TWEE BRUIDEN. tle Jaarg*. i\o. 967. Zaterdag 16 November 1895. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEM Ai\, AXEL. FEUILLETON. Buitenland. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Maatregelen ter bestrijding van de pokziekte (tuberculose) onder het rundvee in Belgie. Minister Leon de Bruijn heeft aan den koning verslag uitgebracht aangaande bovengenoemde maatregelen. Daarin wordt o. a. gezegd, dat de tal lijke proeven met tuberculine bewijzen, dat de inspuiting onder de huid van een kleine hoeveelheid dezer stof toelaat, op eene zekere wijze, het bestaan der tuber culose bij het dier te ontdekken, zelfs wanneer het uiterst weinig of nog slechts kort door de ziekte is aangetast. Dank zij dit middel, is de gezondheids politie dus in staat gesteld, met goed ge volg de uittreiding eener ziekte te be strijden, die voor den landbouw zeer schadelijk is. Do veeartsonijkundige dienst spoort de aan tuberculose lijdende dieren op en vordert van de bevoegde overheid het afmaken der dieren door het reglement als ziek beschouwd en waarvan de eige naren het grootste belang hebben die binnenkort te zien verdwijnen. Het gebruik der tuberculine wordt zoodanig geregeld, dat de stof enkel in het belang der gezondheidspolitie wordt aangewend. Daar Belgie veel vreemd vee aanschaft, meet ook de invoer van pokziek vee door gepaste maatregelen worden belet. Het nieuwe reglement van 30 Oct. jl. bevat daaromtrent het volgende. Alle rundvee tot den invoer aangebo den, wordt bij het inkomen op kosten Roman van GQLO RAIMUND. UIT HET DüITSCH VERTAALD DOOR AKKA. De gravin was zoo wijs geweest niet naar Sturzach terug te keeren, om alle vragen te vermijden, ja zij had zelfs een lange reis aangegaan, om geen lastige brieven van Katharina te ontvangen, terwijl deze door het zwjjgen van Leo beangstigd werd. De laatste maand van zijn straftijd was bem kwijtgescholden op de persoon lijke dringende bede van den kamerheer, die zijn schoor.e verpleegster, welke hij dieper in het hart had gekeken dan zij vermoedde, gaarne dankbaarheid wilde be wijzen. En daarom verscheen hij, ofschoon gloeiend verlangd, toch onverwacht voor Katharina. Nu eerst kwam het tot ver klaringen en verzekeringen, waarnaar zij luisterde met tranen in de oogen en een lach op de lippen. Felicita had zich intusschen op den terug tocht begeven, het jonge meisje was in diepe gedachten verzonken, toen zij huis waarts reed, het verleden trok haar voorbij luet zjjn schitterende belolten, de toekomst der invoerders onderzocht en met blijvende teekens gemerkt, den dag van den invoer aanwijzende. Diei^n onder d6 vier maan den kunnen van de raerking vrijgesteld word6n Die merken, alsook de andere merken waarvan het gebruik door de uitvoering van het tegenwooidig besluit zou worden gewettigd, worden door den minister be paald en hunne toepassing geschiedt vol gens zijne voorschriften. De minister be paalt de kosten van bet toezicht Behalve de dieren onder de vier maan den, worden de ingevoerde gelost, alvo rens onderzocht te worden. Met de dieren langs zee ingevoerd, zal gehandeld worden volgens art. 49 van kon. besluit van 20 Sept. 1883 Als een dier, op een land- ofzeegrens tot den invoer aangeboden, bevonden wordt als aangedaan door pokziekte of daarvan verdacht, uit hoofde van het bestaan van cliuische teekens, vergt de veearts, met het gezondheidstoezicht be last, door tusschenkomst van den plaat selijken toloverste, dat de invoerder of de vervooider het dier onmiddelijk naar het land van herkomst zal terugzenden, nadat hetzelve met blijvende merken is geteekend. Wordt hieraan niet voldaan, of wordt de terugzending