T^ensdag^ir No. 968. faarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. - COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Hoe het 11. Zaterdag op straat in En gelands hoofdstad toeging, beschrijft de Londensche cori9spondent der Amh. Ct. als volgt Overal waar men zijn oog richtte zag men menschen, mannen, vrouwen, kin deren, grijsaards, grootjes, banjospelers, boksers, die in de wijde city-straten proeven van hunne ervarenheid in de »edele kunst» aflegden, endaar tusschen detectives, zakkenrollers, zoomede al het schuim en repaille, dat een wereldstad als Londen bij zulke gelegenheden op de been kan brengen. King Molu zooals men het uitvaagsel hier noemt, voerde het hoogste v,oord en men moet het be leid en het krachtig optreden van onze vermaarde politie prijzen, die de noodige zorg gebruikte om alles zoo uitstekend te doe-i afloopen. Wel is waar werden onder h6t oog der politie en in de drukste bijgevolg de veiligste, straten van Londen de grootste schelmenstreken uitgehaald, doch men vergete niet dat een Zaterdag de dag bij uitstek is om gansch Londen bij dergelijke gelegenheden te eoncen- treeren. Zoo begon het gepeupel te Fleetstreet de beste en veiligste straat in den metropolis, sinds wij journalisten er onzen introk genomen hebben met, de hoeden van hunne kornuiten en die van de omstanders in de lucht te werpen, iets waartegen slechts weinigen zich durf den te verzetten. Een jonge sportsman echter, een ama teurbokser, met eene chiek gekleede dame aan zijne zijde, liet de onaardigheid, waaraan ook hij moest blootstaan, niet ongestraft. Terwijl hij aan eene der om standers zijne dame ter bescherming toe vertrouwde, trok hij zijn jas uit en in minder dan 5 seconden had hij vijl dei- belhamels tegen den grond geslagen. Uit de menigte ging een gejuich op en alvo rens men recht wist wat er geschied was, ng onze vriend bokser ongestoord zijn verderen gang. Dit laatste incident steekt echter gun stig en grimmig humoristisch al bij eene geweldpleging, waaraan een bekend koop man uit de City, Zaterdag op klaarlichten dag, m het drukke Ludgate Hill, van den kan't van het plebs blootstond. Terwijl hij de straat wilde oversteken en diclrie drommen menschen de trottoiis bezet hielden, dienden eenige schurken hem een paar geweldige slagen in het gezicht toe, die hem bewusteloos deden neerval len'. De boosdoeners maakten in den tusschen tijd van de gelegenheid gebruik om hem zijn portefeuille, die voor meer dan 500 pd. st. aan bankpapier bevatte, te ontfuiselen en niemand scheen er aan te denken om de schelmen te grijpen zoo spoedig ging alles in zijn werk' Ook de pickvockets waren druk in de weei en telkens* wanneer een paar detectives, ajs sjouwers of slagersknechts verkleed, zoo'n vingervaardigen held in de uitoefening van zijn twijfelachtig bedrijf betrapten, ging er van uit de opeengedrongen men- schenmassa een geknjsch en gesis op. dat op enuele oogenblikken een pandemonium nabij kwam. Sigaretten rookende dames hadden het ook hard te verantwoorden en hierin toonden vooral de witgerokte, carmagno le dansende dames van Schoreditcu en Withe Chapel hare behendigheid. Volks uitdrukkingen, die ge in geen enkele dictionnaire zult aantreffen, daalden voort durend als het manna in de woestijn of de reger. van eenige uren te voren op de hoofden van de New Woman neder en velen onder haar achtten het raadzaam om onder den diang der omstandigheden het »eindje« maar weg te werpen. Sigaretten rooken od hot dragen van stokken zijn toch twee naaperijen waarin het Engeische vrouwendom een zekere handigheid heeft verkregen, die Darwin's leerstellingen omtrent 's menschen afstam ming van den aap weer sterk rechtvaar digden. Zou het bij gewone tabak blij ven, dan zouden wij mannen, als de natuuilijke beschermers