doch moesten alles in den steek laten, munitie, eene massagoederen, de kisten bevattende de 250000 gulden. Toen ook ik in den tempel mijn toevlucht had genomen, lag Generaal Vetter in een zeer geraakkelijken stoel een sigaar te rooken en vroeg mij een glas whisxij met sodawater te halen, waarop ik den generaal toevoegde, dat daar nu toch wel geen tijd voor was. Hij deelde mij mede, dat in eene buitengewone krijgsraad be sloten was naar Ampenan terug te trekken. We moesten Onze Lieve Heer danken dat de overval niet op Vrijdagavond had plaats gehad, want dan had men alles kunnen rooven en stelen en had men den Dewatempel overvallen dan was alles veiloren geweest. Had men in dit geval met de Atjehers te doen gehad, dan was dat juist zoo geweest, want die strijden met een waredoodsverachting. In den Dewatempel stond een prachtige oleander wiens bloeiende kelken een aangename geur verspreidden. Op het signaal kwam do colonne onder aanvoering van luitenant Bijleveld van Tjakra Negara in den tempel in den treurigaten toestand bij ons. Nadat nog meerdere compagnien waren aangekomen, werd gepoogd langzaam door een Sassak sche Kampong naar Ampenan terug te keeren. Dit was echter een zeer moei lijke tocht. Even moeilijk als het hier gaat om over geploegd land dat uitge droogd is, te loopen, of door den modder te moeten brasseD ging het daar ook. Doordien ik aan den rechterschouder gewond was, viel ook mij deze tocht, die 6 7 uur duurde zeer moeieljjk. Toen we Macatabela bereikt hadden en we de Nederlandsche vlag zagen wap peren. waren we eindelijk veilig en v\er oen door de gunstig gestemde Sassaksche bevolking allervriendelijkst ontvangen. Bij dezen terugtocht hadden we echter van onze gekwetsten nog 20 tot 25 man verloren. De droge rijst en het klapperwater dat ons hier werd toegediend, smaakte ons zoo heerlijk, dat we het lekkerste von den als we in geen dagen hadden ge had. Inmiddels werden aan boord van de Maetsuijker in zee, niet minder dan 880 gewonden gebracht. Bovendeks, tusschen deks, kajuiten, alles hg vol. Deze werden naar Soerabaija vervoerd om daar te kunnen worden bijgestaan. Zoo goed en zoo kwaad als het ging heb ik getracht de arme slakkers te hel pen en te ondersteunen. Door de Pakketvaart maatschappij werd een onbepaalde macht gegeven om over alles te beschikken wat ze ons maar konden geven. Velen der ellendigsten moesten drup pelsgewijze met water gelaafd en verkwikt worden. De geest van ons leger was bijzonder uitstekend; en het verdient ten volle der. naam van een Indisch (leger, waarover het volk tevreden kan zijn. Velen der gekwetsten ontvingen te Soerabaja aangekomen een totale weer slag door algeheele uitputting, zoodat er nog velen een smartolijken dood stierven. Ook te Ampenan kwamen een aanfal zieken en dooden, door het gebiuikvan bet slechte water. Aan terugkeeren was voor mij geen denken meer, daar mijn lichaamstoestand dat mij niet meer toeliet. Zoo keerde ik dan weder naar mijn vaderland en 't is alleen een zegen van den Hemel dat ik voor U kan staan, ooi datgene mede te deelen, waar gij bet allermeeste op oor net verraad op Lombok was ver schrikkelijk en geen wond6r, want ons prestige dat met Nederlandscb Indie nauw samenhangt, stond er mêe op 't spel en tegenover de 40.000.000 inlan ders was het zeer pijnlijk. De overval is door ons zeer duur betaald. En Mataram, èu Tjaki a Negara zijn genomen en de Vorst van Lombok krijgsgevangen gemaakt. Ten spot van zijne laagbar tigheid is bij te Batavia rond gedragen* Dc overwinning! op Lombok beeft de aloude roem van Nederland gehandhaafd en uit volle borst roep ik uitLeve onze KoninginLeve ons Indisch leger De ganscho*menigte stemde hiermede in en hiet ten slotte staande het »Wien Nêerlandscb bloed" aan. B. C. D. 4YEL, den 2fi Ynvember 1805. Beroepen bij de Ger. kerk B alhier üs. H. Teerink te Werkendam. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter phiatsvervang-r in het kanton Ter Neuzen, J. N. 