in het land van her komst geweigerd, dan doet de veearts het uier afzonderen, in afwachting dat het zonder schadevergoeding door do zorgen van den eigenaar of bij diens af wezigheid door tusschenkomst van de plaatselijke overheid wordt afgemaakt. Die afmaking moet zoo spoedig moge lijk geschieden, uiterlijk binnendrie dagen. lag voor haar kleurloos en gedaanteloos. Zacht, zacht oeteude het klooster opnieuw zijn oude betoovering op haar uit, de schijn van rust eu vrede, die het omgaf, nam hare droomerige ziel gevangen, het hemelsche gezang der nonnen, waarin geen toon van een aardschen hartstocht .«eer- klonk, dat rein en vol uit stil gemoed God tegenklonk, verzachtte als met tooverkracht de onstuimige verteerende kracht van het hare. Het lokte en riep haar met onweer staanbaar geweld, zij wilde, zij moest den vrede van God vinden, die bij ontberen en vergeten schonk. Haar weg leidde ook langs de protestantsche kerk van het dorp, waar juist de godsdienstoefening geëindigd was. Het was zoo recht een dag des Heeren de zonnestralen speelden op het klatergoud der kransen, die door den lentewind zachtkens heen en weer bewogen werden op de witte kruizen, zij groetten ook de ongetocide graven, de vergetenen, de lente hulde ze lietkoozend allen in gelijk gewaad. Een graf, geheel van voren, zag er verscher uit dan de andere. Een mirtenkrans lag daarop. Uit den stroom der aaudachtigen, die uit het kerkje vloeide en daarbuiten in groepen zich veideelde, trad een jonge man, nam het ruikertje viooltjes, dat hij in het knoops gat droeg, legde het zacht bij den krans edging heen. Niemand lette op hem, de kinderen zetten hun spel voort op de groene heuvelen, de hemel boven hea' scheen zoo blauw en zoo helder als kon Wanneer de pokziekte in een vreemd land heerscht, verbiedt de minister den invoer van dieren uit dat land. Bij gebrek van dezen maatregel neemt hij zulke schikkingen, als hij noodig acht om de dieren die hij aanwijst, bij hun invoer in het land. aan de proef met tuberculine te onderwerpen. Die proef wordt op kosten der belanghebbenden ver richt. Met dieren, die tengevolge van deze proef bevonden worden door pokziekte te zijn aangedaan, wordt gehandeld zooals hierboven reeds is gezegd. Overtredingen zullen gestraft worden volgens artt. 4, 6 en 7 der wet van 30 Dec. 1888. Het besluit treedt 1 December a.s. in werking. De minister heeft aan de gouverneurs der provinciën afdrukken van een en ander gezonden met begeleidend schrijven waarin o. a. wordt gezegd, dat het nieuwe reglement loyaal en voorzichtig moet toegepast worden. Worden de maatre gelen daarin aangewezen op eene vol standige wijze begrepen en in praktijk gebraoht, dan zullen zij krachtdadig de ware belangen van den landbouw in het algemeen ten goede komen. De nieuwe bepalingen zijn in de bladen der landbouwmaatschappijen aangekon digd. Nergens nog werden wettelijke bepa lingen in den zin van het koninklijk besluit uitgevaardigd, zegt de minister De Bruijn, zoodat zijn departement in deze zaak om zoo te zeggen het spoor heeft moeten zoeken. Hij hoopt dat de resultaten gunstig zullen zijn. Mocht onder hen geen leed geschieden. Felicita keek den jongeling nazou het wellicht zijn beminde zijn die hier rustte, wie hij dien lentegroet legde op het donkere grat Een bruid zijn, eene hartelijk trouw beminde en gelukkige bruid, en dan scheiden, dat ware gewis verschrikkelijk. Of was de lietde toch wel eeuwig, eeuwig, verlichtte zij het grat, was zij sterker dan de dood, was zij het leven Toen het rijtuig voor het kasteel stil hield en Felicita was uitgestegen, zeide men haar op hare vraag, dat de jonge gravin