Biiiucnlaiul. Landbouw. Rechtszaken. Remengd Nieuws. vernietiging van den onwettigen zoon van den Radja, die bet grootste struikel blok Den volgenden morgen zou worden opgerukt. Allen zouden medegaan de compagniën werden in geslachtslinie opgesteld. Zeer gaarne zouden ook wij medegaan, maar de opperbevelhebber achtte dat minder noodig Door ons aan houden, werd het ons daarop vergund, onder beding, dat we de achterhoede zouden uitmaken, een bevel, waaraan Pastoor Vogel zich al zeer weinig hield en al zeer spoedig, op het paardje, dat hij daartoe had meegenomen tot de voorste linie behoorde. Generaal Vetter riep hem tot ae orde met de opmerking dat hij toch Mataram niet moest innemen. Nadat voor dag en dauw alles gereed was om op te rukken, en men zooals ik boven zeide, reeds op marsch was. kwam de boodschap, dat de onwettige zoon van den Vorst zich had gekrist of laten krissen. Zonder dat direct te ge- looven werd Generaal Van Ham uitge zonden om zich daarvan nader te over tuigen. Bij zijne aankomst in de po9rie zag hij het stuipliekkende lijk van Aga Madi, gewikkeld in eene menigte zijden doeken. Van Ham liet die boel losmaken en overtuigde zich van de waarheid. Na den bevelhebber rapport te hebben ge daan, werd rechtsomkeer gecommandeerd en ging het onder vroolgk muziekgeschal terug naar Ampenan. Van Mataram naar Ampenan leidt een mooie 30 Meters breede wog, die echter in sommige tijden van 't jaar onbegaanbaar is. Tjakra Negara ligt op een uur afstand van Ampenan en op een hall uur van Mata ram. Deze is nog iets breeder, circa 35 tot 40 M., en is veel mooier. Dadelijk trok bet mijne aandacht, dat verschillende zg.n. erven omgeven waren niet met hagen, zooals men dat hier aantreft, maar met hooge muren, die op hunne beurt weer een soort binnenmuur achter zich hebben Het maakte op mij den ind: uk, dat als men tusschen die verschansingen door ons eens wilde beschieten, wij het heel leelijk zouden te verantwoorden hebben, gelijk dan ook later gebleken is. Daartusschen in verrees de Dewa- tempel, waarvoor grooto pleinen en waar om hooge gemetselde muren. Op den kruisweg naar Tjakra Negara bevond zich de groote Poerie, het paleis van den Radja van Lombok. Dit paleis stond op een groot, ongeveer 800 Meters in 't vierkant plein, dat weder in vier kleinere pleintjes verdeeld was. Nadat de optocht naar aller wensch geslaagd was, keerden we doodeljjk ver moeid huiswaarts om uit te rusten het 9e bataljon naar Ampenan, het 7e naar Mataram en bet 6e uaar Tjakra Negara. De generale staf trok zich terug bin nen het vierde plein, alwaar zich eene partij stoelen bevond en op de tafel prijkten eene menigte heerlijke vruchten op gouden en zilveren schalen, terwijl de karaffen water mij tegenlachten, want ik had oen onuitspiekeljjken dorstvan 's morgens 6 tot 's middags 1 uur had den we geen droppel water gezien Ik nam Generaal Van Ham in den arm om hem een slok water verzoeken, maar het kon mij met worden toegestaan wilde ik mij verkwikken aan de vruchten, dan kon ik er nemen zooveel ik wilde, waarvan ik dan ook een ruim gebruik maakte. Toen ik huiswaarts keerde, en een eind geloopen bad zag ik dat ik eer. verkeerden weg bad ingeslagen. De Baliers. die ik tegenkwam vroeg ik der. weg en met de meeste hereid willigheid werd mij diep gewezen en niemand deed mij kwaad. Alles getuigde van eene gQede gezindheidmen zag de Baliers hunne landen ploegen en handel drijven alsof er niets aan de hand wasalles ademde rust, vrede en vriendschap, Te Ampenan terug gekeerd zag ik. dat alles mooi en goed ging en stelde ik voor den dienst te veideelen. Dit werd goedgevonden en zoo trok ik mar Tjakra Negaia. Daar begon het weer van voren aan; ik bad geen huis. Eindelijk kwam ik met een adjudant onder dak, een soort van stalletie en ben daar al dien tijd gebleveü. In do eerste divisie was onze verblijfplaats, de tweede die der paarden en andere be- noodigdheden, de derds die der adjudanten en de vierde die van den generalen stat. Zoodoende moest alles mij passeeren Ik trachtte zooveel mogelijk de Amboi- neesche soldaten met oude kranten of speelkaarten bezig te houden. Allen waren even opgeruimd alleen wenschten ze hunne spuit wel eens te gebruiken om te vechten, Ik was echter al zeer te vreden, dat alles zonder bloedver gieten afliep. Het klimaat was er zeer gezond. Over dag warm en 's naclns koud, zoo zelfs dat op een zekeren nacht de klapperolie uit was gesteven. Eerst wat verder op den dag ontdooide ze weer. (Slot volgt.) De Tweede Kamer heeft bet amende ment der heeren Rink