'J. Boom, inspecteur der dir. belast., invoerr. en acc. te Tar Neuzen. Koewacht. Zondag gaf de Rederijkers kamer »Tot Nut en Genoegen" haar eerste winterconcert ten voordeele der armen. Ofschoon het weder koud was was toch hel aantal bezoekers groot. Alles liep goed van stapel vooral het drama »Het einde eens werkstakers" alsook de 2 blijspelen »Twee honderd gnlden belocning" en „een verstrooide Notaris." Arrondissement#-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 November 1895. E. E. v. H., 28 jaar oud. zonder beroep te Philippine, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 1 of 1 dag. R. P. P., oud 20 jaar, visscher te Philippine, is wegens mishandeling veroord. tot 3 of 3 dagen Omstreeks 5 nren Zondagmiddag kwam eene 18jarige dienstbode in eene woning in de Tollensstraat te Rotterdam met hare rokken te dicht bij de kachel, waardoor hare kleeren in brand geraakten. In haren angst liep zij de straat op. Gelukkig verleenden eenige voorbijgangers terstond hulp door haar de brandende kleedingstukken van het lijf te rukken. - Maandagnamiddag kreeg een we:k- man in de Broodgang te Rotterdam twist met zijne vrouw. In zijn toorn vernielde hij alles wat los en vast was en liet zelfs geen kopje heel. Zijne vrouw nam met hare drie kinderen de vlucht. Toen er in zijn huis niets meer stuk te slaan viel, keerde de opgewonden man zich tot de buren en begon met hunne deuren in te trappen. Nu kwam de politie er bij, die hem inrekende en naar het bureau in de Lange Torenstraat bracht, waar hij ver bonden werd, daar het ble^k dat de man het stukslaan van den boel eene ernstige wond aan de hand had gekregen en veel bloed verloor. Uit Soerakarta wordt d.d. 23 October aan de N. Y. geschreven Gisterenmiddag omstreeks half vijf heeft de fourier W. van de le comp., rechter half le bataljon door middel van een kogel een einde aan zijn leven gemaakt De overledene moet een oppassend militair zijn geweest en zeer bemind bij zijne kameraden. Hij heeft de Lombok expeditie als korporaal dienstdoende fourier van begin tot einde meegemaakt. Als red<-n van dezen zelfmoord wordt opgegeven zwaarmoedighrid, waaraan hij in den laat st-m tijd dikwijls zou hebben geleden. Zwaarmoedigheid" is gemakkelijk geschre ven, nog gemakkelijker gezegd, maar aan die officieele waarheid hecht niemand geloof. Zij die achter de schermen hebben kunnen kijken, weten het wel beter, muur zij moeten zwijgen. Een streng, onpartijdig onderzoek is wenscheljjk. hulppostkantoor aan hei Centraal station te Amsterdam een boertje, die een aange- teekenden brief wenschte te vei zenden Daar hij in 't geheel niet met de manier van verzending benend was, wendde hij zich tot een heer, die juist het loket verliet, met de vraag: Worden hier de brieven met geld verzonden »Ja, mijnheer", antwoordde de aange sprokene, »hier bij 't loket kunt u terecht >Jao weit ie, mien zeun is op studie en et sehreven om geld en nou 'k in stad bin, ken 'kern 't mooi sturen, want mien vrouw mag d'r niks van weiten." „Nu, amice de postambtenaar zal u wel helpen, bonjou Meneerzegt ons boertje voor 't loket ,,'k wol mien zeun 'n centje extra sturen, hij woont iD Delft. Hier is vief en twintig gulden, en 'n comlert, zet 't adres a maar op, wat kost dat bie'n ander." ,,Ja, meneer, dat gaat zoo nietu dient zelr het adres te schrijven, het geld erin te doen en er vjjt lakjes op te drukken." Dat was ons boertje te machtig, en hij praat daarom zoolangdat de postambtenaar hem helpt. De commies schrijft het adres, doet het bankje er in en lakt den brief behoorlijk toe. Na hem gewogen te hebben, blijkt het dat ons boertje aan port en voor aanteekening moet betalen 22*/2 cent. Hij logt een kwartje neer en terwijl hij zijn pet afneemt zegt hij „Vrundelk bedankt, heur, watter over is, is veur joe'n meuite. Ie 'ebben 't er drok: genog mit had. nee, ie maggon 't gerust hollen, 'k eb wel zien, ie hebben d'r ook nog laak achter op plakt, 't is goudkoop genog. Maer pas op, dat mien vrouw d'r niks van gewaor wordt, want dan krieg 'k op mien kop, 't is 'n Satan. Nee. nee, hol dei half stuver maar, 't komt joe toe, veur wat heurt wat, ajuus (Amst. Crt.) Vrijdagavond werden te Groningen een tiental (eugdige deugnieten van 10 - 18 jaren 'oud door de politie naar haar bureau gebracht, benevens het 12jarig meisje; dat Woensdag wegens diefstal terecht stond. Twee jongens zaten reeds op het bureau, zoodat 't een aardig ge zelschap werd. Een groot aantal arti kelen var? verschillenden aard is reeds in beslag genomen. Zaterdag kwamer. te Maassluis twee kooplieden in den winkel van Meulman 6Q kochten een stukje kaas. Terwijl de winkelieister