van Eva's zus teren, er nog vrede mede hebben. Doch het kwaad van sigaretten rooken OGder onze dames gaat verder. Evenals in het drinken van eau de cologne en vliegend zout, zoomede het inspuiten van morp hine heerscht er tegenwoordig een even afkeurenswaardige manie onder het moder ne Engeische vrouwendom in den vorm van het rooken van groene thee bij wijze van sigaretten. In de jongste kamerzitting in Frankrijk werd het ministerie geïnterpelleerd over de intrekking der anaichistenwetblijk baar met de bedoeling om de regeeriug te verlokken tot het nemen van meer dan ladicale maatregelen en haar zoo van eigen partijgenooten te vervreemden. Bourgeois beantwoordde de vraag en verklaarde dat de wet een noodwet was en dat er een oogenblik zal komen dat zij zal ingetrokken moeten worden. Wan neer nu echter de régeering dat oogenblik gekomen achtte, zal later worden uitge maakt. Thans zou een dergelijk besluit niet aan de kamer worden voorgelegd. De minister vroeg voor deze verklaring de instemming der kamer. Er werd een motie van vertrouwen vooi gesteld, maar die zoo voorzichtig werd ingekleed als mogelijk was. Zij luidde oorspronkelijk aldus de kamer, vertrouwen stellende in de verklaringen der regeering, gaat over tot orde van den dag. Later werd de tekst gewijzigd in de kamer, goedkeurende de verklaringen, enz Deze motie werd met 347 tegen 87 stemmen aangenomen. De kostbare vaas van jaspis, het ge schenk van den RussischeD czaaraande Stad Parijs, heeft bijna nog aanleiding gegeven tot een conflict tusschen den voorzitter van den Parijschen gemeente raad, Rouselle, en den prefect der Seine, Poubelle. Het vorstelijk cadeau was geadresseerd aan laatstgenoemde en nu liepen geruchten dat de raad als minder aangenaam vond. Rouselle echter heeft noodig gevonden om dit gerucht te logen straffen ec verklaarde dat noch bij hem noch bij zijn medeleden eenig misnoegen over deze aangelegenheid bestond. Het is van dien voorzitter zeer politiek om de zaak zoo op te vatten en te be grijpen dat het zelfs voor een zoo goed vriend als de czaar toch altijd bezwaarlijk blijft om geschenken te adresseeren aan een socialistischen gemeenteraad. De Oostenrijksche premier graat Baden heeft, in antwoord op de vraag van den Hong- Tzechischen afgevaaidigde Kaizl. Roman van GrOLO RAIMUND. UIT HET DUITSOH VERTAALD DOOR ASSA. §-_ -,♦£ Wjj slaan nu een groote tijdruimte over in onze vertelling; twee jaren van onge- stooid geluk voor Katliarina en haren echtgenoot en zien na verloop van dezen tijd "uit naar de andere personen van ons verhaal. De oude gravin was slechts eenigen tijd op Sturzach teruggekeerd, maar had zich onder de veranderde om standigheden zoo onbehagelijk gevoeld, dat zij een blijvend oponthoud aldaar niet verkoos en 'met Sozanna weder in de resi dentie woonde van het vermogen, dat deze ten deel gevallen was tengevolge van het testament van haren oom. Felicita had o-ehoor gegeven aan het verlangin, dat in 1 hare jeugd haar bezielde, en was gegaan in het klooster van de vrome zusters er Ursulinen, ja zij had ellengskens geluisterd naar de wen^chen van haren biechtvader, nau- het zachte verlangen der abdis en bereidde zich voor tot een bindende gelofte. Barnrode zou niet verkocht worden, maar als een gift het klooster ten deel vallen en de wettige bekrachtiging hiervan wachtte alleen nog op de meerderjarigheid der schoone schenkster. Katharina zag zij weinig; niet dat haar nieuw leven vol liefdehaar vervreemd had van hare vriendin, maar men zag in het klooster het bezoek der jonge vrouw, welke Felicita steeds ojmieuw" herinnerde aan de vergankelijke vreugd der aarde, die ook gelegen is in de smart om verwelkte liefde, niet al te gaarne. Felicita mocht niet de ontgooche ling beweenen, maar de dwaling van haar eigen hart, dat in