c. s. om den grond slag haardsteden uit art. 1 van het wets ontwerp tot herziening van de Personeele belasting te laten vervallen, met 49 tegen 48 stemmen verworpen. Het amendement der heeren Rutgers c. s. om de rijwielen als nieuwen grond slag in art. 1 in te lasscuen. werd met 64 tegen 3? stemmer, aangenomen. Artikel 1 van het wetsontwerp werd vervolgens aangenomen met 55 tegen 42 stemmen. KORT VERSLAG van het verhandelde in de najaarsvergadering van de Maat schappij tot bevordering \an Land bouw en Veeteelt in Zeeland, gehouden den7en November 1895 te Middelburg. Na het lezen der notulen wordt door den voorzitter medegedeeld, dat de ambu lante curcus in hoefbe-Iag, dank zij de subsidien van Rjji< en Provincie, en eene bijdrage van den Wilhelminapolder, reeds in werking is. Dat tot onderwpzers in de iheorie van het hoefbtslag door de afdeelingen aangewezen zijn de hh. vee artsen Berghuis in Walcheren, Van der Vliet in Kruiuingen en Heinkenszand, De Graaff in Noord Beveland, Risch in Tholen Blindenbach in Zierikzee, Lucieer in Zeeuwsch Vlaanderen Westeljjk, en Bou- wens iu Zeeuwsch Vlaanderen oostelijk gedeelte. Deze heeft later bedankt en is veivan gen door den heer J. Kooijnian, veearts te Hont6nisse. Voor de betiekking van onderwijzersin het practisch gedeelte hpbben zich acht sollicitanten aangemeld. Het Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur woidt gemach tigd uit dat achttal een of meer onder wijzers te benoemen om in de verschil lende afdeelingen Ips te geven. Naar aanleiding van het Reglement aan gaande de ondersteuning van Rijkswege van de paardenfokkerij, vastgesteld door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog zal het Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur wijzigingen brengen in de thans vjgeerende Reglementen van de Rijks- en de Provinciale subsidiën en die wijzi gingen aan het oordeel van het Hooldbe stuur onderwerpen. Bij die wijzigingen zullen de wenschen in het oog gehouden worden, door dat Hoofdbestuur uitgespro ken in de voorjaarsvergadering van 1894. De wintercursus voor Landbouwonder wijs te Rilland-Buth, heeft eene rijksbij diage ontvangen van ƒ350 'sjaars. De bijdrage van 50, die de Maat schappij daaraan 't vorig jaar ontleend heelt, zal voor dezen winter uitgekeerd worden aan den wintercursus te Wolfuarts dijk, opgericht door de vereeniging Land bouw en Veeteelt. Naar aanleiding van een schrijven van het Nederlandsch Landbouw-comité zijn zeven van de acht afdeelingen der Maat schappij ïapporten ingekomen over het thans vigeeieude pachtstelsel. Afschiiften dier verslagen zijn naai het N. L. C. ge zouden. Besloten wordt het pachtstelsel, dat in de verschillende deelen der pro vincie zoo verschillend bljjkt te werken, een onderwerp van bespreking te maken op de eerste algemeene vergadering. De heer J. J van Weel, aftredend penningmeester der Maatschappij, wordt met algemeene stemmen op eene na her kozen. In plaats van den heer B. G. van dei- Have, vice voorzitter der Maatschappij en afgevaardigde naar N. L. C., die om re denen van gezondheid zijn ontslag uit beide betrekkingen hepft genomen, wordt na een warm woord van hulde voor den aftredende die de Maatschappij gedurende 35 jaren in hare pogingen gesteund heeft gekozen de heer C. A. H. Wagtho te Tholen. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben voorgesteld voortaan ook provinciale subsidien te verleenen voor de verharding van wegen van secundair belang. In aanmerking nemende van hoeveel belang goede wegen voor den landbouwer zijn, worat besloten aan de Provinciale Staten een adres van adhaesie aan genoemd voor stel in te zenden. Voor de herziening van de belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen op landbouwbedrijven is dooi den Minister voorgesteld, de sticbtingswairde dier ge bouwen, verminderd met een zeker per centage voor slijtage tot grondslag te nemen. De Maatschappij zal zich met een adres tot de 2e Kamer wenden om, zonder op een bepaalden grondslag voor die belasting aan te dringen haar te ver zoeken den van regeeringswege aangewe zen maatstaf te verwerpen. Daarna werd de vergadering gesloten. P. C. J. HENNEQUIN, Voorzitter. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN, Secretaris. 