in het park was en zij richtte hare schreden dadelijk daarheen. Nog steeds vervulden haar dezelfde gedachten zonden eD menscheüjke gebreken kunnen haar in een nevel hullen, zoodat ze aan onze oogen verschijnt nevelig en bleek, zoo fluisterde zij in zichzelf, inaar toch straalt ze in hemelsch licht. En als de dood en Gods barmhartigheid den sluier verscheurt, dan schittert ze in zuivere schoonheid en helder heid. Zoo moet het zijno gij heilige Maagd, geef mij een teeken, dat ik mijn geloof behouden kan en geduldig kan wachteD op den dag waarop het licht Zal worden. Daar zag haar oog Katharina, die stil in zalige vergeteiijkheid rustte aau het hart van haren echtgenoot. En het teeken was haar verschenen waarom zij gebeden had. 't Was een vreemd gevoel, dat haar bewoog, ontroering, dank en toch diepe treurigheid. Juist wilde zjj zacht en onge- echter de ondervinding anders leeren, dan zal de minister zich haasten, de bepalingen in overeenstemming met de gogevens daarvan te brengen. De werkstakende letterzetters te Gent hebben de mogelijkheid besproken van bet oprichten van eene coöperatieve druk kerij. Van de zijde der patioons worden plannen beraamd tot het vormen van een syndicaat om aan de eischen van de zetters in de toekomst het hoofd te knnnen bieden. Ook is ter sprake ge bracht het in gebruik nemen van zet machines. Maandagavond had in genoemde stad een laffe aanval plaats op een journalist. Op het punt van zijn huis binnen te gaan werd hij door drie onbekende indi vidus aangegrepen en op ergerlijke wijze met vuisten en messen toegetakeld. Toen zij moe geslagen waren zijn zij gevlucht en het slachtoffer heeft geen aanwijzing der daders kunnen geven. Eenige dagen geleden had bedoelde journalist, die te Gent correspondent van een Brusselsch Katholiek blad was, een dreigbiief gekregen, waarin hem een flink pak slaag beloofd werd als hij zich met de werkstaking bleef inlaten. Die brief was niet geschreven maar samengesteld uit een mozaik van druk letters als afzender stond vermeld >een aantal letterzetters." Ministei Oavaignac is bij aankomst van de Nótre Dame du Salut te Port- Vendres onmiddelijk aan boord gegaan en ondervroeg de onderofficieren en min deren omtrent de toestanden op Mada- zien zich weder verwijderen, toen Katharina haar bemerkte. O kom, kom Felicita! riep zij uit, het is dag geworden en nu is hij de mijne voor imm°r De bedienden waren verheugd, dat de graaf, dien zij in den korten tijd dat hij heer van Sturzach was, niet alleen hadden leeren eeren, maar ook liefhebben, weder was teruggekomen. Verbazing toonde niemand, geen enkele had den angst van Katharina, noch de plannen der gravin gekend. Des middags kwam de opperhoutvester met zijn vrouw, en sedert jaren had men den ouden heer niet zoo hartelijk hoort-n lachen, noch zijn gade zoo innerlijk blij gezien a's heden. De eene na de andere der dienstboden, zelfs koetsier en tuinier liepen of gingen naar de waardigheid van hun ambt de groote groote glazen deur van het tuinsalon voorbij, ieder hoopte het ongelooflijke te zien. Anton had stijf en strak beweerd, dat hij gezien had, hoe de giaaf de gravin gekust had. En er moest iets bijzonders gebeurd zijn, want des avonds ziuden de bedienden van het kasteel en de dorpsbe woners een bal hebben, evenals op een feestdag. Alles was vreugde en leven, alleen Felicita werd stiller eu stiller. De opperhoutvesteiin, niet zoo door het geluk overmeesterd als Katharina, zag met diep medelijden den strijd in het hart van het jonge meisje, de herinneringen, die haar bestormden. En zij besloot haar zooveel

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1