bezig was klaagde een der beide kooplieden over geldgebrek en bood ijn horloge te koop aan, dat daarop dooi den ander voor 75 ct. werd verkocht. Nu had de verkooper van het horloge ook nog een lap laken te koop, die volgens zijn zeggen eene waarde had van 80 gulden. Na lang loven en bieden werd de lap laken door den ander gekocht voor 38. Maar de kooper had geen geld genoeg bij zich, hij zou even geld gaan halen (hij woonde volgens zijn zeggen op de haven). De verkooper zou maar even wachten. Dit wachten duurde den verkooper wat lang en daarom verzocht hij de winkelierster hem het geld te willen voorschieten. Hij zou dan de lap laken achterlaten tot de kooper kwam. De winkelierster voldeed aan dit vei- 9k, en men begrijpt de rest. Het laken bleek geen 5 waard te zijn. Dinsdag werd aan de redactie van de Twentsche Ct. een kop van een Duit sche pijp verroond, die gevonden was in de maag van een snoek, gevangen in de Gongarjjper poelen en wegende 8 kilo. De pijpekop, een van de grootste soort en pl rn. 15 cM. lang, was geheel ongeschonden. Zaterdagmiddag om 4 uur heeft zich de Korporaal der marine D. H. B., oud 33 jaar, aan boord der „Rhenus", liggende m de Nieuwe Haven te Nijmegen door een pistoolschot van het leven beroofd. (G-.j De Kölnische Ztg. heeft een aan bevelend woordje voor een verzoekschrift lat door de commissie, uit de Maatschap vormd voor het toezicht op vet, vleescb, enz. verzonden zal worden aan den Pruis sischen minister van landbouw. fn dit adres worden slren.-ere maatregelen ge. vraagd tegen den invoer van vleesch, enz. uit Nederland en België, speciaal' tegen het in tonnen verpakte vleesch dat, naar adressanten verlangen, niet meer beschouwd mag worden als gecon serveerd vleesch, maar moet worden on derworpen aan de bepalingen op versch geslacht. - In de staatsgevangenis te New-York - zoo meldt de Kampioen - maakt de kapitein van de wacht zijn rondgang dooi de gangen, die ongeveer een halve mijl lang zijn, op een rijwiel. Daar hij zich nu vlug en geruischloos kan verplaatsen, kan hij de wachten beter controleeren en hun plichtverzuim constateeren. Axel, 23 November. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt, jarige tarwe 0. a0.- nieuwe tarwe 7.00 a 7.25 rogge ƒ5.- a ƒ5 25, wintergerst ƒ6.75 a ƒ7.-; zomergerst ƒ0.— a 0. haver ƒ4.75 a 5.— erwten 6.25 a 6.75 paar- denboonen 6. - a 6.10; koolzaad a 0 - vlas (per a c a-.—ƒ-.—ƒ-_), Boter ƒ0.95. Eieren Hulst, 25 Nov. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe f 6,50, Rogge ƒ5,00. Wintergerst 6,70 Zomergerst 6,00, Haver 4,50, Erwten ƒ7. Paardenboonen 0,—, Duiven- boonen ƒ0, Witteboonen Bruineboonen ƒ0,— Boekweit Lijnzaad 0,-, Aardappels Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo ƒ0,90, Eieren per 26 stuks 1,40. r waren ter weekmarkt te koop gesteld 12 stuks hoornvee 45 varkens verkocht 7 20 Gent, 22 Nov. Graanmarkt. De pr(j zen zijn opgegeven in tranken en per 100 kilo. Tarwe 15,00 rogge 11 50, gerst 15.75 haver 15 tot 16.-, koolzaad 22, lijnzaad 21 tot 22, lijnzaadkoeken 16 tot 17, kool zaadkoeken 11 tot 13. Boter per kilo 2,- fr. tot 0,00 fr. Eieren, de 26, 3,50 fr. tot 0,00 fr. Veemarkt van heden. Goede stalbets ten 1,35 tot 1,60, varkens levend ge wogen 70 tot 82 c. Rotterdam, 25 Nov. Ter graanmarkt van heden waren de aanvoeren voldoende. Rogge was 10 cent lagerbruineboonen waren 25 cent hoogerpaardenboonen 20 cent lagerde rest bleef onveranderd. De prijzen waren als volgttarwe ƒ5.- a ƒ6.50; Canada tarwe ƒ0.— a ƒ0. rogge 3.5(l a 4.00 wintergerst 3. a 3.80zomergerst 3.00 a ƒ3.40; chevalier gerst ƒ3.50 a ƒ4.70; haver 1.50 a 2.30. kookerwten 6 a 825 voetstoots 5—a 5.60 bruine boonen 8.50 a 9.75 witte dito 11.— a 12.-; paardenboonen ƒ4.70 a 5.10. DONDERDAG 25 November. Staatslceningen. NEDERLAND pet. V.K. L.K. H K. Cert. Ned. W.S. 203'/,93 937i dit<> 3 101»/,101'/, 101'/, dito 3V„ 100®/8 100'/. 100»/, dito OM. 86/92 3»/, 100%, 100'/,, 100»/, DtTITSCHLAND. Rijksleen. 1890 3 971/, 977, dito 1891/1893 3 97% 97»/' HONGARIJE. Obl. Goudl. 1876 5 101 j dito 1881/1893 4 100»/, 100% nv. Lg. Goud '88 4'/, 102»/, 3 K. H. '89 in Goud 4»/a 1033/, dito Zilver 4»/, 843/. 84»/. 84»/, Bel.Staatsr.'920.4 99»/, I do. kr. 10,000 0.4 jj ITALIË. Inschrijv. ,62/81 5 80 -

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2