zondig verlangen had liefgehad daar, waar de kerk geen zegen meer schenkt; zij moest vergeten en on- veischillig worden voor het kloppen en verlangen van haar jong hart, zij moest het beeld begraven, dat zich drong tusschen haar en haar gebed. Onwillekeurig werd de verhouding tusschen de beide vriendinnen vreemder en koeler, hoe strenger en atge- trokkener Felicita werd en pogingen deed, om daaraan te gelooven, dat de jnfde harer jeugd eene zonde, dat de ontrouw van Alexander de -traf was geweest. Tevergeefs gebruikte Katharina al de over reding van haien heldeien geest, om Feli cita °van die droeve voorstellingen te be vrijden, de arme kiemde er zich aan vast met des te meer hevigheid, hoe minder zij inwendig etaan geloofde, hoe meer haar angstig, door duizend twijfelingen vaneen- <re"eten hart een steun noodig had. Ook in haar ouderlijk huis ec bij Alexander was het geluk, dat eenmaal heenging, niet wedergekeerd. De heer Gerland had zich niet weder kunnen her stellen na den slag, hem getroffen in zijn beide kinderen, hij was oud geworden op eenmaal, ziekelijk en vaak lastig. De gouden tijd van mevrouw Amalia was voorbij. Het eenige waarover hare ijdelheid zich verheugde en waaraan zij zich koesterde, was de glans van de hooge sferen waarin Marie zicli bewoog, waarvoor haar moeder hart zoo lichtzinnige offers bracht. Nadat de wereld eerst gefluisterd, toen luide gesproken had over de geheime geschiedenis der gezusters Gerland, nadat Marie overal berispt en vervloekt, ja zelfs hier en daar met koelheid behandeld was, had de zaak uitgebloed als zoo duizend andere. Er was niets meer over te praten, nauwelijks iets meer te verzinnen en nieuwe gebeur tenissen verslonden in het gedrang des levens de een de andere, als de golvpi* van de zee en verrezen en werden opnieiïw vergeten. Dat het huwelijk van Marie geen gelukkig was, lag wel in de omstan digheden opgesloten, dat het echter zoo droevig en zuo Ldig zich vertoonde, als wij zien na deze twee jaren, dat was haar eicr-n schuld. Van den beginne at aar had het berouw, dat Alexander onbewim peld toonde, de diepe zij het ook stomme smart van zijn hart haar gekwetst en in plaats van hem op te richten, in plaats van hem te winnen door een zachtmoedig geduldig wachten, had zij hem een luimig koket pruilen getoond, dat in deze omstan digheden meer dan terugstootend op hem werkte. Evenwel behandelde hij haar met opmerkzaamheid en verschooning, hij be proefde haar hart te vormen naar het ideaal dat hij in hare zuster had liefgehad, hij wachtte een meer innige toenadering, als zij hem het kind zou geschonken hebben, dat-zooveel offers en zooveel tranen ge vorderd had, nog eer het 't daglicht had aanschouwd. Maar zijn hoop werd niet vervuld. Marie bracht een dood kind ter wereld en de band die opnieuw hen aan het leven zou binden, was vaneengereten nog eer hij was gelegd. Marie wijdde aan de herstelling harer krachten alle bedenkelijke zorg en in korten tijd was zij opnieuw bereid, in gezelschap te schitteren. Nog eens beproefde Alexander zijn krachten, om haar te boeien aan de rust zijner huiselijkheid, met mannelijke standvastigheid bestreed bjj verdriet en vruchteloos berouwzij moest vreugde vinden bij hem en tevredenheid, ditmaal ten minste wilde hij zijn belofte vervullen, maar tevergeeis. Marie was niet geschapen voor stil genoegen, voor bedaarde huiselijk heid hare dwaze ifloeder had haar zoo geheel opgevoed voor den glans en den schijn der groote wereld, hare jdelheid vond zoo weinig bevrediging in de dank baarheid van haren man, als zij zich voegde naar zijn wenschen, dat het haar onmogelijk ,»as, zich de triomfen te ontzeggen, welke haar levendige geest daar vond. En daarom waarlijk had mevrouw Amalia ook

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1