4XEL, den 32 November 1895. Gistoren werd alhier door den notaris P. Dregmans het hofsteedje verkocht van de Erven Galle. Kooper werd de heer P. Galle, landbouwer te Zaamslag voor ƒ820 per gemet van 44 a 56 c. - Naa: wij vernemen, zal onze streek bezocht worden door een Franscben koopman, die voornemens is iedere week een hoeveelheid varkens te koopen voor d&n uitvoer naar Frankrijk. Woensdag is op de Sassing bij het ver leggen van een rechter of loopplank een ongeluk gebeurd. Een schipper kreeg de zware plank tegen de zijde en wel zoo hard, dat een of meer ribben daar door gebroken werden. De man had veel pijn. Hem werd geneeskundige hulp verleend door docter Trouw alhier. - In Absdale zal een zuivelfabriek worden opgericht met handkracht. Er zijn dertien aandeelhouders. - De commissaris der Koningin in Zeeland heeft de volgende vragen gericht tot de burgemeesters der gemeenten. lo. hoeveel oudstrijders van den bedoel den tijd zich in Uwe gemeente bevinden, die versierd zijn öt met het Metalen Kruis, öf met de Citadel-medaille, öf wel met beide herinneringsteekensen 2o. hoeveel van die oud-strijders geacht moeten worden niet uit eigen middelen voldoende in hun levensonde; houd te kunnen voorzien. - Het aandeol der gemeenten in de lichting voor de nationale militie van het jaar 1896 is door Gedeputeerde stalen van Zeeland vastgesteld als volgt Axel 7 Boschkapelle 2Clinge 6 Graauw 6, Hoek 5, Hontemsse 15, Hulst 8, Koewacht 7, Ossenisse en Hengstdijk 3, Overslag 1, Philippine 2, Sas van Gent 4, St. Jansteen 6, Stoppeldijk 3, Terneuzen 17. Westdorpe 3jIJzendijke 8, Zaamslag 6, en Zuiddorpe 2. Predikbeurten te Axel. Zondag 24 November 1895. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 91/, ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Yoorm. 9 ure Ds. A. Doorn Nam. 2 ure Leeskerk. Kerk B. Yoorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. A. Doorn Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 22 November 1895. A. B., 19 jaar oud, Ch. L. R., oud 18 jaar, werklieden te CliDge, de le gede tineerd te Middelburg, de 2e voortvluch tig zijn wegens diefstal veroordeeld de le tot 6 maanden, de 2e tot 8 maanden gevangenisstraf, met bevel tot gevangen neming van den 2en beklaagde. A. S., 23 jaar oud, E. S.. 22 jaar oud, werklieden te St. Jansteen, zijn wegens mishandeling veroordeeld de le tot 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 2e vrij gesproken. C. D., 68 jaar oud, weduwe van B. Boudewijn, zonder beroep te Graauw is wegens diefstal veroordeeld tot 50 cent of 1 dag. le. E. N. R.. .28 jaar oud, daglooner, 2e. P. P., 22 jaar bud, kleermakei, beiden te Hulst, zijn wegens mishandeling de le veroord. tot 7 dagen gevang., de 2e vrijgesproken. le. A. d. B., 19 jaar oud. werkman, 2e. P. v. D., 17 jaar oud, arbeider, beiden te Kuitaart (Honteni3se), zijn wegens mishandeling veroord. ieder tot 5 of 5 dagen. J. C. H., 18 jaar oud, werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen gevang. C. A. S., 31 jaar oud, leurder te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat op de Woensdag te Zevenbergen gehouden najaarspaardenmarkt een paard werd verkocht voor één pond tabak. Later ging het dier in andere handen over voor de som van 2.50, Een prachtige zeearend, met een vlucht van 2 M. 3 dm., is Dinsdag door een visscher Uitwellingerga gevangen. Het dier wa3 aangeschoten, maar kwam toch brutaal op den visscher af, toen deze gewapend met een stok het wilde be machtigen. Met behulp van een paar dorpsgenooten wist hij echter spoedig den vogel te knevelen. Een visscher uit Zutfen heeft Woens dag in eene vischfuik. die hp in den T.Tsel had gezet, een snoek gevangen, die ruim kilo's weegt. Een onbekend gebleven kotter uit Ostende heeft in den nacht van 14 op 15 November in de netten gevischt van de Scheveningsche homschuit Meindrina Klazina", reeder P. Knoester, te Scheve- ningen. De stuurman, T. Zuurmond, die hiervan rapport heeft gedaan verklaart tevens dat hierdoor 30 netten met toehe- hooren verioren gingen. Ten einde onbe kend te blijven heeft de bemanning van den kotter de lichten terstond verwijderd waardoor deze onbekend bleef en vóór het aanbreken van den dag uit het gezicht In de laatst gehouden zitting der arrondissementsrechtbank te Assen, zoo deelt de Ass. Ct. mede, traden in eene zaak marechaussees als getuigen op. Hun aanwezigheid kon men bemerken aan de muskuslucht. welke hunne kleederen ver spreidden, een gevolg nog van het bewaken der keet van den muskusmaker in het veld onder Beilen, nu reeds een jaar geleden. In de kazerne te Dwingeloo bevindt zich in eene kast de overjas van den brigadier, die een nacht in die keet, met die overjas aan, heeft doorgebracht. Wordt die kast geopend, dan verspreidt zich een doordringende stank, welke nog sterker

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2